بهترین زمان سفر به جنوب شرق آسیا

دانستنی های سفر و تور 14 اردیبهشت ، 1399 8 دقیقه

امروزه کشورهای جنوب شرق آسیا به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در بین تمامی توریست‌های ایرانی، خارجی و حتی کوله‌گرد‌ها تبدیل شده است. در سفر به این منطقه، با هر بودجه‌ای که در دست دارید، در انتخاب انواع مکان‌های اقامتی و انواع خدمات هتل گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد. در هر جای دنیا که باشید و برای سفر به این نقطه از کره زمین برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید با بهترین ایرلاین‌های دنیا به راحتی، با کیفیت و با قیمت مناسب خود را برای گذراندن تعطیلاتی بی‌نظیر به این منطقه برسانید. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که جنوب شرق آسیا را محبوب کرده، امنیت در سفر برای تمام توریست‌ها است، بنابراین با خیال راحت می‌توانید مدارک و وسایل خود را برای سفر آماده کنید و شاهد بهترین سواحل جهان، معبد‌های گوناگون، غذاهای خیابانی و محلی، فرنگ‌ها و باورهای گوناگون باشید. همچنین از آن‌جایی که منطقه جنوب شرق آسیا دارای تغییرات آب و هوایی نسبتا زیادی است، بهتر است تا قبل از تعیین تاریخ دقیق سفر از شرایط آب و هوایی مقصد خود اطلاع پیدا کنید؛ چرا که سفر در بهترین زمان از نظر شرایط آب و هوایی بسیار مهم است. در این مقاله قصد داریم تا بهترین زمان سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا را بررسی کنیم، تا تصمیم‌گیری در مورد تاریخ سفر با توجه به مکانی که انتخاب کرده‌اید برای شما عزیزان راحت‌تر باشد.

 

آب و هوای کلی در ماه‌های سال

  • فوریه، ژانویه: در ماه‌های فوریه و ژانویه (اوایل دی تا اوایل اسفند) فصل گردشگری در کشورهای جنوب شرق آسیا آغاز می‌شود. سرزمین‌های جنوب شرق آسیا و به خصوص فیلیپین، عمدتا دارای هوایی گرم و خشک هستند. مقاصدی مانند شهرهای توریستی مالزی و اندونزی در این ماه‌ها، باران‌های شدیدی را تجربه می‌کنند، پس تلاش کنید تا این زمان را برای سفر به این دو کشور انتخاب نکنید.
  • مارس، آوریل: معمولا در ماه‌های مارس و آوریل (اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت) کشورهای جنوب شرق آسیا شاهد آب و هوای خشک هستند. به همین دلیل در این روزها، شما گرمای تقریبا غیرقابل تحملی را در سفر خود شاهد خواهید بود. البته برخی از مناطق شمالی می‌توانند هوای خنک‌تری را در مقایسه با مناطق جنوبی داشته باشند. از این رو به دلیل گرمای اذیت کننده در این ماه‌های سال، سفر به این کشورها چندان توصیه نمی‌شوند.

  • می، ژوئن: در دو ماه می و ژوئن (اوایل اردیبهشت تا اوایل تیر) کشورهای جنوب شرق آسیا همچنان شاهد گرمای شدید خواهند بود. با این تفاوت که در این ماه‌ها باران‌های موسمی شروع می‌شوند و گردشگران شاهد باران‌های شدید و کوتاه مدت خواهند بود. البته با نزدیک شدن به اواخر ماه ژوئن، مناطق مختلف بالی به یک مکان محبوب و مناسب برای سفر تبدیل می‌شوند. پس اگر قصدتان از سفر به مقاصد جنوب شرق آسیا، تفریحات آبی و ساحلی‌ست، تلاش کنید تا از انتخاب مقصد خود دقت لازم را انجام دهید.
  • ژوئیه، آگوست: فصل باران‌های موسمی در اکثر کشورهای جنوب شرق آسیا در دو ماه ژوئیه و آگوست (اوایل تیر تا اوایل شهریور) نیز همچنان ادامه خواهد داشت. به طوری که در برخی از مناطق، این باران‌ها به قدری شدید می‌شوند که گردشگران شاهد آب گرفتگی غریبی در برخی از مناطق خواهند بود. اگر اهل باران نیستید و هوای شرجی را خیلی دوست ندارید، این ماه‌های سال برای سفر اصلا مناسب نخواهند بود. باید دقت کنید که تور بالی بر خلاف بسیاری از مسیرها بهترین انتخاب در این ماه‌ها را دارد و می‌توان گفت بیشترین مسافران را به خود خواهد دید.

