۰۲۱-۴۱۵۳۵

معرفی فرودگاه استانبول

معرفی فرودگاه استانبول

استانبول به عنوان توریستی‌ترین شهر ترکیه دارای فرودگاه بین‌المللی است که گردشگران تقریبا از هر نقطه دنیا می‌توانند از طریق خطوط هوایی به آن دسترسی داشته باشند. این فرودگاه بزرگ که سالانه به میلیون‌ها مسافر خدمت‌رسانی می‌کند از امکانات رفاهی بالایی برخوردار بوده و جز برترین فرودگاه‌های ترکیه و یکی از پر ترددترین فرودگاه‌های منطقه به حساب می‌آید. چنانچه قصد سفر هوایی به ترکیه و به خصوص شهر زیبای استانبول را دارید شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم. چرا که در این مقاله سعی کرده‌ایم تا اطلاعات مفید و کلیدی را در مورد فرودگاه استانبول گردآوری کنیم که دانستن آن‌ها قبل از سفر با تور استانبول خالی از لطف نخواهد بود.

 

معرفی فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول که به زبان ترکی ترکی İstanbul Havalimanı نامیده می‌شود، فرودگاه بین‌المللی اصلی است که به مسافران تور استانبول، خدمات رسانی می‌کند. این فرودگاه در سمت اروپایی شهر و در منطقه‌ آرناووتکوی (Arnavutköy) واقع شده است. پروژه ساخت فرودگاه استانبول در سال ۲۰۱۴ آغاز گردید و در نهایت در سال ۲۰۱۸ به روی گردشگران از نقاط مختلف دنیا باز شد. کد یاتا فرودگاه IST و کد ایکائو آن LTFM است. این یک فرودگاه عمومی بوده که توسط اداره کل فرودگاه‌های دولتی ترکیه  (DHMİ) مدیریت می‌شود. این فرودگاه به قدری در صنعت گردشگری اهمیت دارد در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۳۷ میلیون مسافر خدمات رسانی کرده و آن را به شلوغ‌ترین فرودگاه اروپا و سیزدهمین فرودگاه شلوغ جهان از نظر کل تردد مسافران تبدیل کرد. همچنین فرودگاه استانبول با خدمات‌رسانی به بیش از ۲۷ میلیون مسافر بین‌المللی، دومین فرودگاه شلوغ جهان از نظر ترافیک بین‌المللی مسافر شد.

 • آدرس سایت اینترنتی: istairport.com
 • شماره تلفن: ۴۴۴۱۴۴۲ ۹۰ ۰
 • آدرس: Tayakadın, Terminal Cad No:1, 34283 Arnavutköy/İstanbul, Turkey

 

تاریخچه فرودگاه استانبول

همان‌طور که گفته شد فرودگاه بین‌المللی استانبول در سال ۲۰۱۸ افتتاح گردید. تا قبل از این سال فرودگاه آتاتورک استانبول به عنوان فرودگاه اصلی شهر در حال فعالیت بود. اما به دلیل حجم بالای مسافران و مشکلات مربوط به فضای کم، امکان ساخت یک باند اضافی در آن وجود نداشت. از این رو دولت تصمیم به ساخت فرودگاه دیگری گرفت که در حال حاضر تحت عنوان فرودگاه بین‌المللی فعالیت می‌کند. جالب است بدانید که فرودگاه آتاتورک در آن‌ سال‌ها یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های اروپا بود و از سال ۲۰۱۳، این فرودگاه در بین پنج فرودگاه شلوغ اروپا از نظر ترافیک مسافری قرار گرفت. در سال تاسیس فرودگاه جدید این دو فرودگاه بیش از ۱۰۰ میلیون مسافر را جابجا کردند. این در حالی است که سه فرودگاه منطقه پاریس به حدود ۱۰۰ میلیون مسافر در سال خدمات رسانی می‌کنند. پس از بسته شدن فرودگاه آتاتورک برای پروازهای مسافربری، همه پروازهای تجاری نیز از فرودگاه آتاتورک به فرودگاه استانبول در ۶ آوریل ۲۰۱۹ منتقل شدند و امروزه فرودگاه بین‌المللی استانبول به عنوان تنها قطب اصلی حمل و نقل هوایی در این شهر شناخته می‌شود. 

 

امکانات فرودگاه استانبول

این فرودگاه در حال حاضر دارای یک ترمینال برای پروازهای داخلی و خارجی و پنج باند (سه باند اصلی و دو پشتیبان) است که در حال حاضر فعال هستند. تمامی باندها آسفالت شده و از سطح استاندارد بالایی برخوردار هستند. هر چند که هنوز تمامی امکانات در نظر گرفته شده در فرودگاه استانبول تامین نشده‌اند اما در حال حاضر نیز از امکانات رفاهی و خدماتی سطح بالایی برای گردشگران برخوردار است. علاوه بر خدمات پرواز و باندها این فرودگاه دارای رستوران‌های متعدد، شعب مشهورترین رستوران‌های زنجیره‌ای جهان، اتاق بازی و سرگرمی برای کودکان، بانک و صرافی برای تبدیل ارز مسافران خارجی، خدمات مخصوص برای حیوانات خانگی، اتاق سیگار بزرگ با تهویه قوی، خدمات پزشکی و کمک‌های اولیه و بسیاری موارد دیگر است.

