۰۲۱-۴۱۵۳۵

فروشگاه اوت لت چیست؟

فروشگاه اوت لت چیست؟

در هر سفری خرید کردن بخش مهمی از سرگرمی‌ها و تفریحات گردشگران را شامل می‌شود. به طوری که حتی اگر اهل خرید کردن هم نباشید گشت و گذار در بازارها و مراکز خرید مقصدی که به آن سفر کرده‌اید شما را وسوسه خواهد کرد. یکی از بهترین مکان‌ها که می‌توان در آن اجناس باکیفیت از برندهای مختلف را با قیمت پایین در سفرهای خارجی پیدا کرد، اوت لت‌ها هستند. اما منظور از فروشگاه اوت لت چیست و چرا اجناس برند را با قیمت پایین به فروش می‌رسانند؟ در این مقاله قصد داریم به معرفی فروشگاه‌های اوت لت بپردازیم. پس اگر شما نیز علاقه‌مند به آشنایی با این فروشگاه‌ها و خرید از برندهای شناخته شده دنیا با قیمت پایین‌تر از هر جای دیگری هستید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

فروشگاه اوت لت چیست؟

وقتی صحبت از خرید ارزان و البته باکیفیت در کشورهای خارجی می‌شود، اوت لت‌ها به عنوان اولین گزینه به ذهن می‌رسند. فروشگاه‌های outlet برای اولین بار در دهه ۱۹۳۰ ظاهر شدند. در آن سال‌ها هدف از تاسیس این فروشگاه‌ها به فروش رساندن اقلام کمی آسیب دیده برندها با قیمت پایین به کارمندان خود بود. چرا که این محصولات قابلیت عرضه در مغازه‌ها را نداشته و از طرفی به جای دور انداختن آنها، ترجیح دادند آنها را با قیمت کمتری به کارمندان خود بفروشند. بنابراین این یک راهکار دو سر برد هم برای کارمندان و هم صاحبان برندهای معروف بود که امکان دسترسی به محصولات با کیفیت با هزینه کمتر را برای افراد فراهم می‌کرد.

بعدها این مزیت به بستگان کارمندان و سپس به همه تعمیم یافت و امروزه تحت عنوان فروشگاه‌های اوت لت همه افراد می‌توانند از آن‌ها خرید کنند. البته در ابتدا تنها محصولات معیوب در اوت لت فروخته می‌شد اما به مرور زمان شرکت‌ها شروع به فروش اقلام فروخته نشده خود از مجموعه‌های سال قبل کردند. بنابراین امروزه می‌توان محصولات بدون ایراد و باکیفیت از برندهای لوکس و گران دنیا را با قیمتی پایین در اوت لت‌ها خریداری کرد.

 

سایت‌های خرید بلیط هواپیما

عکس: visithoustontexas.com

 

تفاوت بین اوت لت و فروشگاه‌های دیگر چیست؟

اصلی‌ترین تفاوتی که بین اوت لت و دیگر فروشگاه‌ها وجود دارند، قیمت پایین محصولاتی است که در آن‌ها فروخته می‌شود. به طوری که این موضوع را می‌توان اصلی‌ترین دلیل جذب مشتریان به اوت لت‌ها دانست. البته که این ارزانی بی‌دلیل نبوده و جنس‌هایی که در اوت لت‌ها وجود دارند با مدل‌هایی که در نمایندگی شعبات مختلف برندها به فروش می‌رسند متفاوت خواهد بود. به این صورت که مدل‌های اوت لت‌ها قدیمی بوده و سال طراحی و تولید آن‌ها به چندین سال گذشته بازمی‌گردد. بنابراین برای کسانی که به دنبال جدیدترین مدل‌های عرضه شده توسط برندها هستند، رفتن به اوت لت پیشنها نمی‌شود و بهتر است به بزرگترین مراکز خرید دنیا‎ و یا معروف‌ترین فروشگاه های هر شهری بروند. از طرفی دیگر خریدهایی که در اوت لت‌ها انجام می‌شوند سیاست‌های بازگشت یا تعویض کالای سخت‌گیرانه‌تری نسبت به فروشگاه‌های معمولی دارند. به این صورت که تولیدکنندگان معمولاً اجازه بازگرداندن یا تعویض محصولات خریداری‌شده در فروشگاه‌های اوت‌لت را نمی‌دهند.