  • سپتامبر، اکتبر: بانکوک شرجی‌ترین ماه سال را در ماه سپتامبر تجربه می‌کند. البته دیگر اثری از بارندگی‌های موسمی در بسیاری از مناطق مثل: تایلند، کامبوج و لائوس نخواهد بود. با این حال در ویتنام و فیلیپین هنوز هم باران‌های شدید موسمی اتفاق می‌افتند. به همین دلیل اکثر گردشگرانی که قصد سفر در ماه‌های سپتامبر و اکتبر (اوایل شهریور تا اوایل آبان) را دارند، بهتر است تور تایلند را انتخاب کنند.
  • نوامبر، دسامبر: در این ماه‌ها (اوایل آبان تا اوایل دیباران‌های موسمی در بیشتر مناطق کشورهای جنوب شرق آسیا کم و بیش پایان می‌یابد. به طوری که بیشتر مناطق سبز و خوش‌منظره می‌شوند. این ماه‌ها آغاز فصل اوج گردشگری در جنوب شرق آسیا محسوب می‌شود.

بهترین زمان سفر با توجه به شرایط آب و هوایی

با توجه به اینکه با شرایط کلی آب و هوای بهترین مقاصد جنوب شرق آسیا در هر یک از ماه‌های سال آشنا شدید، بهتر است تا به سراغ معرفی بهترین مکان‌ها در هر یک از این زمان‌ها بپردازیم. با ما باشید تا طبق کشور مقصد بهترین زمان را برای سفر انتخاب کنید.

بهترین زمان برای سفر به تایلند

معمولا میانگین دمای شهرهای توریستی تایلند در طول سال، حداکثر ۳۵ درجه سانتی گراد و حداقل ۲۹ درجه سانتی گراد است. از این رو تقریبا هر روز از سال می‌تواند برای سفر به آن مناسب باشد. اکثر گردشگران دوست دارند تا در این سفر از آب و هوای ساحل و چشم‌اندازهای بی‌نظیر آن استفاده کنند، پیشنهاد می‌کنیم برای گذراندن اوقات فراغت خود در کنار بهترین سواحل تایلند، وسایل ضروری سفر را به همراه داشته باشید تا از سوختگی پوست در کنار ساحل در امان بمانید. بهتر است برای جلوگیری از افتادن در دام باران‌های موسمی بین ماه‌های دسامبر و مارس (از اوایل آذر تا اوایل فروردین) سفر نکنید. در سفر به تایلند، به راحتی می‌توانید با ایرلاین Lion Air بین شهرهای محبوب تایلند جابه‌جا شوید و حضور در شرایط آب و هوایی و سواحل متنوع را تجربه کنید.

بهترین زمان برای سفر به لائوس، کامبوج و ویتنام

معمولا کشورهای لائوس، کامبوج و ویتنام نیز، همانند سایر کشورهای جنوب شرق آسیا در کل سال شاهد هوای گرم خواهند بود. اما برای اینکه از این گرما در طول سفر خود زیاد اذیت نشوید، بهتر است ماه‌های نوامبر تا فوریه (از اوایل آبان تا اوایل اسفند) را به عنوان مثال برای سفر به شهرهای توریستی ویتنام انتخاب کنید. از طرفی دیگر ماه‌های می تا سپتامبر (اوایل اردیبهشت تا اوایل مهر)، دوره‌ای است که بیشترین باران‌های موسمی را می‌توانید تجربه کنید. از این رو این دوران از جمله نامناسب‌ترین زمان‌ها برای سفر هستند. اگر چه قیمت تور ویتنام در این ماه‌ها کاهش خواهد داشت اما بهتر است سفر خود را به زمانی که بهترین آب و هوا را دارد موکول کنید.

بهترین زمان برای سفر به بالی و مناطق اطراف آن

مناطق بالی از جمله مقصدهای گردشگری هستند، که در نزدیکی‌های خط استوا واقع شده‌اند. از این رو در سفر با  تور بالی، اکثر روزهای سال آب و هوای داغی را شاهد هستند. البته تفریحات آبی و سواحل زیبای‌ش، باعث می‌شوند تا گردشگران این گرما را به یک لذت تبدیل کنند، در مشهورترین بیچ کلاب‌های بالی تفریح کنند و بهترین نقاط برای تاب سواری در بالی را کشف کنند. از این رو به غیر از ماه‌های دسامبر تا اواسط ماه مارس (از اوایل آذر تا اوایل فروردین) که بارندگی‌های شدیدی در آن رخ می‌دهد، تمامی ماه‌ها بهترین زمان برای سفر به آن محسوب می‌شوند.

بهترین زمان سفر با توجه به فستیوال‌ها

به غیر از شرایط آب و هوایی یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شوند تا گردشگران تاریخ سفر خود را تعیین کنند، جشن‌ها و فستیوال‌های مخصوص هر مقصد گردشگری است. در موارد زیر سعی شده است تا هر یک از فستیوال‌های کشورهای جنوب شرق آسیا را معرفی کنیم. اگر علاقه زیادی به فستیوال‌های سنتی کشورهای گوناگون دارید، با ما در ادامه همراه باشید.

فستیوال‌های کشورهای جنوب شرق آسیا در ماه ژانویه

در ماه ژانویه، می‌توانید با سفر به فیلیپین جشن‌های تحویل سال نو به نام Aguman Sanduk و رژه‌های خیابانی بسیار شاد که با رقص‌ها و موسیقی‌های خیابانی به نام Dinagyang همراه هستند را شاهد باشید. همچنین هندوهای ساکن کوالالامپور در مالزی فستیوالی به نام تایپوسام را برگزار می‌کنند، که شرکت در آن با تور مالزی خالی از لطف نخواهد بود.

