۰۲۱-۴۱۵۳۵

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

در بسیاری از مسیرهای خارجی، راه‌های حمل و نقل محدود است یا استفاده از ماشین یا موتوری که توسط خود شخص رانندگی می‌شود بهترین گزینه است. شاید در بهترین مقصدهای جنوب شرق آسیا این امر بسیار مشهود باشد چرا که اکثر این مقاصد جزایری خلوت هستند که حتی برخی امکانات بسیار مرسوم مانند اپلیکیشن Grab هم در آن فعال نیست و همین می‌تواند گزینه‌های حمل و نقل را محدود و به تبع آن گران‌تر هم کند. اما در برخی شرایط دیگر مانند سفر اروپا استفاده از ماشین می‌تواند بسیار جذاب باشد چرا که می‌توان در یک سفر جاده‌ای ۲ تا ۳ هفته‌ای چندین کشور این قاره را دید و از آن لذت برد. اما برای رانندگی در هر کشوری نیاز است تا فرد مدرکی معتبر جهت ارائه ماموران انتظامی آن کشور داشته باشد تا نشان دهد وی امکان رانندگی دارد. بدین منظور یکی از روش‌های آسان و مرسومی که وجود دارد را در این‌جا به شما معرفی کرده‌ایم. کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران برای کسانی‌که دارای گواهینامه‌ی معتبر ایرانی باشند مدرکی بین‌المللی صادر می‌کند که افراد می‌توانند در کشورهای مختلف به رانندگی بپردازند. پس شما به راحتی می‌توانید یک ماشین یا موتور را در مقصد خود اجاره کنید و سفر خود را آسایش بیشتر و قدرت انتخاب بالاتر انتخاب دهید. حتما دقت کنید که یکی از شیوه‌های کلاهبرداری در سفر همین اجاره‌ی ماشین‌هاست و باید در زمان اجاره از صحت آن وسیله نقلیه اطلاع داشته باشید. مناسب‌ترین مقاصدی که به شما توصیه می‌کنیم تا حتما به فکر اجاره موتور یا ماشین باشید تور بالی به خصوص اگر در منطقه‌ی ابود اقامت دارید و قصد گشت‌زدن در جنگل را دارید و دیگری تور تایلند در زمان حضور در جزیره‌ی پوکت است.

آشنایی با گواهینامه بین‌المللی (International Driving Permit)

برای این‌که افراد بتوانند در خیابان‌های هر کشوری، بدون محدودیت رانندگی کنند، احتیاج به دریافت گواهینامه بین‌المللی دارند. این گواهینامه می‌تواند به صورت یک دفترچه یا کارت صادر شود. معمولا گواهینامه بین‌المللی به مدت ۱ سال و یا ۳ سال اعتبار دارد. در نتیجه، افرادی که احتیاج به رانندگی در کشورهای غیر از کشور خود دارند، با دریافت این مدرک می‌توانند با وسیله نقلیه خود یا وسیله‌ای که در کشور مقصد اجاره می‌کنند، سفری به کشورهای خارجی داشته باشند. این گواهینامه، توسط سازمان جهانی اتومبیل‌رانی صادر می‌شود. البته ناگفته نماند که گواهینامه بین‌المللی در کشورهایی اعتبار دارد که عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی باشند. در حال حاضر ۱۹۶ کشور عضو این سازمان هستند و گواهینامه بین‌المللی در آن‌ها اعتبار دارد.

مراحل لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی در ایران

به منظور دریافت گواهینامه بین‌المللی، انجام یک سری کارها و گذراندن یک سری مراحل الزامی است. در ادامه به بررسی تک تک این مراحل پرداخته‌ایم:

تکمیل مدارک لازم گواهینامه بین‌المللی

قبل از هر چیزی افرادی که تمایل به دریافت گواهینامه بین‌المللی دارند، باید مدارک لازم برای این کار را به صورت کامل تهیه کنند. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • یک قطعه عکس پرسنلی با ابعاد ۳*۴ (خانم‌ها باید حجاب کامل را در عکس خود رعایت کرده باشند.)
 • در صورتی که قبلا گواهینامه‌ بین‌المللی دریافت کرده باشید به همراه داشتن آن برای اقدام دوباره الزامی است.
 • پاسپورت معتبر و دارای اعتبار
 • پر کردن مشخصات خواسته شده در فرم درخواست گواهینامه بین‌المللی
 • داشتن گواهینامه ایرانی با اعتباری بیشتر از ۱ ماه و ۱۰ روز

