۰۲۱-۴۱۵۳۵

لوازم ضروری برای کمپینگ

لوازم ضروری برای کمپینگ

شاید شما هم تجربه سفرهای دسته‌جمعی به طبیعت، در فصول مختلف سال را داشته‌اید و هربار با کمبودی در وسایل ضروری سفر خود روبه رو شده‌اید، و یا یک سری وسایل را که اصلا فکر نمی‌کردید به آن‌ها احتیاج پیدا کنید را به همراه نداشته‌اید، از این رو دچار مشکلاتی شده‌اید و خاطرات خوبی برای‌تان به جا نمانده است. در این روزها، کمپینگ یکی از فرصت‌های شگفت‌انگیز برای گذراندن تعطیلات آخر هفته در بیرون از خانه و لذت بردن از آن به صورت تنهایی و یا گروهی است. اگر سری به صفحه معروف ترین اهالی سفر اینستاگرام بزنید و عکس‌های فوق‌العاده آن‌ها را در کنار چادر و آتش در دل طبیعت را ببینید، بیشتر به این موضوع پی خواهید برد. کمپینگ تجربه‌های متفاوتی از سفر برای عاشقان طبیعت همراه دارد. شما می‌توانید چادر خود را در گوشه‌ای دنج در طبیعت برپا کنید و به انواع تفریحات مانند: ورزش کردن، پیاده‌روی، ماهی‌گیری و حمام آفتاب در اطراف محل استقرار خود بپردازید. اما برای این‌که بتوانید یک خاطره به یاد ماندنی و راحتی را برای خود رقم بزنید، احتیاج دارید تا وسایل ضروری برای کمپینگ را قبل از خروج از خانه آماده کنید. زیرا هر چه‌قدر که یک کمپ می‌تواند لذت‌بخش باشد، رفتن بدون تجهیزات لازم، همان‌قدر می‌تواند این تفریح شما را مختل کند. پس اگر شما نیز عاشق کمپینگ هستید، کاغذ و قلم خود را آماده کنید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. چرا که این بار تصمیم داریم تا شما را در مورد وسایل کمپینگ راهنمایی کنیم.

 

چادر مخصوص کمپینگ

اگر تصمیم گرفته‌اید بی‌خیال انواع مکان‌های اقامتی شیک و لاکچری و یا مکان‌هایی ارزان‌تر با انواع خدمات هتل شده‌اید، این‌بار چادر زدن در طبیعت را تجربه کنید. چادر، اصلی‌ترین وسیله‌ای است که باید در کمپینگ به همراه داشت. چرا که این وسیله، در حقیقت اقامتگاه شما محسوب می‌شود. به عنوان مثال در صورت شروع بارندگی، شما می‌توانید وارد چادر شوید و از خیس شدن در امان بمانید. در خرید چادر مخصوص کمپینگ، سعی کنید تا چادری بگیرید که سبک وزن باشد تا درصورتی که احتیاج به کمی پیاده‌روی داشتید، زیاد اذیت نشوید. همچنین توجه کنید تا برپا کردن آن زیاد دشوار نباشد و مجبور نشوید وقت زیادی را برای ساخت آن صرف کنید.

صندلی مخصوص کمپینگ

فرقی نمی‌کند در کنار بهترین سواحل جهان هستید و یا می‌خواهید یک شب را زیر ستارگان در کویر بگذرانید،‌ اگر با روی زمین نشستن مشکل دارید، می‌توانید صندلی کوچکی را با خود به همراه داشته باشید؛ امروزه در بازار، صندلی‌های تاشو وجود دارند. بهترین گزینه برای حمل صندلی در کمپینگ، همین صندلی‌ها است، چرا که باعث می‌شوند تا بتوانید به راحتی آن‌ها را حمل کنید.

کیسه خواب

اگر قرار است شب را نیز همان‌جا سپری کنید، داشتن یک کیسه خواب ضروری است. چرا که شما به استراحت در یک محیط گرم و نرم در طول شب احتیاج خواهید داشت. اگر قرار است در مکانی کمپینگ کنید که دمای آن شب‌ها سرد می‌شود، سعی کنید کیسه خواب گرم‌تری را خریداری کنید. از آن‌جایی که وسیله‌های شما به این چند مورد محدود نمی‌شوند، پس در سبک وزن بودن کیسه خواب خود نیز دقت کنید. البته اگر قرار نیست مسیر زیادی را پیاده‌روی کنید، راحتی آن را در الویت خود قرار دهید و سبک وزن بودن آن را نادیده بگیرید.

