راهنمای سفر زمینی به گرجستان

راهنمای سفر 07 آذر ، 1402 6 دقیقه

یکی از مقاصد گردشگری خارجی محبوب و پرطرفدار ایرانیان، کشور گرجستان است. علاوه ‌بر جاذبه‌های طبیعی و توریستی منحصربفرد این کشور، نزدیکی گرجستان که در همسایگی ایران قرار دارد و اشتراکات فرهنگی و آداب و رسوم ایران با این کشور، از دلایل محبوبیت گرجستان برای مسافران ایرانی است. نزدیکی ایران با این کشور، امکان سفر زمینی به گرجستان را نیز فراهم کرده و این موضوع از دیگر دلایل انتخاب گرجستان به عنوان مقصد مسافرت ایرانیان است. البته از آنجا که ایران دارای مرز مشترک با گرجستان نیست، برای سفر زمینی به این کشور باید از یکی از کشورهای ارمنستان، ترکیه و یا آذربایجان بگذرید.

در این مقاله نحوه و راه‌های سفر به گرجستان به صورت زمینی و شرایط و مدارک لازم برای این سفر را توضیح داده‌ایم. توصیه می‌کنیم اگر قصد سفر به گرجستان را دارید، حتما به گزینه سفر زمینی فکر کنید و برای آگاهی بیشتر در این مورد، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

راهنمای سفر زمینی به گرجستان

گرجستان به دلیل همسایگی و فرهنگ نزدیکی که با ایران دارد، از دیرباز یکی از گزینه‌های سفر برای ایرانیان بوده است. اما پیشرفت‌های چشمگیر گرجستان در دهه‌های اخیر به معنای واقعی این کشور را به یکی از قطب‌های گردشگری در منطقه اوراسیا تبدیل کرده است. بطوریکه به شهر تفلیس، پایتخت گرجستان؛ لقب عروس اوراسیا را داده‌اند. برای سفر به گرجستان، سفر هوایی تنها گزینه نیست و امکان سفر زمینی به این کشور زیبا از ایران وجود دارد. درست است که ایران با گرجستان مرز مشترک ندارد، اما فاصله زیادی بین ایران و گرجستان نیست و از طریق مرزهای کشورهای دیگر می‌توان به گرجستان سفر زمینی داشت.

امکان سفر زمینی سبب شده که افراد بیشتری توانایی سفر به این کشور را داشته باشند. زیرا نسبت به سفر هوایی هزینه‌ها به شدت کاش می‌یابد. طبیعتا سفر هوایی راحت‌تر بوده و زمان رسیدن به مقصد بسیار کوتاه‌تر از سفر زمینی است. اما سفر زمینی هم جذابیت‌های خود را داشته و شما می‌توانید از مسیر لذت ببرید. برای سفر با تور گرجستان به صورت زمینی شما باید از کشور سومی هم بگذرید و در نتیجه فرصت بازدید از کشور دیگری را نیز خواهید داشت. در ادامه مسیرهای زمینی رسیدن به گرجستان را بررسی خواهیم کرد.

 

عکس: travelbyinterest.com

 

مسیرهای سفر زمینی به گرجستان

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، ایران مرز زمینی مشترکی با کشور گرجستان ندارد. بنابراین اگر قصد سفر زمینی با تور گرجستان را دارید باید از مرز یک کشور دیگر وارد خاک گرجستان شوید. از ایران به سه طریق می‌توان به گرجستان سفر کرد. ایران با سه کشور ارمنستان، ترکیه و آذربایجان مرز زمینی مشترک دارد که این سه کشور با گرجستان هم مرز هستند. اگر دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی اقدام کرده‌اید، پس به راحتی می‌توانید به این سفر زمینی بروید. بنابراین از طریق این سه کشور می‌توان به صورت زمینی به گرجستان سفر کرد. در زیر به تک تک هر کدام از این مسیرها می‌پردازیم:

۱. سفر زمینی به گرجستان از مرز ترکیه

پر طرفدارترین و راحت‌ترین راه سفر به گرجستان، عبور از کشور ترکیه است. راحت‌ترین راه رفتن به ترکیه و از آنجا سفر به گرجستان از مرز بازرگان در استان آذربایجان شرقی است. برای این کار باید ابتدا به تبریز رفته و با پیمودن مسافت ۲۹۰ کیلومتر به مرز بازرگان بروید. از مرز بازرگان وارد کشور ترکیه خواهید شد و با عبور از شهرهایی همچون دوبایزید، ایقدیر، کارس و آرداهان به مسافت ۳۸۰ کیلومتر به مرز واله، مرز مشترک ترکیه و گرجستان خواهید رسید. مدت زمان تقریبی برای رسیدن از بازرگان به واله در حدود ۴ الی ۵ ساعت است.

