۰۲۱-۴۱۵۳۵

معرفی ایرلاین ایرآسیا

معرفی ایرلاین ایرآسیا

امروزه با افزایش سفرهای هوایی، ایرلاین‌های مختلفی شروع به کار کرده‌اند. در بازار رقابتی امروز، هر یک از این ایرلاین‌ها سعی بر این دارند تا بتوانند رضایت مسافر را به دست آوردند. جنوب شرق آسیا، به عنوان یکی از مناطق گردشگرپذیر جهان که توریست‌هایی از تمامی نقاط دنیا را به خود جذب می‌کنند، نیاز به گسترش خطوط هوایی در این منطقه بیشتر احساس شد. قبلا در مقالات جداگانه‌ای به معرفی ایرلاین Lion Air و ایرلاین سنگاپور پرداخته‌ایم اما یکی از به نام‌ترین ایرلاین‌ها که این روزها در بین مردم طرفدار زیادی پیدا کرده است، ایرلاین ایر آسیا است. این ایرلاین با توجه به کیفیت پروازها و خدماتی که ارائه می‌دهد، یکی از مقرون به صرفه‌ترین شرکت‌های هواپیمایی در آسیا به حساب می‌آید. اگر در یکی از مسیرهای جنوب شرق آسیا مانند تور مالزی سفر کرده باشید، احتمالا از خدمات این ایرلاین بهره‌مند شده‌اید ولی ممکن است از جزئیات این ایرلاین و همچنین مسیرهایی که می‌توانید از آن بهره ببرید آگاه نباشید. به همین دلیل در این مقاله به معرفی ایرلاین ایرآسیا و مسیرهای تحت پوشش آن پرداخته‌ایم.

معرفی ایرلاین ایرآسیا

شرکت هواپیمایی ایرآسیا، اولین بار در سال ۱۹۹۳ در کشور مالزی تاسیس شد. در این چند سال، این شرکت شاهد فراز و نشیب‌های زیادی بوده است. حتی در سال ۲۰۰۱ تا مرز ورشکستگی نیز پیش رفت. ولی امروزه توانسته است دوباره به دوران اوج خود برگردد و در بین مردم، طرفداران زیادی پیدا کند. دفتر اصلی و مرکزی آن، در پایتخت کشور مالزی یعنی کوالالامپور قرار دارد. آن‌چه باعث شده است تا این ایرلاین در بین مسافران طرفدار داشته باشد، قیمت مناسب و به نسبت ارزان آن است. دیگر شعبه‌های ایرلاین ایرآسیا در کشورهای تایلند، اندونزی و فیلیپین قرار دارد. شرکت هواپیمایی دیگری نیز تحت عنوان ایرآسیا ایکس وجود دارد که وابسته به همین شرکت هواپیمایی است ولی این شرکت، برای پروازهایی که ساعت پرواز آن‌ها طولانی‌تر است پایه‌گذاری شده است.

قیمت پروازهای ایرلاین ایرآسیا

شرکت هواپیمایی ایرلاین ایرآسیا همانند شرکت هواپیمایی سلام ایر، سعی دارد تا رضایت مشتریان خود را با ارائه دادن خدمات خوب و رضایت بخش، در کنار حداقل هزینه به دست آورد. حتی می‌توان گفت آن‌چه که باعث محبوبیت زیاد ایرلاین ایرآسیا شده است، قیمت ارزان پروازهای آن است. هزینه تقریبی سفرهای هوایی این شرکت، به ازای هر صندلی برای مسافت یک کیلومتر، حدود ۰.۰۲۳ دلار آمریکا است. همچنین تراز بار مسافرین نیز، با درصد تقریبی ۵۲٪ محاسبه می‌شود. یکی از نکاتی که باید در مورد این ایرلاین در نظر داشته باشید، شرایط سوار شدن به هواپیما در این ایرلاین است، چون وزن بار، میزان پذیرایی و غیره در شرایط پرواز بسیار متفاوت و موثر است و با یک اشتباه، امکان به دردسر افتادن در سفر به وجود می‌آید. هواپیماهای متعلق به شرکت ایرلاین ایرآسیا، می‌توانند به طور تقریبی ۱۳ ساعت بر روی آسمان پرواز کنند. ایرلاین ایرآسیا اسپانسر پروازهای تیم‌های فوتبال کشورهای مالزی، سنگاپور و باشگاه فوتبال کوئینز پارک رنجرز است.

شرکت‌های هواپیمایی وابسته به ایرآسیا

امروزه این خط هوایی ایرآسیا توانسته است، قدرت زیادی در بین خطوط هوایی دنیا به دست آورد. ایرلاین ایرآسیا، ۶ شرکت‌های هواپیمایی آسیایی وابسته دارد. مسافران می‌توانند سفرهایی با مسافت‌های کوتاه و متوسط را با خرید بلیط این شرکت‌های هواپیمایی داشته باشند. این شرکت‌های هواپیمایی وابسته به ایرلاین ایرآسیا عبارتند از:

 • ایرلاین ایرآسیا هند (AirAsia India)
 • ایرلاین ایرآسیا ژاپن (AirAsia Japan)
 • ایرلاین ایرآسیا ایکس (AirAsia X)
 • ایرلاین ایرآسیا اندونزی و ایرلاین ایرآسیا اندونزی ایکس (Indonesia AirAsia & Indonesia AirAsia X)
 • ایرلاین ایرآسیا فیلیپین (Philippines AirAsia)
 • ایرلاین ایرآسیا تایلند و ایرلاین ایرآسیا تایلند ایکس (Thai AirAsia & Thai AirAsia X)

اگر مسافر تور بالی باشید، پس از پرواز به کوالالامپور از طریق یکی از پروازهای ایرآسیا به بالی منتقل می‌شوید. تعداد پروازهای این ایرلاین به مقصد بالی روزانه ۴ تا ۵ پرواز است.

