۰۲۱-۴۱۵۳۵

راهنمای دریافت ارز مسافرتی

راهنمای دریافت ارز مسافرتی

با توجه به تورمات بالای چند سال اخیر و بالا رفتن قیمت دلار و به تبع آن قیمت بلیط هواپیما، اقامت و ...، هزینه بالای سفرهای خارجی به یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که قصد سفر به مقاصد خارجی دارند، تبدیل شده است. متاسفانه این موضوع باعث شده که بسیاری افراد از رفتن به سفر صرف‌نظر کنند. ارائه ارز مسافرتی کمکی است که دولت به مسافران می‌کند تا هزینه سفر آن‌ها کاهش یابد. در ارتباط با این ارز همواره ابهاماتی وجود دارد و این سوال مطرح می‌شود که ارز مسافرتی چیست و چه مزایایی دارد؟ چگونه می‌توان از این خدمات ارائه شده استفاده کرد؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعاتی جامع درباره ارز دولتی که به مسافران سفرهای خارجی تعلق می‌گیرد، کسب کنید.

 

ارز مسافرتی چیست؟

مطمئنا اسم ارز دولتی برای سفر بارها به گوش شما خورده و ممکن است برای شما و یا هر فرد دیگری این سوال پیش آید که منظور از آن چیست؟ این ارز به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟ چگونه می‌توان این ارز را دریافت کرد و ... . این ارز، مبلغی است که طبق مصوب بانک مرکزی به عنوان کمک هزینه به افرادی که عازم سفرهای خارجی هستند، تعلق می‌گیرد. نرخ ارز دولتی مسافرتی نسبت به ارز بازار آزاد بسیار پایین‌تر است و این هزینه سفرهای خارجی را برای افراد به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. قابل ذکر است به هرفردی در سال یکبار ارز دولتی برای سفر تعلق می‌گیرد. بنابراین افرادی که به دلایل مختلف سالی بیش از یکبار سفرهای خارجی دارند، تنها قادرند یکبار از مزایای این ارز استفاده کنند. همچنین این ارز تنها برای سفر به کشورهای مشخصی در نظر گرفته شده است.

گاهی این دیدگاه اشتباه مطرح می‌شود که ارزهای مسافرتی فقط برای سفر به کشورهایی که نیاز به ویزا دارند، تعلق می‌گیرد. اما اینگونه نیست و شما می‌توانید برای مقاصد با ویزا مثل تور تایلند و تور دبی و کشورهای بدون ویزا مثل تور استانبول ارز دولتی دریافت کنید. حتی برای سفرهای زمینی هم این خدمات در نظر گرفته شده است. البته مقدار ارز ارائه شده برای سفرهای با ویزا و بدون ویزا و سفرهای هوایی و زمینی متفاوت است. ارز دولتی برای سفرهای هوایی که نیاز به دریافت ویزا دارند معادل ۵۰۰ یورو، برای سفرهای هوایی بدون ویزا برابر ۳۰۰ یورو و مقدار ارز ارائه شده برای سفرهای زمینی و دریایی برابر ۳۰۰ یورو است. البته می‌توانید دیگر ارزها را معادل با این مقادیر دریافت کنید. حداکثر میزان دریافت ارز دولتی تا ۲۰۰۰ یورو برای شرایط خاص است.

عکس: ibena.ir

 

ارز مسافرتی به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

برای دریافت ارز دولتی سفرهای خارجی باید حتما قصد سفر به یک کشور خارجی را داشته باشید و هنگام مراجعه برای دریافت این ارز، مدارک مورد نیاز و همچنین بلیط خود را که نشان دهنده سفر شما به مقصد موردنظر است، ارائه کنید. قابل ذکر است که این ارز فقط به افراد بالای ۱۲ سال آن هم سالی یکبار تعلق می‌گیرد. همچنین به افراد دو تابعیتی یعنی افراد ایرانی که مقیم کشور دیگر هستند، تعلق نمی‌گیرد. این نکته را در نظر بگیرید که کلیه افرادی که می‌خواهند ارز دریافت کنند باید حضور داشته باشند. یعنی اگر می‌خواهید به صورت خانوادگی مسافرت کنید، یک نفر نمی‌تواند برای همه ارز دریافت کند و کلیه اعضای خانواده باید حضور داشته باشند.