کوله‌پشتی

یک کوله پشتی جادار در طول کمپینگ، کمک بسیار زیادی در حمل وسیله‌های شما خواهد کرد. اگر تعداد وسیله‌هایی که قرار است با خود داشته باشید زیاد است و نمی‌توانید همه آن‌ها را در دست بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم تا یک کوله‌پشتی جادار و راحت را انتخاب کنید و وسیله‌های خود را به صورت مدیریت شده در آن جای دهید. همچنین اگر نمی‌خواهید کیف کوچکی برای مدارک مهم و ضروری خود حمل کنید و نگران گم شدن یا دزدیده شدن آن هستید، کوله پشتی گزینه مناسبی برای گذاشتن این مدارک است و از شیوه‌های کلاه‌برداری در سفر تا حد امکان شما را محفوظ نگه می‌دارد.

روکش ضدآب مخصوص کوله‌پشتی و کیسه‌خواب

شاید در دید اول، داشتن روکش مخصوص کوله‌پشتی و کیسه‌خواب وسیله‌ای ضروری به نظر نرسد. اما باید بگوییم که در بسیاری از مواقع، به همراه داشتن آن تا حد زیادی شما را از دردسر نجات خواهد داد و برای داشتن امنیت در سفر بهتر است همراه‌تان باشد. به عنوان مثال، فرض کنید که مسیری را باید پیاده‌روی و یا کوه‌نوردی کنید تا به مقصد نهایی خود برسید. اگر وسط راه گرفتار یک بارندگی شدید شوید، همه تجهیزات شما خیس خواهد شد و لذت کمپ به یک کابوس برای شما تبدیل می‌شود. پس اگر یک روکش محافظتی ضدآب داشته باشید، تحت هر شرایطی وسیله‌های شما از هر حادثه‌ای در امان خواهند بود. به خصوص اگر یکی از کشورهای جنوب شرق آسیا مانند تور بالی را در برخی از مناطق جنگلی آن مانند منطقه اوبود امکان کمپینگ وجود دارد برای سفر خود برگزیدید احتمال بارش جنگلی بسیار فراوان است و همراه داشتن این روکش ضد آب نجات دهنده‌ی شما خواهد بود.

منقل یا گاز پیکنیکی

از جمله اصلی‌ترین تفریحات در طول کمپینگ کباب کردن و پختن غذایی لذیذ است. به همین دلیل، برای راحتی خودتان، بهتر است منقل و یا گاز پیکنیکی را با خود به همراه داشته باشید. اگر زیاد اهل کار نیستید می‌توانید ذغال، مواد اشتعال‌زا و فندک یا کبریت نیز با خود داشته باشید تا بتوانید بدون هیچ دردسری، آتش روشن کنید. البته آتش در پیک نیک، صرفا برای پختن غذا نیست، بلکه نشستن دور آتش و لذت بردن از گرمای آن، به تنهایی یکی از لذت‌بخش‌ترین جنبه‌های پیک‌نیک شما خواهد بود.

زیر انداز

برای این‌که بتوانید به راحتی وسیله‌های خود را روی زمین بچینید و یا خودتان بدون اذیت و کثیف شدن روی زمین بنشینید، داشتن زیرانداز در کمپینگ ضروری خواهد بود. توصیه می‌کنیم تا زیرانداز ضخیم و نرمی را برای خود انتخاب کنید، تا در صورت وجود سنگ‌ریزه و یا ناهموار بودن زمین دیگر اذیت نشوید و به راحتی بر روی آن بنشینید، دراز بکشید و استراحت کنید.

ظروف مخصوص غذا

طبیعتا در طول ساعاتی که بیرون هستید، قرار است نوشیدنی میل کنید و یا غذا بخورید. برای این‌کار، باید یک سری ظروف اولیه مورد نیاز را به همراه داشته باشید. بنابراین یکی از تجهیزات کمپینگ، ظروف مخصوص غذا و نوشیدنی است. برای این‌که بارتان سنگین نشود، می‌توانید یک سری ظروف یک بار مصرف خریداری کنید و در طول کمپینگ از آن‌ها استفاده کنید. از خاطر نبرید که طبیعت مهم‌ترین رکن کمپینگ است و پاکیزه نگهداشتن آن، وظیفه‌ی کسانی‌ست که به آن سفر می‌کنند، پس اگر همراه خود ظرف‌های یک بار مصرف داشتید حتما از جمع‌آوری آن‌ها در پایان سفر مطمئن شوید.

