۰۲۱-۴۱۵۳۵

جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول

جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول

کادیکوی با فضای پر جنب و جوش شهری، یکی از محبوب‌ترین و رنگارنگ‌ترین محله‌های استانبول به شمار می‌آید. جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول از بناهای تاریخی گرفته تا مرکز حمل و نقل مهم، بازارها، جمعیتی غنی از جوانان و دانشجویان، مکان‌های رویدادهای فرهنگی و هنری، مراکز خرید، کافه‌ها، بارها، رستوران‌های ساحلی و محدوده زیبای مودا را شامل می‌شوند.

 

آشنایی با جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول

کادیکوی یک منطقه شلوغ، واقع در سمت آسیایی شهر است. اگر قصد سفر با تور استانبول را دارید، از گشت و گذار در حوالی میدان کادیکوی و مودا، استراحت و شکم گردی در یکی از کافه‌های متعدد کنار ساحل و خرید خرید خیابان بهاریه غافل نشوید.

بازار کادیکوی و خیابان بهاریه

بازار کادیکوی و خیابان معروف بهاریه، از محبوب‌ترین جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول به شمار می‌آیند. این بازار، بعنوان "بی اوغلو سمت آسیایی استانبول" و خیابان بهاریه بعنوان "خیابان استقلال در سمت آسیایی استانبول" نیز شهرت دارند. طیف وسیعی از غرفه‌ها، از سبزی ‌فروشی گرفته تا ماهی‌ فروشی، ادویه ‌فروشی‌ها، شیرینی‌ فروشی‌ها، کافه‌ها، بارها و بهترین رستوران‌های استانبول را در این بازار خواهید یافت.

خیابان تلال زاده در امتداد بازار کادیکوی، به خاطر عتیقه فروشی‌ها و کتاب فروشی‌های دست دومش معروف است. اما قبل از اینکه به خیابان بهاریه برسید، در راه خیابان معروف صنعتچیلار را شاهد خواهید بود که انواع سرامیک‌ها، تابلوهای نقاشی و مغازه‌های هنری زیبای آثار هنرمندان سرامیک ساز محلی را ارائه می‌دهد.

خیابان بهاریه را می‌توان پرجنب و جوش‌ترین و معروف‌ترین جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول دانست. در اینجا یک تراموای قدیمی نیز، از بندر کادیکوی در حال حرکت است. در خیابان بهاریه می‌توانید انواع کافه‌ها، بارها، رستوران‌های دوست‌ داشتنی و همچنین فروشگاه‌های باکیفیت و مراکز رویدادهای فرهنگی را شاهد باشید. و البته خانه اپرای سوریا، چشم نوازترین ساختمان در خیابان بهاریه به شمار می‌آید.

عکس: nomatto.com

 

خانه اپرای سوریا

یکی دیگر از جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول، خانه اپراست که در ابتدا در سال ۱۹۲۷، بعنوان اولین تئاتر موزیکال واقع در بخش آناتولی استانبول ساخته شد. اما به دلیل کمبود امکانات خاص، هیچ اپرایی در سالن اجرا نمی‌شد. در چنین شرایطی، ساختمان تغییر کاربری داد و از سال ۱۹۳۰ تا ۲۰۰۵، بعنوان سالن سینما مورد استفاده قرار گرفت. پس از یک مرمت و تغییر در سال ۲۰۰۷، این مکان به حالت اولیه خود بازسازی شد و به اولین سالن اپرای استانبول در بخش آسیایی و ششمین سالن اپرای ترکیه بدل گشت.

در حال حاضر، اینجا بعنوان یک تئاتر اپرا و باله و همچنین یک سالن کنسرت فعالیت می‌کند. این ساختمان، مقصد تمام طرفداران هنر است که به خلاقیت چشم دارند و در هر زمان، می‌تواند حدود ۵۷۰ نفر را در خود جای دهد. از جذابیت‌های طراحی نیز، می‌توان به نقاشی‌های دیواری و تزئینات به سبک غربی اشاره کرد که سقف‌های داخلی را پوشانده‌اند. بعلاوه در سرتاسر نما، گچ بری‌های مستطیلی با سرستون‌های قرنتی، پنجره‌ها را از هم جدا کرده‌اند و بین آنها، نقوش برجسته و نقاب‌هایی وجود دارند. ورودی نیز، با الهام از سالن تئاتر شانزه لیزه در پاریس ساخته شده است.

