۰۲۱-۴۱۵۳۵

خط هوایی مالزی ایرلاین‎

خط هوایی مالزی ایرلاین‎

انتخاب خط هوایی اهمیت قابل توجهی در کیفیت سفر گردشگران دارد. به خصوص اگر قصد همراه شدن با تورهای مسافرتی خارجی و طولانی را داشته باشید این موضوع اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند. امروزه با رواج پیدا کردن سفرهای هوایی شاهد روی کار آمدن ایرلاین‌های متعددی هستیم که برخی از آن‌ها در نتیجه ارائه خدمات سطح بالا توانسته‌اند مورد توجه بسیاری از گردشگران در سرتاسر دنیا قرار بگیرند. یکی از محبوب‌ترین ایرلاین‌های دنیا خط هوایی مالزی ایرلاین است که با امکانات رفاهی و خدماتی عالی خود توانسته به انتخاب اکثر مسافران تبدیل شود. چنانچه نام ایرلاین مالزی به گوش شما نیز خورده و قصد دارید تا با آن بیشتر آشنا شوید، بهتر است مطالب این مقاله را از دست ندهید.

 

معرفی خط هوایی مالزی ایرلاین‎

مالزی ایرلاین با نام مالایی Penerbangan Malaysia Berhad، شرکت هواپیمایی حامل پرچم مالزی و عضو اتحاد خطوط هوایی Oneworld است. مقر اصلی این شرکت در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور بوده و یک شرکت دولتی بزرگ در این کشور به شمار می‌آید. اغلب پروازهای این خط هوایی از فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور و همچنین مراکز ثانویه در کوتا کینابالو و کوچینگ به مقاصد مختلفی در سراسر آسیا، اقیانوسیه و اروپا صورت می‌گیرد. مالزی ایرلاین علاوه بر خط مسافربری در حوزه باربری نیز فعالیت داشته و توانسته به یکی از شناخته شده‌ترین خطوط هوایی در سرتاسر دنیا تبدیل شود.

 • وب سایت: malaysiaairlines.com
 • دفتر مرکزی: فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور، سپانگ، مالزی
 • شرکت‌های تابعه: MASwings و MASkargo

 

تاریخچه خط هوایی مالزی ایرلاین‎

مالزی ایرلاینز با نام اولیه Malayan Airways Limited  اولین فعالیت خود را در دهه ۱۹۳۰ در سنگاپور آغاز کرد. این شرکت اولین پرواز تجاری خود را در سال ۱۹۴۷ انجام داده و سپس بعد از تشکیل کشور مستقل، مالزی، در سال ۱۹۶۳، به مالزی ایرویز تغییر نام داد. این ایرلاین در طول سال‌ها با ارائه خدمات هوایی با کیفیت خود موفق به کسب موفقیت و جوایز متعددی از جمله "ایرلاین ۵ ستاره جهان" و "ایرلاین پیشرو آسیا" شده است. از مهم‌ترین امتیازهایی که سبب شده این خط هوایی محبوبیت بالایی را در بین مسافران پیدا کند قیمت پایین بلیط‌های آن است. در حال حاضر خط هوایی مالزی ایرلاین با بیش از ۱۴۰۰۰ کارمند و درآمد خالص بالغ بر ۶۰ میلیون رینگت مالزی مهم‌ترین ایرلاین این کشور بوده و شهرت جهانی پیدا کرده است.

 

مقاصد گردشگری خط هوایی مالزی ایرلاین‎

طبق آمارهای به دست آمده در سال ۲۰۲۰ گفته می‌شود که خط هوایی مالزی به ۵۹ کشور بین‌المللی (حدود ۱۱۸ مقصد) اعم از کشورهای آسیای جنوب شرقی، چین، آسیای شمالی، آسیای جنوبی، استرالیا، نیوزیلند و بریتانیا خدمات پروازی ارائه می‌دهد. همچنین این ایرلاین پروازهای داخلی متعددی را نیز در کشور مالزی انجام می‌دهد. در این میان می‌توان به چند مورد زیر از قراردادهای اشتراک کد خط هوایی مالزی با دیگر خطوط هوایی بین‌المللی اشاره کرد:

 

ناوگان‌های خط هوایی مالزی ایرلاین‎

ناوگان‌ها مهم‌ترین بخش از یک خط هوایی را تشکیل می‌دهند. چرا که امنیت در سفر برای مسافران و البته راحتی مسافران کاملا به ناوگان‌های هوایی مربوط است. از نوامبر ۲۰۲۰، خط هوایی مالزی ایرلاین در مجموع ۸۱ هواپیمای فعال در ناوگان خود دارد که شامل انواع هواپیماهای مسافربری از جمله ناوگانی تمام بوئینگ از جت‌های باریک پیکر (۴۸ هواپیما) و یک ناوگان تمام ایرباس از جت‌های پهن پیکر (۳۳ هواپیما) است. در آگوست ۲۰۲۲، خطوط هوایی مالزی اعلام کرد که سفارش اولیه ۲۰ فروند ایرباس A330neo را با گزینه‌های خرید برای ۲۰ فروند دیگر تحویل خواهد گرفت تا به تدریج هواپیماهای A330-200  و A330-300 خود را بین سه ماهه سوم ۲۰۲۳ و ۲۰۲۸ برای پروازهای سراسر آسیا جایگزین کند.

