۰۲۱-۴۱۵۳۵

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟

یکی از رایج‌ترین عبارت‌هایی که در بحث گردشگری و سفرهای خارجی با آن روبرو می‌شویم، ویزای شینگن است. این ویزا که در اصل اجازه ورود گردشگران به کشورهای اروپایی است از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و داشتن آن یک امتیاز بسیار بزرگی برای توریست‌ها محسوب می‌شود. اما به طور دقیق منظور از شینگن چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟ موضوعی است که در این مقاله قصد پرداختن به آن را داریم. پس چنانچه شما نیز به دنبال اخذ این ویزای مهم و سفر به کشورهای اروپایی هستید برای آشنایی با جزئیات تا پایان مطالب همراه ما باشید.

 

منظور از ویزای شینگن چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی کوتاه و کاملی از شینگن داشته باشیم، باید بگوییم که موافقت نامه‌ای است که بین کشورهای مهم اروپایی تعریف شده و اجازه ورود به آن‌ها را برای دارندگان این ویزا می‌دهد. قرارداد ویزا شینگن اولین بار در سال ۱۹۸۵ بین ۵ کشور اروپای غربی بسته شد و دیگر کشورها نیز به تدریج به آن اضافه شدند. هم اکنون با در دست داشتن این ویزا می‌توان به ۲۶ کشور اروپایی سفر کرد. این کشورها عبارتند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس.

توجه داشته باشید که دریافت ویزا شینگن از حساسیت بیشتری در مقایسه با دیگر موارد برخوردار است. به عنوان مثال مسافرینی که قصد سفر با تور دبی، تور تایلند، تور بالی و ... را دارند به سادگی و بدون ترس از ریجکت شدن می‌توانند ویزای مربوطه را دریافت کرده و از سفر خود لذت ببرند. در حالی که ویزا شینگن نیاز به دقت بیشتری داشته و برای جلوگیری از هرگونه خطا کمک گرفتن از افراد متخصص و باتجربه در این زمینه الزامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در مورد شینگن و کمک بابت دریافت آسان آن می‌توانید همین حالا با کارشناسان مربوطه در آژانس مسافرتی آویسا تراول تماس بگیرید.

 

زیباترین فرودگاه‌های دنیا

عکس: smarttravel.ae

 

انواع ویزای شینگن

به عنوان یک نکته مهم باید بگوییم که ویزای اتحادیه شینگن (USV) در انواع مختلفی بسته به شرایط و خواسته مسافر صادر می‌شود. انواع ویزا شینگن که اجازه اقامت ۹۰ روزه را به دارندگان خود می‌دهد، عبارتند از:

ویزا شینگن نوع A

ویزای نوع A صرفا برای ترانزیت فرودگاهی بوده و مسافران فقط می‌توانند از فرودگاه یکی از کشورهای محدوده شینگن برای تعویض پرواز خود به مقصدی غیر اروپایی استفاده کنند. این ویزا فقط برای حضور در فرودگاه بوده و با داشتن آن اجازه خروج از فرودگاه‌ را نخواهید داشت.

ویزا شینگن نوع B

ویزای نوع B نیز در اصل برای ترانزیت فرودگاهی صادر می‌شود؛ اما تفاوت آن اجازه اقامت ۵ روزه در محدوده کشور شینگن است.

ویزا شینگن نوع C

برای افرادی که قصد سفر و گشت و گذار در کشورهای محدوده شینگن را دارند، باید برای اخذ ویزای شینگن C اقدام کنند. این ویزا به صورت مدت مشخص صادر شده و مسافران می‌توانند آن را به صورت یک بار ورود یا سینگل، دوبار ورود و چند بار ورود یا مالتیپل دریافت کنند.

ویزا شینگن نوع D

شینگن نوع D که با نام ویزای ملی نیز شناخته می‌شود، با هدف اقامت به مدت محدود در یکی از کشورهای اروپایی به متقاضیان آن صادر می‌شود. به این معنا که اغلب کسانی که قصد ادامه تحصیل، کار و یا دریافت اقامت دائم را دارند به دریافت این ویزا نیاز خواهند داشت. شینگن نوع D نیز در دو نوع یک بار ورود یا سینگل و چند بار ورود یا مالتیپل قابل دریافت است.

ویزا شینگن نوع LTV

برای افرادی که تنها قصد سفر به یک مقصد مشخص اروپایی دارند، اخذ ویزای شینگن نوع LTV پیشنهاد می‌شود. به این صورت که که ویزای LTV اجازه سفر به تمامی کشورهای اتحادیه شینگن را نمی‌دهد و از قبل باید کشور مقصد خود را تعیین کنید.