 

۱۰ تا از بهترین هتل‌ های ۳ ستاره استانبول

عکس: kulturenvanteri.com

 

مجسمه گاو نر

مجسمه گاو برنزی، یکی از محبوب‌ترین نمادها، نقاط ملاقات و از برترین جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول به شمار می‌آید. این مجسمه که نشانگر قدرت است، توسط هنرمند فرانسوی در پاریس در دهه ۱۸۶۰ ساخته شد تا نمادی از جنگی باشد که فرانسه علیه آلمان آغاز کرد. اما در دهه ۱۸۷۰، این بار آلمان در جنگ با فرانسه پیروز شد و مجسمه گاو، به آلمان منتقل گشت. در سال ۱۹۱۷، امپراتور آلمان مجسمه را بعنوان هدیه به جامعه اتحاد و تراکی اهدا کدر و سپس جامعه، آنرا به انور پاشا هدیه داد.

پس از ۵۰ سال، مجسمه گاو به هتل هیلتون در منطقه تکسیم و سپس به مرکز کنگره لطفی کردار و پارک تکسیم گزی و در دهه ۱۹۷۰، به کادیکوی و به باغ شهرداری منتقل شد. و در نهایت در سال ۱۹۹۰، مجسمه گاو برای آخرین بار جابجا شده و به مکان امروزی خود منتقل شد. بدون شک این مجسمه گاو که از پاریس به استانبول سفر کرده و بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد، یک مجسمه معمولی نیست، موافقید؟

عکس: besidestheobvious.net

 

مسجد عثمان آقا

مسجد عثمان آقا، یکی از زیباترین مساجد و از دیگر جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول به شمار می‌آید. این مسجد در زمان سلطان احمد اول (۱۶۰۳-۱۶۱۷)، توسط عثمان آقا بنا نهاده شد.

این مکان بر روی پلانی مستطیل شکل قرار گرفته و از سنگ و آجر ساخته شده است. مسجد را ستون‌های چوبی نگه می‌دارند و در سمت چپ و راست آن، ۴۰ پنجره تعبیه شده‌اند. این بنا، یک درخت چنار تاریخی نیز در حیاط خود دارد که گفته می‌شود در ۱۴ مارس ۱۸۷۹ کاشته شده است.

 

تفریحات خاص آنتالیا

عکس: kulturenvanteri.com

 

پاساژ اکمار

پاساژ Akmar  که در شمار جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول محسوب می‌شود، زمانی صرفا مکانی محبوب برای طرفداران هوی متال بود و می‌توانستید از خرید کالاهای مرتبط با موسیقی هوی متال، سی‌دی‌ها و تی‌شرت‌هایی با این آرم لذت ببرید. اما اکنون پاساژی است که بسیاری از کتاب‌ فروشی‌های دست دوم و جدید در هر موضوعی را در خود جای داده و مکانی محبوب برای دانش آموزان و دوستداران کتاب به شمار می‌آید.

برخی از قفسه‌های کتاب در این پاساژ نیز، امکان مبادله کتاب را فراهم می‌کنند. همچنین می‌توانید کتاب‌های دست دوم خود را بفروشید. از طرفی، چند فروشگاه موسیقی نیز وجود دارند و می‌توانید آلبوم‌های جدید و آلبوم‌های قدیمی را در این قسمت‌ها پیدا کنید. گفتنی است این گذرگاه باریک، درست در جنوب بازار کادیکوی واقع شده است.

عکس: cf111yucekalezgi.wordpress.com

 

ایستگاه راه آهن حیدرپاشا

استانبول دو ایستگاه تاریخی، به نام های سیرکچی و حیدرپاشا دارد. ایستگاه راه آهن حیدرپاشا، یکی از جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول است. اینجا دیگر بعنوان ایستگاه قطار کاربری ندارد، اما امروزه از آن بعنوان ترمینال کشتیرانی استفاده می‌شود.

افرادی که با کشتی از کادیکوی دیدن می‌کنند، ابتدا این ساختمان باشکوه را شاهد هستند. حقیقتا نمای داخلی و بیرونی، ذهن را متحیر می‌کنند. گفتنی است ایستگاه اولین بار توسط معماران آلمانی در سال ۱۹۰۸، بعنوان ساختمانی به یاد ماندنی برای پروژه راه آهن برلین-بغداد ساخته شد. سفر به اسکله حیدرپاشا با کشتی بسیار هیجان انگیز است و مسافران می‌توانند از دیدن صدها پرنده باکلان و حواصیل در کنار موج شکن و همچنین غذا دادن به مرغان دریایی لذت ببرند.

 

بهترین هتل‌ های ۵ ستاره استانبول

عکس: commons.wikimedia.org

 

پادگان سلیمیه و موزه فلورانس نایتینگل

پادگان سلیمیه، یکی دیگر از جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول بوده و  در کنار ایستگاه راه آهن حیدرپاشا قرار دارد. پادگان سلیمیه، نام خود را از سلطان سلیم سوم گرفته است. همچنین موزه‌ای برای یادبود فلورانس نایتینگل در این پادگان وجود دارد. زیرا او در اینجا، از مجروحان در طول جنگ کریمه، بین سال‌های ۱۸۵۳ -۱۸۵۶ مراقبت می‌کرد. طبقه دوم موزه، شامل یادگاری‌های فلورانس نایتینگل و همچنین آثار باستانی مربوط به پرستاران و پرستاری است. طبقه همکف موزه نیز، یادگاری‌های ارتش و همچنین تابلوهایی در ابعاد واقعی سربازان ترک، از جنگ کریمه تا جنگ استقلال ترکیه (۱۹۱۹ - ۱۹۲۲) را شامل می‌شود.

