۰۲۱-۴۱۵۳۵

فستیوال‌های هند

فستیوال‌های هند

هند کشوری رنگارنگ با فرهنگ‌ها و سنت‌های متنوع است. از همین رو در طول سال جشنواره‌های متنوعی در سراسر کشور هندوستان برگزار می‌شوند که اغلب آن‌ها با شکوه و جذابیت زیادی همراه هستند. از همین رو بسیاری از گردشگران دوست دارند تا یک بار هم که شده در این فستیوال‌های جذاب و دیدنی حضور داشته باشند. چنانچه شما نیز جز افرادی هستید که دوست دارید در فستیوال‌های هند شرکت کرده و از نزدیک با سنت‌ها و فرهنگ‌های مردم این سرزمین آشنا شوید، حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. چرا که اینبار قصد داریم به معرفی جذاب‌ترین و پرطرفدارترین جشنواره‌های سالانه هند بپردازیم.

 

فستیوال‌های هند

هندوستان یکی از عجیب‌ترین کشورهایی است که هر گردشگری باید یک بار هم که شده به آن سفر کند. چرا که در این کشور پهناور شاهد زندگی مسالمت‌آمیز افراد با ادیان و اعتقادات مختلفی خواهید بود که این یکی از ویژگی‌های هند به شمار می‌رود. از همین رو هند را با نام سرزمین ۷۲ ملت نیز می‌شناسند. همین موضوع باعث شده در طول سال مراسم‌های مختلفی در آن برگزار شوند که هر کدام به نوبه خود از جذابیت خاصی برخوردار هستند. از جمله پرشورترین و دیدنی‌ترین این مراسم‌ها که در تور هند فرصت شرکت در آن‌ها را خواهید داشت عبارتند از:

جشنواره پونگال

پونگال (Pongal) یک جشن مهم هندی است که به افتخار خدای خورشید، سوریا، برای شکرگزاری بابت برداشت محصولات کشاورزی جشن گرفته می‌شود. این فستیوال به صورت چهار روزه و معمولاً در ماه ژانویه هر سال جشن برگزار می‌شود. در طول این مراسم مردم از سوریا برای برداشت موفق تشکر می کنند و برای محصولات فراوان در سال آینده دعا می‌کنند. در روز اول جشن که بوگی پونگال نام دارد، مردم خانه‌های خود را تمیز با طرح‌های کولام با استفاده از آرد برنج رنگارنگ تزئین می‌کنند.

روز دوم، معروف به پونگایی پونگال، پر از فعالیت‌های سرگرم‌کننده مانند نقاشی طرح‌هایی نظیر جمجمه‌ها و گاو نر است که حس و حالی خاص به کشور می‌بخشد. روز سوم نیز ماتو پونگال نام داشته و با تزیین گاوها همراه است. به طوری که بر روی شاخ‌ها و بدن گاوها نقاشی‌هایی می‌کشند که در خیابان‌ها شاهد این گاوها خواهید بود. در روز آخر نیز که کانی پونگال نام دارد، زنان غذاهای ویژه‌ای را به عنوان قدردانی از نعمت‌هایشان آماده کرده و بین دوست و آشنا پخش می‌کنند.

عکس: weather.com

 

جشنواره هولی

هولی (Holi) جشنواره ای بسیار شاد و رنگارنگ است که در پایان ماه مارس هر سال به مدت دو روز در هند جشن گرفته می‌شود. به دلیل فضای شاد و دوست داشتنی که در سطح کشور در طول این مراسم ایجاد می‌شود، هولی را می‌توان یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌های هند از نظر گردشگران دانست. هولی را نیز می‌توان یک فستیوال چند روزه به حساب آورد. به این صورت که در روز اول، آتشی به منزله نابودی شر افروخته شده و مردم برای آواز خواندن، رقصیدن و شادی دور آتش جمع می‌شوند. در روز دوم که جذاب‌ترین بخش این مراسم است مردم به مسادین و خیابان‌های مهم شهرها آمده و پودرهای رنگی و حتی سطل‌های پر از آب رنگی را روی یکدیگر پرتاب می‌کنند. این جشنواره رنگارنگ در سنت‌های معنوی هندو اهمیت زیادی داشته و هر ساله با نهایت شکوه و جذابیت برگزار می‌شود.