عکس: travelchannel.com

 

چرا برندها در فروشگاه‌های اوت لت ارزان‌تر فروخته می‌شوند؟

همان طور که در قسمت فروشگاه اوت لت چیست گفته شد، فروشگاه‌های out let این امتیاز را دارند که بتوانند در تمام طول سال محصولات خود را با حداقل ۳۰ درصد تخفیف ارائه دهند. به طوری که گاها این تخفیف‌ها حتی تا ۷۰ درصد نیز افزایش می‌یابد. اما چه چیزی باعث می‌شود قیمت‌ها در فروشگاه‌های اوت لت تا این حد کاهش یابند؟ در زیر به مهم‌ترین دلایل این موضوع می‌پردازیم تا با داشتن اطلاعات بیشتر در خریدهای خود از اوت لت‌ها دقت بیشتری داشته و اجناس باکیفیتی را با قیمت‌های مناسب خریداری کنید:

فروش کالاهای فروخته نشده در فروشگاه‌های اصلی در اوت لت

اولین و اصلی‌ترین دلیلی که باعث کاهش قیمت‌ها در اوت لت‌ها می‌شود، به فروش رسیدن اجناس فروخته نشده در فروشگاه‌های اصلی است. به این صورت که گاها محصولی از مد افتاده و یا به دلیل مصرف فصلی جایی در ویترین شعبه‌های اصلی برندهای معتبر و قوی دنیا ندارد. در چنین شرایطی صاحبان شرکت‌های اصلی محصولات خود را با قیمت بسیار پایین در اوت لت‌ها به فروش می‌رسانند که یک معامله دو سر سود برای هر دو طرف به حساب می‌آید.

 

راهنمای خرید لباس شنا

عکس: londondesigneroutlet.com

 

عرضه محصولات معیوب در اوت لت

یکی از موضوعات مهمی که حتما باید در خرید از اوت لت‌ها به آن توجه کرد، سلامت محصولات است. چرا که گاها خط تولید کارخانه محصولات ۱۰۰ درصد سالمی را تولید نکرده و همین باعث می‌شود جایگاهی در فروشگاه‌های اصلی نداشته باشد. هر چند این ایرادها بسیار ریز و جزئی هستند با این حال برندهای معتبر و لوکس دنیا هرگز اعتبار خود را با فروش محصولات ایراددار به خطر نمی‌اندازند. پس در خریدهای خود از out let حتما به این موضوع توجه داشته باشید.

عکس: chase.com

 

عرضه محصولات تیراژ بالا در اوت لت

یکی دیگر از نکاتی که در پاسخ به فروشگاه اوت لت چیست و چرا محصولات آن با قیمت پایین‌تری عرضه می‌شوند؟ عرضه بالای یک محصول در بازار است. به این صورت که گاها شرکت‌های تولیدکننده برخی از محصولات خود را بیش از حد نیاز تولید کرده و از آنجایی که هزینه انبار کردن آن بالا است تصمیم می‌گیرند تا با قیمت پایین‌تر در فروشگاه‌های اوت لت به فروش برسانند.

 

راهنمای خرید بهترین چمدان سفر

عکس: lbb.in

 

فروش محصولات با تاریخ انقضای نزدیک در اوت لت

برخی از محصولات نظیر اقلام آرایشی و بهداشتی دارای تاریخ انقضا بوده و از همین رو نگه‌داری طولانی مدت آن‌ها در انبار کار معقول و اقتصادی برای تولیدکننده‌ها به حساب نمی‌آید. از همین رو برای جلوگیری از ضررهای بیشتر برندهای معروف این قبیل از محصولات را برای فروش در اوت لت‌ها با قیمت کمتر عرضه می‌کنند.

