۰۲۱-۴۱۵۳۵

شیوه‌های کلاهبرداری در هند

شیوه‌های کلاهبرداری در هند

هند با تاریخ، فرهنگ، معماری، غذاهای غنی و متنوع و هزاران دلیل دیگر به یک جاذبه‌ بسیار محبوب توریستی در دنیا تبدیل شده است. به طوری که هر توریستی باید یک بار هم که شده باشد از این کشور فوق‌العاده زیبا دیدن کند. اما مانند سایر نقاط جهان در هند نیز احتمال روبرو شدن با برخی کلاهبرداران و متخلفان وجود دارد که اغلب توریست‌های بیگانه را هدف قرار می‌گیرند. چنانچه قصد سفر با تور هند را دارید توصیه می‌کنیم حتما پیش از سفر خود با رایج‌ترین شیوه‌های کلاهبرداری در سفر آشنا شوید تا بتوانید بدون دردسر مسافرتی خاطره‌انگیز و به یاد ماندنی را تجربه کنید. ما نیز در این مقاله سعی کرده‌ایم تا برخی از شیوه‌های کلاهبرداری در هند را برای شما عزیزان معرفی کنیم تا با امنیت بیشتری به گشت و گذار در این سرزمین بی‌نظیر بپردازید.

 

کلاهبرداری رانندگان تاکسی در هند

از جمله شایع‌ترین کلاهبرداری‌هایی که توریست‌ها در سفر به شهرهای توریستی هند با آن روبرو می‌شوند مربوط به رانندگان تاکسی است. به این صورت که آن‌ها وانمود می‌کنند که تاکسی متر خراب است و کرایه مد نظر خود را از گردشگران طلب می‌کنند. یا اینکه تنظیمات تاکسی‌متر را دستکاری می‌کنند تا با سرعت بیشتری کار کند. برای اینکه با چنین کلاهبرداری روبرو نشوید، توصیه می‌کنیم قبل از سوار شدن به تاکسی حتما از سالم بودن کنتور اطمینان حاصل کنید. چنانچه سوار بر توک توک (سه چرخه‌های مخصوص هند) شدید، حتما قبل از رسیدن به مقصد در مورد هزینه‌ای که باید پرداخت کنید به توافق برسید. فراموش نکنید که رانندگان هند در مورد چانه‌زنی منعطف هستند و شما می‌توانید تا حد زیادی در کرایه‌های خود تخفیف بگیرید.

مورد دیگری از کلاهبرداری‌های رایجی که توسط رانندگان تاکسی در هند انجام می‌شود این است که آن‌ها معمولا وانمود می‌کنند که هتلی که شما قصد اقامت در آن دارید را نمی‌شناسند و ایرادهای بسیار زیادی از این هتل می‌گیرند. معمولا هدف آن‌ها بردن شما به هتل مورد نظر خود است. چرا که معمولا رانندگان تاکسی در هند از هتل‌ها به ازای هر مسافر کمیسیون دریافت می‌کنند. پس توصیه می‌کنیم حتما حواس خود را جمع کرده و به نظرات رانندگان در این خصوص توجهی نکنید. شما می‌توانید به راحتی از گوگل مپ برای مسیریابی درست و آدرس هتل خود استفاده کنید و از این موارد در امان بمانید.

کلاهبرداری بومیان هند در ازای ارائه خدمات

معمولا هندی‌ها در ازای هر کاری قصد دارند تا از توریست‌ها پول دریافت کنند. به عنوان مثال اگر کودکی در خیابان به شما پیشنهاد داد تا عکس‌های خوبی از شما بگیرد مطمئنا در نهایت مبلغی را بابت این کار طلب خواهد کرد. همچنین اگر حین گشت و گذار با یک فیل روبرو شده و تمایل به عکاسی یا سوار شدن به آن را داشتید حتما قبل از این کار صاحب فیل را پیدا کنید. چرا که به احتمال زیاد بعد از اینکار صاحب فیل پیدا شده و درخواست پول کند.

 

کلاهبرداری با فروش بلیط‌های جعلی در هند

یکی دیگر از کلاهبرداری‌های رایج که مدت‌ها است در هند و به خصوص شهرهای بزرگ هند مثل دهلی، کلکته و بمبئی انجام می‌شود، این است که افراد خارج از ایستگاه مترو یا اتوبوس ایستاده و از خراب بودن سیستم فروش بلیط خبر می‌دهند. این موضوع گردشگران را وسوسه می‌کند تا بلیط خود را از مغازه‌های اطراف تهیه کنند. اما باید توجه داشته باشید که این بلیط‌ها جعلی بوده و مورد تایید دولت نیستند. پس برای اینکه پول خود را برای خرید بلیط‌های جعلی هدر ندهید در طول سفر خود از چنین افرادی دوری کنید. این موضوع می‌تواند برای خودداری از قرار گرفتن در صف‌های طولانی و دیگر موارد مشابه از این قبیل نیز اتفاق بیافتد. بنابراین هرگز در تور هند به هیچ غریبه‌ای اطمینان نکرده و هر چه قدر هم که صف‌های فروش بلیط طولانی باشد خودتان برای تهیه آن اقدام کنید.

