۰۲۱-۴۱۵۳۵

نکات خرید تور

نکات خرید تور

داشتن یک راهنمای خرید تور مسافرتی بیش از هر چیزی می‌تواند کیفیت سفر گردشگران را تحت تاثیر قرار دهد. چرا که در سال‌‌های اخیر به کمک خدمات آژانس‌های مسافرتی سفر کردن به کاری آسان و بدون دغدغه برای گردشگران تبدیل شده است. شرکت‌های گردشگری برنامه‌های جامعی را برای سفر به مقاصد مختلف توریستی در قالب تورها ارائه داده و مسافران با خرید آن‌ها می‌توانند سفری به یادماندنی و باکیفیت را تجربه کنند. از طرفی دیگر به دلیل تنوعی که امروزه در تورها وجود دارد، انتخاب گزینه مناسب به کاری دشوار و سردرگم‌کننده برای گردشگران تبدیل شده است. پس در هنگام خرید تور به چه نکاتی توجه کنیم؟ در این مقاله سعی کرده‌ایم پاسخی به این سوال داده و شما را برای داشتن یک سفر ایده‌آل و همه چیز تمام همراهی کنیم.

 

راهنمای خرید تور مسافرتی

همان طور که گفته شد همراه شدن با برنامه شرکت‌های مسافرتی در قالب تور به مقاصد مختلف گردشگری می‌تواند کیفیت سفر شما را تا حد بسیار زیادی در جهت مثبت تحت تاثیر قرار دهد. به این صورت که تورها کلیه هماهنگی‌های لازم اعم از رزرو هتل، رزرو بلیط رفت و برگشت، اخذ ویزا در صورت لزوم و ... را انجام داده و تنها کاری که برای مسافران باقی می‌ماند بستن چمدان مسافرتی و آماده شدن برای سفر است. اما اگر تحقیق کوچکی در مورد تورها داشته باشید متوجه برخی تفاوت‌ها در آن‌ها شده و این انتخاب را برای شما دشوار خواهد کرد. از همین رو برای خرید بهترین تور مسافرتی در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که در این خصوص باید مورد توجه قرار بگیرند، می‌پردازیم:

انتخاب آژانس مسافرتی معتبر

اولین و مهم‌ترین قدم در خرید تور خارحی و یا تور داخلی انتخاب آژانس مسافرتی معتبر و قابل اعتماد است. متاسفانه این روزها تعداد شرکت‌های گردشگری بسیار زیاد شده و همین موضوع باعث شده برخی افراد سودجو اقدام به کلاه‌برداری از مسافران بکنند. بنابراین اگر قصد سفر با تور را دارید حتما به داشتن مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توسط شرکت مربوطه دقت کنید. علاوه بر آن با پرسیدن سوالاتی مانند سابقه آژانس چقدر است؟ در زمینه برگزاری چه نوع توری تخصص دارد؟ آژانس اصلی آن‌ها در کجا قرار دارد؟ و ... می‌توانید یک سری اطلاعات کلی در مورد آن به دست آورید.

عکس: dpogroup.com

 

بررسی قیمت تورها

یکی دیگر از موضوعات بسیار مهمی که باید در راهنمای خرید تور مسافرتی مورد توجه قرار بگیرد، هزینه رزرو تور مربوطه است. در حال حاضر اگر سرچ کوتاهی در مورد تور مقصد خاص در اینترنت انجام دهید متوجه قیمت‌های بسیار متنوع آن‌ها خواهید شد. گاها این تفاوت قیمت‌ها جنبه سو استفاده از مسافران و وسوسه آژانس‌های مسافرتی برای سود بیشتر داشته و گاها نیز به دلیل کیفیت بالای خدمات تور صورت می‌گیرد. بنابراین برای اینکه بتوان بهترین قیمت تور را با بالاترین کیفیت خدمات پیدا کرد، در قدم اول مراجعه به آژانس‌های معتبر و در قدم بعدی تحقیق در مورد قیمت دیگر شرکت‌ها است. همچنین توصیه می‌کنیم بعد از کاندید کردن چند تور مختلف با شرکت‌ها مربوط تماس گرفته و از آن‌ها در مورد خدماتی که ارائه می‌دهند پرس و جو کنید.

 

معرفی سایت‌های رزرو هتل

عکس: fc-abogados.com

 

بررسی خدمات ارائه شده توسط تورها

همان طور که گفته شد، یکی از معیارهای مهم در برآورد قیمت تورها خدماتی است که به مسافران ارائه می‌دهد. به عنوان مثال خدمات برخی از شرکت‌های مسافرتی تنها محدود به رزرو بلیط رفت و برگشت و هتل است. در حالی که برخی دیگر خدماتی از قبیل اخذ ویزا در صورت لزوم، بیمه مسافرتی، ترانسفرهای فرودگاهی، لیدر فارسی زبان، سیم کارت و ... را نیز برای مشتریان خود ارائه می‌دهند. پس قطعا در خصوص راهنمای خرید تور مسافرتی گزینه‌ای بهترین خواهد بود که بیشتری خدمات را در برابر قیمت مناسب به گردشگران عرضه کند.

