معرفی ایرلاین قطر ایرویز

دانستنی های سفر و تور 09 خرداد ، 1401 6 دقیقه

ایرلاین قطر ایرویز (Q.C.S.C.) که به زبان عربی القطریة نامیده می‌شود از شرکت‌های هواپیمایی قدرتمند دنیا است که زیر پرچم دولتی قطر فعالیت می‌کند. این ایرلاین که مقر آن در برج قطر ایرویز در دوحه است با استفاده از ناوگان‌های هوایی اختصاصی خود به بیش از ۱۵۰ مقصد بین المللی در سراسر آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکا و اقیانوسیه از پایگاه خود در فرودگاه بین المللی حمد پرواز می‌کند. این شرکت هواپیمایی بیش از ۲۰۰ هواپیما و بیش از ۴۵ هزار کارمند دارد. این شرکت از اکتبر سال ۲۰۱۳ به عضویت اتحاد Oneworld در آمده است.

 

تاریخچه ایرلاین قطر ایرویز

ایرلاین قطر ایرویز اولین بار در ۲۲ نوامبر ۱۹۹۳ تأسیس شد. در ابتدا این شرکت هواپیمایی تنها با ۷۵ نفر پرسنل با مدیر عاملی شیخ حمد بن علی بن جبور آل ثانی فعالیت خود را آغاز کرد. در این زمان ناوگان متشکل از دو فروند ایرباس A310 بود که در مسیرهایی از جمله ابوظبی، بانکوک، قاهره، دبی و خارطوم رفت و آمد می‌کرد. این شرکت هواپیمایی در طول سال‌ها ناوگان‌های خود را افزایش داده و مقاصد بیشتری را برای حمل و نقل مسافرین مورد هدف قرار داد. در حال حاضر قطر ایرویز به یکی از بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی و بهترین ایرلاین‌های دنیا شده است. 

اکبر الباکر مدیر عامل قطر ایرویز، است، که از نوامبر ۱۹۹۶ در این سمت خدمت می‌کند. وی همچنین عضو هیئت مدیره فرودگاه هیترو نیز می‌باشد. از سال ۲۰۱۴، این شرکت به طور کامل تحت مالکیت دولت قطر است. این شرکت هوایی در سال ۲۰۱۳ پس از خرید تمامی سهام از سهامداران به طور کامل توسط دولت کنترل می‌شود. طبق آمارهای به دست آمده در سال ۲۰۱۹ گفته می‌شود که این شرکت بیش از ۴۵۰۰۰ کارمند دارد که ۳۲ هزار نفر از آن‌ها مستقیماً برای این شرکت هواپیمایی کار می‌کنند. قطر ایرویز از فوریه سال ۲۰۲۰ بزرگترین سهامدار گروه هواپیمایی بین المللی (IAG) با ۲۵.۱ درصد از سهام است.

این شرکت با ارائه بهترین خدمات و تعداد بالای مقاصد برای جابجایی مسافرین از محبوبیت بالایی بین گردشگران برخوردار است. این ایرلاین در تقریبا اغلب مقاصد توریستی و گردشگری دنیا را هدف قرار داده و پروازهای متعدد داخلی و خارجی بسیاری را در طول روز ارائه می‌دهد. پروازهای هوایی قطر ایرویز به مقصد ایران و به خصوص شهرهای تهران و شیراز نیز جهت سفر مسافران ایرانی در آن تعبیه شده است.

 

مقاصد ایرلاین قطر ایرویز برای سفر

از آنجایی که ایرلاین قطر ایرویز یکی از بزرگترین و قدرتمندترین شرکت‌های هواپیمایی دنیا به حساب می‌آید، پروازهای متعدد بین‌المللی را به کشورهای مختلف انجام می‌دهد. طبق آمارها در دسامبر سال ۲۰۱۴ قطر ایرویز به ۱۴۶ نقطه در سراسر جهان خدمات ارائه می‌کرد. تعداد این سفرها در طول سال‌ها مدام در حال افزایش و کاهش بوده است. چرا که شرایط اقتصادی، سیاسی و به خصوص بیماری همه گیر کرونا تاثیرات به سزایی در فعالیت همه شرکت های هواپیمایی و به خصوص قطر ایرویز داشته است.

در ژوئن ۲۰۱۷، به دلیل بحران دیپلماتیک از ورود کلیه پروازهای قطر ایرویز به فرودگاه‌های امارات، عربستان سعودی، بحرین و مصر جلوگیری شد. تمامی خطوط هوایی این کشورها فعالیت خود را در حریم هوایی و فرودگاه‌های قطر به حالت تعلیق درآوردند. این ممنوعیت تا ژانویه ۲۰۲۱ وجود داشت اما از آن تاریخ به بعد لغو گردید و پروازها از سر گرفته شدند.