 

مراکز خرید دهلی

عکس: matadornetwork.com

 

جشنواره ماهاشیوراتری

هرساله در شب چهاردهم ماه نو در ماه هندو فالگونا فستیوال ماهاشیوراتری (Mahashivratri) جشن گرفته می‌شود. در طول این مراسم سرخپوستان هندوستان دور هم گرد آمده و با شب زنده داری و اجتماعات نماز شبانه، با شور و اشتیاق ادای احترام به لرد شیوا می‌کنند. در صورت تمایل به حضور در این مراسم می‌توانید خود را به یکی از معابد مهم در شهرهای هندوستان رسانده و شاهد ستایش و سرودخوانی آن‌ها شوید. طبق سنت، بسیاری از افراد در طول این جشنواره تا طلوع آفتاب از مصرف هر نوع غذا یا آب خودداری می‌کنند. هر سال ماهاشیوراتری در مقیاس بزرگ در کشور هند جشن گرفته می‌شود تا برکات الهی، سلامتی، صلح، قدرت، خرد و زندگی سعادتمندانه در زندگی مردم دیده شود.

عکس: nationaltoday.com

 

عید سعید فطر

بله، تعجب نکنید. عید فطر نیز از جمله فستیوال‌های هند است که هر سال با پایان یافتان ماه رمضان در کشور هند جشن گرفته می‌شود. چرا که در این سرزمین مسلمانان بسیار زیادی نیز زندگی می‌کنند که تمامی اعمال دینی را تمام و کمال به جا می‌آورند. مردم این مراسم را با پختن غذاهای لذیذ، تبادل هدایا با خانواده و دوستان، بازدید از خانه اقوام و به خصوص بزرگترها و البته شرکت در نماز صبح در مساجد شهر جشن می‌گیرند. به طوری که اگر از جلو مسجدی در این روز در هندوستان عبور کنید شاهد جمعیت زیاد مسلمانان خواهید بود که در آنجا به اقامه نماز ایستاده‌اند.

 

شیوه‌های کلاهبرداری در هند

عکس: oneindia.com

 

جشنواره گانش چاتورتی

گانش چاتورتی (Ganesh Chaturthi) یک فستیوال هیجان‌انگیز هندی است که تولد لرد گانش، خدای محبوب معروف به سر فیل بزرگ را جشن می‌گیرند. این جشن سالانه از آگوست یا سپتامبر (بسته به تقویم هندو) برگزار شده و به مدت ۱۰ روز ادامه می‌یابد. در طول این مراسم، مردم مجسمه‌های لرد گانش را به خانه می‌آورند و معتقد هستند که با اینکار برکت در زندگی آن‌ها دوچندان می‌شود. مردم هر روز در طول این مراسم عبادت‌های خاصی را به جا آورده و غذاهای خوشمزه‌ای را برای عرضه به خدای گانش می‌پزند. در نهایت نیز در روز پایانی جشنواره، مردم به صورت گروهی دور هم گرد آمده و بت‌های گانش را در میان باران‌ گلبرگ‌های گل، سرودها و موسیقی غوطه‌ور می‌کنند. در صورتی که سفر شما با تور هند مصادف با این جشنواره بود، پیشنهاد می‌کنیم در روزا آخر مراسم‌ها حتما در یکی از معابد مهم شهر حضور داشته باشید.

عکس: visittnt.com

 

جشنواره ناوراتری

ناوراتری (Navratri) به مناسبت پیروزی نیکی بر بدی جشن گرفته شده و معمولاً به صورت ۹ روزه در اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر برگزار می‌شود. در هر کدام از این روزها یک الهه متفاوت از پانتئون هندو مورد احترام و پرستش قرار گرفته و مردم برای اجرای رقص سنتی و کنسرت‌های موسیقی کلاسیک دور هم جمع می‌شوند. جالب است بدانید که برخی از افراد در طول نه روز تصمیم به روزه‌ گرفتن می‌کنند تا درون خود را از هر گونه ناپاکی تمیز کنند. در میان فستیوال‌های هند، ناوراتری جشن با هم بودن محسوب می‌شود که در طول آن برای تمامی نعمت‌های الهی به خصوص سلامتی، شادی، ثروت و رفاه شکرگزاری می‌کنند.

