۰۲۱-۴۱۵۳۵

معرفی خط هوایی الاتحاد

معرفی خط هوایی الاتحاد

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که می‌تواند تا حد زیادی کیفیت سفر گردشگران را در تور خارجی تحت تاثیر خود قرار دهد، اما توسط اغلب افراد نادیده گرفته می‌شود انتخاب شرکت هوایی معتبر و باکیفیت است. سفر با ایرلاین شناخته شده به معنای سفر راحت برای دسترسی به مقصد گردشگری است. یکی از معروف‌ترین ایرلاین‌های دنیا که موفق شده با پروازهای باکیفیت در حد استانداردهای بین‌المللی طرفداران بسیاری را پیدا کند، خط هوایی الاتحاد است. این شرکت هوایی به امارات متحده تعلق داشته و دومین خط هوایی بزرگ در این کشور محسوب می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این ایرلاین شما را به همراهی ما تا انتهای مقاله دعوت می‌کنیم.

 

تاریخچه خط هوایی الاتحاد

امارت ابوظبی به همراه بحرین، قطر و عمان مالک مشترک شرکت گلف‌ ایر بودند و پایگاه آن از دهه ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۳ در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی قرار داشت. در سال ۲۰۰۳ ابوظبی شراکت خود را با این ایرلاین به اتمام رساند و به صورت مستقل خط هوایی جداگانه‌ای را تشکیل داد. البته در پشت زمینه این کار شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس جمهور آینده امارات متحده عربی، که خواهان یک خط هوایی برای ابوظبی بود، فرمان سلطنتی را در این خصوص صادر کرد. بنابراین خط هوایی الاتحاد را به عنوان دومین شرکت بزرگ هواپیمایی امارات متحده عربی معرفی کردند. گفته می‌شود برای این منظور سرمایه‌ای در حدود ۵۰۰ میلیون درهم اختصاص داده شد. اولین پرواز به صورت تشریفاتی به مقصد العین در همین سال راه اندازی شد. سپس شرکت هوایی الاتحاد پروازهایی به مقصد بیروت، لبنان و دیگر عملیات تجاری خود را آغاز کرد. الاتحاد از همان سال‌ها در حال گسترش ناوگان‌های خود بوده و مقاصد گردشگری مختلفی را هدف قرار داده است. به طوری که این شرکت هواپیمایی بزرگترین سفارش هواپیما در تاریخ هوانوردی تجاری را در نمایشگاه هوایی فارنبرو در سال ۲۰۰۸ برای حداکثر ۲۰۵ هواپیما اعلام کرد.

الاتحاد ایرلاین در سال ۲۰۱۱ سود خالص خود را ۱۴ میلیون دلار آمریکا گزارش کرد. در طول سال‌ها الاتحاد شراکت‌های مختلفی را با شرکت‌های هوایی بزرگ جهان برقرار کرد. از جمله این شراکت‌ها می‌توان به خرید سهام از ایر برلین، ششمین شرکت هواپیمایی بزرگ اروپا، ایر سیشل، ویرجین استرالیا، شرکت ملی هواپیمایی جات ایرویز صربستان و ... اشاره کرد. بنابراین روز به روز بر قدرت و سرمایه آن افزوده شده و امروزه به یکی از شرکت‌های قدر مسافربری در سفرهای هوایی دنیا تبدیل شده است.

 

