۰۲۱-۴۱۵۳۵

بهترین زمان سفر به مالزی

بهترین زمان سفر به مالزی

بهترین زمان سفر به مالزی موضوع بسیار مهمی است که مسافران این مقصد گردشگری قبل از اقدام برای رزرو تور در مورد آن به خوبی فکر کنند. چرا که زمان انتخابی گردشگران مستقیما بر کیفیت سفر آن‌ها تاثیر گذاشته و همچنین تفریحات و کارهایی که در مالزی در انتظار آن‌ها است را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بهترین زمان برای هر مسافری با توجه به شرایط آب و هوایی، تفریحات، برگزاری جشنواره‌ها و فستیوال‌های محلی، خلوت بودن جاذبه‌های گردشگری و غیره می‌تواند متفاوت باشد. پس اگر برنامه سفر به مالزی را در سر دارید اما هنوز تاریخ دقیق آن‌ را مشخص نکرده‌اید برای گرفتن یک تصمیم عالی تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

 

بهترین زمان سفر به مالزی از نظر شرایط آب و هوایی

کشور مالزی از جمله مقاصد توریستی است که در تمام طول سال شاهد سیل عظیم گردشگران بوده و نمی‌توان صرفا یک تاریخ مشخصی را به عنوان High Season در آن معرفی کرد. به این صورت که در هر فصلی از سال می‌توان منطقه‌ای از کشور مالزی را پیدا کرد که دارای شرایط آب و هوایی مناسبی بوده و مسافران می‌توانند در هر زمانی مقصدی مناسب در این کشور برای سفر خود پیدا کنند. بنابراین اگر قصد رزرو تور مالزی را دارید بهتر است بیشتر از زمان سفر از لحاظ ایده‌آل بودن شرایط آب و هوایی در انتخاب مقصد نهایی خود دقت داشته باشید.

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت بهترین زمان سفر به مالزی جولای تا آگوست (اواسط تیر تا اواسط شهریور) در مناطق پست و ارتفاعات (کوالالامپور، ملاکا و ارتفاعات کامرون)، ژانویه تا فوریه (اواسط دی تا اواسط اسفند) در سواحل غربی (پنانگ و لنکاوی) و مارس تا آوریل (اواسط اسفند تا اواسط اردیبهشت) در ساحل شرقی (کوانتان، جزایر تیومان، ردانگ و پرهنتیان) در نظر گرفته می‌شود. همه این ماه‌ها جزو خشک‌ترین ماه‌ها در مقاصد مربوطه هستند که هیچ گونه بارش شدید باران را در آن شاهد نخواهید بود.

 

بازارهای خیابانی کوالالامپور‎

عکس: lonelyplanet.com

 

بهترین زمان سفر به مالزی از نظر جشنواره‌های محلی

از آنجایی که کشور مالزی تنوع بسیار بالایی از فرهنگ‌ها و ملیت‌ها را در خود جای داده، در اغلب ماه‌های سال می‌توان شاهد فستیوال‌ها وجشنواره‌های متنوع بسیار زیادی در آن بود. پس باید بد شانس باشید که تجربه حضور در هیچ مراسم و یا اتفاق تاریخی را در این کشور نداشته باشید. به عنوان مثال ماه فوریه، هم سال نو چینی و هم جشن تایپوسام (جشن هندوها در ماه کامل) را در خود جای داده است. این در حالیست که اسلام دین رسمی مالزی بوده و از همین رو تعطیلاتی مانند عید قربان، عید فطر و ... در آن به طور گسترده و باشکوهی برگزار می‌شود. از طرفی دیگر روز بودایی وساک یا همان مراسم بزرگداشت مرگ بودا در ماه مه و دیپاوالی (جشنواره نور هندو) در اکتبر یا نوامبر توسط بوداییان ساکن مالزی برگزار می‌شوند.

از دیگر فستیوال‌های مالزی می‌توان به جشنواره جورج تاون که یک جشن ۱۶ روزه است و همه ساله در ماه جولای در پنانگ برگزار می‌شود، اشاره کرد. این شهر که برای جشن گرفتن میراث یونسکو ایجاد در نظر گرفته شده اکنون یکی از بزرگترین جشنواره‌های فرهنگی آسیای جنوب شرقی به شمار می‌آید. از همین رو می‌توان آن را در دسته بهترین زمان سفر به مالزی برای حضور در یکی از باشکوه‌ترین فستیوال‌های آن قرار داد. این زمان بسیار خوبی برای تجربه غذاهای محلی مالزی، موسیقی و اجراهای مالزی در فضایی پرشور است.

عکس: holidify.com

 

بهترین زمان سفر به مالزی از نظر تفریحات ساحلی

خبر خوب اینکه شما در هر زمانی از سال می‌توانید از تفریحات ساحلی در مالزی لذت ببرید. موضوع مهمی که در این خصوص وجود دارد، انتخاب منطقه ساحلی مناسب با توجه به فصلی که سفر می‌کنید، است. به عبارتی دیگر بهتر است بگوییم مالزی کشوری است که وقتی در سواحل شرقی باران‌های موسمی شروع به باریدن می‌کنند، در سواحل غربی کشور آسمان صاف و شرایط برای آبتنی بسیار مساعد است. در ادامه به بررسی هر دو سواحل در ماه‌های مختلف سال می‌پردازیم:

بهترین زمان برای سفر به غرب مالزی

غرب مالزی جایی که نقاط ساحلی محبوبی مانند لنکاوی و پانگکور را در خود جای داده است. این مناطق در ماه‌های سپتامبر و اکتبر (اواسط شهریور تا اواسط آبان) شاهد باران‌های موسمی بسیار شدیدی هستند. البته به دلیل جمعیت پایین گردشگران همه جا در این مناطق بسیار خلوت بوده و هزینه‌های اقامتی و توریستی نیز کاهش می‌یابند.

