۰۲۱-۴۱۵۳۵

سنت‌های مراسم ازدواج در هند

سنت‌های مراسم ازدواج در هند

همواره فرهنگ و رسم و رسوم مردم هند برای سایر افراد جذاب بوده است. یکی از این سنت‌های بسیار جذاب مربوط به مراسم ازدواج هندی‌ها است. این مراسم که ریشه در سنت‌های قدیمی هندی‌ها دارد، امروزه نیز توانسته همان شکل قدیمی خود را حفظ کند. اگر قصد سفر با تور هند را در سر دارید، احتمال این‌که شاهد مراسم عروسی در تالار هتل باشید، بسیار زیاد است. از آن‌جایی که هندی‌ها بسیار مهمان‌نواز هستند، پس می‌توانید این مراسم جذاب و باشکوه را از نزدیک مشاهده کنید و حتی در آن شرکت داشته باشید. اما قبل از این کار، بهتر است تا با برخی رسم‌ها و سنت‌های آن‌ها آشنا شوید. چرا که مراسم عروسی هندی‌ها تفاوت بسیار زیادی با مراسم ما ایرانی‌ها و حتی سایر کشورها دارد. این مراسم چند شبانه روز بوده و هر یک از روزها، از اهمیت خاصی برخوردار هستند. البته این سنت‌ها وابسته به این‌که در کدام یکی از شهرهای توریستی هند هستید یا آن‌که خانواده‌ی عروس و داماد چه عقاید دینی دارند، متفاوت است، اما ما کوشیده‌ایم تا در این‌جا مهم‌ترین و برجسته‌ترین سنت‌هایی که هندیان در مراسم ازدواج خود رعایت می‌کنند را به شما معرفی کنیم. در این مقاله با ما باشید تا با تمام جرئیات این مراسم بتوانید آشنا شوید.

 

سنت های مربوط به قبل از عروسی در هند

Tarik Ceremony

بعد از این‌که دختر و پسری قصد برگزاری مراسم ازدواج را در هند می‌گیرند، از یک ماه قبل از مراسم اصلی عروسی، مراسم‌ها شروع می‌شود. TARIK CEREMONY اولین مراسمی است که یک ماه قبل از تاریخ عروسی انجام می‌شود. البته امروزه به دلیل سبک زندگی مدرن، اکثر جوان‌ها این مراسم را سبک‌تر از گذشته اجرا می‌کنند یا بسیاری از آن‌ها، چند روز مانده به عروسی آن را برگزار می‌کنند. هدف اصلی از برگزاری قبول کردن پیشنهاد ازدواج داماد به طور رسمی توسط خانواده عروس است.

‌Barni Bandwhana

Barni Bandwhana حدود ۱۵ روز قبل از عروسی در هند برگزار می‌شود. در این جشن دایی‌های هر دو طرف، به خانه خواهران‌شان رفته و هدایایی را به آن‌ها هدیه می‌کند. به طور معمول، هدیه‌ها شامل لباس‌هایی هستند که در روز عروسی قرار است پوشیده شود.

Misri

تقریبا سه روز مانده به روز اصلی عروسی در هند جشن Misri برگزار می‌شود. در این مراسم والدین داماد سبدی پر از هدیه را که شامل لباس، طلا، عطر، لوازم آرایشی، میوه و شیرینی و ... را به عروس تقدیم می‌کنند.

Mehendi

از جمله مهم‌ترین سنت‌های مراسم ازدواج در هند Mehendi است. این مراسم یک روز قبل از عروسی اصلی برگزار می‌شود. در این جشن فقط زنان و دختران دعوت می‌شوند. در اصل Mehendi شباهت بسیار زیادی با مراسم حنابندان ما ایرانیان دارد. در این جشن زنان بر روی دست‌های خود و دست‌‌ها و پاهای عروس حنا می‌گذارند. این حنا در شکل‌ها و تصاویر خاصی کشیده می‌شود. طبق اعتقاد هندی‌ها، طرح‌های کشیده شده با حنا بر روی دست و پای عروس، حاکی از پیوند عمیق بین زن و شوهر است.

سنت های مربوط به روز عروسی در هند

Haldi Ceremony

صبح روز عروسی، مراسم Haldi Ceremony برگزار می‌شود. در این سنت، خانواده هر دو طرف مخلوطی از روغن، آب و زردچوبه را روی پوست و لباس عروس و داماد می‌پاشند. چرا که در سنت هندی‌ها اعتقاد بر این است که این مخلوط در برکت زندگی زوج و همچنین در مرطوب و آرام کردن پوست آن‌ها قبل از عروسی نقش دارد.

Mandap

مراسم ازدواج در هند در زیر یک سایبان که از چهار پایه تشکیل شده است برگزار می‌شود. این سایبان Mandap نام دارد. معمولا Mandap با رنگ‌های روشن و گل‌های طبیعی تزئین می‌شود. مراسم با ورود عروس و داماد به سالن شروع می‌شود. به طوری که داماد سوار بر اسب سفید تزئین شده و به همراه آواز و رقص اعضای خانواده و دوستان‌ش به محل برگزاری عروسی وارد می‌شود. خانواده عروس به استقبال او رفته و هدایایی به داماد تقدیم می‌کنند. سپس بزرگان فامیل، داماد را با رقص و آواز به سمت Mandap (جایگاه مخصوص عروس و داماد) راهی می‌کنند. سپس عروس توسط عموی‌ش وارد سالن شده و به سمت داماد فرستاده می‌شود. هرگاه عروس به نزد داماد رسید، هرکدام یک حلقه گل به دور گردن دیگر آویزان می‌کنند. علت این کار نشان دادن رضایت هر دو است.

