کارهایی که در بالی نباید انجام دهید

راهنمای سفر 17 بهمن ، 1400 4 دقیقه

امروزه بالی به یکی از پرمخاطب‌ترین مقصدهای گردشگری دنیا و یکی از بهترین مقاصد جنوب شرق آسیا تبدیل شده است. در سفر به بالی، انتخاب انواع مکان‌های اقامتی برای هر بودجه‌ای امکان‌پذیر است. دلایل انتخاب این مقصد برای سفر، بی‌شمار هستند، به عنوان مثال می‌توان بازدید از معابد بالی، جنگل‌ها، سواحل فوق العاده و بیچ کلاب‌های بالی را نام برد. این جزیره خوش آب و هوا و خوش‌منظره واقع در اندونزی مثل هر مقصد دیگری، دارای قوانین خاص خود است. اما از آن‌جایی که فرهنگ ما ایرانی‌ها با مردم اندونزی تفاوت بسیار زیادی دارد، بهتر است تا قبل از سفر به آن، با برخی قوانین و کارهایی که نباید در آن انجام داد آشنا شوید. چرا که ممکن است انجام برخی از کارها برای ما ایرانیان ایرادی نداشته باشد، ولی از دید مردم بالی، حرکتی ناخوشایند تلقی شود. برای این‌که چنین اتفاق‌های ناگواری برای شما پیش نیاید و سفر بالی یکی از به یاد ماندنی‌ترین سفرهای شما باشد، ما را در این مقاله همراهی کنید. چرا که لیستی از کارهای ممنوعه در بالی را گردآوری کرده‌ایم.

هرگز با کفش‌های‌تان وارد معابد بالی نشوید

بالی به عنوان یکی از مکان‌هایی که اکثریت آن‌ها هندو هستند معابد زیادی را در خود جای داده است؛ به همین دلیل بازدید از معابد بالی یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری است که نباید دیدن آن‌ها را از دست دهید. اما مهم‌ترین قانونی که باید در حین ورود رعایت کنید در آوردن کفش‌ها دم در است. چرا که عدم رعایت این کار اهانت بزرگی به هندو‌ها محسوب می‌شود. همچنین اگر زخم باز بر روی پای خود دارید، بهتر است از وارد شدن به معبد خودداری کنید.

از شیر آب ننوشید

در سفر به همه مناطق مختلف بالی به خصوص منطقه ابود بالی در صورت احساس تشنگی، بهتر است آب معدنی خریداری کنید. البته بومیان منطقه، اغلب اوقات از آب شیر برای نوشیدن استفاده می‌کنند و یا مردم در رستوران‌ها، غالباً برای نوشیدن از شیر آب استفاده می‌کنند. اما از آن‌جایی که سیستم گوارشی شما، شاید در برابر آب لوله‌کشی بالی حساس باشد، بهتر است شما همیشه بطری آب معدنی همراه خود داشته باشید.

در معابد بالی لباس پوشیده بر تن کنید

بر تن کردن لباس پوشیده در حین بازدید از معابد بودایی و هندو هم برای مردان و هم برای زنان توصیه می‌شود. چرا که پوشیدن لباس‌هایی کوتاه، جلوه‌ی خوش‌آیندی برای هندوها ندارد و نوعی بی‌احترامی محسوب می‌شود. پس بهتر است لباسی بلندتر از زانو و آستین بلند بر تن کنید. حتی در برخی از معابد پوشیدن روسری برای زنان اجباری است.

از دست چپ برای دادن یا گرفتن چیزی خودداری کنید

جالب است که در فرهنگ مردم بالی، دست چپ جزء نجس بدن محسوب می‌شود. بنابراین دادن یا گرفتن هر چیزی مثل پول در رستوران، مغازه یا حتی مکان‌های تقریحی مانند پارک آبی واتربوم حتما باید با دست راست انجام شود. در صورتی که از دست چپ برای این‌کار استفاده کنید، شاید طرف مقابل‌تان عصبانی یا دلخور شود.

