۰۲۱-۴۱۵۳۵

امنیت در سفر

امنیت در سفر

یکی از اصلی‌ترین مواردی که گردشگران در طول سفر باید حواس خود را جمع کنند، حفظ امنیت است. این موضوع به خصوص در سفرهای خارجی، اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. چرا که در سفر به کشور غریبه، به واسطه‌ی عدم آشنایی با فرهنگ کشور مقصد، نوع رفتار بومیان و همچنین خطراتی که ممکن است برای مسافران وجود داشته باشد، احتمال مواجه شدن با انواع کلاهبرداری‌ها وجود دارد. امنیت در سفر، صرفا به مواردی مانند کلاهبرداری ختم نمی‌شود و غذا، آب و همچنین سلامت مسافران و حفط آن بخشی از امنیت یک مسافر در سفر است که می‌بایست به آن هم دقت فراوانی شود. این موارد می‌توانند سفر شما را به یکی از بدترین خاطرات زندگی تبدیل کنند. از این رو این بار قصد داریم تا راه‌های حفظ امنیت در سفر را به صورت مجزا و کامل معرفی کنیم. با ما باشید تا بهترین خاطرات مسافرتی شما به کابوس تبدیل نشود.

قبل از سفر، با کلاهبرداری‌های رایج مقصد گردشگری خود آشنا شوید

در تمامی مقصدهای گردشگری، همیشه افرادی را پیدا خواهید کرد که منبع درآمد آن‌ها، از کلاهبرداری از توریست‌ها است. به همین دلیل در مرحله اول، باید هوشیار و در مرحله دوم باید خوش شانس باشید که در دام این افراد نیافتید. اولین راه حفظ امنیت در سفر، این است که با رایج‌ترین شیوه‌های کلاهبرداری‌های سفر به مقصد گردشگری خود آشنا شوند. برای این منظور، قبل از سفر می‌توانید این عنوان را در گوگل جست و جو کنید. به عنوان مثال کلاهبرداری شیر در کوبا، تاکسی متر شکسته در کاستاریکا یا کلاهبرداری حلقه در پاریس و ...

اطلاعات ضروری را یادداشت کنید

یکی دیگر از راه‌های حفظ امنیت در سفر، یادداشت کردن اطلاعات ضروری سفر است. با این کار، در صورت بروز فاجعه، دیگر لازم نیست زمان خود را با جستجوی شماره‌ها برای زنگ زدن به پلیس محلی یا آمبولانس و یا گشتن مسیرهای نزدیک‌ترین سفارتخانه‌ها به اقامتگاه خود هدر دهید.

وسیله‌های گرانقیمت خود را به جایی مطمئن قفل کنید

هر شخصی در سفر، حتما وسیله گران‌قیمت و ارزشمندی مانند دوربین عکاسی دارد. برای این‌که سارقان و افراد سودجو نتوانند به راحتی این وسیله‌ها را از چنگ شما در بیاورند، پیشنهاد می‌کنیم تا آن‌ها را به جای مطمئنی قفل کنید. به عنوان مثال، وسیله‌های خود را به یک قسمت داخلی کوله پشتی خود وصل کنید. همیشه از اشیائی که به همراه دارید آگاه باشید. همچنین به عنوان مثال، می‌توانید از کوله پشتی خود به عنوان بالشت در اتوبوس یا قطار استفاده کنید. اگر امکان هیچ یک از این کارها وجود نداشت، استفاده از گاوصندوق هتل‌ها بهترین گزینه ممکن است.

گرفتن بیمه مسافرتی را پیش از سفر فراموش نکنید

این طرز فکر که همیشه حوادث ناگوار در طول سفر برای دیگران اتفاق می‌افتد، کاملا اشتباه است. برای جلوگیری از خسارت‌های وارد شده در صورت بروز هر اتفاقی، بهتر است قبل از سفر خود را بیمه مسافرتی کنید. پس بیمه را فراموش نکنید، تا بتوانید یک سفر بدون هیچ دغدغه‌ای را تجربه کنید. البته بیمه مسافرتی به این معنا نیست که کاملا بی‌احتیاط باشید.

با بومیان محلی مقصد مشورت کنید

یکی از موثرترین راه‌های حفظ امنیت در سفر، مشورت کردن با بومیان محلی است. آن‌ها بهترین راهنمایی‌ها را در مورد خطرات احتمالی در هر منطقه در اختیار گردشگران قرار می‌دهند. پس اگر واقعاً می‌خواهید بدانید کدام محله‌ها بی‌خطر هستند و کدام یک ممکن است خطرناک باشد، از یکی از ساکنان محلی منطقه سؤال کنید. اکثر افراد محلی، به صورت دوستانه و صمیمانه، توریست‌ها را راهنمایی می‌کنند. کارکنان هتل‌ها و رانندگان تاکسی، بهترین گزینه‌ها برای سوال پرسیدن هستند.

برنامه سفر خود را به دوستان یا خانواده ارسال کنید

یکی از بهترین راه‌های حفظ امنیت در سفر این است که برنامه سفر خود را به چند نفر از نزدیکان یا اعضای خانواده ارسال کنید. مطمئن باشید که آن‌ها پیام شما را دریافت کرده و دیده‌اند. با این کار، در صورت بروز هر اتفاق ناگواری، افرادی وجود خواهند داشت تا بتوانند جویای حال شما باشند. پس هرگز بی‌خبر سفر نکنید.