اگرچه این موزه بسیار کوچک‌تر از موزه لندن است، اما برای دوستداران تاریخ پرستاری ارزش دیدن دارد. اما از آنجایی که موزه در یک پایگاه نظامی فعال قرار دارد، دارای امنیت بالایی است و بازدیدکنندگان بالقوه، باید درخواست خود را همراه با ارائه یک کپی از گذرنامه، از ۴۸ ساعت قبل ارائه دهند تا مجوز بازدید را دریافت کنند.

بعلاوه پس از رسیدن، بازدیدکننده باید یک گیت امنیتی را پشت سر بگذارد و دوربین و تلفن همراه خود را تحویل دهد. سپس با یک سرباز اسکورت می‌شود تا افسر پروتکل را ملاقات کند. افسر پروتکل، بازدیدکننده را برای بازدید از موزه با خود می‌برد. چندین گارد نظامی نیز، افسر و بازدید کننده را همراهی می‌کنند!

عکس: academic-accelerator.com

 

محله مودا

در لیست برترین جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول، به مودا می‌رسیم که محدوده‌ای بسیار آرام و سرسبز در کادیکوی است و سواحل و پارک‌های آن برای جوانان محلی بسیار جذابیت دارند. مودا همچنین، یک منطقه مسکونی پرطرفدار در بخش آسیایی استانبول است.

می‌توانید با قدم زدن در امتداد خط ساحلی کادیکوی، در عرض ۱۵ دقیقه به مودا برسید. انواع کافه‌های دوست ‌داشتنی، باغ‌های چای و رستوران‌ها، در امتداد سواحل مودا و داخل منطقه وجود دارند. استراحت در کافه‌ها و تماشای غروب خورشید، از جذابیت‌های فوق‌العاده مودا به شمار می‌آیند. موزه خانه باریش مانچو، خواننده و هنرمند مشهور جهان ترک (۱۹۴۳-۱۹۹۹) نیز در مودا واقع شده است. در این موزه، می‌توانید شاهد وسایل، آثار و عکس‌های او باشید.

 

مراکز خرید استانبول‎

عکس: dailysabah.com

 

پارک رومانتیکا فنرباغچه

از دیگر جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول، می‌توان به این پارک نیز اشاره کرد که در شبه جزیره فنرباغچه، در محله فنرباغچه کادیکوی واقع شده است. این مکان، در بین مردمان محلی استانبول بسیار محبوبیت دارد و دارای مناطق باز و سرپوشیده زیبایی است.

پارک، یک منطقه آرام در کنار دریاست که در آن می‌توانید تنگه بسفر و جزایر پرنس را تماشا کنید، یا زیر درختان پر از شکوفه از پیک نیک همراه عزیزانتان لذت ببرید، به قدم زدن بپردازید و به گربه‌ها غذا بدهید. بسیاری از بازدیدکنندگان نیز، برای صرف چای صبحانه یا صرف شام رمانتیک در کافه‌ها و رستوران‌های پارک، به این مکان سر می‌زنند.

عکس: nomatto.com

 

موزه اسباب بازی استانبول

در انتهای گشت و گذار در میان جاهای دیدنی محله کادیکوی استانبول، به موزه اسباب بازی می‌رسیم که یک موزه بسیار جالب است و در محدوده گوزتپه در کادیکوی واقع شده است. این موزه توسط سونای آکین (شاعر و رمان نویس ترک) در ۲۳ آوریل ۲۰۰۵، در روز حاکمیت ملی و کودک افتتاح شد.

محبوب‌ترین نمونه‌های تاریخ اسباب بازی، از قرن ۱۷۰۰ تا امروز در این مکان به نمایش گذاشته شده‌اند. این اسباب ‌بازی‌ها، توسط سونای آکین از مغازه‌های عتیقه فروشی و حراجی از بیش از ۴۰ کشور جهان، به مدت ۲۰ سال جمع‌ آوری شده‌اند. موزه تجربه‌ای نوستالژیک و آموزشی برای کودکان و بزرگسالان به همراه می‌آورد و حس شگفتی و تخیل را در آنها تقویت می‌کند. در نهایت، اینجا بعنوان یادآوری اهمیت بازی و نقشی که اسباب بازی‌ها در شکل دادن به زندگی ما ایفا می‌کنند کاربری دارد.

 

معرفی فرودگاه استانبول

عکس: weloveist.com

 

منبع ۱

منبع ۲