۰۲۱-۴۱۵۳۵

معرفی ایرلاین Lion Air

معرفی ایرلاین Lion Air

برخی مناطق جغرافیایی، به دلایل مختلف اعم از طبیعت ویژه و خاص، آب و هوای مورد علاقه، جاذبه‌های گردشگری و بسیاری موارد دیگر به قطبی برای گردشگری و مسافرت تبدیل می‌شود. جنوب شرق آسیا یکی از این نقاط در جهان است و تقریبا اکثر کشورهای آن با انبوهی از مسافران همراه است و برخی از آن‌ها به کلی از طریق توریسم کشور خود را اداره می‌کنند. همین امر سبب شده است تا خدمات متفاوت و متنوع گردشگری، اعم از ارائه انواع مکان‌های اقامتی، خدمات حمل و نقل، خدمات تورهای گردشگری در مقصد و همچنین پروازهای منطقه‌ای و بین‌االمللی رونق داشته باشد.

خط هوایی PT Lion Mentari، با عنوان Lion Air، یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت اندونزی است. Lion Air مستقر در جاکارتا، بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی اندونزی و دومین شرکت هواپیمایی ارزان قیمت در جنوب شرقی آسیا پس از ایرلاین ایر آسیا است. این شرکت هواپیمایی، در مسیرهای داخلی و بین‌المللی کار می‌کند. از جمله مسیرهای خارجی این ایرلاین، مسیر اندونزی به سنگاپور، فیلیپین، مالزی، تایلند، استرالیا، هند، ژاپن و عربستان سعودی است. البته این روزها، خدماتی در مسیرهای چارتر به چین، کره جنوبی و ماکائو ،با بیش از ۶۳۰ پرواز در روز را ارائه می‌دهد. این شرکت هواپیمایی، دومین مشتری بزرگ بوئینگ (پس از شرکت هواپیمایی Southwest Airlines مستقر در آمریکا) است.

تاریخچه ایرلاین Lion Air

شرکت هواپیمایی Lion Air در اکتبر ۱۹۹۹ توسط دو شخص، با نام‌های کوسدی و کیرانا تأسیس شد. اولین پرواز این شرکت، در ۳۰ ژوئن ۲۰۰۰ از جاکارتا به دنپاسار و پونتیاناک، با استفاده از یک Boeing 737-200 اجاره‌ای انجام شد. این اولین هواپیمایی ارزان قیمت در اندونزی بود. در سال ۲۰۰۳، یک شرکت هواپیمایی فرعی، به نام Wings Air تأسیس شد که پروازهایی را در مسیرهای با تراکم کمتر انجام می‌داد. سپس در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ شرکت‌های تابعه دیگری از جمله Malindo Air در مالزی و Thai Lion Air در تایلند و Batik Air در داخل کشور فعالیت‌های بیشتری را در دست گرفتند. به عنوان مثال مسافران تور بالی که از طریق آژانس آویسا در ابتدا به کوالالامپور و از آن‌جا به بالی منتقل می‌شوند عمدتا با پروازهای مالیندو ایر پرواز می‌کنند. همچنین بسیاری از پروازهای داخل تایلند که برای مسافران تور تایلند انجام می‌پذیرد با این لاین Thai Lion Air انجام می‌شود.


اوج پیشرفت ایرلاین Lion Air در ۱۸ مارس ۲۰۱۳ اتفاق افتاد. در این تاریخ، این شرکت هواپیمایی، قرارداد خرید ۲۳۴ فروند هواپیمای ایرباس به ارزش ۲۴ میلیارد دلار در فرانسه را امضا کرد. هواپیماهای سفارش داده شده، انواع هواپیماهای مسافربری A320 و A321 هستند. Lion Air در سال ۲۰۱۳، یک شرکت هواپیمایی مستقل دیگری را با نام Batik Air تاسیس کرد.