 

اخذ ویزای توریستی برای ایرانیان

عکس: policebank.com.au

 

مدارک لازم جهت دریافت ارز مسافرتی

برای اینکه بتوانید ارز دولتی مسافرتی دریافت کنید، باید هنگام مراجعه برای دریافت ارز، مدارک زیر را همراه داشته باشید:

  • اصل و کپی پاسپورت
  • اصل ویزا (برای کشورهایی که نیاز به دریافت ویزا دارند.)
  • اصل کارت و کپی کارت ملی
  • اصل و کپی بلیط هواپیمای دارای مهر آژانس هواپیمایی (اگر بلیط را به صورت اینترنتی رزرو کرده‌اید، باید اطلاعات دقیق زمان و تارخ خرید بلیط و اطلاعات شرکت هواپیمایی که از آن بلیط تهیه کرده‌اید، بر روی آن ذکر شده باشد.)
  • تکمیل فرم درخواست ارز (اگر به صورت الکترونیکی از دریافت می‌کنید، فرم در سایت بارگذاری شده و باید اینترنتی تکمیل شود).
  • پرداخت مبلغ ریالی معادل مقدار ارزی که می‌خواهید دریافت کنید.
  • پرداخت کارمزد بانک.
  • ارائه رسید واریز مبلغ عوارضی که بابت خروج از کشور پرداخت کرده‌اید.
  • شماره موبایل متعلق به مسافر
  • ارائه حساب بانکی معتبر

البته توجه داشته باشید که بسته به نحوه دریافت ارز دولتی برای مسافرت، احتمال دارد برخی از مدارک فوق از شما درخواست نشوند.

عکس: wanderlustcrew.com

 

روش‌های دریافت ارز مسافرتی

به چه صورتی می‌توان این ارز را دریافت کرد؟ این نوع ارز به چه روش‌هایی عرضه می‌شوند؟ اگر اولین بار است که می‌خواهید ارز دولتی برای مسافرت خارجی دریافت کنید، نیاز دارید درباره نحوه و چگونگی دریافت آن اطلاعاتی داشته باشید. تا سال‌های گذشته دریافت ارز دولتی مسافرتی به صورت‌های حضوری از بانک‌ها و اینترنتی امکان‌پذیر بود. اما امروزه برای جلوگیری از ایجاد صف‌های طولانی در باجه‌های بانک‌ها و اتلاف وقت تنها گزینه برای این منظور ثبت نام اینترنتی از طریق تلفن همراه و سپس دریافت ارز از دستگاه‌های عابر بانک مخصوص در فرودگاه‌های بین‌المللی است. دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه به صورت زیر است:

راهنمای دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه

در نوروز ۱۴۰۲ بر اساس طرح مصوب بانک مرکزی در فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، ارومیه و اهواز ارز سفر برای مسافران خارجی عرضه شد. مدت زمان مورد نیاز برای دریافت ارز در فرودگاه چیزی کمتر از ۵ دقیقه است. البته برای دریافت ارز در فرودگاه باید از قبل ثبت نام کرده و حواله ارزی خود را دریافت کرده باشید. با ارائه این حواله به شعب فرودگاه و یا وارد کردن کد در دستگاه‌های خودپرداز مخصوص، ارز معادل به شما داده می‌شود.

 

معرفی انواع ویزا

عکس: thebalancemoney.com

 

جمع‌بندی

یکی از بهترین روش‌های مدیریت و کاهش هزینه‌های سفرهای خارجی با توجه به تورم و نوسانات زیادی که در بازار ارز وجود دارد، دریافت ارز مسافرتی است. ارز دولتی برای سفر خدماتی است که از طرف دولت به عنوان کمک هزینه به مسافران خارجی داده می‌شود. توجه داشته باشید که دریافت آن برای هر فرد تنها یکبار در سال امکان‌پذیر است. دقت کنید که با انتخاب یکی از روش‌های دریافت ارز دولتی، پس از ثبت نام در سامانه‌ مربوطه و ارائه مدارک موردنیاز، در موعد مقرر برای دریافت ارز مراجعه کنید. قابل ذکر است که مبلغ ارز دولتی با نوسان ارز در بازار، نوسان می‌کند. اما باز هم تفاوت قابل توجهی با ارز در بازار آزاد دارد.

عکس: heathrow.com

 

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳ 

منبع ۴ 

منبع ۵