۰۲۱-۴۱۵۳۵

دیدنی‌ترین معابد هند

دیدنی‌ترین معابد هند

هند به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان، سرزمینی با تاریخ غنی، باورها، سنت‌ها و افسانه‌های بی‌شماری است که پیرامون ادیان وجود دارند. به طوری که سرزمین هندوستان زادگاه سنت‌های هندوئیسم، جینیسم، بودیسم و سیکیسم است که در آن افراد با عقاید مختلف مذهبی در هماهنگی و برادری کامل زندگی می‌کنند. همین امر باعث شده امروزه معابد هند با طراحی‌های متنوع به یکی از جاذبه‌های مهم و دیدنی این کشور تبدیل شوند که سالانه مورد بازدید بسیاری از توریست‌ها قرار می‌گیرند. هر کدام از این معبدها در نوع خود بی‌نظیر بوده و قطعا ارزش دیدن دارند. البته که در بین تمامی این معبدها برخی از آن‌ها از اهمیت و شهرت بیشتری برخوردار هستند که در ادامه به معرفی آ‌ن‌ها می‌پردازیم.

 

معبدهای دیدنی هندوستان

هندوستان همواره به این افتخار می‌کند که مردمان آن در کمال آرامش و صلح با ادیان مختلف در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند در واقع این یکی از ویژگی‌های هند شناخته می‌شود. همان طور که گفته شد هر دین و آیینی در کشور هند عبادتگاه مخصوص خود را دارد که با نام معبد یا به اصطلاح Temple شناخته می‌شوند. اغلب این معبدها با نهایت شکوه و عظمت طراحی شده و حتی برخی از آن‌ها داستان یا افسانه‌ای منحصر به فرد دارند. از آنجایی که هند کشوری بسیار بزرگ و پهناور است بازدید از تک تک معابد آن امری غیر ممکن برای مسافران تور هند به شمار می‌آید. از همین رو در زیر چند مورد از معروف‌ترین آن‌ها را گردآوری و معرفی کرده‌ایم:

عکس: matadornetwork.com

 

معبد طلایی، پنجاب

مقاله برترین معابد هند را با معرفی معبد طلایی (Golden Temple) آغاز می‌کنیم. این معبد خیره‌کننده که در وسط دریاچه‌ای کوچک و مقدس قرار دارد، مقدس‌ترین زیارتگاه سیک‌ها به شمار می‌آید. همان طور که از نام آن می‌توان متوجه شد این معبد دارای نمایی طلایی رنگ است که برای تزیین آن از صفحات طلا استفاده شده است. معبد طلایی در منطقه امریتسار، پنجاب واقع شده است. گفته می‌شود بودا در گذشته بخشی از عمر خود را در این مکان گذرانده و پس ۲۰۰۰ سال، گورو ناناک، که بنیانگذار مذهب سیک بود، دوباره این مکان را برای زندگی خود انتخاب کرده است. به همین دلیل پیروان او معبدی در این مکان ساختند. اگر از این معبد دیدن می‌کنید، سعی کنید مراسمی را که هر روز صبح برای نصب گورو گرانت صاحب - کتاب مقدس سیک‌ها - در آن برگزار می‌شود یا مراسمی که هر شب برای بازگرداندن آن به آکال تخت، مقر سیک‌ها برگزار می‌شود، را از دست ندهید.

 • هزینه ورودی: ندارد
 • زمان بازدید: در طول روز باز است
 • بهترین زمان برای بازدید: اکتبر تا نوامبر (اواسط مهر تا اواسط آبان)

 

آشنایی با تاج محل هندوستان

عکس: en.wikipedia.org

 

معبد میناکشی امان، مادورای

بیشتر معابد هند رنگی نسبتاً ساده دارند. اما این موضوع در خصوص معبد میناکشی امان (Meenakshi Amman Temple) صادق نبوده و برخلاف دیگر عبادتگاه‌ها انفجاری از رنگ‌ها را در آن شاهد خواهید بود. این معبد دیدنی در تامیل نادو در سواحل رودخانه وایگای واقع شده و دارای ۱۴ برج است که با ۳۳۰۰۰ مجسمه رنگارنگ پوشانده شده‌اند و به شیوا و همسرش به نام پارواتی اختصاص دارد. گفته می‌شود از قرن ششم قبل از میلاد معبدی در این مکان وجود داشته اما بناهای اولیه در دهه ۱۳۰۰ توسط ژنرال مسلمان مالک کافور به عنوان بخشی از مأموریت وی برای مسلمان کردن منطقه ویران شد. با این حال، معابد دوباره در سال ۱۵۵۹ توسط اولین پادشاه نایاک مادورای بازسازی شدند. اگرچه مجسمه‌های برج‌ها زمانی ساده بودند، اما در طول سال‌ها و در طول جشنواره‌ها، رنگ‌آمیزی شده و امروزه نمایی بسیار متفاوت و دیدنی پیدا کرده‌اند.