عکس: dermacol.com

 

انواع مختلف فروشگاه‌های اوت لت

یکی دیگر از موضوعات مهمی که باید در پاسخ به سوال فروشگاه اوت لت چیست؟ اشاره شود، انواع مختلف این مراکز است. به این معنا که فروشگاه‌های اوت لت انواع مختلفی دارند. همان طور که گفته شد اساساً فروشگاه‌هایی که تولیدکنندگان محصولات برندهای مطرح دنیا مجموعه‌های قبلی خود را در آنها می‌فروشند، اوت لت گفته می‌شود. اما در حالت کلی Out let را می‌توان در دو دسته مختلف قرار داد:

اوت لت فکتوری (Factory outlet)

در اوت لت فکتوری تنها محصولات یک برند خاص به فروش می‌رسد. این محصولات صرفا با هدف فروش در اوت لت‌های مخصوص همان برند تولید شده اما از لحاظ کیفیت به نسبت دیگر محصولات همان برند ضعیف‌تر هستند. در گذشته اوت لت فکتوری‌ها در حوالی کارخانه خط تولید محصولات قرار می‌گرفتند؛ اما امروزه شاهد Factory outlet برخی از برندها در محدوده شهری هستیم.

 

راهنمای نکات خرید تور

عکس: tripadvisor.com

 

اوت لت استور (Outlet Store)

در اوت لت استورها می‌توان محصولات متنوع از چندین برند مختلف را پیدا و خریداری کرد. به این معنا که بر خلاف اوت لت فکتوری که محصولات به صورت مستقیم توسط کمپانی به فروش می‌رسد در اوت لت استورها یا همان اوت لت شاپ‌ها شاهد محصولاتی از برندهای مختلف به صورت یکجا خواهیم بود.

عکس: exploreminnesota.com

 

در حالت کلی در خصوص فروشگاه اوت لت چیست باید بگوییم که خرید از اوت لت فکتوری‌ها ارزان‌تر بوده اما نباید انتظار کیفیت مشابه با محصولات به فروش رسیده در نمایندگی‌های اصلی را در آن‌ها داشت. همچنین هر برندی اوت لت فکتوری مخصوص خود را دارد؛ در صورتی که در اوت لت استور می‌توان محصولاتی از تقریبا هر برند را پیدا کرد.

 

بهترین فروشگاه‌های اوت لت دنیا

در سال‌های اخیر با توجه به سود دو طرفه‌ای که فروشگاه‌های اوت لت هم برای خریداران و هم برای کمپانی‌ها داشته، شاهد روی کار آمدن outlet در بسیاری از کشورهای دنیا هستیم. به طوری که اوت لت‌ها به شکل مراکز خرید بسیار گسترده نیز در حال تاسیس هستند. از جمله معروف‌ترین این فروشگاه‌ها که در میان گردشگران ایرانی نیز پرطرفدار هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اوت لت استانبول
  • اوت لت دبی
  • اوت لت تایلند (اوت لت پوکت و اوت لت پاتایا)

اکنون که دانستیم فروشگاه اوت لت چیست و چرا اجناسی که در آن به فروش می‌رود قیمت پایین‌تری دارد؟ می‌توان با خیال راحت از برندهای مطرح دنیا با قیمت‌های بسیار پایین خرید در سفر را تجربه کرد. فقط توصیه‌ای که در این خصوص می‌توان کرد این است که حتما علت ارزان بودن جنسی که قصد خرید آن را دارید بررسی کرده و برای داشتن یک خرید باکیفیت از عدم وجود عیب و ایراد در اجناس مطمئن شوید.

 

مراکز خرید ارزان در آسیا‎

عکس: make.travel

 

منیع ۱

منبع ۲

منبع ۳