اطلاعات زیادی را با غریبه‌ها در میان نگذارید

یکی از اشتباه‌ترین کارها در سفر، این است که اطلاعات شخصی و غیرضروری خود را با افراد ناشناس، در میان بگذارید. به عنوان مثال، هیچ ضرورتی ندارد تا فردی غریبه بداند که شما در کدام هتل و به چه مدتی اقامت خواهید داشت. اگر افرادی به صورت ناگهانی سر راه شما قرار گرفتند و سوالات بی‌موردی از شما پرسیدند، سعی کنید به سوالات آن‌ها جواب ندهید. در صورت جواب دادن نیز سعی کنید پاسخ درست را در اختیار آن‌ها نگذارید.

لباس‌های خود را متناسب با فرهنگ هر کشوری انتخاب کنید

هر کشوری، آداب و قوانین خاصی در نحوه پوشش خود دارد. یکی از بهترین راه‌های حفظ امنیت در سفر، دقت کردن به نحوه پوشش است. چرا که اگر هم رنگ جماعت آن کشور شوید، کمتر مورد توجه افراد کلاهبردار قرار می‌گیرید. همچنین در رفتن به مکان‌های مذهبی، سعی کنید لباسی آراسته و مناسب به تن کنید.

همیشه به دنبال سفر اقتصادی نباشید

هیچ وقت در سفر خود، امنیت را قربانی سفر اقتصادی نکنید. به عنوان مثال اگر می‌دانید حمل و نقل با مترو در کشوری خطراتی مثل سرقت را برای توریست‌های خارجی به دنبال خواهد داشت، هرگز نباید به سمت آن بروید. سوار تاکسی شوید و هزینه بیشتری را بابت حمل و نقل خود خرج کنید. در عوض کل پول خود را در امنیت نگه دارید.

اشیا گرانقیمت را در نزدیک‌ترین جا به بدن خود قرار دهید

یکی دیگر از موثرترین راه‌های حفظ امنیت در سفر، این است که اشیا گران‌قیمت خود را مانند کیف پول و یا پاسپورت را از خود دور نکنید. به عنوان مثال، می‌توانید آن‌ها را درون کیف کوچکی قرار دهید و از گردن خود و از زیر لباس آویزان کنید.

حواس خود را به محیط اطراف جمع کنید

در عین حال که تمرکز خود را بر روی خوش‌گذرانی در طول سفر می‌گذارید، سعی کنید نسبت به محیط اطراف نیز هوشیار باشید. به عنوان مثال، با دقت کردن به محیط اطراف خود، می‌توانید شخصی را که شما را تحت نظر گرفته است و یا تعقیب می‌کند را شناسایی کنید و خود را از آن شخص، دور نگه دارید.

مکان مخفی برای نگه‌داری اشیا قیمتی در نظر بگیرید

اگر قرار است پول زیاد و یا اشیا قیمتی زیادی را با خود حمل کنید، بهتر است قبل از هر چیزی، به فکر مکان مخفی برای نگه‌داری آن‌ها باشید. تعبیه چنین جایی، می‌تواند از موثرترین راه‌های حفظ امنیت در سفر باشد. این مکان‌ها می‌توانند جایی مثل جیب مخفی دوخته شده به شلوار، جاسازی کردن درون یک محفظه مخفی مانند برس مو یا کیسه کمربند و یا هر چیز دیگری که به ذهن شما می‌رسد باشد. برای این کار، کافی است تا کمی خلاقیت به خرج دهید.

دقت کردن به سلامت غذاهایی که می‌خورید

برای این‌که سفر شما به یک خاطره بد تبدیل نشود، بهتر است تا به سلامت غذاهایی که می‌خورید، دقت کنید. چرا که مسمومیت غذایی در طول سفر، زمان و پول شما را از چنگ شما بیرون خواهد کشید. بستری شدن در بیمارستان، در یک مکان غریب، اتفاق جالبی برای هیچ کسی نخواهد بود.

از جیب پشتی شلوار خود استفاده نکنید

یکی از رایج‌ترین سرقت‌هایی که سارقان به صورت کاملا حرفه‌ای انجام می‌دهند، برداشتن کیف پول از جیب پشتی شلوار مردم است. برای جلوگیری از این کار، حتما حواس خود را جمع کنید و اگر عادت دارید تا پول‌های خود را در این محل قرار دهید، آن را ترک کنید.

گروهی به گردش بروید

هرچه تعداد افراد اطراف شما بیشتر باشند، کمتر در معرض کلاهبردارها قرار می‌گیرید. کلاهبردارها افراد غریبه‌ای را که به صورت انفرادی به گردش می‌روند را بیشتر مورد هدف قرار می‌دهند. به همین دلیل از جمله دیگر راه‌های حفظ امنیت در سفر این است که به صورت دسته جمعی به بازدید از جاذبه‌های گردشگری بروید.

بسته کمک‌های اولیه به همراه خود داشته باشید

در هنگام مسافرت، احتمال صدمه دیدن دور از انتظار نیست. به همین دلیل بهتر است تا بسته کمک‌ها اولیه حاوی چسب زخم، ماده ضدعفونی کننده، پماد سوختگی، باند، مسکن و ... را به همراه خود داشته باشید. با این کار، نیازی به نگرانی در صورت بروز اتفاق‌های کوچک ناگوار، مثل یک سوختگی سطحی یا بریدگی نخواهد بود. یکی از مهم‌ترین آسیب‌ها به خصوص در کشورهای گرمسیری، سوختگی پوست است که قبلا راه‌های پیشگری از سوختگی پوست در سفر را آموزش داده‌ایم.

منبع