۰۲۱-۴۱۵۳۵

تور لحظه آخری چیست؟

تور لحظه آخری چیست؟

اگر شما اهل سفر هستید و برای آرامش و رهایی ازدغدغه‌های زندگی ماشینی امروزه، سفر اولین انتخاب شما است و همیشه در کوچکترین زمانی که مهیا می‌شود، عزیمت سفر می‌کنید، حتما با تورهای لحظه آخری آشنا هستید و ممکن است بارها از خدمات این تورها استفاده کرده باشید. حتی اگر زیاد اهل سفر هم نباشید این اصطلاح ممکن است بارها به گوش شما خورده باشد و با خود فکر کرده باشید که منظور از تورهای لحظه آخری چیست و چه ویژگی‌هایی دارند؟ در این مقاله می‌خواهیم به این سوال که تور لحظه آخری چیست؟ پاسخ دهیم و شما را با ویژگی‌ها و معایب و مزایای این گروه از تورهای گردشگری و توریستی آشنا کنیم.

 

تور لحظه آخری چیست؟

یکی از اصطلاحات رایج در صنعت گردشگری، تور لحظه آخری است که بسیاری از شما ممکن است با این خدمات شرکت‌های گردشگری و مسافرتی آشنایی داشته باشید. اما بسیاری از افراد تا کنون از این خدمات استفاده نکرده‌اند و درک صحیحی از این نوع خدمات ندارند. تور لحظه آخری همانطور که از اسمش هم مشخص است، به تورهایی گفته می‌شود که زمان اعلام آن‌ها تا زمان شروع تور فاصله زیادی ندارد. درواقع این نوع تور از خدمات شرکت‌های مسافرتی است که سبب می‌شود افراد بیشتری بتوانند از خدمات گردشگری و سفر استفاده کنند. علت این موضوع این است که تورهای لحظه آخری دارای قیمت‌های پایین‌تری نسبت به تورهای عادی هستند. به این نوع تورها، تورهای دقیقه نودی هم گفته می‌شود.

 

ویزای شینگن چیست؟

عکس: cnbc.com

 

در میان تعریفی که از تور لحظه آخری چیست؟ داشتیم جا دارد بگوییم که گاهی به دلایل مختلف از جمله تکمیل نشدن ظرفیت تورها به مقاصد مختلف، شرکت‌های گردشگری، ۲ تا ۳ روز قبل از شروع تور، تور را با تخفیف‌های ویژه به فروش می‌رسانند. آن‌ها گاهی تا ۷۰% تخفیف برای تورها اعلام می‌کنند. این اقدام در واقع هم به نفع مسافران است و هم آژانس‌های مسافرتی! درواقع افراد می‌توانند با پرداخت هزینه کمتر به سفر بروند و همچنین از طرفی شرکت‌ها و آژانس‌های مسافرتی هم شانس بیشتری برای تکمیل ظرفیت خود دارند و ضرر کمتری را متحمل می‌شوند. همچنین این تورها بیشتر در فصول و زمان‌هایی مانند پاییز و زمستان که تقاضا برای مسافرت کمتر است، بیشتر ارائه می‌شوند و در زمان‌های پیک گردشگری مانند تابستان و یا تعطیلات کریسمس، شانس کمتری برای دریافت خدمات تور لحظه آخری خواهید داشت.

 

 

آیا تورهای لحظه آخری کیفیت پایینی دارند؟

پس از توضیح اینکه تور لحظه آخری چیست؟ اولین چیزی را که باید در ارتباط با این نوع تورهای گردشگری مطرح کنیم این است خدمات تورهای لحظه آخری به هیچ عنوان کمتر از تورهای معمولی نیست. این تورها از نظر خدمات تفاوتی با تورهای عادی ندارند و تنها به دلیل عدم تکمیل ظرفیت، از طرف آژانس‌های مسافرتی عرضه می‌شوند تا احتمال تکمیل ظرفیت آن‌ها بالا رود و ارائه هزینه کمتر برای آن‌ها بهتر از آن است که ظرفیت آن‌ها خالی باشد. بنابراین در پاسخ به این سوال که تفاوت تور لحظه آخری با تور مسافرتی چیست باید بگوییم که آن‌ها از نظر کیفیت خدمات ارائه شده تفاوتی ندارند و تفاوت آن‌ها در زمان رزرو و هزینه پرداختی است.

تورهای لحظه آخری هم برای مقاصد خارجی وجود دارند و هم برای مقاصد گردشگری داخلی عرضه می‌شوند. اما این تورها بیشتر برای سفرهای خارجی مطرح هستند. درنظر داشته باشید که خدمات تور لحظه آخری تنها برای کشورهایی است که کشورهای بدون ویزا هستند و یا امکان ارائه ویزا در مقصد برای مسافران وجود دارد. از ایران برای سفر به کشورهایی همچون ترکیه، مالزی، گرجستان، بلاروس، عراق و سریلانکا نیازی به دریافت ویزا ندارید. بنابراین می‌توانید برای این مقاصد تورهای لحظه آخری تهیه کنید.

