۰۲۱-۴۱۵۳۵

بانکوک ایرلاین ‎

بانکوک ایرلاین ‎

ایرلاین‌ها یا به اصطلاح شرکت‌های هوایی، گروه‌های صنعتی هستند که مسافران می‌توانند به صورت هوایی از طریق آن‌ها جابجا شوند. با افزایش تمایل مسافران برای سفر با هواپیما تعداد خطوط هوایی نیز در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است. بنابراین انتخاب یک ایرلاین خوب برای مسافران کمی دشوار شده و آن‌ها را دچار سردرگمی می‌کند. در بین بهترین ایرلاین‌های دنیا که در حال حاضر به مسافران خدمت‌رسانی می‌کنند، تنها تعداد محدودی از آن‌ها توانسته‌اند از محبوبیت بالایی برخوردار شوند. هرچند بانکوک ایرلاین در آن فهرست نیست اما خدمات باکیفیت و ارائه میزان رفاه بالا به مشتریان در حین سفر یکی از ویژگی‌های این خط‌هوایی به شمار می‌آید. با این پیش‌زمینه شما را به خواندن ادامه این مطالب دعوت می‌کنیم تا با بانکوک ایرلاین و دانستنی‌هایی که بهتر است قبل از رزرو بلیط هواپیما در مورد آن بدانید، آشنا شوید.

 

معرفی بانکوک ایرلاین

بانکوک ایرلاین (Bangkok Airways Public Company Limited) یک شرکت هواپیمایی منطقه‌ای مستقر در بانکوک، تایلند است. این شرکت خدمات هوایی را به مقصدهایی در تایلند، کامبوج، چین، هنگ کنگ، هند، لائوس، مالزی، مالدیو، میانمار، سنگاپور و ویتنام ارائه می‌کند. پایگاه اصلی آن فرودگاه سووارنابومی واقع در بانکوک بوده و در طول سال‌ها با خدمات رفاهی بالا برای مسافران توانسته محبوبیت بالایی را بین مشتریان خود پیدا کند. این شرکت هوایی قدمتی تقریبا ۵۵ ساله داشته و اولین فعالیت‌های خود را در سال ۱۹۶۸ آغاز کرده است.

  • کد ایتا: PG
  • کد ایکائو: BKP
  • آدرس وبسایت: bangkokair.com

 

تاریخچه بانکوک ایرلاین

خط هوایی بانکوک در سال ۱۹۶۸ با نام ساهاکل ایر (Sahakol Air) تاسیس شد. این ایرلاین اولین شرکت هواپیمایی داخلی تایلند بوده و بعدها در سال ۱۹۸۹ به بانکوک ایرویز تغییر نام داد. اولین فرودگاه بانکوک ایرلاین در همین سال در کو سامویی افتتاح گردید و پروازهای مستقیم بین جزیره و چیانگ مای، هنگ کنگ، کرابی، پاتایا، پوکت و سنگاپور را ارائه می‌داد. حدود هفت سال بعد، در سال ۱۹۹۶، این شرکت هواپیمایی دومین فرودگاه خود را در استان سوکوتای افتتاح کرد. فرودگاه سوم نیز در استان ترات ساخته شد که در مارس ۲۰۰۳ افتتاح گردید. در حال حاضر بانکوک ایرلاین با درآمدی بیش از ۳۵۱ بات تایلند (طبق آمار سال ۲۰۱۹) یکی از موفق‌ترین و مهم‌ترین خطوط هوایی این کشور بوده و سالانه میلیون‌ها گردشگر تور تایلند را در مقاصد داخلی و خارجی جابجا می‌کند.

 

مقاصد گردشگری بانکوک ایرلاین

طبق آمارهای ارائه شده توسط شرکت هواپیمایی بانکوک ایرلاین، امروزه به ۳۰ مقصد گردشگری مختلف در ۱۱ کشور دنیا خدمت رسانی می‌کند. و بسیاری از گردشگران را برای رفتن به کشورهایی چون کامبوج، چین، هنگ کنگ، هند، لائوس، مالزی، مالدیو، میانما، سنگاپور، تایلند و ویتنام هستند. بنابراین مسافران تور مالزی، تور هند و تور ویتنام هم می‌توانند سفر با این خط‌هوایی را در انتخاب‌های خود برای رسیدن به مقصد انتخاب کنند. همچنین بانکوک ایرلاین با ۲۷ شرکت هواپیمایی دنیا قرارداد‌های اشتراک کد داشته که از جمله پرترددترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    