فستیوال‌های کشورهای جنوب شرق آسیا در ماه فوریه

در ماه فوریه، سال نوی چینی‌ها و سال نوی ویتنامی‌ها در سراسر منطقه، به ویژه در شمال ویتنام جشن گرفته می‌شود. این دو فستیوال از جمله باشکوه‌ترین جشن‌های سال در ویتنام هستند، که می‌توانید در این ماه تجربه کنید. در سفر با تور ویتنام بعد از شرکت در این فستیوال‌های شاد و باشکوه، یک پیشنهاد هیجان انگیز دیگر نیز برای شما داریم و آن شرکت در کشتی‌های کروز هالونگ بی ویتنام و تماشای طبیعت بی‌نظیر این منطقه است.

فستیوال‌های کشورهای جنوب شرق آسیا در ماه مارس

نایپی یا روز خاموش از جمله جالب‌ترین فستیوال‌هایی است که در ماه مارس در بالی برگزار می‌شود. طبق این جشن همه افراد سکوت و خاموشی اختیار می‌کنند و نمایش‌های جالبی در خیابان‌ها اجرا می‌شوند. این فستیوال در حول و حوش نوروز انجام می‌شود و شاید بهترین فرصت برای همراهی با تور بالی را برای مسافران فراهم کند.

فستیوال‌های کشورهای جنوب شرق آسیا در ماه آوریل

در ماه آوریل، فیلیپین شاهد برگزاری عید پاک است که از جمله مهم‌ترین فستیوال‌های بومیان محسوب می‌شود. علاوه بر آن تایلندی‌ها در این روز به مناسبت آمدن فصل بهار، در تاریخ (۲۵ تا ۲۷ فروردین) فستیوال Songkran را تجربه می‌کنند. در این روز تمامی افراد به خیابان‌ها می‌آیند و با پاشیدن آب بر روی یکدیگر جنگ آب بزرگی را راه می‌اندازند. در تور تایلند با سفر به شهرهای بانکوک، پوکت و چیانگ‌مای در تاریخ ذکر شده شانس حضور در جشن آب تایلند را خواهید داشت.

فستیوال‌های کشورهای جنوب شرق آسیا در ماه می و ژوئن

جشنواره راکت بون بنگ فای از جمله مراسم پرطرفداری است که در لائوس برگزار می شود. این فستیوال روز دقیقی ندارد و معمولا در یکی از روزهای ماه می یا ژوئن برگزار می‌شود. در این روز بومیان منطقه راکت‌هایی می‌سازند، و آنها را طی مسابقه‌ای به آسمان پرتاب می‌کنند.

فستیوال‌های کشورهای جنوب شرق آسیا در ماه سپتامبر، اکتبر

در یکی از روزهای ماه سپتامبر و یا اکتبر جشنواره‌ای در شهر پوکت تایلند برگزار می‌شود. طبق این مراسم مردم کارهای عجیب و غریبی می‌کنند تا بدن خود را از شر ارواح شیطانی رها کنند. اگر در یکی از این دوماه به این شهر سفر کردید، علاوه بر این فستیوال جالب بهترین کلاب‌های شبانه پوکت را نیز از دست ندهید و از تمام لحظات سفر خود به خوبی لذت ببرید.

فستیوال‌های کشورهای جنوب شرق آسیا در ماه اکتبر، نوامبر

جشن Loy Krathong از جمله زیبا‌ترین فستیوال‌هایی است، که در آن مردم تایلند هزاران فانوس را در آسمان روشن می‌کنند. دیدن این جشن زیبا بسیار شگفت‌انگیز خواهد بود. شهر چیانگ مای مهمترین مرکز برگزاری این رویداد مهم در تایلند است که با همراهی آن می‌توانید بیشترین لذت را ببرید.

فستیوال‌های کشورهای جنوب شرق آسیا در ماه نوامبر

جشنواره Bon Om Tuk نوعی فستیوال آب است که در ماه نوامبر، همزمان با پایان فصل بارانی سال جشن گرفته می‌شود. در این روز مردم سوار قایق‌های اژدها شکل می‌شوند و مسابقات جذاب و سرگرم‌کننده‌ای را اجرا می‌کنند.

انتخاب بهترین زمان سفر به یک مقصد گردشگری در هر نقطه‌ای از دنیا می‌تواند امری سلیقه‌ای باشد. چرا که انتظارات و نوع تفریحات برای هر کسی در طول سفر متفاوت است. در این مقاله بهترین زمان سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا بر اساس شرایط آب و هوایی و فستیوال‌ها بررسی شدند. حال با توجه به موارد گفته شده می‌توانید یکی از ماه‌های سال را طبق سلیقه خود انتخاب کنید و نهایت لذت را از این سفر ببرید.

منبع

مقالات پربازدید