۰۲۱-۴۱۵۳۵

گرفتن بهترین عکس‌ در سفر

گرفتن بهترین عکس‌ در سفر

تنها چیزی که بعد از سال‌ها از سفر شما به مقاصد گردشگری جذاب و مختلف به جا خواهد ماند، عکس‌هایی هستند که به عنوان یادگاری از خود ثبت می‌کنید. به طوری که بعد از مدت‌ها با نگاه کردن به آن‌ها گویا سفری در زمان داشته و خاطرات خوش شما دوباره تداعی پیدا خواهند کرد. از همین رو اغلب افراد به دنبال ترفندهایی هستند تا بتوانند بهترین عکس‌ها را در طول سفر از خود بگیرند. پس چنانچه شما نیز به عکاسی در سفر علاقه‌مند هستید اما هیچ وقت از عکس‌هایی که می‌گیرید راضی نیستید، مطالب این مقاله کاملا مناسب نیاز شما خواهد بود. چرا که در ادامه سعی کرده‌ایم ترفندهای کلیدی برای گرفتن بهترین عکس‌ها در سفر را برای شما عزیزان گردآوری کنیم.

 

توجه به نور در حین عکاسی در سفر

اصلی‌ترین چیزی که در عکاسی حین سفر باید به آن توجه کنید، نور محیط بوده و بهترین کار برای این منظور استفاده از نور خورشید است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که اگر پشت پرده سوژه عکاسی آن‌ها نورانی باشد، می‌توانند عکس‌های بسیار خوبی بگیرند. در حالی که این تصوری کاملا غلط بوده و با ایستادن پشت به آفتاب یا هر نور دیگری عکس‌های شما را تیره و تاریک خواهند کرد. پس اولین اقدام برای گرفتن عکس‌های خوب در سفر شناسایی موقعیت نور و قرار گرفتن در مقابل آن برای عکاسی است. در نهایت نیز بهتر است مکان‌های سایه را برای عکاسی خود انتخاب کنید.

البته گاهی اوقات لازم می‌شود تا لحظات خوش سفر خود را در طول ساعات شب ثبت کنید. در چنین شرایطی باید نحوه استفاده از نور کم را بلد باشید تا بتوانید عکس‌هایی واضح و زیبا بگیرید. اولین کاری که در چنین شرایطی باید انجام دهید این است که تنظیمات ISO را در دوربین خود افزایش دهید. مکان نسبتا پرنور پیدا کرده و دوربین خود را در مکانی ثابت بدون کوچکترین لرزش دست قرار دهید. با رعایت این موارد حتی در شب نیز می‌توانید عکس‌های واضحی را ثبت کنید.

عکس: beyondthetent.com

 

تنظیم دوربین بسته به سوژه

یکی از پارامترهای مهم برای داشتن تجربه بهترین عکاسی در سفر، تنظیم دوربین با توجه به سوژه‌ عکاسی است. ابتدایی‌ترین کار برای این منظور تنظیم فوکوس دوربین است. به عنوان مثال اگر قصد گفتن عکس از پرتره را دارید، بهتر است عمق فوکوس کمی را برای عکاسی خود انتخاب کنید. در حالی که برای عکسبرداری از مناظر و طبیعت نیازی به زوم کردن نبوده و توصیه می‌کنیم دوربین را از حالت زوم خارج کنید. برای این منظور می‌توانید آموزش‌های لازم را از اینترنت به راحتی دریافت کرده و عکس‌های بی‌نظیری را با توجه به سوژه مورد نظر خود ثبت کنید.

 

معرفی 11 تاکسی‌ اینترنتی معروف در کشورهای مختلف

عکس: savoteur.com

 

عکاسی از مردم محلی در سفر

انتخاب یک سوژه خوب برای عکاسی از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از بهترین و جذاب‌ترین سوژه‌های عکاسی، مردم محلی منطقه هستند. چرا که هیچ تصویری به اندازه آن نمی‌تواند فرهنگ مقصد گردشگری را که به آن سفر کرده‌اید را در یک قاب به نمایش بگذارد. البته توجه داشته باشید که برای این منظور به خصوص اگر به دنبال عکس پرتره هستید، حتما باید از قبل اجازه افرادی که قصد عکاسی با آن‌ها را دارید، بگیرید.