ناوگان‌های بانکوک ایرلاین

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که مسافران در انتخاب خط هوایی خود برای سفر در نظر می‌گیرند، ناوگان‌های مربوط و انواع هواپیماهای مسافربری مربوط به آن است. چرا که شرکت‌های مهم و معتبر از بهترین و به روزترین ناوگان‌ها برای سفرهای خود بهره برده و حفظ ایمنی و راحتی مسافران را در الویت‌های خود قرار می‌دهند. بانکوک ایرلاین نیز در اهمیت بالایی به این موضوع قائل بوده و همواره سعی دارد تا بهترین ناوگان‌ها را خریداری کرده و در سفرهای خود به کار ببرند. در حال حاضر طبق آخرین آمارهای به دست آمده در ۲۰۲۳، بانکوک ایرویز هواپیماهای زیر را اداره می‌کند:

  • Airbus A319-100

تعداد هواپیمای ایرباس A319-100 که در بانکوک ایرلاین در حال استفاده هستند، ۱۳ عدد بوده و ظرفیت پذیرش ۱۴۴ مسافر را در یک سفر دارد.

  • Airbus A320-200

این ناوگان با ظرفیت ۱۶۲ مسافر در هر سفر از دیگر هواپیماهایی است که توسط بانکوک ایرلاین خریداری شده و در حال خدمت‌رسانی به گردشگران است. تعداد این ناوگان در حال حاضر ۹ عدد است.

  • ATR 72-600

ATR 72-600 یک هوایپمای کوچک با ظرفیت ۷۰ نفره بوده که معمولا برای پروازهای داخلی بانکوک ایرلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شرکت هواپیمایی ۱۳ عدد از این هواپیما را در لیست ناوگان‌های خود دارد.

تعداد کل هواپیماهایی که در شرکت هواپیمایی بانکوک در حال استفاده هستند ۳۵ عدد بوده و طبق گفته مسئولین فعلا قصد افزایش آن را ندارند.

 

نکات جالب در مورد بانکوک ایرلاین

چنانچه تا این قسمت از مطالب همراه ما بوده باشید متوجه شده‌اید که بانکوک ایرلاین، یک شرکت هواپیمایی مهم در کشور تایلند بوده و نقش مهمی را در جابجایی مسافران این کشور به مقاصد داخلی و خارجی دارد. هر چند که خط هوایی بانکوک به نسبت دیگر خطوط هوایی مطرح دنیا کوچک به نظر برسد اما با هدف قرار دادن مقاصد مهم دنیا و ارائه خدمات رفاهی و سرویس‌دهی بالا، توانسته محبوبیت زیادی را بین مسافران بهترین مقاصد جنوب شرق آسیا پیدا کند. برای شناخت بیشتر این ایرلاین در ادامه چند نکته مهمی را در خصوص آن گردآوری کرده‌ایم:

  • بانکوک ایرلاین مالک و اداره‌کننده سه فرودگاه سامویی، فرودگاه سوکوتای و فرودگاه ترات است که سالانه میلیون‌ها مسافر از طریق آن‌ها سفر می‌کنند.
  • مثل هر شرکت هواپیمایی مهم دیگر، بانکوک ایرلاین نیز حامی چند موسسه و باشگاه ورزشی شناخته شده در دنیا که از جمله آن‌ها می‌توان Chiangrai United، Sukhothai FC، Chiang Mai FC، Trat FC، Lampang FC، Krabi FC، Kasetsart FC، Bangkok Christian College FC و Borussia Dortmund  را نام برد.
  • بانکوک ایرلاین به عنوان مهم‌ترین خط هواپیمایی در کشور تایلند بیش از ۳۰۱۰ کارمند را استخدام کرده و طبق آخرین آمارهای به دست آمده (سال ۲۰۱۹) درآمد خالص در حدود ۳۵۱ میلیون بات تایلند داشته است. ناگفته نماند که کل دارایی این شرکت هواپیمایی مبلغی بیش از ۶۱۹۰۸ میلیون بات است.
  • بانکوک ایرلاین ۳۵ ناوگان را در خطوط هوایی خود داشته و به بیش از ۳۰ مقصد مختلف در دنیا خدمات جابجایی مسافر ارائه می‌دهد.

 

منبع