۰۲۱-۴۱۵۳۵

ایرلاین پگاسوس

ایرلاین پگاسوس

اگر مسافر مقصدهای مختلف کشور ترکیه مانند تور استانبول بوده باشید احتمالا تجربه سفر با ایرلاین پگاسوس را داشته‌اید. ایرلاین پگاسوس، یکی از شرکت‌های هواپیمایی ارزان قیمت ترکیه است. شرکت مادر این ایرلاین، در منطقه Kurtk ofy Pendik استانبول واقع شده است. علاوه بر آن، چندین پایگاه در چندین فرودگاه ترکیه دارد. علامت اختصاری این ایرلاین PGSUS است. این روزها این شرکت هواپیمایی به دلیل قیمت‌های پایینی که در قبال خدمات خود ارائه می‌دهد، به یکی از شرکت‌های هواپیمایی محبوب در بین گردشگران تبدیل شده است.

تاریخچه ایرلاین پگاسوس

در ۱ دسامبر سال ۱۹۸۹، پایه‌های افتتاح خطوط هوایی پگاسوس (Pegasus Airlines) توسط دو شرکت Net و Aer Lingus گذاشته شد. اولین پرواز توسط Boeing 737-400 در تاریخ ۱۵ آوریل ۱۹۹۰ انجام شد. علت نامگذاری این ایرلاین، به دلیل معنا و مفهومی است که پگاسوس دارد. در افسانه‌های یونانی، پگاسوس نام یک اسب بالدار قوی است. بعدها در سال ۱۹۹۴ این دو شرکت، سهام خود را به شرکت Yapi Kredibank مستقر در استانبول فروختند و پگاسوس به یک شرکت کاملا ترکی تبدیل شد. در ۴ سپتامبر ۱۹۹۷، پگاسوس سفارش خرید هواپیماهای تجاری بوئینگ را برای 737-400 و 737-800 داد و این اولین ایرلاین ترکیه‌ای بود که از Boeing 737 برای پروازهای‌ش استفاده می‌کرد.

در ژانویه ۲۰۰۵ ESAS Holdings هواپیمایی پگاسوس را خریداری کرد و علی سبانچی، به عنوان رئیس این ایرلاین معرفی شد. از آن تاریخ به بعد، این ایرلاین سعی داشته است تا همواره سفارش‌های هواپیمایی خود را به روز نگه دارد. در نتیجه تا الان، توانسته است به یکی از به نام‌ترین ایرلاین‌ها در ترکیه تبدیل شود. به طوری که در سال ۲۰۱۳ میزان تردد مسافر توسط این شرکت به ۱۶.۸ میلیون افزایش یافت. در سال ۲۰۱۲ شرکت هواپیمایی پگاسوس، به دومین هواپیمایی بزرگ ترکیه تبدیل شد. علاوه بر آن، در همین سال‌ها هواپیمایی پگاسوس ۴۹٪ از سهام شرکت هوایی قرقیزستان به نام Air Manas را خریداری کرد.

مقاصد پروازهای ایرلاین پگاسوس

ایرلاین پگاسوس، به یکی از محبوب‌ترین خطوط هوایی ترکیه در بین گردشگران تبدیل شده است. از این رو، این روزها مقاصد زیادی را هدف قرار داده است. از جمله مقصدهایی است که توسط پگاسوس آسیا ارائه می‌شوند عبارتند از:
شهرهای ترکیه، آلماتیا (قزاقستان)، آمستردام، عمان، یونان، بحرین، آذربایجان، اسپانیا، فرانسه، آلمان، گرجستان، صربستان، لبنان، ایتالیا، روسیه، دانمارک، قطر، اوکراین، عراق، اسرائیل، تاجیکستان، امارات متحده عربستان، مصر، پاکستان، کویت، انگلستان، نروژ، عربستان سعودی، بلغارستان، ایران، استرالیا، ارمنستان و چند کشور دیگر.

ناوگان‌های موجود ایرلاین پگاسوس

خط هوایی پگاسوس همیشه هدف خود را خرید به روزترین انواع هواپیمای مسافربری برای خدمات بهتر، با کیفیت بالاتر، برای مسافران خود در نظر گرفته است. تمامی پروازهای‌ش را با ارائه خدمات عالی با قیمتی مناسب اجرا می‌کند. در زیر به ناوگان‌های موجود ایرلاین پگاسوس اشاره کرده‌ایم. آخرین به روزرسانی در مورد ناوگان‌های موجود مربوط به فوریه ۲۰۲۰ است. از جمله این ناوگان‌ها عبارتند از:

 • Airbus A320-200

  در حال حاضر، ۱۲ عدد Airbus A320-200 در خطوط هواپیمایی پگاسوس در حال استفاده هستند. این ناوگان دارای ظرفیت حمل ۱۸۰ مسافر است.

 • Airbus A320neo

  یکی دیگر از ناوگان‌های در حال استفاده در ایرلاین پگاسوس Airbus A320neo است. در حال حاضر ۳۲ فروند از این ناوگان استفاده می‌شود و سفارش ۲۵ فروند دیگر نیز داده شده است. گفته می‌شود این ناوگان‌ها در سال ۲۰۲۲ تحویل داده می‌شوند. ظرفیت این هواپیما ۱۸۶ نفر است.

 • Airbus A321neo

  Airbus A321neo یکی دیگر از ناوگان‌هایی هستند که توسط ایرلاین پگاسوس استفاده می‌شود. البته در حال حاضر، فقط ۲ فروند از این ناوگان وجود دارد و ۴۱ فروند دیگر سفارش داده شده است. ظرفیت مسافربری آن ۲۳۹ نفر است.

 • Boeing 737-800

  حدود ۳۶ فروند Boeing 737-800 با ظرفیت ۱۸۹ مسافر در حال حاضر در ایرلاین پگاسوس، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به آخرین آمارها، ناوگان‌های مورد استفاده در ایرلاین پگاسوس، برای خوانندگان این مقاله جمع‌آوری شد. البته پیش از این، دو ناوگان Boeing 737-300 و Boeing 737-400 نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند که امروزه از رده خارج شده‌اند. در حالت کلی، شرکت هواپیمایی پگاسوس دارای ۸۲ فروند هواپیمای مسافربری است که حدود ۶۶ فروند دیگر تا ۲ سال آینده به این رقم اضافه خواهد شد.

اصلی‌ترین مزیت‌های ایرلاین پگاسوس

ایرلاین پگاسوس با توجه به یک‌سری ویژگی‌هایی که دارد، این روزها به یکی از محبوب‌ترین ایرلاین‌ها در بین مسافران تبدیل شده است. مسافران مسیرهای مختلف تور ترکیه که از این ایرلاین استفاده کرده‌اند با این خصوصیات آشنا شده‌اند. در زیر به چند مورد از اصلی‌ترین مزیت‌های این ایرلاین اشاره می‌کنیم:

 • ۲۰ سال سابقه خدمت درخشان در زمینه ارتباطات هواپیمایی
 • دادن اهمیت بالا به کابین‌های هواپیماهای خود و رفتار خدمه‌ها. به طوری که مسافران می‌توانند در داخل همه کابین‌ها، از کافه پرواز با پرداخت هزینه اضافی استفاده کنند. همچنین این شرکت قصد دارد تا تمامی کابین‌های خود را تا چند سال آینده، به In-Flight-Entertainment مجهز کند.
 • قیمت پایین پروازهای ایرلاین پگاسوس در مقایسه با خدمات ارائه شده توسط آن
 • برخورداری از تکنولوژی Cutting edge
 • پروازهای به موقع و بدون تاخیر

منبع ۱
منبع ۲