جلوگیری از سوختگی پوست در ساحل

دانستنی های سفر و تور 23 دی ، 1398 5 دقیقه

یکی از محبوب‌ترین مسافرت‌ها در بین مردم، سفرهای ساحلی است. بسیاری از مسیرهایی که ایرانیان برای سفر خود انتخاب می‌کنند، دقیقا به خاطر وجود این سواحل است. استراحت‌ کردن در کنار موج‌های آب و تفریحات آبی، برای تمامی سنین لذت بخش و خوش‌آیند است. ولی آنچه که در این سفرها می‌تواند باعث نگرانی مسافران شود، سوختگی‌های پوستی ناشی از اشعه‌های آفتاب است. سوختگی‌های ناشی از آفتاب، علاوه بر این‌که باعث آزار شما در طول سفر خواهد بود، می‌تواند ضررهای زیادی نیز داشته باشد. قبلا در مورد وسایل ضروری سفر ساحلی گفته‌ایم و در آن ملزومات اولیه جهت جلوگیری از سوختگی آورده شده است، اما از آن‌جا که این مسئله خود از درجه‌ای اهمیت بالایی برخوردار است، راهکارهایی را برای جلوگیری از سوختگی پوست در سفرهای ساحلی، ارائه می‌دهیم. همچنین پیشنهاد می‌کنیم تا این توصیه‌ها را جدی بگیرید، تا لذت سفر شما دوچندان شود.

نکات ضروری جهت جلوگیری از سوختگی پوست در ساحل

 1. استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب

  اصلی‌ترین و مهم‌ترین کار برای جلوگیری از سوختگی پوست، استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب است. اگر برنامه سفر خود را مثلا برای بهترین مقاصد جنوب شرق آسیا چیده‌اید ولی ضد آفتاب ندارید، سریعا به فکر خرید یک ضد آفتاب مناسب باشید. چرا که نمی‌توان ضرورت وجود کرم ضد آفتاب را در سفر ساحلی انکار کرد. البته توصیه ما آن است که کرم خود را در مبدا حرکت تهیه کنید، چون بسیاری از مناطق ساحلی، از شهر و امکانات دور هستند و مجبور خواهید شد تا با قیمت بالاتری، آن‌را تهیه کنید، اما اگر این امر میسر نشد، در اکثر ریزورت‌ها که نوعی از انواع مکان‌های اقامتی هستند، امکان تهیه برای شما وجود دارد. معمولا مناسب‌ترین ضد آفتابی که می‌توان برای هر کسی توصیه کرد، کرمی با SPF 50 و یا بالاتر است. این کرم را به تمامی نواحی بدن که در معرض آفتاب قرار خواهند گرفت، بمالید. همچنین باید هر چند ساعت یک بار، استفاده از کرم ضد آفتاب را تکرار کنید. فراموش نکنید که نواحی مثل شانه‌ها، بینی، لب‌ها و گوش‌ها، حساس‌ترین قسمت‌های بدن هستند، پس به این قسمت‌ها، با دقت بیشتری کرم بزنید.

 2. استفاده از کرم ضد آفتاب را در طول روز تکرار کنید

  در بسیاری از مسیرهای گرمسیری، به خصوص در جنوب شرق آسیا مسیرهایی مانند تور بالی گرما و همچنین دمای بالای هوا سبب از بین رفتن اثر کرم‌ها خواهند شد. شما نمی‌توانید به بهترین سواحل جهان بروید و تنها اول روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و بقیه روز را با خیال راحت سپری کنید. بلکه حتما پیش از پوشیدن لباس شنا، باید علاوه بر این که هر ۳ یا ۴ ساعت یک بار از آن استفاده می‌کنید، بعد از هر بار آب تنی یا شنا، هم باید از کرم خود استفاده کنید. با این کار، به مقدار زیادی، از سوختگی پوست در سفرهای ساحلی، اجتناب خواهید کرد.

 3. در ساعات اوج گرما زیر آفتاب نمانید

  سعی کنید نکات مهم در مورد حمام آفتاب را به خاطر بسپارید و ساعاتی را که زیر آفتاب هستید، تقسیم‌بندی کنید. دراز کشیدن زیر آفتاب، به طور یک‌سره، احتمال سوختگی پوستی را بالا می‌برد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که با کمک اپلیکیشن‌ها و سایت‌های برنامه‌ریز سفر، طوری هماهنگ کنید که مثلا  صبح که از خواب بیدار شدید به ساحل بروید، ولی قبل از این‌که آفتاب به اوج گرمای خود برسد، ساحل را به بهانه خوردن ناهار و به مقصد یکی از شعب بهترین رستوران‌های زنجیره‌ای جهان ترک کنید. همچنین اگر آفتاب تند و تیز بود، از یک چتر برای ایجاد سایه استفاده کنید و زیر آن بخوابیدُ‌دقت داشته باشید؛ خطرناک‌ترین ساعت‌ها برای ماندن زیر آفتاب، از ساعت ۱۱ تا ۱۴ است.

