معرفی ایرلاین ایر عربیا

دانستنی های سفر و تور 16 بهمن ، 1400 5 دقیقه

ایرلاین ایر عربیا یا به نام عربی خود (العربیة للطیران) یکی از شرکت‌های هواپیمایی اماراتی  است. اگر چه از این کشور ایرلاین امارات در لیست بهترین ایرلاین‌های دنیا قرار دارد اما این شرکت هواپیمایی به دلیل قیمت‌های پایین پروازهایش شناخته می‌شود؛ البته قیمت پایین به معنای پایین بودن کیفیت‌های پروازی نیست. این روزها مسافرانی که شرایط سوار شدن به هواپیما را دارند و دوست دارند تا سفری اقتصادی و ارزان قیمت به سراسر دنیا داشته باشند، ایر عربیا را به عنوان یکی از الویت‌های خود در سفر انتخاب می‌کنند همانند ایرلاین سلام ایر که سعی دارد تا با عرضه قیمت‌های پایین، سفر کردن را برای تمامی افراد آسان کند. امروزه شرکت هواپیمایی ایر عربیا دارای خدمات برنامه‌ریزی شده به ۱۵۱ مقصد در خاورمیانه، شمال آفریقا، شبه قاره هند، آسیای میانه و اروپا است.
شرکت هواپیمایی ایر عربیا لوگوی ایرلاین خود را به شکل پرنده قرمز رنگی طراحی کرده است. البته رنگ بدنه این هواپیما می‌تواند به یکی از سه رنگ قرمز، خاکستری و سفید مشاهده شود. این پرنده بزرگ قرمز رنگ در دم و بر روی موتورهای هواپیماها دیده می‌شود. نوشته AirArabia به زبان انگلیسی در قسمت جلوی هواپیما به چشم می‌خورد. همچنین نام عربی آن به صورت العربیة للطیران در کنار نام انگلیسی ولی با سایز کوچکتر قرار گرفته است.
البته به دلیل قرار گرفتن دفتر مرکزی در شارجه، پایگاه اصلی این ایرلاین در فرودگاه بین المللی شارجه است. همانطور که در مقاله‌های قبلی به معرفی ایرلاین‌های مشهوری مانند: سنگاپور ایرلاین،‌ ایرلاین پگاسوس و ... پرداخته‌ایم، به دلیل محبوبیتی که این روزها پروازهای این خط هوایی در بین مسافران پیدا کرده است، در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بیشتر آن بپردازیم. اگر شما نیز فکر سفر با تور خارجی را در سر دارید و از طرفی دوست ندارید تا هزینه زیادی را بابت بلیط هواپیما بپردازید، ایر عربیا می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. پس برای کسب اطلاعات بیشتر، دقیق‌تر و تصمیم‌گیری راحت‌تر بهتر است ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

 

تاریخچه ایرلاین ایر عربیا

ایرلاین ایر عربیا از جمله بهترین شرکت‌های هواپیمایی است که در ۲۰ سال اخیر تاسیس شده است و قدمتی چندان زیادی ندارد؛ به همین دلیل تاریخچه کوتاهی دارد. اولین بار حکم افتتاح العربیة للطیران در ۳ فوریه ۲۰۰۳ توسط حاکم شارجه و عضو شورای عالی امارات متحده عربی صادر شد. به طوری که در همین سال، این شرکت به اولین ایرلاین ارزان قیمت در این کشور و خاورمیانه تبدیل شد. ایر عربیا موفق شد در ۲۸ اکتبر ۲۰۰۳ اولین پرواز خود از شارجه امارات به فرودگاه بین المللی بحرین انجام دهد. همچنین به دلیل مدریت عالی و کیفیت پروازها، این شرکت هواپیمایی موفق شد تا از همان سال اول فعالیت سودآور باشد.

