جشن آب تایلند

راهنمای سفر 25 فروردین ، 1399 5 دقیقه

تایلند به دلیل جاذبه‌های طبیعی بکر، سواحل بی‌نظیر و تفریحات متنوع، یکی از بهترین مقاصد جنوب شرق آسیا است. جشن آب در تایلند یا به عبارتی دیگر جشنواره Songkran از مهمترین جشن‌های آغاز سال نو در تایلند است. این جشنواره‌ی باشکوه، همه ساله طی مراسم خاصی در ماه آوریل (اواخر فروردین) در تایلند برگزار می‌شود. ماهیت اصلی آن به این صورت است که مردم در روز خاصی به خیابان‌ها می‌آیند و با سطل آب یا تفنگ‌های مخصوص، آب بر روی هم می‌پاشند و هم‌دیگر را خیس می‌کنند. این جشن به قدری در میان تایلندی‌ها و گردشگران تور تایلند محبوب شده است که گفته می‌شود سالانه بیش از ۱.۲ میلیون نفر از سراسر جهان، برای بازدید و شرکت در آن به این کشور سفر می‌کنند.

 

درباره‌ی جشن آب در تایلند

جشن آب در تایلند که در بین بومیان منطقه با نام Songkran شناخته می‌شود، یکی از فستیوال‌های قدیمی این کشور به حساب می‌آید. نام Songkran از یک کلمه سانسکریت به معنای حرکت ستارگان گرفته شده است. می‌توان علت این نام‌گذاری را به دلیل مصادف شدن آن با سال جدید تایلند ربط داد. در اصل این جشن، آغاز فصل بهار بارانی را به تایلندی‌ها نوید می‌دهد. دلیل دیگری که می‌توان آغاز فصل بهار را به جشن گرفتن با آب نسبت داد، این است که با آغاز فصل بهار، کشاورزان تایلندی شروع به کاشت برنج می‌کنند. از آن‌جایی که کاشت و پرورش برنج به آب زیادی احتیاج دارد، مردم آغاز فصل بهار را با آب‌پاشی بر روی هم و شادی جشن می‌گیرند.  

Songkran معمولا ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد. مردم در این روز خانه‌های خود را با آب می‌شویند و معابد را تمیز می‌کنند. روز اول جشن آب در تایلند به عنوان روز ملی سالمندان نیز شناخته می‌شود که مردم به بت‌کده‌ها می‌روند و بر روی کاهنان و سالمندان بودایی آب می‌ریزند. همچنین آب‌های معطری را بر روی تصویر بودا در معبد می‌ریزند. روز دوم Songkran روز ملی خانواده نامیده می‌شود. در این روز، تمام اعضای خانواده صبح زود بیدار می‌شوند و برای نظافت و شست‌و‌شوی معبدها، به کاهنان بودایی کمک می‌کنند. در روزهای دیگر نیز خیابان‌ها شاهد تفریح و شادی مردم با آب‌پاشی هستند. البته امروزه این فستیوال حالت سنتی خود را تقریبا از دست داده و بیشتر به تفریح در خیابان‌ها تبدیل شده است.

تاریخچه جشن آب در تایلند

قدمت جشن آب در تایلند، به قبل از سال ۱۹۴۰ برمی‌گردد. در گذشته این فستیوال طبق تاریخ‌های قمری برگزار می‌شده است، لذا هر سال تاریخ آن متفاوت بود. اما امروزه تایلند روز جهانی خاصی را مشخص کرده است و هر سال جشن‌ را در همین روزها اجرا می‌کند. این روزهای تعیین شده ۱۳ ام تا ۱۵ ام ماه آوریل (۲۵ تا ۲۷ فروردین) است. مردم تایلندی و گردشگران در این تاریخ‌ها به خیابان‌ها می‌آیند و یکی از باشکوه‌ترین نبردهای آب را تجربه می‌کنند. این فستیوال در شهرهای توریستی تایلند با عظمت و شکوه بیشتری برگزار می‌شوند. گردشگرانی که به این فستیوال شاد و متفاوت علاقه داشته باشند، می‌توانند تور تایلند خود را بر طبق این روزها تنظیم کنند. بی‌شک سفر به تایلند در یکی از این روزها و تجربه شرکت در این جشن، برای هر مسافری جذاب خواهد بود.

تفریحات مرسوم در روز جشن آب تایلند

برای این‌که جشن آب تایلند با شکوه بیشتری برگزار شود و تمامی شرکت کنندگان لذت بیشتری را از جشن ببرند، تفریحات متنوع و شادی را شاهد خواهید بود. از جمله این تفریحات عبارتند از:

 • آب‌پاشی و خیس کردن هم‌دیگر توسط سطل آب، شلنگ، تفنگ آبی و ...
 • شستن و حمام کردن خدایان بودایی در معابد به صورت دسته جمعی
 • جمع شدن بومیان دور هم و اجرای نمایش‌های خنده‌دار و طنز
 • اجرای موسیقی‌های زنده در سطح شهر توسط خوانندگان بنام تایلندی

بهترین مکان‌های پیشنهادی برای شرکت در جشن آب در تایلند

برای این‌که بتوانید از فستیوال Songkran نهایت لذت را ببرید، پیشنهاد می‌کنیم تا به مکان‌هایی بروید که این فستیوال با شور بیشتری برگزار می‌شود. برای این‌که به راحتی بتوانید به شهرهای معرفی شده برسید و هزینه‌ی چندانی هم بر دوش شما نیفتید ایرلاین Lion Air بهترین گزینه برای سفرهای درون مرزی تایلند است.