در ژوئن ۲۰۱۹، قطر ایرویز اولین پرواز خود را از دوحه به داوائو، فیلیپین انجام داد. در اول جولای، سه ماه پس از اعلام پروازهای دوحه-موگادیشو، قطر ایرویز اولین پرواز خود را به سومالی انجام داد. در آگوست ۲۰۱۹، این شرکت مقاصد تور مالزی را به عنوان بخشی از برنامه‌های توسعه خود در جنوب شرق آسیا معرفی و پروازهای لنکاوی را راه‌اندازی کرد . این مسیر سومین مقصد قطر ایرویز در مالزی پس از کوالالامپور و پنانگ بود. به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی پیشرو این شرکت، برای بهترین مقاصد جنوب شرق آسیا موفقیت‌آمیز بوده است، چرا که در حال حاضر تعداد مسیرهای ایرلاین قطر ایرویز به طور کلی، ۱۲۰ عدد شده که گفته می‌شود سعی دارد این رقم را به بیش از ۱۳۰ مقصد برساند.

 

ناوگان‌های ایرلاین قطر ایرویز

در حال حاضر قطر ایرویز حدود ۲۳۵ ناوگان اختصاصی برای حمل مسافر و بار دارا است. این شرکت قصد دارد حدود ۱۲۰ ناوگان دیگر را به سیستم حمل و نقل خود اضافه کند. این این تعداد ۲۸ عدد از ناوگان‌ها متعلق به باربری بوده و تنها ۲۰۷ ناوگان به منظور جابجایی مسافر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در جدول زیر لیستی از ناوگان‌های ایرلاین قطر ایرویز و برخی اطلاعات کاربردی در این خصوص را گردآوری کرده‌ایم:

مدل ناوگان

تعداد

سفارش داده شده

ظرفیت حمل مسافر

Airbus A320-200

۲۹

-

۱۳۲

Airbus A321-200

۳

-

۱۸۲

Airbus A330-200

۶

-

۲۶۰

Airbus A330-300

۸

-

۳۰۵

Airbus A350-900

۳۴

-

۲۸۳

Airbus A350-1000

۱۹

۲۱

۳۲۷

Airbus A380-800

۱۰

-

۵۱۷

Airbus 777-200LR

۹

-

۲۵۹

Airbus 777-300ER

۵۲

-

۳۵۴

Airbus 777X

-

۴۰

TBA

Airbus 787-8

۳۰

-

۲۵۴

Airbus 787-9

۷

۲۳

۳۱۱

 

 

نماد ایرلاین قطر ایرویز

قطر ایرویز از یک اوریکس، حیوان ملی ایالت قطر، به عنوان نشان خود استفاده کرده است. بر روی ناوگان‌های این شرکت هواپیمایی نام کلمه قطر با حروف بزرگ و با رنگ زرشکی در پس‌زمینه خاکستری روشن در دو طرف قسمت جلویی بدنه ظاهر نوشته شده است. همچنین کلمه القطریه در کنار آن با رنگ خاکستری تیره‌تر و حروف کوچک‌تر به چشم می‌خورد. نماد اوریکس در پس زمینه خاکستری دم باله را تزئین می‌کند. این شرکت هواپیمایی اولین بار در سال ۲۰۰۶ از این برند با این شکل طراحی پرده برداری کرد.

 

کابین‌های ایرلاین قطر ایرویز

ایرلاین قطر ایرویز به عنوان یکی از برترین و شناخته شده‌ترین شرکت‌های هواپیمایی کابین‌های مختلفی را برای سفر مسافرین خود در نظر گرفته است. این کابین‌ها عبارتند از:

کابینت فرست کلاس

قطر ایرویز به مسافران درجه یک فضایی اختصاصی با صندلی‌های ویژه تخت خواب شو ارائه می‌دهد. صندلی‌های این کابین مجهز به ماساژ و سیستم‌های سرگرمی هستند. فرست کلاس، در A380، A320 و A321  موجود است، یک صفحه تلویزیون ۲۶ اینچی را در اختیار هر کدام از مسافران قرار می‌دهد تا فیلم، بازی و هر آنچه را که دوست دارند در آن دنبال کنند.

کابین بیزینس یا تجاری

قطر ایرویز در هواپیماهای ایرباس A380، ایرباس A350، بوئینگ 777 و بوئینگ 787 بخشی را تحت عنوان کابینت بیزینس به مسافران خود ارائه می‌دهد. صندلی‌های این قسمت قابلیت خمیدگی ۱۸۰ درجه و ماساژ را دارا هستند. در مارس ۲۰۱۷، قطر ایرویز یک کابین جدید در کلاس تجاری به نام Qsuite را معرفی کرد. کابین جدید حالت خصوصی به صندلی‌ها بخشیده و یک فضای مخصوص برای میل کردن غذا تعبیه کرده است. این کابین در مقایسه با فرست کلاس اقتصادی‌تر بوده و تقریبا رفاه آن را تامین می‌کند.