 • هزینه ورودی: ندارد
 • زمان بازدید: ۵ صبح الی ۱۲:۳۰ ظهر و از ۴ بعد از ظهر الی ۹:۳۰ شب
 • بهترین زمان برای بازدید: از آوریل تا مه (اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت) برای لذت بردن از جشنواره ارابه، Meenakshi Thirukalyanam، جشنواره شناور و غیره. اگر مایل به قایق‌سواری و لذت بردن از هوای معتدل هستید نوامبر تا مارس (اواسط آبان تا اواسط اسفند) را انتخاب کنید.

عکس: maduraitourism.co.in

 

معبد ویروپاکشا، هامپی

مورد بعدی از دیدنی‌ترین معابد هند معبد ویروپاکشا (Virupaksha Temple) نام دارد که بر روی رودخانه تونگابادرا در هامپی واقع شده و جز قدیمی‌ترین معابد فعال در هند است که از قرن هفتم پس از میلاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. معبد Virupaksha زمانی بخشی از شهر سلطنتی Vijayanagar بود که پایتخت امپراتوری Vijayanagar به شمار می‌آمد. اگرچه امروزه معبد دست نخورده باقی مانده اما اغلب قسمت‌های شهر خراب شده‌اند. مجموعه معبد ویروپاکشا از سه برج تشکیل شده و به خدای شیوا، که در اینجا به نام ویروپاکشا شناخته می‌شود، اختصاص دارد. اگر قصد بازدید از این معبد را داشتید توصیه می‌کنیم صبح زود در آنجا حضور داشته باشید تا شاهد مراسم تماشایی حمام صبحگاهی فیل باشید.

 • هزینه ورودی: ندارد
 • زمان بازدید: ۹ صبح تا ۹ شب
 • بهترین زمان برای بازدید: اکتبر تا فوریه (اواسط مهر تا اواسط بهمن)

 

بهترین محله‌های اقامتی در دهلی‎

عکس: en.wikipedia.org

 

معبد نیلوفر آبی، دهلی

معبد نیلوفر آبی (Lotus Temple) در دهلی نو واقع شده و اغلب آن را محلی برای عبادت افراد با هر دین و ادیانی می‌دانند. این معبد در سال ۱۹۸۶ برای عموم افتتاح شده و آنچه باعث جذابیت آن شده نحوه طراحی به شکل گل نیلوفر آبی است. نکته جالب اینکه در این معبد خواندن هیچ نوع خطبه‌ای مجاز نبوده و افراد در نهایت سکوت باید درون معبد نشسته و از درون به راز و نیاز با خدا بپردازند. طراح این بنای زیبا معمار ایرانی به نام فریبرز صهبا بوده و از ۲۷ گلبرگ مرمری ساخته شده که در کنار یکدیگر به شکل نیلوفر آبی درآمده‌اند.

 • هزینه ورودی: ندارد
 • زمان بازدید: ۹:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ بعد از ظهر در فصل زمستان و تا ۷ عصر در فصل تابستان و باران‌های موسمی
 • بهترین زمان برای بازدید: اکتبر تا مارس (اواسط مهر تا اواسط اسفند)

عکس: templedairy.in

 

معبد آکشاردهام، دهلی

یکی از معروف‌ترین معابد هند که این روزها مورد توجه بسیاری از توریست‌ها قرار گرفته معبد آکشاردهام (Akshardham Temple) نام دارد. این عبادتگاه در مقایسه با برخی از معابد معروف دیگر در هند نسبتاً جدید بوده و در سال ۲۰۰۵ ساخته شده است. این معبد که در حومه شرقی دهلی نو واقع شده بزرگترین معبد هندو در جهان بوده و با استفاده از تکنیک‌های باستانی ساخته شده است. بنابراین، در حالی که جدید است، گذشته را با نقش‌های برجسته از ماسه سنگ‌های حکاکی شده با نهایت ظرافت و دقت به نمایش می‌گذارد. مجموعه معبد آکشاردهام که در کرانه‌های رودخانه یامونا قرار دارد، همچنین فرصت قایق‌سواری به بازدیدکنندگان می‌دهد تا به سفری در تاریخ هند بروند. در بازدید از این معبد که یکی از معابد باشکوه دهلی است، فرصت تماشای نمایش فواره‌های موزیکال و یک مجسمه طلایی باگوان سوامینارایان به ارتفاع ۱۱ فوت را نیز خواهید داشت.