سهم بازار ایرلاین Lion Air

در سال ۲۰۰۰ شرکت هواپیمایی Lion Air شروع به رشد کرد و در سفر هوایی داخلی اندونزی، به یک رقیب جدی برای شرکت هواپیمایی Garuda اندونزی تبدیل شد. تا اواسط سال 2015، Lion Air بازار مسافرت هوایی داخلی اندونزی را با ۴۱.۶ درصد سهم هدایت کرد. در حالیکه Garuda اندونزی با ۲۳.۵ درصد سهم، در رده دوم قرار گرفت. در این سال‌ها، ایرلاین‌های Sriwijaya Air با سهم بازار ۱۰.۴ درصد در رده سوم قرار گرفت. امروزه نیز این ایرلاین بیشترین سهم را در بین شرکت‌های هواپیمایی اندونزی دارد.

ناوگان‌های موجود ایرلاین Lion Air

ایرلاین Lion Air همیشه سعی کرده است تا با خرید بهترین هواپیماهای مسافربری، بتواند نام خود را در لیست بهترین ایرلاین‌های آسیا بگنجاند. از جمله ناوگان‌های موجود ایرلاین Lion Air در زیر آمده‌اند.

 • Airbus A330-300
  طبق آخرین گزارش‌ها، در حال حاضر ۴ فروند Airbus A330-300 در این خط هوایی لاین ایر خدماتی را جهت حمل و نقل مسافران ارائه می‌دهد. ظرفیت این ناوگان، ۴۴۰ نفر است.

 • Airbus A330-900neo
  گفته می‌شود که ۱۰ فروند ناوگان Airbus A330-900neo در حال کار در این ایرلاین است. ظرفیت مجاز این هواپیماها ۴۳۶ نفر هستند. این هواپیما به صورت دو طبقه طراحی شده است.

 • Boeing 737-800
  ۴۲ فروند Boeing 737-800 در خط هوایی Lion Air فعالیت می‌کند. این هواپیماها، تعداد مسافران کمتری را به نسبت سایر ناوگان‌ها در خود جای می‌دهند. تعداد مسافران این خطوط هواپیمایی ۱۸۹ نفر است.

 • Boeing 737-900ER
  این ناوگان‌ها با ظرفیت ۲۱۵ مسافر در حال استفاده در این شرکت هواپیمایی هستند. طبق آخرین آمارها، تعداد Boeing 737-900ER که امروزه در این ایرلاین به حمل و نقل مسافران می‌پردازد، ۶۴ فروند است.

 • Boeing 737 MAX 8 و Boeing 737 MAX 9
  Boeing MAX 8 و Boeing MAX 9 از جمله هواپیماهایی هستند که برای حمل و نقل‌های بین المللی خریداری شده‌اند. گفته می‌شود مجموع این نوع از هواپیماها ۱۸۹ فروند است. ظرفیت مجاز مسافرانی که می‌توانند در این پروازها حمل شوند ۱۸۰ نفر است.

 • Boeing 737 MAX 10
  یکی دیگر از پرنده‌هایی‌ست که در حال حاضر، توسط ایرلاین Lion Air استفاده می‌شود Boeing 737 MAX 10 با تعداد ۵۰ فروند در ناوگان هوایی از ایرلاین وجود دارد.

طبق تمامی آمارهای نهایی که اعلام شده‌اند، می‌توان گفت حدود ۳۶۴ فروند هواپیما در ناوگان مسافربری خطوط هوایی Lion Air در حال خدمات حمل و نقل هستند. اصلی‌ترین هدف این شرکت هواپیمایی، ارائه بهترین خدمات با کیفیت بسیار بالا ولی هزینه ارزان است. البته می‌توان گفت که توانسته است برای رسیدن به هدف خود، موفق شود و امروزه به ارزان‌ترین خطوط هوایی اندونزی تبدیل شده است. این ناوگان‌ها در مسیرهای داخلی اندونزی و بین‌المللی (اکثرا کشورهای آسیایی) فعالیت می‌کنند. اما همیشه باید دقت کنید که صرفا قیمت را مدنظر نگیرید و شرایط سوار شدن به هواپیما را در زمان خرید بررسی کنید تا مبادا با محدودیت‌های خاصی پائین‌ترین قیمت را خریداری کرده باشید.

منبع