قوانین مخصوص روز سکوت با فستیوال Nyepi

یکی از مهم‌ترین مراسم سنتی بالی روز سکوت یا Nyepi نام دارد. در این روز به مدت ۲۴ ساعت شهر در سکوت و خاموشی مطلق به سر می‌برد. اگر سفر شما همزمان با این روز بود، باید تمامی قوانین مربوط به این جشن را رعایت کنید. البته به غیر از این مراسم، هر فستیوال سنتی دیگری که در بالی اجرا می‌شود، دارای قوانین خاص خود است که توصیه می‌شود اصلا توسط گردشگران نادیده گرفته نشوند.

با پا به سمت مجسمه یا نماد بودا اشاره نکنید

هرگز نباید در بالی، با پا کسی را به خصوص مجسمه یا نمادی از بودا را نشان دهید. همچنین هرگز در معبد پاهای خود را دراز نکنید؛ یا طوری ننشینید که پاهای‌تان به سمت مجسمه بودا قرار بگیرد. این کار به شدت زشت تلقی می‌شود و توهین بزرگی به حساب می‌آید، به طوری که باعث برانگیختن عصبانیت بومیان می‌شود و جز کارهای ممنوعه در بالی است.

هرگز اعتقادات مذهبی مربوط به مردن بالی را مسخره نکنید

مردم اندونزی به شدت بر باورهای مذهبی خود تعصب دارند؛ بنابراین هر چه‌قدر هم که برخی از باورها از نظر شما عجیب و یا مسخره باشد، هرگز نباید آن‌ را بیان کنید. سعی کنید در سفر به مناطق مختلف بالی همانند مردم بالی رفتار کنید.

از صحبت کردن در مورد سیاست خودداری کنید

برای این‌که سفری آرام و به دور از بحث را در بالی سپری کنید، بهتر است تا از صحبت کردن در مورد سیاست خودداری کنید. سیاست می‌توان شامل هر چیزی که ریشه در وضعیت اقتصادی و فرهنگ بومی نیز دارد باشد. فراموش نکنید که نظرات در مورد سیاست در بالی بین افراد متفاوت است. به همین دلیل بحث سیاسی می‌تواند باعث به وجود آمدن بحثی بزرگ و غیر قابل باور شود.

حواس‌تان به نوشیدنی‌هایی که در بارها سفارش می‌دهید باشد

کلوپ‌های شبانه و بارها، یکی از محبوب‌ترین مکان‌های تفریحی بزرگسالان است. متاسفانه برخی نایت کلاب‌های بالی و بارهای بالی، محیط چندان امنی ندارند، به همین دلیل بهتر است تا حواس‌تان به همه چیز باشد. یکی از موارد رایج که در بالی رخ می‌دهد، انداختن قرص‌های روان‌گردان و مخدر درون نوشیدنی مسافران خارجی در بارها است. به همین دلیل بهتر است تا همیشه حواس‌تان را نسبت به این موضوع جمع کنید.

به تمامی بومیان بالی اعتماد نکنید

به طور کلی در مسافرت به هر نقطه‌ای از زمین، باید حواس‌تان به شیوه‌های کلاهبرداری در سفر باشد. با این‌که بالی از مردم محلی بسیار مهربان و مهمان‌نوازی تشکیل شده است، اما رو در رو شدن با افرادی کلاه‌بردار و نامهربان در طول سفر، خیلی غیر ممکن نخواهد بود. به عنوان مثال شاید در فرودگاه بالی راننده تاکسی به پست شما بخورد که شما را به مکان‌هایی گران یا هتل‌هایی که از قبل با آن‌ها هماهنگ کرده است، راهنمایی کند. برای همین توصیه می‌کنیم حتما قبل از سفر، از جاذبه‌های گردشگری که قرار است بازدید کنید، قیمت اکثر موارد ضروری در بالی و همچنین حمل و نقل در بالی اطلاعات لازم را به دست آورید.

در این مقاله سعی کردیم تا شما مسافران عزیز تور بالی را با هر آن‌چه که باید قبل از سفر بدانید و کارهایی که نباید در بالی انجام دهید، آشنا کنیم. برای این‌که بتوانید سفری آرام و به دور از هر گونه اتفاق بد داشته باشید، بهتر است به تمامی توصیه‌های آورده شده در این متن، اهمیت داده و آن‌ها را رعایت کنید.

منبع ۱

منبع ۲

مشاوره رایگان