 

فرودگاه بین‌ المللی‌ کوالالامپور

عکس: tourscanner.com

 

بهترین زمان برای سفر به شرق مالزی

شرق مالزی که جزایر مالزی مانند Tioman، Redang  و جزایر Perhentian را شامل می‌شود بین ماه‌های نوامبر و فوریه (اواسط آبان تا اواسط اسفند) شاهد باران‌های شدید موسمی است. ناگفته نماند که این بارندگی‌ها اغلب طولانی‌تر و سنگین‌تر از باران‌های موسمی غربی بوده و از همین رو توصیه می‌شود حتی به بهانه خلوت بودن مناطق توریستی هم از سفر به شرق مالزی در این ماه‌های سال خودداری کنند.

عکس: travelmermaid.com

 

سفر به مالزی در فصل‌های مختلف سال

تا این بخش از مقاله سعی کردیم بهترین زمان سفر به مالزی را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم. اگرچه با گفته‌های فوق هنوز موفق به تصمیم‌گیری نشده‌اید در ادامه به بررسی شرایط کشور مالزی در هر چهار فصل سال (بهار، تابستان، زمستان و پاییز) به صورت جداگانه می‌پردازیم:

سفر به مالزی در فصل بهار

بهار در مالزی از ماه مارس (اواسط اسفند تا اواسط فروردین) آغاز شده و تا ماه می (اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد) ادامه می یابد. بهار به طور کلی یکی از خوشایندترین و بهترین زمان سفر به مالزی است؛ چرا که در ماه مارس، بادهای موسمی شمال شرقی شروع به از بین رفتن می‌کند و مقصدهای ساحل شرقی مانند تیومان و جزایر پرهنتیان از شر باران‌های موسمی نجات پیدا می‌کنند. همچنین بادهای موسمی جنوب غربی تا پایان ماه مه آغاز نشده و این مناطق نیز برای سفر ایده‌آل به شمار می‌آیند. از طرفی دیگر در مقایسه با ماه‌های شلوغ تابستان، بهار زمان نسبتاً آرامی برای سفر است. بنابراین نه خبری از جمعیت زیاد در جاذبه‌های گردشگری مالزی و نه خبری از قیمت‌های نجومی در مناطق توریستی در این فصل خواهد بود.

عکس: seasonsyear.com

 

سفر به مالزی در فصل تابستان

تابستان در مالزی از ژوئن تا آگوست (اواسط خرداد تا اواسط شهریور) بوده و مانند اکثر نقاط آسیا این فصل در مالزی نیز شاهد شرایط آب و هوایی گرم و شرجی است. البته برخلاف سایر نقاط آسیا، مقاصدی مانند کوالالامپور و پنانگ در تابستان خشک‌تر از بهار یا پاییز هستند. تابستان یکی از شلوغ‌ترین فصل‌های توریستی در مالزی بوده از همین رو بهتر است هر چه زودتر تصمیم گرفته و کارهای مربوط به رزرواسیون هتل و ... را انجام دهید. فارغ از انبوه جمعیت توریست‌ها و همچنین افزایش قیمت‌ها تابستان را نیز می‌توان بهترین زمان سفر به مالزی دانست.

 

برج‌های دوقلو کوالالامپور

عکس: edition.cnn.com

 

سفر به مالزی در فصل پاییز

با فرا رسیدن ماه سپتامبر (اواسط شهریور تا اواسط مهر) در مالزی فصل پاییز آغاز شده و تا نوامبر (اواسط آبان تا اواسط آذر) ادامه می‌یابد. پاییز آغاز فصل بارانی در این کشور بوده و مقاصد ساحل غربی مانند پنانگ و لنکاوی مرطوب‌ترین روزهای خود را در ماه‌های سپتامبر و اکتبر تجربه می‌کنند. همچنین در ماه نوامبر، سواحل شرقی شاهد بادهای موسمی شمال غربی بوده و نکته جالب اینکه با وجود بارش باران، میانگین دمای روزانه در سراسر کشور در حدود ۳۰ درجه سانتیگراد خواهد بود. با توجه به این توصیف‌ها نمی‌توان پاییز را بهترین زمان سفر به مالزی دانست.

عکس: seasonsyear.com

 

سفر به مالزی در فصل زمستان

ماه‌های دسامبر تا فوریه (اواسط آذر تا اواسط اسفند) را می‌توان فصل زمستان در مالزی نامید. با وجود بادهای موسمی شمال شرقی، زمستان را نمی‌توان در دسته بهترین زمان سفر به مالزی قرار داد. به طوری که سواحل شرقی کشور در این زمان بدترین آب و هوای خود را در طول سال تجربه می‌کنند و بادهای شدید حتی بیشتر از حد معمول ویرانی ایجاد می‌کند. البته در این میان مقاصد ساحل غربی مانند پنانگ و لنکاوی در این زمان از سال انتخاب بهتری هستند. بین دسامبر و پایان ژانویه نیز به دلیل مصادف بودن با مناسبت‌هایی همچون کریسمس، روز سال نو و سال نو چینی مالزی شاهد جمعیت بالای توریست‌ها از سرتاسر دنیا می‌شود.

 

بهترین هتل‌های ۵ ستاره کوالالامپور

عکس: reddit.com