در مورد خط هوایی الاتحاد

خطوط هوایی الاتحاد که در زبان عربی با نام شَرِکَة ٱلْاِتِّحَاد لِلطَّیْرَان شناخته می‌شود، دومین شرکت هواپیمایی بزرگ بعد از امارات ایرلاین در امارات متحده عربی است. دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی در شهر خلیفه، ابوظبی، نزدیک فرودگاه بین‌المللی ابوظبی قرار دارد. الاتحاد اولین بار در سال ۲۰۰۳ تاسیس و شروع به کار کرد. این ایرلاین بیش از ۱۰۰۰ پرواز در هفته به بیش از ۱۲۰ مقصد مسافری و باری در خاورمیانه، آفریقا، اروپا، آسیا، استرالیا و آمریکای شمالی انجام می‌دهد. خط هوایی الاتحاد در ناوگان‌های خود از به روزترین انواع هواپیماهای مسافربری استفاده کرده و خدمات رفاهی بالایی را در طول پرواز به مسافران ارائه می‌دهد. گفته می‌شود در سال ۲۰۱۵ شرکت اتحاد ۱۴.۸ میلیون مسافر را جابجا کرد که این رقم در مقایسه با آمارهای سال ۲۰۱۴ چیزی در حدود ۲۳ درصد بیشتر بود. شرکت هوایی اتحاد علاوه بر فعالیت اصلی خود در حمل و نقل مسافر، در زمینه باربری نیز فعالیت دارد.

 

 مقاصد گردشگری خط هوایی الاتحاد

از ژوئن ۲۰۱۹، الاتحاد به ۸۱ مقصد مسافری و باری در سراسر آفریقا، اروپا، آمریکای شمالی، آسیا و استرالیا از مرکز خود در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی خدمات رسانی می‌کند. تا زمان خاتمه دادن به خدمات سائوپائولو در سال ۲۰۱۷، اتحاد ایرویز یکی از معدود شرکت‌هایی بود که خدمات مسافری به تمام شش قاره مسکونی داشت. با شروع سال ۲۰۲۱، این شرکت هواپیمایی پروازهای خود به آفریقای جنوبی را به حالت تعلیق درآورد. از جمله ایرلاین‌های مختلف دیگر کشورها که با این شرکت هواپیمایی شراکت دارند، عبارتند از:

خطوط هوایی اژه، ایرعربیا ابوظبی، ایر کانادا، ایر اروپا، ایرفرانس، ایر مالت، ایر نیوزلند، بانکوک ایرویز، خطوط هوایی مالزی، عمان ایر، خطوط هوایی سریلانکا، خطوط هوایی بین المللی سوئیس، ترکیش ایرلاین و ...

تنوع قراردادی این شرکت هوایی به مسافران تور تایلند، تور مالزی، تور کوالالامپور،سنگاپور، تور سریلانکا و تور ترکیه امکان انتخاب خدمات شگفت‌انگیز پروازی برای یک سفر به یادماندنی را می‌دهد. 

 

ناوگان‌های خط هوایی الاتحاد

ایرلاین الاتحاد امارات همواره سعی دارد تا از ناوگان‌های جدید در خطوط هوایی خود استفاده کند. به طوری که این شرکت هواپیمایی ناوگانی از هواپیماهای باریک و پهن پیکر از چهار خانواده ایرباس A320ceo، ایرباس A350-1000، بوئینگ ۷۷۷ و بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر را دارا است. تعداد هواپیماهای این شرکت در سال ۲۰۲۱، ۸۲ عدد اعلام شد.

 

کلاس‌های پروازی خط هوایی الاتحاد

به منظور رفاه مسافران ایرلاین الاتحاد کلاس‌های پروازی متعددی را در ناوگا‌ن‌های خود تعبیه کرده است. به طوری که با معرفی ایرباس A380 و بوئینگ ۷۸۷، کابین‌های جدیدی معرفی شدند که نام‌های آنها عبارت بود از:

 • رزیدنس (The Residence)

کابین رزیدنس فقط در A380 وجود داشته و یک یا دو نفر را در فضایی به مساحت ۱۱.۶ متر مربع در خود جای می‌دهد. این کابین دارای یک اتاق نشیمن، اتاق خواب و حمام خصوصی است. همچنین دارای یک مبل راحتی دو نفره با عرض ۱۵۴ سانتی متر و مانیتور تلویزیون ۳۲ اینچی بوده و یک حمام اختصاصی با دوش، یک تخت دونفره با یک پیشخدمت شخصی دارد.