 • هزینه ورودی: برای ورود به معبد نیازی به پرداخت هزینه نیست. هزینه نمایشگاه ۱۷۰ روپیه هندوستان و هزینه تماشای فواره موزیکال ۳۰ روپیه هندوستان است.
 • زمان بازدید: ۹:۳۰ صبح تا ۶:۳۰ عصر (دوشنبه‌ها تعطیل است)
 • بهترین زمان برای بازدید: اکتبر تا فوریه (اواسط مهر تا اواسط بهمن)

عکس: akshardham.com

 

معبد بیرلا، جیپور

اگر قصد سفر با تور ترکیبی مثلث طلایی هند را دارید، بهتر است فرصت بازدید از معبد بیرلا (Birla Temple) را از دست ندهید. معبد بیرلا در جیپور واقع شده و یکی از معبدهای متعددی است که توسط خانواده بیرلا در سراسر کشور هندوستان ساخته شده‌اند. این سازه به طور کامل از مرمرهای سفید ساخته شده و بازدیدکنندگان می‌توانند علاوه بر مجسمه خدایان مجسمه‌های بسیاری از فیلسوفان مانند سقراط، کنفوسیوس و دیگران را نیز در آن پیدا کنند. این معبد در قرن بیستم ساخته شده و دارای سه گنبد است که نشان دهنده سه دین این کشور (هندو، بودیسم و سیک) است. از دیگر جذابیت‌های این معبد شیشه‌های پنجره‌ها هستند که با داستان‌های اساطیری نقاشی شده‌اند.

 • هزینه ورودی: هم معبد و هم موزه نیازی به پرداخت هزینه ندارد
 • زمان بازدید: ۸ صبح تا ۱۲ ظهر و ۱۶ الی ۲۰
 • بهترین زمان برای بازدید: اکتبر تا مارس (اواسط مهر تا اواسط اسفند)

 

شیوه‌های کلاهبرداری در هند

عکس: en.wikipedia.org

 

معبد سری ونکاتسوارا، تیروپاتی

البته که نمی‌توان در مورد دیدنی‌ترین معابد هند صحبت کرد اما نامی از معبد سری ونکاتسوارا (Sri Venkateswara Temple) به میان نیاورد. این یکی از معروف‌ترین و غنی‌ترین معبدهای هند است که به لرد ویشنو تعلق دارد. گفته می‌شود روزانه صد هزار زائر برای عبادت به این معبد می‌آیند. از جمله جذابیت‌های این عبادتگاه می‌توان به برگزاری جشن‌های متعدد و آیین‌های منحصر به فرد در آن اشاره کرد که اگر خوش شانس باشید فرصت حضور در آن‌ها را خواهید داشت.

 • هزینه ورودی: بدون هزینه ورودی؛ برای بازدید از برخی قسمت‌های ویژه ۳۰۰ روپیه هندوستان.
 • زمان بازدید: ۲:۳۰ ظهر تا ۱۱ شب
 • بهترین زمان برای بازدید: سپتامبر و اکتبر (اواسط شهریور تا اواسط مهر)

عکس: en.wikipedia.org

 

معبد سیدهیوینایاک، بمبئی

معبد سیدهیوینایاک (Siddhivinayak Temple) در شهر توریستی بمبئی قرار گرفته و هر روز پذیرای بیش از ۲۰۰۰۰ بازدید کننده است. این معبد در قرن نوزدهم ساخته شده و دارای زیارتگاه‌های متعددی در داخل بنا است که به لرد گانش اختصاص داده شده‌اند. بت این عبادتگاه در مقایسه با مجسمه دیگر  خدایان گانش در سراسر جهان ساختار منحصر به فردی دارد که سبب شهرت بیشتر آن در بین دیگر معابد هند شده است. همچنیناین معبد به دلیل داشتن یک کتابخانه دیجیتال مرتبط با معنویت و ژانرهای دیگر مشهور است.

 • هزینه ورودی: ندارد
 • زمان بازدید: ۵:۳۰ صبح الی ۲۱:۵۰
 • بهترین زمان برای بازدید: اکتبر تا مارس (اواسط مهر تا اواسط اسفند)

 

سنت‌های مراسم ازدواج در هند

عکس: mumbaitourism.travel

 

منبع ۱ 

منبع ۲