جاذبه‌های گردشگری آگرا

راهنمای سفر 22 فروردین ، 1403 8 دقیقه

وقتی صحبت از تور هند می‌شود، اولین چیزی که به ذهن هر مخاطبی می‌رسد، تاج محل است. بسیاری فکر می‌کنند که این مکان افسانه‌ای در دهلی هند قرار گرفته است، حال آن‌که این بنای زیبا در شهر آگرا قرار دارد. اما اولین مسیر گردشگری که به مسافران هند پیشنهاد می‌شود، مثلث طلایی هند است که شهر تاریخی آگرا نیز در آن قرار دارد و مسافران در اولین بازدید از هند، تاج محل را نیز بازدید خواهند کرد. آگرا شهری تاریخی و گردشگری واقع در کشور هند است. این شهر که در سواحل رودخانه یامونا قرار دارد، سالانه میزبان گردشگران بسیاری از جای جای دنیا است. آگرا در ۲۰۶ کیلومتری جنوب پایتخت ملی هند، دهلی نو واقع شده است. آگرا اگرچه شهری بسیار کوچک است که کمی حتی شبیه به روستاست اما جاذبه‌های آن فقط به تاج محل محدود نمی‌شود و بسیاری آثار بی‌نظیر در خود یا اطراف‌ش قرار دارد. در این مقاله، به بررسی تک تک جاذبه‌های گردشگری آگرا که بازدید از آن‌ها به تمامی مسافران این شهر توصیه می‌شود، می‌پردازیم.

تاج محل (Taj Mahal)

در بین جاذبه‌های گردشگری آگرا، تاج محل به عنوان زیباترین بنای جهان، همواره مورد توجه گردشگران بسیاری، در شهر تاریخی آگرا بوده است. این بنا توسط امپراتور مغول، شاه جهان، جهت یادبود همسر سوم خود ممتاز محل در قرن ۱۷ام ساخته شده است. گفته می‌شود که ساخت این بنا، تقریبا 17 سال طول کشیده است. این بنای تاریخی، کاملا از سنگ مرمر سفید ساخته شده و جزو بهترین آثار باستانی معماری محسوب می‌شود. این اثر تاریخی، توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است. علاوه بر آن، یکی از عجایب هفت‌گانه دنیای مدرن به حساب می‌آید. همه ساله بازدیدکنندگان زیادی (بیش از کل جمعیت آگرا) از دروازه‌های باشکوه تاج محل عبور می‌کنند، تا نگاهی اجمالی به این اثر تاریخی باشکوه بیندازند. تاج محل در زبان هندی، به معنای تاج کاخ‌ها است.

فاتح پور سیکری (Fatehpur Sikri)

فاتح پور سیکری، در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر آگرا واقع شده است و یک سفر یک روزه عالی، برای مسافران آگرا محسوب می‌شود. فاتح پور سیکری، مکانی بسیار زیبا است که عمدتا از ماسه سنگ‌های قرمز ساخته شده است. تاریخ ساخت این مکان، به قرن شانزدهم میلادی توسط امپراتور مغول اکبر بر می‌گردد. این مکان، در اصل یک شهر مستحکم است که توسط شاه ساخته شده و پانزده سال پایتخت امپراتوری وی بوده است. امروزه به یک میراث جهانی یونسکو و یک جاذبه گردشگری مشهور و نمونه خوبی از معماری مغول تبدیل شده است. فاتح پور سیکری، در یک نگاه، خلاصه‌ای از ویژگی‌های عالی معماری و همچنین اعتقادات مذهبی در هند است.

قلعه سرخ آگرا (Red Agra Fort)

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری آگرا، با شاهکار معماری که دارد قلعه سرخ آگرا است. این قلعه در سال ۱۵۷۳ توسط امپراطور اکبر ساخته شد. این مکان، در واقع یک محل مستحکم عظیم واقع در ساحل سمت راست رودخانه یامونا در آگرا است. نام این بنا، از ماسه‌های سنگ قرمز که در ساخت آن استفاده شده گرفته شده است. این قلعه، تا سال ۱۶۳۸ اولین مکان اقامتگاه مغولان بود. قلعه قرمز آگرا، آن‌قدر گسترده است که اغلب از آن، به عنوان یک شهر دیواردار یاد می‌شود.