مدیریت و مالکیت ایرلاین ایر عربیا

شرکت هواپیمایی ایر عربیا در اکتبر سال ۲۰۰۳ اولین پرواز خود را از شارجه به مقصد بحرین به صورت موفقیت آمیزی انجام داد. از همان سال‌ها نیز به عنوان ارزان‌ترین خط هواپیمایی در خاورمیانه شناخته شد. این شرکت هواپیمایی در بازار مالی دبی قرار گرفته و با نماد (AIRARABIA) شناخته می‌شود. هم اکنون این ایرلاین شامل یک هلدینگ با دارایی بیش از ۱۰ میلیارد درهم است. به دلیل مدیریت و برنامه‌ریزی بی‌عیب و نقص، این شرکت توانست از همان سال اول بهره‌برداری سودآوری داشته باشد. امروزه ایرلاین ایر عربیا موفق شده است تا خدمات مسافرتی و جهانگردی را در خاورمیانه و شمال آفریقا ارائه دهد.
هیئت مدیره این شرکت هواپیمایی از هفت عضو تشکیل شده است؛ هیئت مدیره‌های آن معمولا به صورت سه ساله تعیین می‌شود. دفتر مرکزی آن در مرکز فرودگاه شارجه در فاصله ۱۵ کیلومتری مرکز شهر دبی واقع شده است. 

سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرلاین ایر عربیا با سایر کشورهای جهان

خط هوایی ایرعربیا موفق شده است تا در چهار پایگاه بین‌المللی جهان سرمایه‌گذاری‌های مشترکی را انجام دهد. از جمله کشورهایی که دارای خطوط هوایی مستقر هستند عبارتند از:

 • مصر
  در ۹ سپتامبر ۲۰۰۹ ایرلاین ایر عربیا، مصر را جهت سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت مسافرتی و جهانگردی Travco Group انتخاب کرد. در نتیجه Air Arabia Egypt تاسیس شد. پروازهای تجاری این ایرلاین از اول ژوئن ۲۰۱۰ آغاز شد. ناوگان‌های ایر عربیای مصر شامل سه فروند هواپیما است.
 • اردن
  در ماه ژانویه ۲۰۱۵ شرکت هواپیمایی ایر عربیا از خرید ۴۹٪ از سهام شرکت هواپیمایی پترا خبر داد. ایر عربیا اردن پروازهایی به مقصدهای کویت، شرم الشیخ، اربیل و جده را انجام می‌داد. البته فعالیت‌های این دو شرکت در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید و هنوز از سر گرفته نشده است.
 • مراکش
  Air Arabia Maroc از دیگر سرمایه‌گذاری‌های ایرلاین ایر عربیا بود، که در سال ۲۰۰۹ در بزرگترین شهر مراکش یعنی کازابلانکا ایجاد شد. ناوگان‌های این شرکت عمدتاً مقاصد اروپایی را هدف خود قرار داده‌اند.
 • نپال
  در سال ۲۰۰۷ شرکت هواپیمایی ایر عربیا سرمایه‌گذاری مشترکی با شرکت هواپیمایی یتی با نام Fly Yeti را امضا کردند. هدف از این سرمایه‌گذاری در نپال ارائه خدمات به مقصاد بین المللی بود. اما به دلیل وضعیت نامشخص سیاسی و اقتصادی حاکم بر نپال و عدم حمایت دولت محلی این سرمایه‌گذاری از سال ۲۰۰۸ به حالت تعلیق درآمده است.

پیشرفت‌های ایرلاین ایر عربیا

ایرلاین ایر عربیا به همت مدیران و برنامه‌ریزی‌های تخصصی انجام شده موفق شده است، تا از سال ۲۰۰۳ که اولین پروازهای خود را انجام داد، تا به امروز پیشرفت‌های بسیاری را به دست آورد. از جمله این پیشرفت‌ها می‌توان به هدف قرار دادن ۱۵۱ مقصد در جهان برای انجام پروازهای خود اشاره کرد. همچنین از ابتدای تاسیس این شرکت تاکنون هر سال به دلیل قیمت پایین پروازها در مقابل کیفیت بالای سفرها به تعداد مسافران و سود این شرکت افزوده می‌شود. طبق آمارهای به دست آمده گفته می‌شود، تعداد مسافران در سال ۲۰۱۷ به ۸.۵ میلیون نفر رسیده است. همچنین ایر عربیا همواره به دنبال خرید انواع هواپیماهای مسافربری با کیفیت برای حمل و نقل مسافرانش بوده است، به طوری که امروز دارای ۵۵ ناوگان است.