 

خدمات خط هوایی مالزی ایرلاین

خط هوایی مالزی ایرلاین سعی دارد تا با ارائه خدمات باکیفیت در حد استانداردهای بین‌المللی به یکی از بهترین‌ها در حوزه مسافربری تبدیل شود. البته که تا حد زیادی توانسته این هدف خود را پیش برده و جز الویت‌های گردشگران برای سفرهای خارجی و داخلی در مالزی تبدیل گردد. از جمله قابل مهم‌ترین این خدمات عبارتند از:

 • ارائه سالن‌های فرودگاهی مخصوص

خط هوایی مالزی سالن‌های فرودگاهی متنوعی را برای مسافران با کلاس‌های پروازی مختلف ارائه می‌دهد. به این صورت که سالن فرودگاهی Golden Lounge  برای کلاس‌های پروازی تجاری خطوط هوایی مالزی فراهم شده  و شامل خدماتی از قبیل بارهای باز و پذیرایی غذا است. همچنین این سالن خدماتی مانند مراکز تجاری، پذیرایی غذا، اتاق خواب و مراکز نگهداری از کودکان را نیز ارائه می‌دهد.

 • کابین‌های پروازی متنوع

از دیگر خدماتی که ایرلاین مالزی ارائه می‌دهد، شامل کابین‌های پروازی متنوع آن است. بنابراین مسافرانی که تمایل به رزرو بلیط از این خط هوایی را دارند، می‌توانند با توجه به بودجه و شرایط سفر مناسب‌ترین کابین را انتخاب کرده و از خدمات آن بهره ببرند. این کابین‌ها شامل کلاس سوئیت تجاری در  ایرباس A350، کلاس تجاری در ایرباس A330-300 و بوئینگ 800-737، کلاس اکونومی در  ایرباس A350-900، ایرباس A330-300 و بوئینگ 800-737 و کلاس اکونومی در تمام ناوگان هواپیمایی است.

 • سرگرمی‌های حین پرواز

از دیگر خدمات خط هوایی مالزی ایرلاین که به مسافران ارائه می‌دهد، سرگرمی‌های متنوع در حین پرواز است. Select نام سیستم سرگرمی در حین پرواز با این خط هوایی بوده و در تمامی هواپیماهای آن قابل استفاده است. بنابراین گردشگرانی که قصد پیمودن مسافت‌های طولانی را با این ایرلاین دارند کمتر خسته شده و برای چند ساعت می‌توانند خود را سرگرم نگه دارند. این سستم سرگرمی شامل گزینه‌های مختلفی اعم از فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی، ورزش و بازی‌های ویدیویی است.

 

نکات جالب در مورد خط هوایی مالزی ایرلاین

اگرچه تا این بخش از مقاله همراه ما بوده باشید با کلیت خط هوایی مالزی ایرلاین آشنا شده‌اید. البته خط هوایی که تا این حد در بین مسافران محبوب بوده با حاشیه‌های گوناگونی نیز در طول سال‌ها همراه بوده که در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر قبل از سفر چندین نکته جالب در این خصوص را در اختیار شما عزیزان می‌گذاریم:

 • خط هوایی مالزی ایرلاین تصمیم بحث برانگیزی مبنی بر منع سفر کودکان در هواپیمای خود دارد که هم انتقاد و هم مورد تحسین قرار گرفته است. به این صورت که ورود نوزادان به کابین‌های فرست کلاس در هواپیماهای ایرباس A380 خطوط هوایی مالزی ممنوع است. چرا که بر این باور است که مسافران فرست کلاس پول خود را برای سفری راحت خرج می‌کنند اما به دلیل گریه نوزادان نمی‌توانند بخوابند.
 • برنامه پروازهای مکرر خط هوایی مالزی Enrich نامیده شده و این شامل ارائه خدماتی از قبیل خطوط هوایی، بانک‌ها، صادرکنندگان کارت اعتباری، هتل‌ها و خرده فروشان در سراسر جهان است.
 • از مارس ۲۰۱۷، مالزی ایرلاین به ۵۷ مقصد در سراسر مقاصد آسیای جنوب شرقی، شمال و جنوب آسیا، خاورمیانه، استرالیا و اروپا پرواز می کند. مرکز اصلی آن فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور است. این کشور به ویژه در منطقه جنوب شرقی آسیا حضور قوی دارد، که همراه با شرکت‌های تابعه MASWings و Firefly کوالالامپور را به بیشترین مقصد در بورنئو متصل می‌کند.
 • این ایرلاین نقش کلیدی در مسیر کانگورو دارد، که در آن ایرلاین پروازهای ارتباطی بعدی را از دروازه‌های اصلی اروپا به دروازه‌های اصلی استرالیا و نیوزلند از طریق کوالالامپور در عرض پنج ساعت متصل می‌کند.
 • این شرکت هواپیمایی در سال ۲۰۱۲ جایزه "بهترین خدمه کابین جهان" را توسط Skytrax دریافت کرد و از سال ۲۰۰۱ تاکنون هشت بار این جایزه بین‌المللی را به ارمغان آورده است.
 • در سال ۲۰۱۰، کلاس اقتصادی خطوط هوایی مالزی جایزه "بهترین کلاس اقتصادی جهان" را توسط Skytrax دریافت کرد.

 

منبع ۱

منبع ۲