مقبره اعتماد الدوله (Tomb of Itimad-ud-Daulah)

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری آگرا، مقبره اعتماد الدوله است. این بنا، با عنوان «کودک تاج محل» شناخته می‌شود. این بنا، نخستین آرامگاه در هند است که کاملا از سنگ مرمر ساخته شده است. این مکان، مقبره میر غیاث بگ وزیر شاه جهان (که بعداً با نام اعتماد الدوله شناخته می‌شد) است. بازدید از این مقبره، مانند قدم گذاشتن در تاریخ آگرا است. مقبره اعتماد الدوله، در ساحل رودخانه یامونا و در محوطه تاج محل قرار گرفته است.

مهتاب باغ (Mehtab Bagh)

مهتاب باغ، یکی از آخرین باغ‌های مغول و یکی از دیدنی‌ترین مناطق در آگرا است. این باغ، مشرف به تاج محل و مقبره اعتماد الدوله است. این باغ با یک تقارن مناسب و کاملا مطابق با باغ‌های تاج محل ساخته شده است. بازدید از این مکان، این فرصت را به گردشگران می‌دهد تا از غروب زیبای آفتاب لذت ببرند و عکس‌های بسیار زیبایی را ثبت کنند. گفته می‌شود که شاه جهان، این باغ را برای خودش طراحی کرده و دستور ساخت آن را داده است تا بتواند به اینجا بیاید و زیبایی نامحدود اثر هنری خود و طبیعت زیبا را تحسین کند. امروزه گردشگران می‌توانند از درختان میوه و گیاهان پر گل و گیاهان دارویی با شکوفه‌های زیبای موجود در این باغ، لذت ببرند.

خرید در آگرا (Shopping In Agra)

آگرا در مرحله اول به دلیل وجود بناهای تاریخی، قلعه‌ها، کاخ‌ها و مقبره‌ها شناخته شده است. اما در پشت این شگفتی‌های معماری، مراکز خرید سنتی و بازارها پنهان شده‌اند. گردشگران می‌توانند انواع بی‌شماری از صنایع دستی منحصر به فرد را در این شهر پیدا کنند و سوغاتی‌ها یا یادگارهایی را برای خود یا دوستان و آشنایان از آگرا تهیه کنند. یکی از متداول‌ترین کالاهای خریداری شده در آگرا، ماکت مرمری کوچک تاج محل است. شخصی که به آگرا می‌آید دست خالی برنمی‌گردد زیرا تعداد زیادی مغازه هنری، صنایع دستی و سوغاتی‌های دیگری در آن وجود دارد. البته توصیه می‌کنیم در تمامی خریدهای خود در هند، چانه زنی کنید. چرا که فروشندگان هندی در ابتدا قیمت‌های خیلی بالایی را به مشتری می‌گویند که با کمی صحبت کردن، می‌توان آن را به مقدار خیلی زیادی کاهش داد.

مقبره اکبر (Tomb of Akbar)

امپراتور بزرگ مغول، با نام اکبر در آرامگاهی به نام مقبره اکبر دفن شده است. این آرامگاه، که این روزها به یکی از جاذبه‌های گردشگری آگرا تبدیل شده است، یک شاهکار مهم معماری دوران مغول است. این آرامگاه، در سیکاندرا واقع در حومه آگرا قرار دارد و گمان می‌رود که قدمت آن، به بین سال‌های ۱۶۰۵ تا ۱۶۱۸ برمی‌گردد. این بنای تاریخی و زیبا، کاملا از ماسه سنگ و سنگ مرمر سفید ساخته شده است. خود امپراطور تا زمان مرگ‌ش بر ساخت این بنا، نظارت داشت. اما با این حال، ساخت مقبره اکبر توسط پسرش سلیم به پایان رسید. بر خلاف مقبره‌های دیگر پادشاهان مشهور مسلمان در سراسر جهان، مقبره اکبر به جای مکه به سمت طلوع خورشید ساخته شده است.