 • فرست آپارتمنز (First Apartments)

فرست آپارتمنز فقط در A380 تعبیه شده و در مجموع تعداد آن‌ها ۹ عدد است که هر کدام مساحتی معادل ۳.۶ متر مربع را اشغال می‌کنند. این کابین دارای یک صندلی راحت ۷۷ سانتی متری بوده که قابل تبدیل شدن به تخت است. همچنین مسافران می‌توانند از یک مانیتور تلویزیون ۶۱ سانتی‌متری استفاده کنند. این کابین مجهز به روشویی و یک بار با انواع نوشیدنی‌های خنک است. این کلاس در سال ۲۰۱۵ به دلیل نوآوری‌های مجلل خود به عنوان بهترین فرست کلاس جهان معرفی شد.

 • فرست سوئیت (First Suite)

برخی از بوئینگ‌های 9-787 دارای هشت سوئیت فرست هستند. این کلاس پروازی شامل یک صندلی استراحت ۶۶ سانتی متری بوده و یک مانیتور تلویزیون ۲۴ اینچی دارد. همچنین مسافران می‌توانند از یک کمد لباس شخصی، همراه با حریم خصوصی کامل با درهای کشویی استفاده کنند.

 • بزینس استودیو (Business Studio) و اکونومی اسمارت سیت (Economy Smart Seat) در تمامی ناوگان‌ها

بزینس استودیو الاتحاد در ایرباس  A380sدارای ۷۰ صندلی، در Boeing 787-9s دارای ۲۷ صندلی و در Boeing 787-10s دارای ۳۲ صندلی است. این صندلی‌ها دارای طول ۵۶ سانتی‌متری بوده و به مانیتور ۱۸ اینچی مجهز هستند. همه آنها دارای روکش چرمی بوده که توسط Poltrona Frau طراحی شده‌اند. این صندلی‌ها به سبک ۱-۲-۱ طراحی شده، بنابراین همه آن‌ها دسترسی مستقیم به راهرو دارند.

صندلی‌های هوشمند اکونومی دارای یک صندلی با عرض ۴۳ سانتی‌متر در بوئینگ ۷۸۷ و صندلی با عرض ۴۸ سانتی‌متر در ایرباس  A380sهستند. همچنین یک صفحه نمایش لمسی ۱۱ اینچی مجهز به سیستم سرگرمی اتحاد را دارا است.

گفته می‌شود که به مرور زمان تمامی ناوگان‌ها به این کابین‌ها مجهز خواهند شد. البته کابین‌های Residence و First Apartment فقط مختص ایرباس A380 هستند.

 

نکات جالب در مورد خط هوایی الاتحاد

هر چند که شما را با کلیت خط هوایی الاتحاد آشنا کردیم اما دانستن برخی نکات ریز در مورد این ایرلاین می‌تواند برای گردشگران جالب باشد:

 • همانند تمامی شرکت‌های هوایی، ایرلاین الاتحاد نیز در دوران همه‌گیری ویروس کرونا دچار خسارت‌های اساسی گردید. به طوری که اکثر پروازهای آن در سال ۲۰۲۰ متوقف شدند. طبق گفته مسئولین، خسارت این شرکت هوایی در این سال چیزی در حدود ۱.۷ میلیارد دلار تخمین زده شد، که با کاهش ترافیک هواپیمایی ۷۶ درصد همراه بود. در این دوران هواپیمایی اتحاد بیش از ۱۰۰۰ خدمه کابین و خلبان را اخراج کرد. اما هم‌اکنون با فراگیر شدن قوانین سفر بعد از کرونا، شرایط خطوط پروازی روبه بهبودی است.
 • خط هوایی الاتحاد دارای شعارهای معروف تبلیغاتی است که از جمله اصلی‌ترین آن‌ها از ابوظبی تا جهان، جهان خانه ماست، شما مهمان ما هستید و خوب انتخاب کن هستند.