پرداخت هزینه بابت اخذ گواهینامه بین‌المللی

افراد نیازمند به اخذ گواهینامه رانندگی بین‌المللی بعد از تکمیل مدارک لازم باید هزینه‌ای را برای این منظور در نظر بگیرند. البته با توجه به نوع گواهینامه بین‌المللی که درخواست داده می‌شود هزینه‌ها کمی متفاوت خواهند بود. با توجه به نوع درخواست افراد هزینه‌ها (سال ۱۳۹۸) عبارتند از:

 • پرداخت ۱۴۱ هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی اتومبیل یا موتور با اعتبار ۱ سال
 • پرداخت ۱۶۳ هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی اتومبیل و موتور با اعتبار ۱ سال
 • پرداخت ۴۱۴ هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی با اعتبار ۳ سال

ارسال مدارک جهت اقدام برای انجام مراحل اداری برای دریافت گواهینامه بین‌المللی

بعد از این‌که مدارک لازم را برای اخذ گواهینامه بین‌المللی تکمیل و هزینه آن را پرداخت کردید، می‌توانید برای انجام مراحل اداری اقدام کنید. برای این منظور، دو روش وجود دارد. روش اول به این صورت است که بایستی به یکی از مراکز کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران که در شهر تهران واقع هستند، مراجعه کنید. البته امروزه نمایندگی‌های این کانون در سایر شهرهای ایران، نیز قرار گرفته‌اند که کار را برای متقاضیان راحت‌تر کرده است.

در روش دوم می‌توانید به صورت اینترنتی و رفتن به سایت آن درخواست خود را ثبت کنید. البته ناگفته نماند که این روش، فقط برای افرادی که در داخل ایران هستند فعال می‌باشد. همچنین امکان دریافت گواهینامه بین‌المللی با اعتبار بیشتر از ۱ سال، امکان‌پذیر نخواهد بود.

تحویل گرفتن گواهینامه بین‌المللی رانندگی

در صورتی که تمامی مراحل گفته شده برای اقدام به دریافت گواهینامه بین‌المللی را به درستی انجام دهید، می‌توانید منتظر دریافت آن باشید. البته در نظر داشته باشید که با توجه به نوع اقدام شما برای اخذ گواهینامه بین‌المللی، مدت زمان انتظار برای صدور آن می‌تواند متفاوت باشد.

گواهینامه رانندگی بین‌المللی ایران را در چه کشورهایی می‌توان استفاده کرد؟

تمامی کشورهایی که عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی هستند، گواهینامه بین‌المللی را قبول دارند. در حال حاضر ۱۹۶ کشور در دنیا در این سازمان عضویت دارند. برای این منظور گواهینامه دریافتی به هفت زبان زنده دنیا ترجمه می‌شود. این زبان‌ها عبارتند از: انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی و چینی.

نکات مرتبط با گواهینامه رانندگی بین المللی

یک سری نکات در مورد دریافت گواهینامه بین‌المللی هستند که نباید نادیده گرفته شوند. از جمله این موارد عبارتند از:

 • امکان تمدید گواهینامه بین‌المللی وجود ندارد. به این معنا که در صورت اتمام اعتبار آن، برای دریافت مجدد آن باید عمل کنید.
 • توصیه می‌کنیم تا همیشه تحت هر شرایطی، علاوه بر به همراه داشتن گواهینامه بین‌المللی، گواهینامه ملی خود را نیز به همراه داشته باشید.
 • در نظر داشته باشید که برای رانندگی در کشورهای خارجی، مهم‌ترین موضوع بعد از دریافت گواهینامه بین‌المللی، رعایت قوانین رانندگی در آن کشور است که باید از آن‌ها آگاه باشید.
 • قوانین وضع شده برای دریافت گواهینامه بین‌المللی در ایران و سایر کشورها، هر لحظه در حال تغییر است. از این رو توصیه می‌کنیم تا همیشه قبل از اقدام به درخواست آن، از آخرین اطلاعات و قوانین وضع شده آگاهی داشته باشید.