مسجد جامع آگرا (Agra Jama Masjid)

مسجد جامع آگرا که با عنوان مسجد جمعه نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری آگرا است. این بنا، در قرن هفدهم ساخته شده است و یکی از بزرگترین مساجدی است که توسط مغول‌ها در هند ساخته شده است. این مسجد، به دستور شاه جهان ساخته شد و به دختر مورد علاقه‌اش، به نام جهان آرا بگوم اختصاص دارد. مسجد جامع، کاملا از سنگ ماسه قرمز و سنگ مرمر سفید ساخته شده است که این، خود گواهی بر معماری باشکوه مغول است. طراحی مسجد جامع بی‌نظیر بوده و توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. گردشگران ایرانی، می‌توانند در دیوارهای داخلی آن، متن‌هایی به زبان فارسی که شاه جهان در ستایش جهان آرا نوشته است را مشاهده کنند. تابلوهای منبت‌کاری موجود در آن، کاملا شبیه به تاج محل است. امروزه نیز به طور مداوم، نماز جمعه در این مسجد برگزار می‌شود.

چینی کا روضه (Chini ka Rauza)

چینی کا روضه، بنایی است در زمان سلطنت امپراطور مغول شاه جهان، برای تقدیر از نخست وزیر دربار، به نام علامه افضل ملا خان ساخته شد و به او تقدیم گردید. این مکان، در ساحل شرقی رودخانه یامونا آگرا واقع شده است. سبک معماری این بنا که بین سال‌های ۱۶۲۸ تا ۱۶۳۹ ساخته شده است، تلفیقی شگفت‌انگیز از سبک معماری هند و ایرانی است که بینندگان را مسحور خود می‌کند. گردشگران می‌توانند پس از بازدید از مقبره اعتماد الدوله، از این بنا دیدن کنند. چرا که در فاصله ۱ کیلومتری از شمال آن، واقع شده است.

حیات وحش SOS

حیات وحش SOS در شهر آگرا و در سال ۱۹۹۵ تأسیس شد. این مکان که با یک هدف خیرخواهانه، در راستای محافظت و حفاظت از حیوانات وحشی، توسط گروهی از افراد ساخته شد، امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری آگرا تبدیل شده است. از جمله گونه‌های حیوانی موجود در این مکان، می‌توان به فیل‌ها، ببرهای وحشی، خرس‌ها و حیواناتی که گونه‌های آن‌ها در معرض انقراض است اشاره کرد. اگر به حیوانات علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که در سفر خود به آگرا، حتما از این مکان نیز دیدن کنید.

باغ انگوری (Anguri Bagh)

باغ انگوری در سال ۱۶۳۷ توسط امپراطور مغول، شاه جهان ساخته شده است. هدف از ساخت این مکان، ایجاد فضایی برای تفریح او بود. این مکان، کاملا متناسب با سلیقه شاه جهان طراحی شده است. قسمت اصلی باغ، شامل یک سالن و اتاق‌هایی به شکل نیم دایره است. محوطه این مکان، بسیار زیبا و سرسبز است. گردشگران می‌توانند از حمام‌های آن که برای زنان سلطنتی ساخته شده بود، دیدن کنند. گفته می‌شود این باغ، در زمان‌های قدیمی، دارای تاکستان‌های سرسبزی از انگورهای آب‌دار بوده و با چشمه‌های زیبای آب و آبشارهای مصنوعی کوچک، تزئین شده بود.

موزه تاج (Taj Museum)

موزه تاج، واقع در مجتمع تاج محل در سال ۱۹۸۲ در انتهای غربی باغ، تأسیس شده است. بازدید از این موزه، فرصتی خارق‌العاده برای دیدن نقشه‌های قدیمی، آثار هنری و آثار باستانی در اختیار بازدید کنندگان قرار می‌دهد. همان‌طور که از نام آن پیداست، این موزه برای گفتن داستان تاج محل در این مکان قرار گرفته است. پس توصیه می‌کنیم تا بعد از بازدید از تاج محل، حتما از این بنای بی‌نظیر دیدن کنید. اگر ذره‌ای به تاریخ علاقه داشته باشید، از این گردش هرگز پشیمان نخواهید شد.