 

کلاهبرداری در معابد هند

کلاهبرداری در معابد هند از قدیم‌الایام وجود داشته و موضوع جدیدی نیست. متاسفانه هر سال توریست‌های بسیاری به دلیل عدم اطلاع از این موضوع در دام کلاهبرداران معابد میافتند. به این صورت که برخی از افراد در مکان‌های مذهبی به گردشگران نزدیک شده و ادعا می‌کنند که از مقامات معبد هستند و برای ورود شما به معبد درخواست کمک مالی سنگین می‌کنند. توجه داشته باشید که از ویژگی‌های هند این است که بازدید از معابد در هند رایگان بوده و این افراد از مقامات معبد نیستند. بنابراین می‌توانید به آسانی درخواست آن‌ها را رد کرده و مسیر ورود به معبد را در پیش بگیرید. اگر این افراد مدام شما را آزار دهند،‌برای امنیت در سفر با در میان گذاشتن این موضوع با پلیس آن‌ها را تهدید کنید.

از دیگر شیوه‌های کلاهبرداری در معابد می‌توان به دادن هدایایی به گردشگران اشاره کرد. به عنوان مثال افراد در معابد دستبندهای دوست داشتنی یا دسته گلی را به توریست‌ها می‌دهند. در صورتی که شما این درخواست آن‌ها را قبول کرده و هدیه آن‌ها را در دست بگیرید، طلب پول خواهند کرد. پس اگر کسی سعی کند چیزی را به شما در هند هدیه دهد، مطمئن شوید که در واقع یک هدیه نیست و به نوعی کلاهبرداری است. البته این اتفاق فقط محدود به معابد نبوده و احتمال دارد در خیابان‌ها، پشت چراغ قرمز و ... نیز با چنین درخواستی از طرف کودکان کار یا گداها روبرو شوید.

 

کلاهبرداری با پول جعلی در هند

متاسفانه به دلیل توریستی بودن هند، ارزهای تقلبی در این کشور بسیار رایج هستند. چرا که ارزهای تقلبی راحت‌ترین روش برای کلاهبرداری از توریست‌های تازه واردی است که هنوز با پول‌های این کشور آشنایی ندارند. بنابراین سعی کنید حتما برای تبدیل ارز به صرافی‌های معتبر کشور مراجعه کنید که مطمئن‌ترین آن‌ها صرافی‌های واقع شده در فرودگاه‌ها هستند. موضوع بعدی اینکه حتما قبل از سفر با تور هند تحقیق کوچکی در مورد واحد پول این کشور، روپیه هند، داشته و با تصاویر اسکناس‌ها آشنا شوید.

 

کلاهبرداری با فروش سیم کارت جعلی در هند

قبل از هر چیزی توصیه می کنیم در سفر به هند برای حفظ ارتباط با خانواده از اینترنت و اپلیکیشن‌هایی نظیر واتساپ و غیره استفاده کنید. اما در صورتی که هتل شما خدمات وای فای ارائه نمی‌دهد و یا پیدا کردن اینترنت دشوار است می‌توانید سراغ خرید سیم‌کارت کشور هند بروید. توجه داشته باشید که در هند، برای دریافت سیم کارت معتبر، باید فرمی را در دفاتر خدماتی پر کنید و عکس خود را به همراه یک کپی مدرک هویت ارسال کنید. پس اگر برای خرید سیم کارت چنین مراحلی را طی نکردید و در عوض سیم کارتی را به شما تحویل دادن مطمئن باشید که این سیم کارت جعلی بوده و پول خود را از دست داده‌اید.