Agni

روشن کردن آتش در سنت‌های مراسم ازدواج در هند اهمیت بسیار زیادی دارد. به آتشی که در این روز روشن می‌شود Agni (خدای آتش) می‌گویند. با روشن کردن آتش از Agni می‌خواهند که زندگی زوج را برای ازدواج طولانی‌تر کند. سپس عروس و داماد طی مراسمی چهار با در اطراف آتش دور می‌زنند. در هر دور آرزوی سلامتی و سعادت و خوشبختی برای خود می‌کنند.

Laja Homa

در طول مراسم عروسی برادر عروس دست داماد را در زیر دست خود قرار داده و مقداری برنج را در دستان خود می‌ریزد. بعضی از برنج‌ها در حین انجام این کار به دست‌های داماد که در زیر دست او قرار دارد ریخته می‌شود. سپس آن برنج‌ها را درون آتشی مقدس که در این مراسم روشن می‌شود و به آن Agni گفته می‌شود می‌ریزند تا بسوزد. این کار در باورهای هندی خوشبختی، خیر و برکت به همراه دارد.

Mangalsultra

از دیگر سنت‌های مراسم ازدواج در هند Mangalsultra نام دارد. در اصل Mangalsultra نام گردنبندی است با دو آویز طلا که داماد گردنبند را با سه گره به هم وصل می‌کند و آن را به گردن عروس آویزان می‌کند. اعتقاد بر این است که با این کار، عروس و داماد تا ۱۰۰ سال پیوند محکم عاطفی خواهند داشت.

بعد از این‌که ازدواج‌شان رسمی شد، نوبت به جشن و رقص و پایکوبی می‌رسد. مهمانان و خانواده‌های عروس و داماد پذیرایی می‌شوند.

سنت‌های مربوط به بعد از عروسی در هند

سنت‌های مراسم ازدواج در هند با تمام شدن روز اصلی عروسی تمام نمی‌شود، بلکه فردای عروسی، خانواده‌های هر دو طرف باهم دیدار می‌کنند. معمولا این دیدار در وعده ناهار است. به این صورت که داماد رسما عروس و خانواده عروس را به خانه خود دعوت می‌کنند و پیوند دو خانواده را با هم جشن می‌گیرند.

سپس چند روز یا چند هفته پس از عروسی، سایر اعضای خانواده عروس مانند: خاله‌ها و عموها به خانه داماد رفته و هدایایی را به آن‌ها تقدیم می‌کنند. البته بعدها این کار از طرف خانواده داماد نیز تکرار می‌شود.  

 

دانستنی‌های جالب در مورد سنت‌های مراسم ازدواج در هند

تمامی رسم و رسوم هند، به خصوص مراسم ازدواج با شکوه و طی جشن‌های خاصی برگزار می‌شود. از جمله چند مورد از دانستنی‌های جالب در مورد سنت‌های مراسم ازدواج در هند عبارتند از:

  • برای حضور در مراسم عروسی هندی‌ها حتما لباس‌هایی با رنگ‌های شاد انتخاب کنید. در طول مراسم‌ها نیز در لباس‌ها و تزیینات انجام شده رنگ‌هایی مثل قرمز، طلایی، نارنجی و ... را خواهید دید.
  • لباس عروس هندی‌ها از ۱۶ تکه تشکیل می‌شود. این لباس شرینگار نام دارد.
  • مهم‌ترین بخش در پوشش عروس، جواهر بزرگ بر روی پیشانی او است که Mangtikka نام دارد.
  • اکثر میهمانان دعوت شده به عروسی ساری بلند و رنگارنگ بر تن می‌کنند.

البته تمامی موارد گفته شده در این مقاله فرهنگ‌ها و سنت‌های کلی هستند. جزئیات و یا اجرای دقیق این مراسم سلیقه‌ای بوده و برخی از خانواده‌ها فقط بخشی از آن را اجرا می‌کنند. اما چیزی که در تمامی عروسی‌های هند مشهود است، رقص و پایکوبی فراوان می‌باشد. پس سعی کنید اگر در طول سفر خود به هند مراسم عروسی را دیدید، حتما در آن شرکت کنید. چرا که این جشن به یکی از به یادماندنی‌ترین خاطرات شما تبدیل خواهد شد. در سفر مثلث طلایی هند اگر به‌صورت اتفاقی با مراسم عروسی روبه‌رو شدید، نیازی نیست که در شرکت در عروسی دو دل باشید. زیرا هندی‌ها فوق‌العاده مهمان‌نواز بوده و از پذیرایی از شما بسیار خوشحال خواهند شد.

منبع ۱

منبع ۲