آب آشامیدنی

حتما در جمع‌آوری وسایل ضروری برای کمپینگ، برداشتن آب آشامیدنی را در الویت اول خود قرار دهید. چرا که شما نمی‌دانید آبی که قرار است در آن اطراف باشد سالم است یا نه؟ از آن‌جایی که تشنه ماندن در طول تفریح، اصلا چیز خوش‌آیندی نیست، پس حتما حواس خود را جمع کنید و آب آشامیدنی را فراموش نکنید.

چاقو

از جمله دیگر وسایل ضروری برای کمپینگ، می‌توان چاقو را نام برد، چرا که تعداد استفاده‌های چاقوی تیز در کمپ، تقریبا بی‌پایان است. می‌توانید از آن برای برش مواد غذایی بسته‌بندی شده با پلاستیک، برش چوب، برش مواد غذایی و ... استفاده کنید.

چراغ قوه

چراغ قوه از لوازم کمپینگ است. شاید همیشه مورد استفاده شما نباشد، ولی در صورت نیاز، کار شما را تا حد بسیار زیادی پیش خواهد برد. مخصوصا اگر قرار باشد شب را نیز در کمپ سپری کنید، از واجبات کار خواهد بود. امروزه نوعی از چراغ‌قوه‌ها وارد بازار شده‌اند که می‌توانید بر روی پیشانی خود قرار دهید. این مدل از چراغ‌ها، کاربردی‌تر هستند و باعث می‌شوند تا دست‌های شما رها باشند.

کیت کمک‌های اولیه

از دیگر وسایل ضروری برای کمپینگ، کیت کمک‌های اولیه است. مهم نیست به چه نوع کمپی می‌روید، مهم این است که در صورت صدمه دیدن یا بیمار شدن خود یا یکی از همراهان‌تان، بتوانید با در اختیار داشتن تجهیزات لازم، اقدامات اولیه را انجام دهید. به عنوان مثال برای جلوگیری از سوختگی پوست در سفر، حتما باید پماد‌های مخصوص و کرم ضدآفتاب همراه خود داشته باشید. از جمله دیگر مواردی که باید در جعبه کمک‌های اولیه داشته باشید عبارتند از:
بانداژ در اندازه‌های مختلف، پماد ضدعفونی کننده، دستمال مرطوب استریل برای تمیز کردن زخم‌ها، مسکن، موچین، قیچی کوچک، ضدعفونی کننده دست، پماد سوختگی، داروی ضدحساسیت، چسب مخصوص پانسمان و زخم و ...

پاوربانک

این روزها از جمله وسیله‌هایی که به لیست وسایل ضروری برا کمپینگ اضافه شده، پاوربانک است. سعی کنید پاوربانک خود را شب قبل به صورت کامل شارژ کنید. به این ترتیب، اطمینان خواهید داشت که شارژ تلفن همراه شما تمام نخواهد شد و برای استفاده کردن از پلیکیشن‌های موبایل مرتبط با سفر در تلفن همراه خود، دیگر مشکلی ندارید و می‌توانید در طولانی مدت بدون مشکل از آن‌ها استفاده کنید .

سخن آخر

کمپینگ یکی از ارزان‌ترین راه‌های تفریح در روزهای تعطیل و خوش آب و هوای سال است. بنابراین اصلی‌ترین هدف خود را از این کار، بر پایه خوش‌گذرانی بنا کنید. سعی کنید با دقت، تمامی وسیله‌های گفته شده در این لیست را تهیه کنید، تا تعطیلات بدون دردسری را بتوانید سپری کنید. البته تهیه این وسایل، به معنای خرج هزینه زیاد نیست، اکثر وسیله‌ها چیزهایی هستند که می‌توانید در خانه پیدا کنید. در صورت نداشتن آن‌ها، می‌توانید از اطرافیان‌تان قرض بگیرید و یا سراغ وسیله‌های خیلی گران نروید. امیدواریم مطالب این مقاله برای‌تان مفید واقع شده باشد و بتوانید کمپ به یادماندنی را برای خود و اطرافیان‌تان رقم بزنید.

منبع