مقصد‌های ایرلاین ایر عربیا

ایرلاین ایر عربیا امروزه ۱۵۱ مقصد در جهان را هدف قرار داده است و پروازهایی به صورت منظم به این مقصدها انجام می‌دهد. از جمله مقصدهای پروازی این شرکت هواپیمایی می‌توان به فرودگاه‌های خاورمیانه، شمال آفریقا، آسیا، اروپا و برخی از مقاصد جنوب شرق آسیا اشاره کرد. مسافران این مقصدها می‌توانند سفری اقتصادی و با کیفیت را با انتخاب ایر عربیا برای خود هدیه دهند.

ناوگان‌های ایرلاین ایر عربیا

شرکت هواپیمایی ایر عربیا همواره در تلاش بوده تا بهترین هواپیما‌های جهان را جهت رفاه و امنیت بیشتر مسافران خود خریداری کند. طبق آخرین آمارهای به دست آمده در اکتبر ۲۰۱۹، ایر عربیا دارای ناوگاه‌های زیر است:

 • Airbus A320-200
  Airbus A320-200 از جمله ناوگان‌هایی است که در اکثر پروازهای این شرکت استفاده می‌شود. ایرلاین ایر عربیا در حال حاضر دارای ۵۲ عدد از این نوع ایرباس است. ظرفیت این هواپیما ۱۶۸ مسافر است.
 • Airbus A320neo
  Airbus A320neo از جمله ناوگان‌هایی است که ایرلاین ایر عربیا ۷۳ عدد از آن را سفارش داده و هنوز تحویل نگرفته است. به زودی این ناوگان قرار است در پروازهای آن دیده شود.
 • Airbus A321neo
  Airbus A321neo از دیگر ناوگان‌هایی هست که هنوز در دسترس ایر عربیا نیست. چرا که به تازگی ۲۰ عدد از آن سفارش داده شده است.
 • Airbus A321LR
  در حال حاضر ۳ عدد از ناوگان Airbus A321LR در خط‌های پروازی ایر عربیا دیده می‌شود. این شرکت قصد دارد تا به زودی سه عدد دیگر از آن را خریداری کرده و به لیست هواپیماهای خود اضافه کند. ظرفیت این ناوگان‌ها در هر سفر ۲۱۵ مسافر است.
 • Airbus A321XLR
  Airbus A321XLR ناوگانی هست که ۲۳ عدد از آن‌ها سفارش داده است و قرار است به زودی تحویل ایر عربیا داده شود.
  با توجه به آمارهای به دست رسیده می‌توان متوجه شد، که ایر عربیا پیشرفت را اولین هدف خود قرار داده است؛ به طوری که امروزه دارای ۵۵ عدد ناوگان بوده و به زودی قرار است تعداد آن‌ها را افزایش دهد. چرا که حدود ۱۱۹ عدد ناوگان دیگر را سفارش داده است.

مزیت‌های پرواز با ایرلاین ایر عربیا

ایرلاین ایر عربیا برای رسیدن به موفقیت، رضایت و رفاه مشتری را در الویت اول برنامه‌های خود قرار داده است. به همین دلیل مزیت‌های پروازی بسیاری را با انتخاب این شرکت هواپیمایی می‌توان به دست آورد. از جمله اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • قیمت بسیار پایین در مقایسه با کیفیت و مسافت پروازها
 • بیمه مسافرتی
 • امکان انتخاب صندلی در حین رزرو پرواز
 • رزرو وعده‌های غذایی با توجه به سلیقه قبل از پرواز
 • امکان افزایش سقف مجاز وزن بار
 • بهره‌مندی از برخی امکانات به خصوص فرودگاه بین المللی شارجه
 • برخورداری از میهمان‌داران خوش برخورد

برای بهره‌مندی از این مزایا شما می‌توانید برای تور دبی خود از این ایرلاین استفاده کنید.

منبع

مقالات پربازدید