۰۲۱-۴۱۵۳۵

گم شدن چمدان در فرودگاه

گم شدن چمدان در فرودگاه

یکی از ترس‌هایی که مسافران در سفرهای هوایی دارند، گم شدن چمدان آن‌ها در فرودگاه است. به خصوص اگر قصد سفر خارجی را داشته باشند این استرس و نگرانی دو چندان می‌شود. چرا که در کشوری غریب و در فرودگاهی ناآشنا بوده و در هر لحظه ترس گم شدن چمدان به سراغ آن‌ها می‌آید. هر چند احتمال گم شدن چمدان در فرودگاه بسیار پایین است اما امری غیر ممکن نبوده و احتمال دارد این کابوس را تجربه کنید. پس بهترین کار داشتن آمادگی لازم در صورت روبرو شدن با چنین اتفاقی است. از همین رو ما در این مقاله سعی کرده‌ایم نگاهی کامل به این موضوع مهم داشته و شما عزیزان را با چند نکته و راهکار کلیدی در خصوص این موضوع آشنا کنیم.

 

گم شدن چمدان در فرودگاه

هر چند گم کردن چمدان در فرودگاه اتفاقی بسیار ناخوش‌آیند به حساب می‌آید اما عدم توانایی در مدیریت بحران در چنین شرایطی همه چیز را بدتر خواهد کرد. با توجه به آمارهای اعلام شده در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۱.۶ میلیون چمدان در فرودگاه گم شده و یا با تاخیر به صاحبش تحویل داده شده است. این ارقام به این معنا است که از هر ۱۰۰۰ مسافر ۵.۷۳ نفر می‌توانند در حین سفر با هواپیما چمدان خود را گم کنند. البته در سال‌های اخیر با استفاده از سیستم‌های امنیتی و مراقبتی بالا تخمین زده می‌شود که این ارقام به صورت قابل توجهی کاهش یافته باشند اما باز هم امری ناممکن نیست. ما در ادامه نکات کاربردی را گردآوری کرده‌ایم تا در صورت بروز چنین مشکلی بتوانید به خوبی اتفاق پیش آمده را مدیریت کرده و حتی احتمال گم شدن چمدان را کاهش دهید.

 

راهنمای بستن چمدان برای سفر

عکس: nytimes.com

 

راهکارهایی برای جلوگیری از گم شدن چمدان در فرودگاه

قبل از اینکه به دنبال راه حلی برای پیدا کردن چمدان‌های گم شده خود در فرودگاه باشیم، بهتر است با ترفندهایی که احتمال چنین اتفاقی را کاهش می‌هند آشنا شویم. چرا که از اول گفته‌اند پیشگیری بهتر از درمان است! پس اگر استرس گم کردن چمدان‌های خود را دارید پیش از هر چیزی به گفته‌های زیر توجه کنید:

  • استفاده از چمدان‌های رنگی

واضح است که پیدا کردن چمدانی با ویژگی‌های خاص می‌تواند در جلوگیری از گم شدن و همچنین پیدا شدن سریع آن کمک کند. از همین رو توصیه می‌کنیم قبل از هر چیزی به پیشنهاد می‌کنیم برای خرید بهترین چمدان سفر به سراغ چمدان‌های رنگی مثل قرمز، زرد و یا نارنجی بروید. با این کار احتمال فراموش شدن چمدان‌ها توسط مسئولین مربوطه در قسمت باربری غیر ممکن بوده و شما نیز هرگز در لحظه تحویل چمدان‌ها آن‌ را گم نخواهید کرد.

عکس: imd.org

 

  • کندن تگ‌های پرواز پیشین

بسیاری از افراد تگ‌های پروازهای قبلی را از روی چمدان‌ جدا نکرده و همین باعث می‌شود احتمال گم شدن آن‌ها افزایش یابد. چرا که این کار باعث ایجاد سردرگمی در مسئولین شده و همچنین در صورت گم شدن نیز امکان پیگیری چمدان شما را کاهش می‌دهد. پس حتما برای جلوگیری از گم شدن چمدان در فرودگاه قبل از تحویل چمدان تگ‌های پرواز قبلی را جدا کنید تا تنها آخرین تگ پرواز بر روی آن چسبانده شود.

 

راهنمای کامل کاپوتاژ خودرو برای سفرهای خارجی

عکس: edition.cnn.com

 

  • گرفتن عکس از چمدان

شاید عجیب به نظر برسد اما با این کار شما تصویری از چمدان و حتی محتویات درون آن را به عنوان سند در دست داشته و در صورت نیاز می‌توانید برای پیگیری و پیدا شدن سریع به مسئولین مربوطه نشان دهید. قطعا داشتن پیش زمینه ذهنی ماموران در مورد طرح و رنگ چمدان کمک زیادی به پیدا شدن آن خواهد کرد. در نتیجه این عکس به شما کمک می‌کند تا زودتر چمدان خود را پیدا کنید.

عکس: wcnc.com

 

  • عدم قرار دادن وسایل ارزشمند درون چمدان

با توجه به این موضوع که گم شدن چمدان در فرودگاه امری محال نبوده و حتی امکان دارد هرگز آن را پیدا نکنید، عاقلانه نیست وسایل ارزشمند خود را درون آن قرار دهید. بنابراین در وحله اول توصیه می‌شود از به همراه داشتن وسایل ارزشمند خود در سفر خودداری کرده و در غیر این صورت آن‌ها را درون کیف دستی قرار داده و با خود درون کابین هواپیما ببرید.