 • دفتر مرکزی الاتحاد در شهر خلیفه، ابوظبی، نزدیک فرودگاه بین المللی‌ابوظبی قرار دارد. این شرکت هوایی حدود ۵۰ میلیون دلار آمریکا در سال ۲۰۰۷ برای ساخت دفتر مرکزی و مرکز آموزشی جدید خود هزینه کرد.
 • اتحاد ایرویز اسپانسر باشگاه منچسترسیتی بوده و برخی از لباس‌های آن با آرم این خط هوایی تزیین شده‌اند.
 • در سال ۲۰۰۷ شرکت هوایی الاتحاد اعلام کرد که اسپانسر جایزه بزرگ ابوظبی در سال ۲۰۰۹ خواهد بود. این یک تبلیغ بسیار بزرگ برای این شرکت هواپیمایی بود.
 • الاتحاد ایرلاین در زمینه باربری نیز فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای انجام می‌دهد. به طوری که باربری الاتحاد شش فروند بوئینگ B777F را اداره می‌کند. با توجه به اطلاعات به دست آمده در سال ۲۰۱۲ باربری اتحاد ۳۶۸۰۰۰ تن محموله را به مقاصد مورد نظر تحویل دادند که این آمار در سال‌های اخیر افزایش‌های بیشتری را نیز داشته‌اند.

 • خط هوایی الاتحاد از هر دو سیستم سرگرمی Panasonic eX2 و Thales TopSeries i5000 در پروازهای خود بهره می‌برد. همچنین دارای سامانه تفریحی مخصوص خود به نام «E-box» است. ناوگان مقاصد بین‌المللی دارای یک سیستم plug-and-play هستند که با فناوری USB کار می‌کند و به مسافران اجازه می‌دهد رسانه‌های صوتی و تصویری خود را پخش کنند. هواپیماهای بوئینگ 777-300ER دارای تلفن های داخل پرواز نیز هستند که مسافران می‌توانند از تک تک این امکانات بهره ببرند.
 • هواپیمایی الاتحاد که یکی از اصلی‌ترین پروازها در تور روسیه است، در زمان جنگ روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲، از پیوستن به جامعه بین‌المللی و خروج از بازار روسیه خودداری کرد. این موضوع با واکنش‌های شدید بین‌المللی روبرو شد.
 • اتحاد ایرویز اولین پرواز تجاری بوئینگ ۷۸۷ جهان که با سوخت غیر فسیلی کار می‌کرد را به مقصد رساند. این پرواز در سال ۲۰۱۹ از ابوظبی به آمستردام انجام گردید. این هواپیمای بوئینگ با نام مستعار "گرین لاینر" شناخته شده و با نام A6-BMH ثبت شده است.
 • در سال ۲۰۱۸، خطوط هوایی الاتحاد پلتفرم جدید خود را با نام «Choose Well» یعنی خوب انتخاب کن معرفی کرد. این پلتفرم که به مسافران اجازه می‌دهد تا نحوه سفر خود را از نظر خدمات فرودگاهی، اضافه بار، صندلی‌ها، شرایط سوار شدن به هوایپما و اضافه کردن خدمات خرید در هواپیما، انتخاب کنند.

 

مشخصات کلی خط هوایی الاتحاد

در این مقاله سعی شد تا هر آنچه را که نیاز است گردشگران قبل از خرید بلیط هوایی خود در مورد الاتحاد ایرلاین بدانند، بیان کنیم. برای آشنایی بهتر در زیر خلاصه‌ای از ویژگی‌های این خط هوایی را گردآوری کرده‌ایم:

 • کشور مبدا: امارات متحده عربی
 • سال تاسیس: ۲۰۰۳
 • عضویت در اتحاد: شرکای هواپیمایی اتحاد
 • کد یاتا: EY
 • کد ایکائو: ETD
 • کد دیجیتال: ۶۰۷
 • وب سایت رسمی: etihad.com
 • آدرس دفتر مرکزی: شهر خلیفه، ابوظبی، امارات متحده عربی
 • شماره تلفن: ۹۷۱۲۵۱۱۰۰۰۰+
 • فکس: ۹۷۱۲۵۰۵۸۱۱۱+
 • پست الکترونیکی: [email protected]

 

منبع ۱ 

منبع ۲