عکس: francetourisme.fr

 

توجه به نظرات گردشگران

البته که هر شرکتی برای تبلیغ کار خود به تعریف و تمجید از تورهایی که برگزار می‌کند، خواهد پرداخت. پس چاره کار چیست و چگونه می‌توان بهترین تور را برای رزرو و داشتن سفری با کیفیت پیدا کرد؟ چنانچه در انتخاب گزینه مناسب دچار شک و تردید هستید، پیشنهاد ما به شما بررسی نظرات و تجربه گردشگرانی است که قبلا با تورهای برگزار شده توسط آن آژانس سفر کرده‌اند. مطمئنا آن‌ها بی‌طرف بوده و بهترین راهنمایی را می‌توانید از آن‌ها دریافت کنید. برای این منظور می‌توانید به صفحات اینستاگرام آژانس‌های مسافرتی رفته و کامنت‌های زیر پست‌ها را مطالعه کنید.

 

بهترین کشور آسیایی برای سفر

عکس: traveltalktours.com

 

بررسی دقیق برنامه سفر تور

از دیگر موارد مهمی که باید در بین نکات راهنمای خرید تور مسافرتی به آن اشاره شود، بررسی دقیق برنامه سفر تورها است. به این صورت که حتما از آژانس گردشگری که قصد رزرو تور را دارید، بخواهید تا ساعات دقیق حرکت از مبدا و مقصد، نام دقیق هتل و اتاقی که رزرو می‌کند، تعداد روزهای سفر و ... را در اختیار شما قرار دهد. گاها شاهد تورهایی هستیم که با نام ۳ شب و ۴ روز برای مقصدی خاص برگزار می‌شوند؛ اما ساعت حرکت از مبدا شب بوده و طرفی دیگر ساعت حرکت از مقصد روز است. در چنین شرایطی عملا دو روز از برنامه سفر شما کم شده و در حقیقت تنها دو روز از سفر خود را در مقصد گردشگری خواهید بود. پس برای جلوگیری از چنین اتفاق‌هایی و البته داشتن برنامه‌ریزی دقیق و کامل برای بالا بردن کیفیت سفر توصیه می‌کنیم حتما از آژانس بخواهید تا قبل از امضای قرارداد و رزرو کامل تور اطلاعات دقیق را در اختیار شما قرار دهد.

عکس: which.co.uk

 

هیچ برگه‌ای را بدون مطالعه امضا نکنید

متاسفانه بسیاری از افراد به قدری ذوق سفر دارند که هر برگه‌ای را که مسئول آژانس مسافرتی در مقابل آن‌ها قرار دهند را بدون مطالعه امضا می‌کنند. در حالی که این کاری بسیار اشتباه بوده و هرگز نباید برگه‌ای را بدون مطالعه امضا کنید. پس در راهنمای خرید تور مسافرتی حتما به این نکته توجه کرده و بخش کوتاهی از وقت خود را به خواندن متن قرارداد قبل از امضا اختصاص دهید. در حالت کلی در یک قرار داد کامل و قابل اعتماد به خدماتی از قبیل رزرو هتل، وسیله حمل و نقل، ساعات رفت و برگشت، وعده‌های غذایی (مثل با صبحانه، با ناهار و ...)، مدت اقامت در هتل و غیره اشاره می‌شود.

همچنین در برگه قرارداد خرید تور به قیمت کل، هزینه پرداخت شده، مشخصات مسافران و ... نیز پرداخته می‌شود. پس حتما متن نوشته شده را مطالعه کرده و در صورتی که هیچ مشکلی وجود نداشت و همه شرایط مطابق با میل شما بوده امضا کنید. به عنوان نکته مهم دیگر اینکه توصیه می‌شود حتما تا پایان سفر برگه قرار داد را نگه‌داری کنید. البته گاها در خریدهای اینترنتی تور برگه قرار داد به صورت آنلاین بین دو طرف نوشته می‌شود که باید بگوییم بدون امضای دو طرف هیچگونه ارزش و اعتباری نخواهد داشت.

 

راهنمای غلبه بر ترس از پرواز

عکس: lawkm.com

 

بررسی سابقه سایت‌های اینترنی آژانس مسافرتی

همان طور که در بالا گفته شد از جمله مهم‌ترین نکات در خصوص راهنمای خرید تور مسافرتی، پیدا کردن آژانس مسافرتی معتبر است. یکی از راهکارهای مهمی که برای این منظور می‌توان مورد بررسی قرار داد بررسی سابقه سایت‌های اینترنی آژانس مسافرتی است. پس توجه داشته باشید که همیشه آژانس‌های بزرگ و گران به معنای داشتن برتری به دیگر آژانس‌ها نبوده و در حوزه گردشگری شرکتی برنده خواهد بود که بیشترین تجربه را داشته باشد. چرا که داشتن یک سفر با کیفیت نیاز به برنامه‌ریزی بی‌عیب و نقص داشته و این در صورتی عملی خواهد بود که از کارشناسان این حوزه و افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

عکس: iata.org

 

کلام آخر

اگر تا به حال با تور سفر کرده‌اید، حتما متوجه مزایای قابل توجه آن در مقایسه با سفرهای شخصی شده‌اید. چرا که سفر با تور تا حد بسیار زیادی هزینه‌های سفر شما را کاهش داده و در کنار آن برنامه‌ریزی‌های سفر شما را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند. در نتیجه دیگر جایی برای نگرانی نبوده و سفری کاملا بی‌دغدغه را با برنامه‌ریزی بسیار کامل و دقیق تجربه خواهید کرد. اما در این میان برای رزرو تور خوب در نظر گرفتن یک سری نکات اهمیت بالایی دارد که به طور خلاصه می‌توان به عنوان راهنمای خرید تور مسافرتی به هزینه تور، خدمات، آژانس مسافرتی معتبر و بررسی برنامه تور اشاره کرد.

 

صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر

عکس: cnbc.com

 

منبع ۱

منبع ۲