 

خطوط هوایی و مقاصد گردشگری فرودگاه استانبول

طبیعی است که فرودگاه بین‌المللی استانبول به عنوان یکی از پرترددترین و بزرگترین فرودگاه‌های منطقه به مقاصد گردشگری و خطوط هوایی متعددی خدمت‌رسانی می‌کند. از جمله پرترددترین خطوط هوایی فرودگاه استانبول را در زیر گردآوری کرده‌ایم:

توجه داشته باشید که در این لیست جای ده‌ها خط هوایی دیگر خالی است و ما تنها به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم. به خصوص آنکه فرودگاه استانبول بدون اغراق یکی از اصلی‌ترین قطب‌های جابجایی مسافر در دنیا و بین شهرهای توریستی ترکیه است. این فرودگاه نه تنها برای مسافران تور استانبول و ترکیه بلکه برای مسافران ترانزیتی نیز نقطه عطف مهمی به حساب می‌آید.

 

نکات جالب در مورد فرودگاه استانبول

هر چند که تا این قسمت سعی کردیم تا شما را با کلیات این فرودگاه مهم آشنا کنیم اما دانستن یک سری اطلاعات جزئی نیز خالی از لطف نخواهد بود. چند مورد از این دانستنی‌های جالب در زیر آورده شده‌اند:

 • فرودگاه استانبول دارای مساحتی در حدود ۷۶۰۰ هکتار است که اغلب قسمت‌های آن قبل از تاسیس فرودگاه منطقه جنگل دولتی بود. همین موضوع سبب شد تا پروژه ساخت آن با چالش‌های زیست محیطی بسیار شدیدی روبرو شود.
 • تخمین زده می‌شود که ظرفیت فرودگاه استانبول در آینده تا ۲۰۰ میلیون مسافر افزایش یابد. این می‌تواند آن را به بزرگترین فرودگاه در سراسر جهان تبدیل کند.
 • تنها مرحله اول ساخت فرودگاه استانبول هزینه‌ای در حدود ۷ میلیارد یورو به دنبال داشته است.
 • برج مراقبت این فرودگاه به شکل لاله که گل ملی ترکیه شناخته می‌شود، طراحی شده است.
 • اولین مراسم کلنگ زنی برای ساخت فرودگاه استانبول در سال ۲۰۱۴ انجام شد و در سال ۲۰۱۸ اولین بهره‌برداری از آن صورت گرفت.
 • همچنان پروژه ساخت فرودگاه استانبول به اتمام نرسیده و تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۲۵ ادامه داشته باشد.
 • فرودگاه استانبول علاوه بر جابجایی مسافر در حمل و جابجایی محموله‌های پستی و باربری نیز نقش کلیدی را ایفا می‌کند. به طوری که در سال ۲۰۲۲، ترکیش کارگو تمام پروازهای باری و عملیات خود را از پایگاه سابق خود در فرودگاه آتاتورک به فرودگاه جدید منتقل کرد.
 • فرودگاه استانبول از جمله فرودگاه‌های امنیت بالا به حساب می‌آید. به طوری که ۳۵۰۰ پرسنل امنیتی در آن فعالیت دارند. علاوه بر آن محیط سایت با استفاده از رادار زمینی، دوربین‌های مداربسته ثابت در هر ۶۰ متر، دوربین‌های پان شیب زوم در هر ۳۶۰ متر، دوربین‌های حرارتی و سنسورهای فیبر نوری در هر ۷۲۰ متر از این فرودگاه محافظت می‌کنند. در ساختمان ترمینال نیز از ۹۰۰۰ دوربین مداربسته استفاده شده که این مجموعه فضای امنیتی بالایی را به آن بخشیده است.

 

نحوه دسترسی به فرودگاه استانبول

مسافران تور استانبول می‌توانند به راحتی از نقاط مختلف شهر به فرودگاه دسترسی داشته باشند. فرودگاه استانبول نیز برای تسهیل این موضوع سیستم‌های حمل و نقل متعددی را در اختیار مسافران قرار داده است. این روش‌های ارتباطی عبارتند از:

 • تاکسی در فرودگاه استانبول

مسافران می‌توانند به کمک تاکسی‌های فرودگاه تنها در عرض ۲۰ دقیقه به مرکز شهر دسترسی پیدا کنند.

 • اتوبوس در فرودگاه استانبول

در مرکز شهر استانبول و همچنین فرودگاه شاهد اتوبوس‌هایی خواهید بود که به صورت رفت و برگشت در حال فعالیت هستند. اتوبوس گزینه ارزان‌تری به نسبت تاکسی بوده اما در عوض شما به ۴۵ دقیقه زمان نیاز خواهید داشت تا مسافت بین فرودگاه تا مرکز شهر را طی کنید.

 • کرایه خودرو در فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول گزینه کرایه اتومبیل را نیز برای حمل و نقل مسافران ارائه می‌دهد که برای این منظور می‌توانید از باجه‌های کرایه اتومبیل فرودگاه کمک بگیرید. توجه داشته باشید که کرایه اتومبیل نیاز به گواهینامه بین‌المللی رانندگی داشته و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نخواهد بود.

ناگفته نماند که در حال حاضر ایستگاه مترو فرودگاه استانبول راه‌اندازی نشده و شما برای دسترسی به آن باید از یکی از سه روش بالا استفاده کنید.

 

منبع ۱ 

منبع ۲