 البته واله تنها مرز مشترک ترکیه و گرجستان نیست و می‌توانید از مرز سارپی برای رفتن از ترکیه به گرجستان استفاده کنید. اما مزیت مرز واله این است که به صورت ۲۴ ساعته خدمات ارائه می‌دهد و امکان عبور ۲۴ ساعته وجود دارد. اما مرزهای دیگر در ساعت مشخصی از شبانه روز اجازه عبور می‌دهند.

 

شهرهای توریستی گرجستان

 

عکس: en.wikipedia.org

 

۲. سفر زمینی به گرجستان از مرز آذربایجان

اگر می‌خواهید از طریق کشور آذربایجان به گرجستان سفر کنید، باید بدانید که ایران دارای دو مرز مشترک با کشور آذربایجان است. در نظر داشته باشید برای ورود به آذربایجان باید ویزا دریافت کرد. اولین مرز مشترک ایران و آذربایجان مرز آستارا در استان گیلان است. به دلیل طبیعت زیبای مسیر بین آستارا تا آذربایجان، مرز آستارا جز مرزهای شلوغ محسوب می‌شود و سالانه مسافران زیادی از این مرز بین ایران و آذربایجان تردد می‌کنند.

مرز دیگر آذربایجان با کشور ما مرز بیله سوار در استان آذربایجان غربی است. مسافت تهران تا این مرز نسبت به مرز آستارا بیشتر است. هردوی این مرزها به صورت ۲۴ ساعته خدمات ارائه می‌کنند. مرز مشترک آذربایجان به گرجستان هم مرز تسیتل خیدی-پل قرمز است و شما باید پس از ورود به آذربایجان به سمت این مرز بروید. البته جا دارد بگوییم که از دوران کرونا تا به امروز همچنان مرز زمینی ایران با آذربایجان بسته بوده و امید است در آینده کوتاه فعالیت‌ها دوباره از سر گرفته شود.

عکس: dontstopliving.net

 

۳. سفر زمینی به گرجستان از مرز ارمنستان

راه دیگر که شما را ازایران به گرجستان می‌رساند، کشور ارمنستان است. اگر بخواهید از سمت ارمنستان به گرجستان بروید باید از مرز نوردوز خارج شوید. این مرز در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. مرز بین کشور ارمنستان و گرجستان هم ساداخلو است.

 

جاذبه‌های گردشگری گرجستان

عکس: dontstopliving.net

 

مدارک مورد نیاز برای سفر زمینی به گرجستان

اگر قصد خروج زمینی از ایران و حرکت به سمت گرجستان را دارید، نیاز است حتما مدارکی را به همراه داشته باشید. به همراه داشتن این مدارک ضروری است و بدون ارائه آن‌ها اجازه خروج از کشور و ورود به مقصد را نخواهید داشت. بطورکلی با هر روشی که بخواهید به گرجستان سفر زمینی داشته باشید، باید مدارک زیر همراهتان باشد:

  • پاسپورت یا گذرنامه با حداقل ۷ ماه اعتبار
  • ویزا (البته در صورتی که قرار است از آذربایجان به گرجستان بروید، نیاز به ویزا دارید. خود کشور گرجستان به ویزا نیازی ندارد.)
  • مدارک پرداخت عوارض خروج از کشور
  • برگه کاپوتاژ خودرو؛ برگه کاپوتاژ سندی است که برای خروج ماشین شخصی خود باید از اداره گمرک دریافت کنید. برگه کاپوتاژ برای زمانی است که بخواهید با ماشین شخصی به گرجستان بروید. برای دریافت این برگه باید کلیه مدارک مربوط به ماشین و مدارک شناسایی خود را به اداره گمرک ارائه کنید.
  • گواهینامه بین المللی؛ گواهینامه بین المللی را از طریق سایت کانون جهانگردی و اتومبیل رانی باید از قبل دریافت کنید.
  • پلاک بین المللی؛ برای دریافت پلاک بین المللی هم باید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیل رانی مراجعه کنید.
  • سند سبز یا برگه مالکیت خودرو
  • بیمه شخص ثالث

قابل ذکر است که به همره داشتن برگه کاپوتاژ، گواهینامه، پلاک، مدارک خودرو و بیمه شخص ثالث برای مواقعی است که با ماشین شخصی به گرجستان می‌روید. در نتیجه اگر قصد سفر با تور زمینی گرجستان را داشتید نیازی به تهیه این مدارک نخواهد بود.

عکس: visittheusa.com

 

روش‌های سفر زمینی به گرجستان

اگر مسیر زمینی را برای سفر به گرجستان انتخاب کرده‌اید، سه گزینه در برابر شما قرار دارد. در واقع شما می‌توانید به سه طریق به گرجستان سفر زمینی داشته باشید. این سه طریق عبارتند از:

۱. سفر زمینی به گرجستان با ماشین شخصی

اگر اهل رانندگی‌های طولانی هستید، با ماشین شخصی به گرجستان بروید. شاید مسافرت با ماشین شخصی به کشوری دیگر کمی طولانی و خسته کننده باشد، اما طبیعت در مسیر حرکت شما از ایران به گرجستان چنان زیبا است که مطمئنا از آن لذت خواهید برد و از مسافرت با ماشین شخصی پشیمان نخواهید شد. خوبی مسافرت با اتومبیل شخصی این است که شما هرجایی که دوست داشته باشید و یا هنگام عبور از طبیعت‌های زیبا و بکر، می‌توانید توقف کرده و مدتی استراحت کنید و از طبیعت لذت ببرید. البته برای اجازه سفر به گرجستان با اتومبیل شخصی باید از قبل مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و همراه داشته باشید. مدارکی که برای مسافرت زمینی با اتومبیل شخصی نیاز است شامل برگه کاپوتاژ، گواهینامه بین المللی، پلاک ترانزیت یا بین المللی، بیمه شخص ثالث، پرداخت عوارض خروج از کشور و مدارک مالکیت خودرو هستند.

 

مزایا بیمه مسافرتی

عکس: travelalaska.com

 

۲. سفر زمینی به گرجستان با اتوبوس

یکی از انتخاب‌های شما برای سفر به گرجستان به صورت زمینی، مسافرت با اتوبوس است. اگر شریط استفاده از خودروی شخصی ندارید و نمی‌خواهید مسیر زیادی را رانندگی کنید، اتوبوس گزینه مناسبی خواهد بود. خوشبختانه از ایران به سمت تفلیس اتوبوس مستقیم وجود دارد و شما می‌توانید بدون دغدغه با تهیه بلیط، سفری راحت به سمت گرجستان داشته باشید. پایانه‌های آزادی و بیهقی دارای اتوبوس به مقصد گرجستان هستند که از مرز ترکیه و یا ارمنستان به آذربایجان می‌روند. در این دو مرز شما نیازی به ویزا ندارید. علاوه‌بر تهران پایانه مسافربری تبریز هم به مقصد تفلیس اتوبوس دارد که از مرز ترکیه وارد گرجستان می‌شود.

عکس: travelalaska.com

 

۳. سفر به گرجستان با قطار

اگر می‌خواهید با قطار به گرجستان سفر کنید باید بدانید که هنوز خط مستقیمی از ایران به سمت گرجستان راه اندازی نشده است. شما برای انتخاب سفر ریلی می‌توانید به کشورهای ترکیه و یا ارمنستان رفته و از آن‌جا با قطار به گرجستان سفر کنید.

 

تور لحظه آخری چیست؟

عکس: tbilisilocalguide.com

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به صورت مختصر و مفید هرآنچه که شما نیاز دارید از سفر زمینی به گرجستان بدانید را بازگو کنیم. اگر قصد سفر زمینی به این کشور دارید، باید ابتدا ببینید به چه طریقی می‌خواهید سفر کنید. اگر قصد سفر با اتومبیل شخصی را دارید باید از قبل مدارک مربوطه را آماده کنید و همراه خود داشته باشید. پس از تعین نحوه سفر خود، با توجه به موقعیت مکانی که دارید باید مرزی که می‌خواهید از آن خارج شده و به گرجستان بروید را مشخص کنید. با برنامه ریزی درست می‌توانید اوقات خوشی را در این مسافرت برای خود رقم بزنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تورهای زمینی گرجستان می‌توانید با همکاران ما در مجموعه آویسا تراول تماس بگیرید.

عکس: auto.hindustantimes.com

 

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴

منبع ۵

مشاوره رایگان