عکس: visasassociation.com

 

شرایط و مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن

هر چند موفقیت در دریافت ویزا شینگن برای همه افراد با دغدغه و ترس ریجکت شدن همراه است اما اگر تمامی مراحل با موفقیت و به صورت اصولی پشت سر گذاشته شود، به هیچ عنوان جای نگرانی نخواهد بود. توجه داشته باشید که شرایط و مدارک مورد نیاز ویزای شینگن برای تمامی مقاصد یکسان نبوده و برخی دارای قوانین سرسخت‌تر و برخی قوانین آسان‌تری هستند. اما در حالت کلی برای تمامی افراد با هر قصدی در دست داشتن مدارک زیر الزامی است:

 • مدرک و اسناد مالی – گردش حساب ۳ یا ۶ ماهه به همراه یک نامه تمکن مالی
 • سند ملکی – اجحیت با سند زمین به نام متقاضی بوده اما می‌توان هرگونه قولنامه، بنچاق و سند خودرو نیز ارائه داد
 • رضایت نامه – برای والدینی که قصد خروج از کشور به همراه فرزندان خود را دارند رضایت محضری از دیگر والد الزامی است.
 • واچر رزرو هتل و یا دعوتنامه از فامیل درجه یک
 • بیمه مسافرتی به ارزش حداقل ۳۰ هزار یورو
 • بلیط پرواز رفت و برگشت
 • تکمیل فرم درخواست ویزا شینگن با نهایت دقت
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۷ ماهه
 • تاریخچه سفر متقاضی – در صورتی که متقاضی سفرهای خارجی قبلی داشته باید همه را با جزئیات به سفارت مربوطه اعلام کند.
 • مدرک و اسناد شغلی – بسته به شغل افراد می‌تواند ترجمه رسمی یکی از مواردی نظیر سابقه بیمه، گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی، حکم کارگزینی، کارت نظام پزشکی، پروانه طبابت، پروانه مطب، گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجوها و ... باشد.
 • عکس پرسنلی – با زمینه سفید، تمام رخ، سایز ۳.۵ در ۴.۵

 

بهترین کشور برای سفر ایرانیان

عکس: theaviatorme.com

 

نحوه دریافت ویزای شینگن

شاید بتوان گفت مهم‌ترین بخش برای دریافت ویزا شینگن، مربوط به مراحل و نحوه درخواست و اخذ آن است. چرا که کوچکترین اشتباهی در این مسیر می‌تواند باعث رد شدن درخواست ویزا شده و همین سابق شما را برای درخواست‌های بعدی نیز خراب کند. این مراحل به ترتیب عبارتند از:

 • تعیین وقت سفارت و حضور به موقع در ساعت و تاریخ مشخص شده برای انگشت نگاری و مصاحبه
 • جمع‌آوری تمامی مدارک و اسناد مورد نیاز گفته شده توسط سفارت
 • تکمیل فرم‌های مربوط به تقاضای ویزای شینگن
 • پرداخت هزینه ویزا به سفارت

برای اینکه هیچ مشکلی در مسیر اخذ شینگن به وجود نیاید، بهترین کار بستن قرارداد با شرکت‌های مسافرتی و باتجربه در این مسیر است. آن‌ها بدون کوچکترین مشکلی شما را در این مسیر همراهی خواهند کرد.

عکس: visasassociation.com

 

مدت اعتبار ویزای شینگن

مورد بعدی از موضوعات مهمی که در خصوص ویزا شینگن باید مورد توجه قرار بگیرد، مدت زمان اعتبار آن است. به عبارتی دیگر با در دست داشتن شینگن چند روز می‌توان در محدوده کشورهای اروپایی اقامت داشت. پاسخ به این سوال برای هر فردی بسته به سابقه مسافرتی آن شخص متفاوت خواهد بود. به این صورت که اگر مسافری برای اولین بار قصد دریافت شینگن را داشته باشد، نهایتا ۱۵ روز اجازه اقامت در کشورهای اروپایی محدوده شینگن را خواهد داشت. پس از آن دوباره می‌توان برای درخواست ویزای ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه اقدام و ویزای خود را تمدید کرد. توجه داشته باشید که قبل از صدور ویزای جدید به هیچ وجه اجازه ورود به خاک هیچ کدام از این کشورها نخواهد بود.

 

گم شدن چمدان در فرودگاه

عکس: schengenvisainfo.com

 

هزینه ویزای شینگن

برای اینکه درخواست متقاضی در سفارت ثبت شده و به امورات مربوط به آن رسیدگی گردد، باید هزینه مشخصی را به دلار یا یورو پرداخت کرد. توجه داشته باشید که این هزینه بسته به شرایط (سن متقاضی)، کشور مقصد و ... می‌تواند متغیر باشد. به عنوان مثال کودکان زیر ۶ سال نیازی به پرداخت هزینه ندارند. همچنین کودکان ۶ تا دوازده سال هزینه کمتری برای ارائه درخواست ویزا شینگن باید بپردازند. این در صورتی است که هزینه سفارت برای کشور مثلا اتریش بیشتر از فرانسه بوده و برای فرانسه نیز بیشتر از جمهوری چک است. اما در حالت کلی هزینه ویزا شینگن به طور میانگین از ۸۰ یورو شروع می‌شود.

 

منبع