پارک آبی دلفین (Dolphin Water Park)

در بین تمامی جاذبه‌های گردشگری آگرا که اکثرا بناهای تاریخی باشکوهی هستند، پارک آبی دلفین وجود دارد. این پارک آبی، مکانی متفاوت برای گذراندن ساعاتی شاد است. پارک آبی دلفین، در سال ۲۰۰۲ با مساحتی در حدود ۱۴ هکتار افتتاح شد. این پارک آبی، دارای سرسره‌های هیجان انگیز، سواحل مصنوعی و تفریحات آبی بسیار جذاب است. گردشگران با هر گروه سنی، می‌توانند به این پارک آبی بروند و از تفریحات مهیج آبی آن، نهایت لذت را ببرند.

باغ رام (Ram Bagh)

در فاصله ۹ کیلومتری از ایستگاه راه آهن آگرا باغی با شکوه، به نام رام باغ واقع شده است. این مکان، یکی از جاذبه‌های گردشگری آگرا محسوب می‌شود. رام باغ، قدیمی‌ترین باغ مغول در هند است که در ابتدا توسط امپراتور مغول، بابور در سال ۱۵۲۸ ساخته شد. بابور قبل از انتقال به کابل، موقتا در آن‌جا دفن شد. نام اصلی آن، باغ آرام بوده است که در زمان ماراتها، به باغ رام تغییر یافت. چیدمان این باغ، به سبک باغ‌های ایرانی است. هزینه ورودی آن ۱۰۰ روپیه است.

معبد باغ سوامی (Soami Bagh Temple)

در فاصله ۹ کیلومتری از ایستگاه راه‌آهن آگرا معبد باغ سوامی واقع شده است. ساخت این بنا، در سال ۱۸۶۱ با تلاش برای ادغام کلیه مذاهب جهان، مانند هندوئیسم، مسیحیت، سیکیسم و بودیسم آغاز شد. بنابراین، امروزه می‌توان سبک‌هایی از طراحی‌ها و معماری‌های معابد، مساجد، گورودوارها و ویهاراها را به صورت یک‌جا در آن دید. این بنا، با ارتفاع ۳۳ متر از سنگ‌های مرمر سفید ساخته شده است و دارای ستون‌های بی‌شماری با کنده‌کاری‌های بسیار ظریف است. در بازدید از این جاذبه‌ها که در خارج از شهر واقع شده‌اند و همچنین بخش‌های قابل بازدید فضای خارجی دارند حتما برای جلوگیری سوختگی پوست در سفر، توصیه‌های لازم را جدی بگیرید.

ورینداوان (Vrindavan)

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری آگرا که در فاصله ۷۰ کیلومتری آگرا واقع شده است، ورینداوان نام دارد. این مکان، یکی از محل‌های مقدس است که گردشگران زیادی به طور سالانه از آن دیدن می‌کنند. ورینداوان، یک مرکز بزرگ زیارتی هندوها و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای این کشور است. گفته می‌شود این مکان، جایی است که لرد کریشنا دوران کودکی خود را گذراند. برای بازدید از آن، می‌توانید از قطار استفاده کنید. بهترین زمان برای بازدید از ورینداوان، ماه اکتبر تا مارس است.

معبد مانکامشوار (Mankameshwar Temple)

معبد مانکامشوار، به عنوان یکی از دیدنی‌های آگرا در فاصله ۱ کیلومتری قلعه سرخ آگرا واقع شده است. این مکان، که یکی از معابد باستانی اختصاص داده شده به لرد شیوا است، امروزه به یکی از مکان‌های دیدنی هند تبدیل شده است. طبق اساطیر هندو، اعتقاد بر این است که شیوا، در داخل معبد مانکامشوار توسط پروردگار شیوا ایجاد شده است. بت شیوا، از جنس نقره در این معبد قرار گرفته است.

منبع ۱
منبع ۲

مشاوره رایگان