 4. به تدریج زیر آفتاب بروید

  احتمال ایجاد سوختگی پوستی، در روزهای اول مسافرت شما بیشتر خواهد بود. به همین دلیل یکی از موثرترین کارها برای جلوگیری از سوختگی پوست در ساحل، این است که به تدریج زیر آفتاب بروید. توجه داشته باشید که مثلا حتی اگر بهترین زمان سفر به مقاصد جنوب شرق آسیا را هم انتخاب کرده باشید، باز هم احتمال سوختگی پوست وجود دارد، پس توصیه می‌کنیم که در روزهای اول، میزان ساعت‌هایی که در ساحل حمام آفتاب می‌گیرید یا شنا می‌کنید را کم‌تر کنید. مثلا می‌توانید با کمک گوگل مپ به نزدیکترین بازار بروید و یا سری به یکی از شعب معروفترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا بزنید و بعد از گشت و گذار، خستگی‌تان را با ستراحت در یکی از شعب استارباکس در کنید!‌ به غیر از این کار، مثلا اگر در بالی به سر می‌برید، می‌توانید میهمان کلاب‌های ساحلی بالی شوید.

 5. آب بنوشید

  اگر در سفر توریستی با کودکان هستید، بهتر است توجه داشته باشید که برای حفظ سلامتی در روزهای گرم و به خصوص زیر آفتاب، هیچ چیز به اندازه نوشیدن مایعات نظیر آب اهمیت ندارد. علاوه بر اینکه باید پوست خود را مرطوب نگه دارید، نوشیدن آب نیز بسیار ضروری است. چرا که با این کار، از گرمازدگی جلوگیری خواهید کرد. همچنین کمبود آب بدن، جبران می‌شود و مانع از خشک شدن و لایه لایه شدن پوست می‌شود. پس این را به خاطر بسپارید که حتی اگر میهمان لوکس‌ترین هتل‌های جنوب شرق آسیا هم هستید، قبل از این‌که هتل خود را به نیت رفتن به ساحل ترک کنید، حتما یک بطری آب به همراه خود بردارید. می‌توانید بطری آب را شب در فریزر قرار دهید، تا در طول روز آب خنک داشته باشید.

 6. زیر سایه بخوابید

  در اکثر ساحل‌های تفریحی، چترهایی برای ایجاد سایه تعبیه شده‌اند. توصیه می‌کنیم تا شما هم حتما از این چترها برای جلوگیری از سوختگی پوست در سفرهای ساحلی، استفاده کنید. البته خوابیدن زیر این چترها در طول روز، به معنای عدم رعایت نکات دیگری که گفته شد نیست.

 7. به مراقبت‌های پوستی بعد از قرار گرفتن در زیر آفتاب اهمیت دهید

  برای جلوگیری از سوختگی پوست در سفرهای ساحلی، کارهایی که باید بعد از قرار گرفتن در زیر آفتاب انجام دهید، تقریبا به اندازه آن، مهم است. پس بلافاصله بعد از برگشتن از ساحل، با آب ولرم دوش بگیرید. سپس از کرم مرطوب کننده مخصوصا برای بخش‌های حساس، مانند صورت و شانه‌ها استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید که دچار آفتاب سوختگی شده‌اید، حتما از یک لوسیون دارای عصاره آلوورا، برای تسکین و بهبود پوست خود استفاده کنید. چرا که اگر این سوختگی خفیف را نادیده بگیرید، در روز بعدی با قرار گرفتن در زیر آفتاب تشدید خواهد شد.

مد نظر داشته باشید که این توصیه صرفا برای حضور در ساحل نیست. ممکن است شما به یکی از پارک‌های آبی آسیا رفته باشید و یا مسافر برخی مقاصد مثل تور دبی که آفتاب‌های تندی دارند باشید. در این موقعیت‌ها گرمای شدید سبب می‌شود تا امکان پوشیدن لباس‌های کامل وجود نداشته باشد، بنابرین راه‌های جلوگیری از سوختگی پوست در ساحل باز هم کارایی دارد. فرض بگیرید سوار بر کشتی کروز هستید و یک روز خود را در کشتی کروز هالونگ‌بی ویتنام سپری می‌کنید و امکان فرار از آفتاب نیز برای شما فراهم نیست. این توصیه‌ها در این شرایط نیز کارایی کاملی برای شما خواهند داشت.

منبع ۱
منبع ۲
منبع ۳

مقالات پربازدید