 

کلاهبرداری با پرت کردن حواس توریست‌ها در هند

جیب بری یکی دیگر از کلاهبرداری‌های رایج در هند است که برای اینکار معمولا از تاکتیک‌های حواس‌پرتی استفاده می‌کنند. پس اگر قصد خرد کردن پول خود را داشته، به صرافی برای تبدیل ارز رفته‌ یا در حال خرید هستید، حتما حواس خود را برای جلوگیری از چنین اتفاق‌هایی جمع کنید. معمولا این دسته از کلاهبردارها به صورت هماهنگ با هم عمل می‌کنند و این در برخی از شرایط می‌تواند کار را برای گردشگران دشوار کند. همان طور که گفته شد بهترین راه برای جلوگیری از این کلاهبرداری این است که هوشیار بوده و مراقب وسایل خود باشید. همچنین توصیه می‌کنیم تمام پول نقد خود را در یک مکان نگه ندارید و وقتی کسی با شما برخورد می‌کند مراقب جیب‌های خود باشید.

 

کلاهبرداری در رستوران‌های هند

در برخی از بارها و رستوران‌های هند احتمال اینکه نوشیدنی را که سفارش نداده‌اید در فاکتور شما لحاظ کنند وجود دارد. پس حتما قبل از پرداخت هزینه فاکتور را بررسی کرده و قیمت‌ها را با هم جمع بزنید. همچنین قبل از سفارش قیمت تقریبی از هزینه آنچه که درخواست کرده‌اید، داشته باشید. موضوع مهم دیگر اینکه برخی از رستوران‌ها از آب شیر به جای آب معدنی استفاده می‌کنند. پس اگر حساسیت گوارشی دارید حتما این موضوع را با کارکنان رستوران در میان بگذارید و ترجیحا برای خوردن وعده‌های غذایی خود رستوران‌های معتبر و شناخته شده‌اید را انتخاب کنید. شایع‌ترین کلاهبرداری‌ها در این کشور در خصوص خوراکی مربوط به غذاهای خیابانی هند است. هر چند راهکاری برای در امان ماندن از این قبیل کلاهبرداری‌ها نمی‌توان ارائه داد اما در صورت امکان می‌توانید حواس خود را جمع کرده و با دقت بیشتری خرید و سفارش خود را انجام دهید.

 

کلاهبرداری راهنمایان تور غیررسمی در هند

از آنجایی که هند یک مقصد توریستی محبوب در دنیا است در سفر به این کشور شاهد بسیاری از افراد خواهید بود که ادعا می‌کنند راهنمای تور هستند. هر چند که برخی از این ادعاها صحیح است اما در این میان عده‌ای سودجو نیز وجود دارند. راهنمایان تور غیررسمی معمولا در اطراف جاذبه‌های تاریخی و مذهبی کمین کرده و گردشگران خارجی را هدف قرار می‌دهند. در نهایت نیز بابت راهنمایی‌هایی که کرده‌اند هزینه‌های گزافی را دریافت می‌کنند. همه چیز محدود به این مورد نبوده و چنین افرادی سعی می‌کنند تا تویست‌ها را فقط به فروشگاه یا رستوران‌های مورد نظر خود ببرند که از قبل با آن‌ها هماهنگ کرده و قصد دریافت کمیسیون را دارند. پس اگر به دنبال راهنمای گردشگری در هند هستید، توصیه می‌شود به سراغ افرادی بروید که در پیشخوان و دفاتر رسمی در حال فعالیت هستند. و یا می‌توانید با کمک اپلیکیشن‌های برنامه‌ریز سفر، به بهترین نحو در جاذبه‌های گردشگری هند، سیر و سیاحت کنید.

 

نکات کلیدی برای جلوگیری از کلاهبرداری در هند

تا این قسمت از مقاله سعی کردیم تا شما را با برخی از شیوه‌های کلاهبرداری از مسافران در هند آشنا کنیم. هر چند که آشنایی با این موارد تا حد زیادی شما را از خطرات کلاهبرداری در هند محافظت خواهد کرد اما دانستن یک سری نکات کلیدی در این خصوص نیز خالی از لطف نخواهد بود. از جمله برخی نکات کلیدی برای جلوگیری از کلاهبرداری در هند عبارتند از:

  • بیمه مسافرتی خوبی برای هند قبل از سفر ترتیب دهید.
  • چانه‌زنی را یاد بگیرید و همچون هندی‌ها با مغازه‌داران در حین خرید در سفر و رانندگان تاکسی چانه بزنید.
  • از قبل اطلاعات جزئی در مورد قیمت‌ها در هند به دست آورید.
  • در صورت نیاز به کمک، سراغ از افراد محلی با ظاهر قابل اعتماد و پلیس‌ها بروید.
  • هنگام مبادله پول مراقب باشید.
  • در مورد تراکنش‌های مالی بزرگ بسیار هوشیار باشید.
  • هرگز تمامی پول‌های خود را در یک جا نگه‌داری نکنید.

 

منبع ۱ 

منبع ۲