هواپیماهای ایرلاین ایرآسیا

شرکت هواپیمایی ایرآسیا سعی دارد تا از هواپیماهای استاندارد و به روز دنیا استفاده کند تا بتواند نهایت رضایت مشتریان خود را جلب کند. از میان انواع هواپیماهای مسافربری که قبلا معرفی و بررسی کرده‌ایم، چهار مورد از اصلی‌ترین ایرلاین ایر آسیا عبارتند از:

 1. ایرباس A320-200

  ایرلاین ایرآسیا، دارای ۹۹ فروند هواپیمای ایرباس A320-200 است. این هواپیما توانایی پرواز با حداکثر سرعت ۸۵۸ کیلومتر بر ساعت و حداکثر برد پروازی ۵٫۵۰۰ کیلومتر را دارد. حداکثر ظرفیت این ایرباس ۱۸۰ نفر مسافر است.

 2. ایرباس A320neo

  ایرلاین ایرآسیا، مجهز به ۴ فروند هواپیمای ایرباس A320neo است. البته طبق آخرین خبرهای منتشر شده، گفته شده است که قصد دارد این ایرباس را به ۲۷۰ فروند برساند. این هواپیما توانایی پرواز با حداکثر سرعت ۸۳۳ کیلومتر بر ساعت و حداکثر برد پروازی ۶٫۵۰۰ کیلومتر را دارد. حداکثر ظرفیت این ایرباس ۱۸۶ نفر مسافر است.

 3. ایرباس A321neo

  ایرباس A321neo یکی از هواپیماهایی است که ظرفیت حمل ۲۳۶ مسافر را دارد. همچنین این هواپیما، توانایی پرواز با حداکثر سرعت ۸۳۳ کیلومتر بر ساعت و حداکثر برد پروازی ۶٫۵۰۰ کیلومتر را دارد. به دلیل این مشخصات، گفته می‌شود که ایرلاین ایرآسیا، ۱۰۰ فروند از این هواپیما را سفارش داده است.

 4. ایرباس A330-300

  ایرلاین ایرآسیا، مجهز به ۲۲ فروند هواپیمای ایرباس A330-300 است. این هواپیما توانایی پرواز با حداکثر سرعت ۸۸۰ کیلومتر بر ساعت و حداکثر برد پروازی ۹٫۵۰۰ کیلومتر را دارد. حداکثر ظرفیت این ایرباس ۲۹۲ نفر مسافر است.

نحوه پذیرایی در ایرلاین ایرآسیا

مثل تمامی ایرلاین‌های معتبر و معروف دنیا، در پروازهای مربوط به ایرلاین ایرآسیا نیز با توجه به مدت زمان و ساعت پرواز، با یک غذای مناسب از مسافران پذیرایی می‌شود. به دلیل این‌که این هواپیمایی متعلق به شرکت هواپیمایی در کشور مالزی‌ست، تمامی غذاهای آن به روش اسلامی طبخ می‌شود و گوشت‌ها به روش اسلامی ذبح می‌شوند. این هواپیمایی، سعی دارد به روش یک هتل پنج ستاره از مسافران‌ش پذیرایی کند. در منو غذایی ایرلاین ایرآسیا، یک وعده صبحانه کامل، ناهار، میان وعده، شام کامل و همچنین غذای مخصوص کودکان به چشم می‌خورند. یکی از امکاناتی که مسافران می‌توانند از آن بهره‌مند شوند، این است که امکان رزرو غذا را از ۲۴ ساعت قبل از پرواز دارند. به این ترتیب که مشتریان در حین خرید بلیط، می‌توانند از روی منو موجود در سایت، غذای دل‌خواه خود را رزرو کنند. البته ناگفته نماند که بابت هر غذایی که مسافران انتخاب می‌کنند، باید هزینه‌ای که برای آن تعیین شده است را بپردازند. همچنین برای این‌که به مشکل برنخورید، توصیه می‌کنیم که کارت پرواز خود را تا لحظه تحویل غذا گم نکنید. چرا که برای گرفتن غذایی که از قبل سفارش داده‌اید، نشان دادن کارت پرواز الزامی است.

تمامی این فعالیت‌ها در راستای قرار گرفتن ایرلاین ایرآسیا در لیست بهترین ایرلاین‌های دنیا است. در این مقاله سعی شد تا تمامی اطلاعات مفید و کاربردی در مورد ایرلاین ایرآسیا جمع‌آوری شود. در صورتی که خوانندگان این مقاله به اطلاعات بیشتری نیاز داشتند، می‌توانند به وب سایت رسمی ایرلاین ایرآسیا سر بزنند.

منبع