جشن آب بانکوک

می‌توانید برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنید که در بانکوک به این جشن با شکوه برسید، چرا که در کنار جشن می‌توانید از مراکز خرید بانکوک هم خریدهای مناسبی انجام دهید. Songkran جشنی باشکوه در تایلند است. از این رو در این روز تمامی خانواده‌ها و دوستانی که در طول سال کدورت‌هایی داشتند، به خیابان‌ها می‌آیند و با هم آشتی می‌کنند. شهر بانکوک به عنوان پایتخت کشور تایلن،د یکی از مکان‌هایی است، که جشن آب در آن با هیجان و شکوه بسیار زیادی اجرا می‌شود. در این روز، کسی را نمی‌توانید در بانکوک پیدا کنید که به سر کار برود، حتی بازارهای محلی بانکوک هم در بسیاری مناطق تعطیل هستند. تمامی کارمندان مرخصی می‌گیرند تا در این جشن بزرگ شرکت کنند. برجسته‌ترین مکان‌های موجود در بانکوک برای برگزاری این فستیوال عظیم به صورت زیر هستند:

 • خیابان Khao San یکی از اصلی‌ترین مکان‌هایی است که میزبانی این جشن باشکوه را به عهده گرفته است. در طول جشن Songkran، سرتاسر این خیابان به میدان نبرد با آب تبدیل می‌شود. اگر در این روز به این خیابان در بانکوک بروید، هیچ گزینه‌ای جز خیس شدن نخواهید داشت.
 • پر‌جمعیت‌ترین و شلوغ‌ترین خیابان بانکوک در روز جشن آب، خیابان Silom است. در این روز، شما هیچ وسیله نقلیه‌ای را در این خیابان مشاهده نخواهید کرد. فقط مردم هستند که از کل سطح شهر به این منطقه می‌آیند و هم‌دیگر را خیس می‌کنند. راحت‌ترین روش برای رسیدن از هر نقطه از بانکوک به این خیابان استفاده از اپلیکیشن Grab است.

جشن آب پوکت

شهر پوکت یکی دیگر از شهرهای تایلند است که میزبان برگزاری جشن باشکوه آب است. در پوکت شما می‌توانید در روز جشن سونگکران در کنار خود، گردشگران و بومیان زیادی را مشاهده کنید که قوطی‌های آب، اسلحه‌های آبی و سطل به دست گرفته‌ و منتظر شروع این جشن هستند. در شهر پوکت ساحل پاتونگ اصلی‌ترین نقطه در طول جشن است. شما در این‌جا پرشورترین حالت فستیوال را تجربه خواهید کرد. در همین منطقه و سایر نقاط پوکت هم می‌توانید شب‌ها را در نایت کلاب‌های پوکت که در این کشور و حتی منطقه مشابهی ندارند بگذرانید و لذت تفریح خود را به حداکثر برسانید.

جشن آب چیانگ مای

انتخاب شهر چیانگ مای برای شرکت در جشن آب در تایلند، یکی دیگر از بهترین گزینه‌های پیش رو است. چیانگ مای در این روز، شاهد سطح بالایی از تفریح و شادی منحصر به فرد خواهد بود. مطمئنا اگر با تور تایلند به چیانگ مای سفر کنید، تجربه منحصربه‌فردی را در این روزها می‌توانید تجربه کنید. به طور کلی، Songkran در سراسر این شهر برگزار می‌شود. افراد با هر گروه سنی در این روز به خیابان‌ها می‌آیند و با پاشیدن آب بر روی یک‌دیگر نهایت لذت و تفریح را تجربه می‌کنند. اما اصلی‌ترین مکان اجرای جشن آب، در سمت دروازه Tha Pae است. در این مکان، غرفه‌های متنوع و مختلفی در کنار خیابان قرار داده شده است که می‌توانید لذت تفریح خود را با خرید و خوردن خوراکی‌های مخصوص تایلندی چندین برابر کنید.

سوالات متداول در مورد جشنواره آب تایلند

 1. چه زمانی جشنواره آب در تایلند برگزار می شود؟ جشنواره آب تایلند یا Songkran از ۱۳ تا ۱۵ آوریل هر سال ( ۲۵ فروردین تا ۲۷ فروردین) برگزار می‌شود.
 2. بهترین مکان برای حضور در جشنواره آب در تایلند کدام است؟ Chiang Mai ، Ayutthaya ، Bangkok و Koh Samui برخی از بهترین مکان‌ها برای جشن گرفتن جشنواره آب در تایلند هستند.
 3. چه چیزی باید به جشنواره آب تایلند آورد؟ دو عدد لباس، یکی برای پوشیدن در طول جشن و دیگری برای تغییر دادن، آرایش ضد آب (در صورت تمایل) و یک دوربین ضد آب، از مواردی است که باید در جشنواره آب به ارمغان بیاورید. البته این موارد علاوه بر وسایل ضروری سفر است که باید در سفر به همراه داشته باشید.
 4. بهترین زمان برای بازدید از تایلند چیست؟ بهترین زمان برای بازدید از تایلند از ماه نوامبر تا آوریل (اواسط آبان تا اواسط فروردین) است و اگر مایل به حضور در Songkran هستید، باید بازدید خود را در حدود ۱۳ تا ۱۵ آوریل برنامه‌ریزی کنید.
 5.  آیا تایلند یک کشور امن برای بازدید است؟ تایلند یک کشور امن برای بازدید است، اما به شما توصیه می‌شود که برای امنیت در سفر به اندازه کافی محتاط و آگاه باشید. مهم‌ترین بخش از حفظ امنیت آشنایی با روش‌های کلاهبرداری در سفر است تا گرفتار چنین سودجویانی نشوید.

 منبع

مشاوره رایگان