عکس: gujarattourism.com

 

جشنواره اونام

اونام (Onam) یک جشنواره هندی ۱۰ روزه است که عمدتاً در ایالت کرالا و در ماه آگوست یا سپتامبر برگزار می‌شود. این جشن از صبح زود آغاز شده، و در اغلب ورودی‌های هندوستان شاهد تزییناتی از گل‌های زرد و نارنجی هندو خواهید بود که به نشانه احترام به پادشاه مهابالی طراحی می‌شوند. مردم در طول این مراسم‌ها دور هم جمع می‌شوند تا آهنگ‌های سنتی بخوانند و گاها نیز مسابقات جذاب قایق سواری برگزار می‌کنند. علاوه بر آن بازی‌های خاصی به نام‌های Kuttiyum Kolum و Talappanthukkal انجام می‌شود که در صورت تمایل می‌توانید تماشاگر آن‌ها باشید.

 

سنت‌های مراسم ازدواج در هند

عکس: hindustantimes.com

 

جشنواره دوسهره

از دیگر فستیوال‌های هند که در بین مردم این سرزمین از اهمیت بالایی برخوردار است و توریست‌ها فرصت حضور در آن‌ را دارند، جشنواره دوسهره (Dussehra) نام دارد. این جشن شاد هر ساله در دهمین روز از ماه آشوین که معمولا مصادف با ماه سپتامبر یا اکتبر در هند است، برگزار می‌شود. مردم در طول این مراسم از سراسر هند گرد هم می‌آیند تا در این جشن پر جنب و جوش شرکت کنند. در طول دوسهرا، مردم به معابد هندو می‌روند و غذاهای بسیاری را با عزیزانشان تقسیم می‌کنند. همچنین مردم نمایش‌های تئاتر مذهبی اجرا می‌کنند که پیروزی راما بر راوانا و عدالت بر شر را نشان می‌دهند. علاوه بر آن در طول این مراسم فعالیت‌های سرگرم‌کننده دیگری نیز اجرا می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به آتش بازی و همچنین به نمایش گذاشتن مجسمه‌های آتشین راوانا اشاره کرد که در سطح شهر به نمایش گذاشته می‌شوند.

عکس: buzzingbubs.com

 

جشنواره دیوالی

اگر هنوز تصمیم نگرفته‌اید که تاریخ سفر به هند را مصادف با کدام یک از فستیوال‌های هند انتخاب کنید، به عنوان آخرین و البته یکی از پرشور و دیدنی‌ترین موارد ما به شما جشنواره دیوالی (Diwali) را پیشنهاد می‌دهیم. دیوالی یک فستیوال هندی است که در اوایل نوامبر برگزار شده و به عنوان "جشنواره چراغ‌ها" شهرت دارد. چرا که در طول دیوالی، مردم طرح‌های باشکوهی از دیه‌ها (لامپ‌ها) را در تمام ورودی‌های خانه‌های خود آویزان می کنند تا خدایان برکت و خوشبختی را به زندگی آن‌ها ببخشد. همچنین در طول این مراسم می‌توان شاهد آتشبازی‌های باشکوه در سطح شهر شد که واقعا تماشایی هستند.

 

جاذبه‌های گردشگری آگرا

 

عکس: tandem.net

 

کلام آخر

از آنجایی که یکی از سرگرم‌کننده‌ترین کارها در طول سفر به کشورهای خارجی شرکت در مراسم‌های سنتی و محلی آن‌ها است در سفر با تور هند نیز اگر قصد آشنایی با فرهنگ مردم این سرزمین را دارید، توصیه می‌کنیم حتما تاریخ سفر خود را مصادف با یکی از فستیوال‌های پرشور آن انتخاب کنید. برای اینکه دغدغه داشتن یک برنامه خوب را نداشته باشید می‌توانید با پکیج‌های تور هند که توسط آژانس مسافرتی آویسا با نهایت دقت و اهمیت برگزار می‌شوند، همراه شوید. برای رزرو تورها می‌توانید از طریق شماره‌های تماس با کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید.