فرودگاه بین‌المللی گوا‎

راهنمای سفر 20 اسفند ، 1402 5 دقیقه

برای کسانی که عاشق تفریحات دریایی بوده و در عین حال رویای سفر به تور هند را در سر دارند، گوا یکی از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود زیرا این مقصد یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی هند است. این شهر زیبا و توریستی با سواحل زیبای خود توانسته مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی هند قرار بگیرد. به خصوص اینکه شهر گوا دارای فرودگاه بین‌المللی بوده و توریست‌ها فرصت دسترسی مستقیم و آسان به آن را خواهند داشت. فرودگاه بین‌المللی گوا که با نام فرودگاه دابولیم شناخته می‌شود توسط سازمان فرودگاه های هند (AAI) مدیریت شده می‌شود. پس اگر تصمیم خود را برای سفر به شهر ساحلی گوا در هند گرفته‌اید برای آشنایی بیشتر با فرودگاه آن حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

آشنایی با فرودگاه گوا

فرودگاه دابولیم (Dabolim Airport) یا همان فرودگاه بین‌المللی گوا با ارائه خدمات پروازی داخلی و خارجی به مقاصد مختلف گردشگری به عنوان فرودگاه اصلی ایالت گوا شناخته می‌شود. این فرودگاه توسط سازمان فرودگاه‌های هند (AAI) به عنوان یک منطقه غیر نظامی در یک پایگاه هوایی نیروی دریایی هند به نام INS Hansa  اداره می‌شود. از لحاظ مکانی فرودگاه گوا در دابولیم، منطقه گوا جنوبی قرار گرفته و فاصله آن تا واسکو داگاما به عنوان نزدیک‌ترین شهر ۴ کیلومتر است. این فرودگاه سالانه بیش از ۹ میلیون مسافر را به مقاصد مختلف جابجا می‌کند. کشورهای اروپایی و آسیایی از اصلی‌ترین مقاصد پروازهای این فرودگاه است.

 • کد یاتا: GOI
 • کد ایکائو: VOGO
 • آدرس وبسایت: https://www.goanairport.com/
 • موقعیت: دابولیم، منطقه جنوبی گوا، هند
 • سال تاسیس: ۱۹۵۵

 

تاریخچه فرودگاه گوا

این فرودگاه در سال ۱۹۵۵ توسط دولت Estado da Índia Portuguesa در زمینی به مساحت ۲۴۹ هکتار به نام Aeroporto de Dabolim ساخته شد که بعداً رسماً به Aeroporto General Bénard Guedes تغییر نام داد. البته این فرودگاه تا سال ۱۹۶۱ به عنوان مرکز اصلی شرکت هواپیمایی TAIP هند - پرتغالی (Transportes Aéreos da Índia Portuguesa)  خدمت رسانی می‌کرد که مقاصد دامان، دیو، کراچی، موزامبیک و تیمور پرتغالی را هدف قرار می‌داد. در همان سال و در جریان الحاق گوا، فرودگاه توسط نیروی هوایی هند بمباران شد و بخش‌هایی از زیرساخت‌ها ویران شدند. بعد از به تصرف درآمدن فرودگاه توسط نیروهای هندی بازسازی‌هایی در آن صورت گرفته و آماده خدمت رسانی شد. سپس در طول سال‌ها بخش‌های بیشتری از آن مورد بازسازی قرار گرفت تا اینکه ترمینال یکپارچه فرودگاه در دسامبر ۲۰۱۳ افتتاح گردید. امروزه این فرودگاه به یکی از مهم‌ترین بخش‌های مسافربری در کشور هند تبدیل شده و آمارها حاکی از آن هستند که در سال ۲۰۱۹ - ۲۰۲۰ بیش از ۸.۳۶ میلیون مسافر از طریق فرودگاه گوا جابجا شده‌اند. پروازهای اصلی این فرودگاه مربوط به چندین خط هوایی چارتر اروپایی و همچنین چندین پرواز چارتر به شهرهای مختلف روسیه هستند.

 

ترمینال یکپارچه فرودگاه گوا

وسعت فرودگاه گوا در حال حاضر چیزی در حدود ۶۸۸ هکتار بوده و همان طور که گفته شد سهم بالایی را در جابجایی مسافران تور هند ایفا می‌کند. به طوری که روزانه تقریبا ۱۸۰ پرواز غیرنظامی در آن صورت می‌گیرد. همچنین به دلیل موقعیت مکانی و قرار گرفتن آن در کنار دریا از فرودگاه گوا برای اهداف آموزشی پرواز نظامی نیز بهره‌برداری می‌شود. همچنین این فرودگاه دارای ساختمان ترمینال یکپارچه است که هم مسافران بین المللی و هم مسافران داخلی را اداره می‌کند. این ساختمان دارای طراحی جذابی بوده و از شیشه‌های زیبا و سازه‌های دهانه فولادی بزرگ برای ساخت آن استفاده شده است. این ترمینال با مساحت ۳۶۰۰۰ متر مربع برای پذیرایی از پنج میلیون مسافر در سال طراحی شده و مجهز به هشت پل هوایی است. همچنین دارای ۷۵ باجه ورود، ۲۲ باجه برای خروج در سفرهای خارجی، ۱۸ باجه برای ورود در سفرهای خارجی، ۱۴ باجه چک امنیتی و هشت باجه گمرک است. ناگفته نماند که ساختمان‌های ترمینال قدیمی پس از راه اندازی ترمینال جدید در سال ۲۰۱۳ بسته شدند.

