۰۲۱-۴۱۵۳۵

فرودگاه‌های هانوی

فرودگاه‌های هانوی

یکی از اصلی‌ترین راه‌های ارتباطی فرودگاه‌ها هستند. چرا که سفرهای هوایی به دلیل سرعت و رفاه بالایی که دارند به عنوان اولین گزینه حمل و نقل توسط گردشگران انتخاب می‌شوند. از آنجایی که تور ویتنام یکی از مهم‌ترین انتخاب توریست‌های دنیا به حساب می‌آید در این مقاله قصد داریم تا شما را با فرودگاه‌های شهر هانوی ویتنام (پایتخت کشور) آشنا کنیم. قبل از پرداختن به اصل مطلب باید بگوییم که در گذشته چهار فرودگاه برای حمل و نقل مسافرین به مقصد هانوی وجود داشت. امروزه یکی از این فرودگاه‌ها با نام فرودگاه باخ غیر فعال شده است. بنابراین در ادامه مقاله شما را تنها با سه مورد از فرودگاه‌های هانوی با نام‌های فرودگاه بین المللی نوی بای، فرودگاه جیا لام و فرودگاه هوآ لاک آشنا خواهیم کرد.

 

فرودگاه بین المللی نوی بای ویتنام (Noi Bai International Airport)

فرودگاه بین المللی نوی بای در هانوی، پایتخت و یکی از شهرهای توریستی ویتنام قرار دارد و بزرگترین فرودگاه کشور از نظر ظرفیت کل است. این فرودگاه با مساحتی در حدود ۶۵۰ هکتار بزرگترین فرودگاه کشور برای حمل و نقل و دومین فرودگاه شلوغ برای تردد مسافران، پس از فرودگاه بین المللی تان سون نات است. این فرودگاه در حال حاضر فرودگاه اصلی هانوی بوده که اولین انتخاب برای گردشگران بین المللی است که مسافر تور ویتنام هستند و می‌خواهند پروازهای مستقیم به هانوی داشته باشند. چرا که جاذبه‌های گردشگری هانوی، هر سال گردشگران زیادی را به این مقصد می‌رساند. فرودگاه بین المللی نوی بای از دو ترمینال مسافربری تشکیل شده است. ترمینال شماره یک آن پروازهای داخلی را ارائه می‌دهد و ترمینال شماره ۲ (ترمینال تازه تاسیس آن) به کلیه پروازهای بین المللی اختصاص داده شده است.
فرودگاه بین المللی نوی بای با تعدادی از خطوط هوایی ویتنامی مانند ویتنام ایرلاینز، ویت جت ایر، بامبو ایرویز، جت استار پاسیفیک و بیش از ۴۰ شرکت هواپیمایی بین المللی از جمله آئروفلوت، ایرآسیا، بانکوک ایرویز، کاتای پسیفیک، ایوا ایر و امارات همکاری دارد. همچنین پروازهای خطوط هوایی قطر ایرویز، لاین ایر، ترکیش ایرلاینز و ... به خلیج هالونگ با هواپیمای دریایی توسط این فرودگاه انجام می‌شوند. مدت این پروازها حدودا ۴۵ دقیقه است. دو باند در نوی بای برای پرواز انواع هواپیماهای مسافربری تعبیه شده‌اند. یکی از این باندها طولی در حدود ۳۸۰۰ متر و دیگری ۳۲۰۰ متر دارند که در فاصله ۲۵۰ متری از یکدیگر قرار گرفته‌اند.

فرودگاه نوی بای از لحاظ موقعیت مکانی در کمون فو مین (Phu Minh Commune) و در منطقه سوک سون (Soc Son) قرار دارد. این مکان در حدود ۳۵ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر هانوی قرار گرفته و از طریق پل نهات تان (Nhat Tan) که در سال ۲۰۱۵ افتتاح گردید قابل دسترسی است. همچنین گردشگران می‌توانند از طریق جاده ملی سه که آن را به حومه شرقی هانوی متصل می‌کند، به فرودگاه بین المللی نوی بای دسترسی داشته باشند. همچنین این فرودگاه به برخی از شهرهای مهم ویتنام مانند وین ین (Vinh Yen)، باک نین (Bac Ninh) و تایی نگوین (Thai Nguyen) نزدیک است. این فرودگاه در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۳ میلیون مسافر را جابجا کرد. امروزه با افتتاح ترمینال بین المللی جدید ظرفیت کل فرودگاه افزایش یافته و تقریبا به ۲۰ میلیون مسافر در سال رسیده است.

ناگفته نماند که تعداد مسافرانی که در سال از طریق فرودگاه بین‌المللی نوی بای جابجا می‌شوند خیلی بیشتر از این عدد است. از میان مسیرهایی که این فرودگاه ارائه می‌کند، مسیر هانوی به هوشی مین شلوغ‌ترین مسیر در جنوب شرقی آسیا و ششمین مسیر شلوغ در جهان است که در سال ۲۰۱۸ به ۶.۸۶۷.۱۱۴ گردشگر خدمات رسانی کرده است و بسیاری از آنها با جاذبه‌های گردشگری هو شی مین از نزدیک آشنا شدند. فرودگاه بین المللی نوی بای در سال ۲۰۰۱ به بهره‌برداری کامل رسید و از آن تاریخ تا به اکنون به عنوان مهم‌ترین فرودگاه هانوی و همچنین کشور شناخته می‌شود.
مکان: کمون فو مین، منطقه سوک سون، در فاصله تقریبی ۲۵ کیلومتری از مرکز شهر هانوی
کد یاتا فرودگاه: HAN
کد ایکائو فرودگاه: VVBN
شماره تماس: ۱۹۰۰۶۳۶۵۳۵
آدرس وب سایت: https://www.vietnamairport.vn/noibaiairport

فرودگاه جیا لام (Gia Lam Airport)

در گذشته فرودگاه جیا لام به عنوان فرودگاه اصلی شهر هانوی شناخته می‌شد. اما بعداً با تاسیس فرودگاه بین المللی نوی بای جای خود را به آن داد. امروزه فرودگاه جیام لام یک بالگرد نظامی است که تحت مدیریت نیروی هوایی و نیروی دفاع هوایی ویتنام اداره می‌شود. علاوه بر آموزش پرواز، مدیریت هلی‌درگاه جیا لام و خدمات تور سونگ هونگ هلی در آن راه‌اندازی شده است. بنابراین خدماتی برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری محبوب در هانوی مانند رودخانه قرمز، پل لانگ بین، دهکده سفالی بت ترانگ، ارگ کو لوآ و ... برای علاقه‌مندان ارائه می‌گردد.
مکان: خیابان نگوین وان لین، بخش جیا ثوی، منطقه لانگ بین، در فاصله تقریبا ۱۰ کیلومتر به سمت شمال شرقی مرکز شهر هانوی.

فرودگاه هوآ لاک (Hoa Lac Airport)

سومین و البته آخرین فرودگاه فعال شهر هانوی، فردگاه هوآ لاک است. این فرودگاه صرفا برای فعالیت‌های نظامی مشابه فرودگاه جیا لام تاسیس شده است. فرودگاه هوآ لاک دارای سه باند پرواز هواپیما است که طول هر کدام از آن‌ها حدود ۲۲۰۰ متر است. همچنین این مکان محل تمرین رژه برای جشن‌های هزارمین سالگرد تانگ لانگ - هانوی بود که با نهایت شکوه و عظمت برگزار شد.
مکان: کمون تاک هوآ، هانوی، در حدود ۴۰ کیلومتری سمت غرب مرکز شهر هانوی

منبع ۱

منبع ۲