کابین اقتصادی یا اکونومی

قطر ایرویز برای کسانی که دوست ندارند هزینه بالایی را بابت پرواز خود پرداخت کنند کابینی را تحت عنوان اقتصادی یا اکونومی در نظر گرفته است. صندلی‌های کلاس اقتصادی مجهز به صفحه‌نمایش است. کلاس اکونومی قطر ایرویز در جوایز Skytrax سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ موفق به دریافت بهترین عنوان در سطح جهان را گرفت. با این امکانات و همچنین انتخاب لباس مناسب برای سفر با هواپیما، مسافران می‌توانند با هزینه‌‌ای کمتر هم لذت سفر با خط‌هوایی قطر را تجربه کنند. 

 

نکات مهم در مورد ایرلاین قطر ایرویز

برای آشنایی بهتر و دقیق‌تر با ایرلاین قطر ایرویز پیشنهاد می‌کنیم دانستنی‌های مهم و جذاب در مورد این خط‌هوایی را هم بخوانید: 

 • قطر ایرویز در سال ۱۹۹۳ تأسیس و فعالیت خود را در سال ۱۹۹۴ آغاز کرد و به تدریج به یک خط هوایی پنج ستاره و یک نیروی اصلی در هوانوردی تجاری در جهان تبدیل شد.
 • در سال ۲۰۱۴، قطر ایرویز پس از خرید سهامداران خصوصی توسط صندوق سرمایه‌گذاری مستقل کشور، کاملا دولتی شد. در حال حاضر این شرکت هوایی به هیچ موسسه خصوصی وابسته نبوده و به صورت دولتی فعالیت می‌کند.
 • دفتر مرکزی و مرکز هواپیمایی قطر در دوحه است. تمامی پروازها از فرودگاه بین المللی حمد انجام می‌شود.
 • این هواپیما اولین پرواز مسافربری تجاری جهان را با سوختی از گاز طبیعی از لندن گاتویک به دوحه انجام داد که در نهایت بیش از ۶ ساعت طول کشید و با یک هواپیمای ایرباس A340-600 با موتورهای رولزرویس ترنت 556 انجام شد.
 • در می ۲۰۱۷، قطر ایرویز شریک فیفا برای جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ شد. این تیم حامی مالی جام کنفدراسیون‌های فیفا ۲۰۱۷ و جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه نیز بوده است.

 • اوریکس، حیوان ملی کشور قطر است که به عنوان نماد قطر ایرویز مورد استفاده قرار گرفته است. این حیوان در حال منقرض شدن بوده و به همین دلیل از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است.
 • بر اساس جایزه جهانی خطوط هوایی ۲۰۱۵، قطر ایرویز به عنوان شماره یک هواپیمایی روی زمین انتخاب شد.
 • پایگاه قطر ایرویز یا معروف به فرودگاه بین المللی حمد، به عنوان بهترین فرودگاه خاورمیانه انتخاب شد و جانشین دو فرودگاه امارات متحده عربی واقع در ابوظبی و دبی گردید.
 • قطر ایرویز در سال ۲۰۱۲ به اتحاد OneWorld پیوست و اولین شرکت هواپیمایی خلیج فارس بود که عضو این گروه شد. در سال ۱۹۹۹ خطوط هوایی مانند کانتاس، ایر برلین، امریکن ایرلاینز یا فینیر با هم متحد شدند تا همتای Star Alliance و SkyTeam را تشکیل دهند.
 • قطر ایرویز اولین ایرلاینی است که تمامی هواپیماهای نسل جدید را در ناوگان خود راه اندازی می‌کند. در حالی که بیشتر خطوط هوایی فقط یکی از آنها را انتخاب می‌کنند.
 • این هواپیما طولانی‌ترین پرواز جهان را از دوحه به اوکلند انجام می‌دهد. فاصله پایتخت قطر تا بزرگترین شهر نیوزلند ۱۴۵۳۴ کیلومتر است.
 • قطر ایرویز اولین شرکت هواپیمایی بود که ایرباس A350 را در ایالات متحده فرود آورد.
 • قطر ایرویز برای بیش از ۴۵ هزار نفر در سراسر جهان شغل ایجاد کرده که بیش از ۳۲۰۰۰ نفر از آنها کارمند این خطوط هوایی هستند.
 • قطر یکی از بزرگترین سالن‌های تجاری جهان را در دوحه دارد. سالن تجاری المورجان تقریباً ۱۰ برابر اندازه یک استخر شنای المپیک است.
 • سیستم سرگرمی قطر ایرویز Oryx One نام دارد. به غیر از برخی از هواپیماهای خانواده ایرباس A320، همه هواپیماها دارای صفحه تلویزیون شخصی بر پشت صندلی‌ها هستند.
 • قطر ایرویز ویزای ترانزیت رایگان و اقامت رایگان در هتل‌های بین المللی دوحه را به مسافرانی که به دوحه سفر می‌کنند را ارائه می‌دهد.

منبع ۱

منبع ۲

مقالات پربازدید