 

خطوط هوایی و مقاصد قرارداد مشترک با فرودگاه گوا

مهم‌ترین موضوع در مورد یک فرودگاه، مقاصدی است که به منظور جابجایی مسافران مورد هدف قرار می‌دهد. همان طور که گفته شد، فرودگاه بین‌المللی گوا با ظرفیت پذیرش بیش از ۸ میلیون مسافر در سال به مقاصد گردشگری مختلفی خدمت رسانی می‌کند. از جمله مهم‌ترین این مقاصد و خطوط هوایی قرارداد مشترک با آن را در زیر عنوان کرده‌ایم:

امروزه حدود ۱۲۰۰ پرواز بین المللی از طریق فرودگاه گوا در سال انجام می‌شود که حدود ۹۳ درصد آن‌ها مربوط به پروازهای چارتر بین‌المللی - توریستی هند هستند.

 

راه‌های دسترسی به فرودگاه گوا

مسافران می‌توانند با استفاده از تاکسی، اتوبوس، قطار و همچنین اتومبیل شخصی به فرودگاه بین‌المللی گوا دسترسی داشته باشند. برای دسترسی آسان در زیر به بررسی تک تک آن‌ها می‌پردازیم:

 • اتوبوس‌های عمومی

اتوبوس‌های عمومی به شهر مجاور فرودگاه، واسکو داگاما، با فاصله تقریبا ۴ کیلومتر از آن می‌روند. همچنین ایستگاه اتوبوس Chicalim در فاصله تقریبا ۱.۵ کیلومتری از آن قرار دارد که مسافران می‌توانند از آن‌ها برای دسترسی به ایستگاه‌های مختلف منطقه استفاده کنند. مینی‌بوس‌های محلی نیز دو شهر واسکو داگاما و چیکلیم را به فرودگاه متصل می‌کنند.

 • تاکسی

مثل هر فرودگاه بین‌المللی دیگر، فرودگاه گوا نیز دارای ایستگاه تاکسی‌ بوده و مسافران می توانند با کرایه آن‌ها تقریبا به هر نقطه‌‌ای از شهر دسترسی پیدا کنند. توجه داشته باشید که این تاکسی‌ها به رنگ زرد و مشکی بوده و اگر می‌خواهید تاکسی را از قبل رزرو کنید، می‌توانید به سایت cabgoa.com مراجعه کنید.

 • خطوط راه آهن

خطوط راه آهن هند، که از گوا نیز عبور می‌کند، از کنار فرودگاه بین‌المللی گوا گذشته و دسترسی مسافران به آن را آسان می‌کند. نزدیکترین ایستگاه، ایستگاه راه آهن دابولیم است. همچنین مسیرهای راه آهن Konkan به Margao در جنوب گوا، Tivim در شمال گوا، Carambolim  و Ponda از دیگر مقاصد مناسب برای گردشگران هستند که با توجه به مقصد نهایی خود می‌توانند در آن‌ها پیاده شوند.

به عنوان نکته نهایی ناگفته نماند که در حال حاضر دولت قصد راه‌اندازی سیستم مونوریل را نیز دارد که در آینده افتتاح خواهد شد.

 

دانستنی‌های جالب در مورد فرودگاه گوا

همیشه آشنایی با یک سری اطلاعات حاشیه‌ای در مورد موضوعات مختلف برای افراد جذاب هستند. از همین رو اکنون که با مهم‌ترین نکات در مورد فرودگاه گوا آشنا شدید، به چند نکته قابل توجه در مورد آن می‌پردازیم:

 • فرودگاه گوا علاوه بر خدمات پروازی در حوزه ارائه آموزش‌های پرواز نظامی نیز فعالیت می‌کند. آموزش پرواز نظامی در دابولیم به صورت پنج روز در هفته از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱:۰۰ ظهر انجام می‌شود. از همین رو در این بازه زمانی هیچ پروازی به مقاصد مختلف در آن صورت نمی‌گیرد.
 • فرودگاه گوا در کنار خدمات جابجایی مسافر در زمینه جابجایی محموله‌های پستی نیز فعالیت می‌کند. به طوری که تخمین زده می‌شود سالانه ۵۰۰۰ تن محموله توسط خطوط هوایی قرارداد مشترک با این فرودگاه به مقاصد مختلفی منتقل می‌گردد. بیشتر محموله‌های هوایی مربوط به خطوط هوایی ایر ایندیا هستند.
 • تعداد مسافرانی که از طریق فرودگاه گوا جابجا می‌شود، به صورت سالانه در حال افزایش هستند. از همین رو تخمین زده می‌شود در سال‌های آینده دولت وسعت اقدام به گسترش فرودگاه کند.
 • این تنها فرودگاه در ایالت است و به عنوان یک پایگاه غیر نظامی در یک پایگاه هوایی نظامی به نام INS Hansa فعالیت می‌کند و همین موضوع باعث جلب توجه مسافران شده است.
 • هر چند که فرودگاه گوا جز شلوغ‌ترین فرودگاه‌ها به حساب می‌آید اما آنچه که جالب است قرار گرفتن این فرودگاه در رتبه ۵۰ام از لحاظ شلوغی در کشور است.

 

منبع

 

مقالات پربازدید