عکس: clickclicktravel.com

 

پرهیز از عکس‌های غیرصمیمی در سفر

اگر به دنبال عکس‌ها واقعی و خاطره‌انگیز از سفر خود هستید، توصیه می‌کنیم کمتر به سراغ سوژه‌های مصنوعی بروید. به عنوان مثال گرفتن عکس‌های هنری صرفا عکس‌های زیبایی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در حالی که عکس‌های یهویی و واقعی خاطره‌‌ساز شده و بعدها با نگاه کردن به آن‌ها لذت بیشتری خواهید برد. به عنوان مثال توصیه می‌کنیم به جای کنترل حالت‌های خود در عکاسی حس واقعی خود را به نمایش گذاشته و عکس‌های بی‌نظیری را از خود در موقعیت مکانی که دارید ثبت کنید. البته این سخن به معنای محدود کردن خود برای عکاسی نبوده و به عبارتی دیگر توصیه می‌کنیم در حین عکاسی خود واقعیتان باشید!

 

ویژگی‌های سفر تابستانه

عکس: entrepreneur.com

 

توجه به کادر حین عکاسی در سفر

بسیاری از افراد در حین عکاسی هیچ توجهی به کادربندی آن نمی‌کنند. بنابراین با عکس‌هایی روبرو می‌شوند که جلوه زیبایی ندارد. به عنوان مثال عکس‌هایی با پاهای نصفه یا تصاویری بدون توجه به منظره پشت اشخاص از جمله این موارد هستند. به خصوص اگر از فرد دیگری قصد گرفتن عکس‌ را داشته باشید به دلیل بی‌توجهی می‌تواند عکس ناخوش‌آیندی را از شما بگیرد. پس اگر بر روی این موضوع حساس هستید بهتر است از پایه عکاسی استفاده کرده و کادربندی خود را تنظیم کنید. بنابراین به همراه داشتن یک سه پایه سبک در سفر خالی از لطف نخواهد بود. در ادامه این صحبت‌ها، سعی کنید در عکس‌های خود آسمان و خط افق آن را در کادر بگنجانید و یا پای مردم را از پایین عکس برش ندهید. این کار زمانی ممکن می‌شود که فقط روی سوژه تمرکز نکرده و قبل از فشار دادن دکمه عکاسی به بقیه کادر نیز نگاه کنید تا مطمئن شوید عکس عالی می‌گیرید.

عکس: nationalgeographic.co.uk

 

عکاسی در سفر با رعایت قانون یک سوم

یکی از ابتدایی‌ترین و کلاسیک‌ترین نکات برای گرفتن عکس زیبا که در حین عکاسی نیز می‌تواند مفید باشد، استفاده از قانون یک سوم است. پس قبل از گرفتن عکس حتما کادر خود را به سه قسمت تقسیم کرده و مطمئن شوید که قسمت‌های مهم سوژه در آن‌ها قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال برای گرفتن عکسی بهتر توصیه می‌کنیم شخص را در امتداد خط شبکه سمت چپ یا راست به جای مستقیم در مرکز قرار دهید. یا اینکه افق خود را به جای اینکه به دو نیم تقسیم کنید در یک سوم پایین نگه دارید. برای راحتی کار خود می‌توانید از قسمت تنظیمات دوربین شبکه‌ای را بر روی تصویر انداخته و طبق آن کادر خود را تنظیم کنید.

 

بهترین مقاصد گردشگری در سال ۲۰۲۲

عکس: slrlounge.com

 

داشتن صبر برای عکاسی در سفر

گرفتن یک عکس بدون ایراد و زیبا نیاز به زمان و توجه اختصاصی دارد. بنابراین اگر قصد عکاسی در طول سفر را داشته و کیفیت عکس‌ها برای شما مهم‌ است، توصیه می‌کنیم در فشار دادن دکمه دوربین عجله نکرده و بهترین زمان و موقعیت را برای این منظور انتخاب کنید. به عنوان مثال قبل از هر کاری مکان عکاسی را سنجیده و بهترین نقطه را از نظر نور، چشم انداز و ... انتخاب کنید. سپس منتظر بمانید تا کادر عکاسی شما خلوت شود. به عنوان مثال اگر شخصی در حال عبور از مسیر عکاسی شما است اجازه دهید تا از کادر خارج شده و بهترین قالب را برای عکس خود ایجاد کنید. پس هرچه صبر و حوصله بیشتری داشته باشید، عکاسی سفر شما بهتر بوده و موقعیت‌های بسیار خوبی را برای گرفتن عکس‌های زیبا شکار خواهید کرد.