عکس: edition.cnn.com

 

  • نگه‌داری رسید چمدان تا زمان تحویل

توجه داشته باشید که اگر چمدان خود را گم کنید اما رسیدی که هنگام تحویل چمدان به باربری داده شده را گم کرده باشید، هیچکاری برای پیدا کردن آن نمی‌توان انجام داد. چرا که این رسید حکم سند را داشته و بدون آن به هیچ مسئولی نمی‌توانید گم شدن چمدان خود را اثبات کنید.

 

آشنایی با انواع اقامتگاه‌های توریستی دنیا

عکس: jalabc.com

 

  • نوشتن اطلاعات شخصی بر روی چمدان

از دیگر راهکارهای خوبی که می‌توان برای جلوگیری از گم شدن چمدان در فرودگاه انجام داد نوشتن اطلاعات شخصی مانند شماره تماس، نام، آدرس و ... بر روی آن است. بنابراین حتی اگر چمدان شما گم شد مسئولین می‌توانند حتی بعد از چند روز در صورت پیدا شدن آن را به شما تحویل دهند.

عکس: shipsticks.com

 

راهکارهایی برای پیگیری چمدان گم شده در فرودگاه

چنانچه تا این بخش از مقاله همراه ما بوده باشید با ترفندهایی که احتمال گم شدن چمدان در فرودگاه را به حداقل می‌رسانند آشنا شده‌اید. اما چنانچه با رعایت تمامی موارد فوق باز هم بدشانسی به سراغ شما آمد و چمدانتان را گم کردید، چه کار باید کرد؟ در ادامه به این سوال شما پاسخ داده‌ایم:

  • قدم اول، مراجعه به بخش اشیا گم شده در فرودگاه
  • قدم دوم، پر کردن فرم مربوط به اشیا گم شده و نوشتن دقیق آدرس و مشخصات تماس
  • قدم سوم، گزارش گم شدن چمدان به پشتیبانی پرواز
  • قدم چهارم، منتظر ماندن تا پیدا شدن چمدان

پروسه‌ای که توسط اغلب ایرلاین‌ها برای پیدا و تحویل چمدان‌های گم شده در نظر گرفته می‌شود معمولا بازه‌ای ۳۰ روزه است. بنابراین اگر بعد از ۳۰ روز چمدان شما پیدا نشد می‌توانید از ایرلاین مربوطه تقاضای غرامت کنید. البته در اغلب اوقات این غرامت نقدی نبوده و شامل تخفیف در پروازهای بعدی توسط همان شرکت هوایی است. مبلغ غرامت معمولا بر اساس وزن چمدان تعیین شده و شامل اشیا قیمتی نظیر لپ تاب و ... نخواهد بود. نکته مه دیگر اینکه حتما فرم PIR (فرم شکایت) را تا زمان پیدا شدن چمدان باید نگه‌داری کنید.

عکس: nickrunningtravel.com

 

چه اتفاقی برای چمدان‌های گم شده می‌افتد؟

اگر مشتاق هستید تا بدانید که بعد از گم شدن چمدان در فرودگاه چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد باید بگوییم که تقریبا ۸۵ درصد از چمدان‌هایی که گم شدند ظرف ۴۸ ساعت پیدا شده و به صاحبان خود تحویل داده می‌شوند. بنابراین اگر چنین اتفاقی را تجربه کردید، قبل از هر چیزی آرامش خود را حفظ کرده و منتظر چمدان خود تا دو روز آینده باشید. اغلب اوقات این اتفاق برای مسافرانی که در مسیر سفر خود توقف داشته و از هواپیمایی به هواپیمای دیگر منتقل می‌شوند، رخ می‌دهد. از دیگر دلایل گم شدن چمدان‌ها در فرودگاه می‌توان به بارگیری نادرست، خطا در صدور بلیط هواپیما، الصاق برچسب نادرست و ... اشاره کرد. متاسفانه آمارها نشان می‌دهند تقریبا ۷ درصد از چمدان‌های گم شده در فرودگاه‌ها هیچ وقت پیدا نشده و به صاحبانشان نمی‌رسند.

 

زیباترین جزایر توریستی دنیا برای سفر

عکس: mrmcw.edu.in

 

نحوه پس گرفتن چمدان گم شده در فرودگاه

یکی از کارهای مهمی که بعد از گم شدن چمدان در فرودگاه باید انجام دهید مطلع شدن از قوانین مربوط به خط هوایی که با آن سفر کرده‌اید، است. چرا که هر شرکت هوایی قوانین مربوط به خود را داشته و نحوه پیگیری و تحویل چمدان‌های گم شده در آن‌ها متفاوت است. به عنوان مثال برخی از خطوط هوایی چمدان‌های گم شده را مستقیما به صاحبشان درب منزل یا آدرس نوشته شده تحویل می‌دهد و برخی دیگر از آن‌ها می‌خواهد تا برای گرفتن چمدان به فرودگاه یا شرکت مربوطه مراجعه کنند. موضوع مهم دیگر اینکه در اکثر مواقع ایرلاین‌ها در گم شدن چمدان‌ها بی‌تقصیر بوده و به دلیل بی‌دقتی مسافران در ریل‌ها اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی دیگر ایرلاین پاسخگوی مسافران نبوده و برای پیگیری باید به بخش اشیا گم شده فرودگاه مراجعه شود. معمولا اشیا گم شده‌ای که در فرودگاه پیدا شوند به مدت ۹۰ روز نگه‌داری شده و بعد از آن با قیمت پایینی برای کارهای خیریه فروخته می‌شوند.

 

فرودگاه‌های برتر ۲۰۲۲

عکس: mrmcw.edu.in

 

منبع ۱

منبع ۲