عکس: 11alive.com

 

بهترین زمان رزرو تور لحظه آخری

همانطور که در قسمت قبلی که سوال تور لحظه آخری چیست؟ مطرح شد توضیح دادیم، تور لحظه آخری به تورهایی گفته می‌شود که آژانس‌های مسافرتی دو الی سه روز قبل از آغاز زمان تور، با تخفیف‌های ویژه ارائه می‌کنند. پس اگر قصد رزرو این نوع تور برای مقصد خاصی را دارید، باید در زمان موردنظر خود بطور مرتب، سایت آژانس‌های مسافرتی را چک کنید تا بتوانید مناسب‌ترین و بهترین خدمات گردشگری را به صورت چارتری رزرو کنید. از طرفی شانس دریافت خدمات تورهای چارتری در فصل‌های پاییز و زمستان بیشتر است. زیرا تعداد گردشگران در این فصل‌ها کم‌تر است و آژانس‌ها تورهای چارتری بیشتری را ارائه می‌کنند.

 

اخذ ویزای توریستی برای ایرانیان

عکس: libertytravel.com

 

مزایای رزرو تور لحظه آخری چیست؟

چه چیزی باعث شده است که تور لحظه آخری جز خدمات گردشگری محبوب مسافران باشد؟ چرا مسافران اغلب به دنبال گرفتن تورهای لحظه آخری هستند؟ مزیت تور لحظه آخری چیست؟ پایین بودن قیمت تور دقیقه نودی مهم‌ترین دلیل محبوبیت و پرطرفدار بودن این نوع تور گردشگری است. شرکت‌های گردشگری با اختصاص تخفیفات در زمان‌های نزدیک به شروع تور، این امکان را می‌دهند که افراد با اختصاص بودجه کمتری به مقصد موردنظر خود سفر کنند. همچنین تعداد افرادی که امکان سفر پیدا می‌کنند هم بیشتر است. درواقع با کاهش قیمت سفر، افراد بیشتری می‌توانند از خدمات آژانس‌های مسافرتی استفاده کنند.

توجه داشته باشید که نباید قیمت پایین این تورها شما را از اعتبار مجموعه ارائه دهنده این خدمات غافل نکند. منظور ما این است که شما به هر سایت و مجموعه‌ای برای خرید تور لحظه آخری نباید اعتماد کنید و برای دریافت خدمات گردشگری تنها به سایت‌ها و آژانس‌های مسافرتی معتبر مراجعه کنید. زیرا ممکن است در ازای دریافت هزینه کمتر و ارائه تخفیف، خدماتی با کیفیت پایین ارائه کنند. در این صورت نه تنها از مسافرت خود لذت نخواهید برد، بلکه به یک خاطره بد هم تبدیل خواهد شد.

اگر قصد مسافرت دارید و می‌خواهید سفری دل انگیز با هزینه مناسب داشته باشید، از تور لحظه آخری غافل نشوید. شما می‌توانید با رزرو یک تور دقیقه نودی از یک آژانس گردشگری معتبر، در ازای هزینه‌ای بسیار کمتر از هزینه تورهای معمولی، خدماتی دقیقا مشابه با تورهای معمولی دریافت کنید و سفری خاطر انگیز داشته باشید. هرچند که این تورها دارای معایبی هم هستند، اما هزینه پایین آن‌ها باعث شده است که جز خدمات گردشگری پرطرفدار باشند و هرساله گردشگران زیادی این نوع تورها را رزرو کنند.

عکس: investopedia.com

 

معایب رزرو تور لحظه آخری چیست؟

در کنار هزینه کمتری که شما بابت رزرو تور دقیقه نودی پرداخت خواهید کرد، این نوع تورها دارای چالش‌هایی نیز هستند. از مهم‌ترین چالش‌ها و یا معایب تور لحظه آخری، زمان محدود برای رزرو آن‌ها است. از آن‌جا که آژانس‌های مسافرتی تورهای تخفیفی و چارتری را در زمان‌های بسیار نزدیک به شروع تور ارائه می‌کنند، شما زمان کمی برای رزرو آن دارید. در نتیجه باید مرتبا سایت‌های مختلف را چک کنید تا درنهایت بتوانید تور دقیقه نودی مناسبی را پیدا کرده و در کوتاه‌ترین زمان آن را رزرو کنید. همچنین از آن‌جا که عدم قطعیت بالایی در رزرو دارد، اغلب افراد از قبل آمادگی کاملی برای مسافرت ندارند. در این صورت زمان محدودی برای فراهم کردن مقدمات سفر خود خواهید داشت. بنابراین اگر قصد سفر دارید از قبل لوازم ضروری خود را آماده کنید تا در صورت رزرو تور لحظه آخری، در آن مدت زمان کم کارهای کمتری برای انجام دادن داشته باشید.

در پاسخ به از دیگر معایب تورهای لحظه آخری چیست؟ می‌توان به عدم داشتن حق انتخاب در رزرو هتل و صندلی هواپیما اشاره کرد. زیرا این تورها برای تکمیل ظرفیت و یا جایگزین بلیط‌های کنسلی هستند. در این صورت شما باید در محل‌های مشخص شده در هواپیما نشسته و در اتاق‌های اختصاص داده شده به شما اقامت کنید. از طرفی از آن‌جا که شما تور لحظه آخری را در زمانی بسیار نزدیک به شروع تور تهیه می‌کنید، درصورتی که به مشکلی بربخورید و بخواهید تور را کنسل کنید، از هزینه پرداختی شما بابت کنسل تور، کسر خواهد شد. زیرا آژانس زمانی برای پیدا کردن جایگزین و فروش تور رزروی شما نخواهد داشت.

 

زیباترین فرودگاه‌های دنیا

عکس: bayut.com

 

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