عکس: clippingpath.in

 

عدم تنظیم دوربین روی حالت اتوماتیک

اغلب افراد تصور می‌کنند که با قرار دادن دوربین در حالت تنظیم خودکار می‌توانند عکس‌های زیبایی بگیرند. هر چند که دوربین‌ها به خصوص در گوشی‌های هوشمند به خوبی تنظیمات فوکوس و غیره را انجام می‌دهند اما هرگز به اندازه تنظیم دستی خوب نیستند. پس اگر قصد گرفتن عکس‌های حرفه‌ای و زیبا از جاذبه‌های گردشگری مقصد توریستی را دارید، بهتر است با حساسیت بیشتری عکاسی کرده و بسته به شرایط نور، کادر بندی، فضای باز یا بسته بودن سوژه عکاسی و ... دوربین خود را تنظیم کنید. پس اگر عکاسی در سفر را دوست دارید، حتما از قبل با نحوه تنظیمات دوربین خود آشنا شوید.

 

بزرگترین مراکز خرید دنیا‎

عکس: jimdofree.com

 

برای عکاسی زمان بگذارید

مثل هر کار دیگری، یک عکاسی خوب نیز نیاز به اهتمام و حساسیت بالایی دارد. بنابراین از عکاسی‌های سریع و عجله‌ای نمی‌توان انتظار یک تصویر زیبا و ایده‌آل را داشت. بنابراین در عکاسی‌های خیلی سریع و یهویی چیزی همانند عکس‌های خسته کننده‌ای را خواهید داشت که دیگران دارند. پس عکاسی خوب در سفر مستلزم زمان، حوصله و حساسیت است. پس اگر گرفتن عکس‌های خاص و متفاوت برای شما اهمیت دارد، توصیه می‌کنیم بخشی از زمان خود را در طول مسافرت از هم سفران جدا شده و با فراغ خاطر عکاسی کنید. چرا که گاهی اوقات پیش می‌آید هم سفرها حوصله عکاسی نداشته و همین موضوع باعث شود تا شما نیز عجله‌ای عکس‌هایی بگیرید و در نتیجه آنچه را انتظار داشتید را به دست نیاورید. پس سعی کنید در طول سفر زود از خواب بیدار شوید تا چند ساعتی به تنهایی به گشت و گذار پرداخته و بدون دغدغه عکس بگیرید.

عکس: canon.me

 

از ویرایش عکس‌ها نترسید

در نهایت نیز ناگفته نماند که عکاسی در سفر و داشتن یک عکس عالی و فوق‌العاده تنها با عکاسی حرفه‌ای ممکن نخواهد بود. به عبارتی دیگر اغلب عکس‌های گردشگری زیبایی را که در صفحات مجازی مشاهده می‌کنید در کنار هنر عکاسی از مزایای ادیت و ویرایش نیز بهره برده‌اند. به خصوص اینکه امروزه برنامه‌های ویرایشی متعددی از قبیلLightroom ، Photoshop یا GIMP روی کار آمده و قابلیت استفاده آسان برای همگان دارند. پس ویرایش تصاویر بخشی جدایی ناپذیر از کار هر عکاس است. از جمله مهم‌ترین پارامترهایی که توسط این برنامه‌ها تغییر داده می‌شوند، می‌توان به نور عکس، بهبود کنتراست، واضح کردن عناصر تصویر، ملایم کردن رنگ‌ها، کاهش هایلایت، تقویت سایه‌ها، به حداقل رساندن نویز حسگر و ... اشاره کرد.

 

راهنمای استفاده از اپلیکیشن تریپ‌ ادوایزر

عکس: benchmarkone.com

 

منبع ۱

منبع ۲