بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی

دانستنی های سفر و تور 26 تیر ، 1402 5 دقیقه

استفاده از خطوط هوایی رایج‌ترین وسیله ارتباطی برای جابجایی مسافران در عصر امروزی به شمار می‌آید. به طوریکه طبق آمارهای ارائه شده در سال ۲۰۱۹، ۴.۵ میلیارد مسافر برای سفرهای خود از خدمات خطوط هوایی بهره برده‌اند. به خصوص برای کسانی که قصد سفر به مقاصد دور و طولانی را دارند، همیشه استفاده از خطوط هوایی بهترین گزینه خواهد بود. همین موضوع باعث شده به مرور زمان شاهد روی کار آمدن شرکت‌های هواپیمایی متعددی در جای جای دنیا باشیم. با توجه به اهمیت این موضوع ما نیز در ادامه نگاهی به برخی از مهم‌ترین ایرلاین‌های دنیا انداخته و چند مورد از بهترین شرکت های هواپیمایی دنیا را معرفی می‌کنیم.

 

امریکن ایرلاینز (American Airlines)

اولین گزینه از بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی دنیا که صاحب بزرگترین ناوگان در جهان است، به ایالات متحده آمریکا تعلق داشته و با نام American Airlines فعالیت می‌کند. این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۳۰ تاسیس شده و در حال حاضر به ۲۶۹ مقصد در ایالات متحده و ۸۱ مقصد بین المللی در ۴۸ کشور و پنج قاره خدمات پروازی ارائه می‌دهد. طبق آمارهای گفته شده امریکن ایرلاینز با احتساب شرکای منطقه‌ای خود بیش از ۶۸۰۰ پرواز در روز انجام داده و با ارائه خدمات باکیفیت پروازی خود توانسته نام خود را در لیست بهترین ایرلاین های دنیا بگنجاند. این ایرلاین ده مرکز دارد که پایگاه اصلی آن در فرودگاه بین المللی دالاس / فورث ورث است. جالب است بدانید که امریکن ایرلاینز دارای ناوگانی متشکل از ۹۳۶ هواپیما و ۹ فروند دیگر از هواپیماهای منحصراً ایرباس و بوئینگ بوده و میانگین سنی آن‌ها ۱۲.۶ سال است.

عکس: bleepingcomputer.com

 

 

دلتا ایرلاینز (Delta Airlines)

دومین ایرلاین بزرگ جهان از نظر اندازه ناوگان، خطوط هوایی دلتا نام دارد. دلتا ایرلاینز اولین بار در سال ۱۹۲۵، ۹۸ سال پیش، تاسیس شده و عملیات مسافربری خود را به طور رسمی در سال ۱۹۲۹ آغاز کرد. در طول سال‌ها این مجموعه همواره سعی داشته تا با افزودن ناوگان‌های جدید به خطوط هوایی خود و همچنین مشارکت با دیگر شرکت‌های جهان نام خود را در لیست برترین‌های دنیا قرار دهد. امروزه خطوط هوایی دلتا شرکت مادر زیرمجموعه‌های Comair،Delta Connection و Endeavor Air بوده و تا حد بسیار زیادی توانسته در اهداف خود برای تبدیل شدن به یکی از بهترین شرکت های هواپیمایی دنیا موفق شود.

از مارس ۲۰۲۳، خطوط هوایی دلتا و شرکت‌های تابعه آن به بیش از ۳۲۵ مقصد در ۵۲ کشور و شش قاره خدمات پروازی ارائه داده‌اند. همچنین این شرکت روزانه بیش از ۵۴۰۰ پرواز انجام می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۲۰۰ میلیون مسافر را جابجا کرده بود. هواپیمایی دلتا دارای ۹ پایگاه عملیاتی اصلی بوده و مرکز اصلی آن در فرودگاه بین المللی هارتسفیلد - جکسون آتلانتا قرار دارد. به عنوان نکته آخر جا دارد اشاره کنیم که ناوگان اصلی Delta Airlines دارای ۹۳۶ فروند هواپیما بوده و از لحاظ سنی، این شرکت هواپیمایی به خرید هواپیماهای مستعمل و استفاده از آنها برای مدتی طولانی شهرت دارد. به طوری که با میانگین سنی تقریبا ۱۵ سال آن را به قدیمی‌ترین ناوگان در میان رقبای آمریکایی خود تبدیل کرده است.

 

چک‌این پرواز چیست؟

عکس: news.delta.com

 

 

یونایتد ایرلاینز (United Airlines)

یونایتد ایرلاینز در رتبه سوم این لیست قرار گرفته و گفته می‌شود در حال برنامه‌ریزی برای رسیدن به صدر این جدول تا سال ۲۰۳۰ است. تاسیس این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۲۶ استارت خورد و به طور رسمی در سال ۱۹۳۱ معرفی گردید. از همین رو می‌توان آن را نه تنها یکی از بهترین ایرلاین های دنیا بلکه از قدیمی‌ترین خطوط هوایی در جهان نیز دانست. امروزه United Airlines به بیش از ۳۴۲ مقصد داخلی و بین المللی در ۷۴ شهرستان و پنج قاره خدمات پروازی ارائه داده و از ترافیک خطوط هوایی داخلی بسیار بالایی برخوردار است. این ایرلاین دارای هشت مرکز داخلی و دو مرکز بین المللی است که فرودگاه بین المللی شیکاگو اوهار به عنوان قطب اصلی آن شناخته می‌شود. از لحاظ تعداد انواع هواپیما که در این شرکت فعالیت می‌کنند می‌توان به ۸۱۵ هواپیمای فعال با ترکیبی از بوئینگ و ایرباس اشاره کرد که گفته می‌شود قصد دارد در سال‌های اخیر این تعداد از ناوگان‌ها را افزایش دهد.

عکس: aviationsourcenews.com

 

 

سات‌وِست ایرلاینز (Southwest Airlines)

شرکت هواپیمایی Southwest اولین شرکت هواپیمایی ارزان قیمت و البته یکی از موفق‌ترین خطوط هوایی دنیا است. ساوت وست به قدری در ارائه سرویس‌های باکیفیت و همچنین ارزان موفق بوده که امروزه استراتژی‌های آن به یک الگو برای دیگر شرکت‌های هواپیمایی ارزان قیمت در سراسر جهان تبدیل شده است. سات‌وِست ایرلاینز در مجموع به ۱۲۱ مقصد در ۱۱ کشور دنیا خدمات پروازی ارزانی ارائه می‌دهد که به صورت روزانه بیش از ۴۰۰۰ پرواز را در لیست برنامه‌های هوایی خود گنجانده است. جالب است بدانید که این ایرلاین تنها از مدل‌های بوئینگ B737  در پروازهای خود استفاده کرده و همین آن را بزرگترین اپراتور B737 در جهان تبدیل کرده است. در نهایت نیز جا دارد اشاره کنیم که شرکت هواپیمایی ساوت وست دارای ۷۸۵ فروند هواپیما است که از این تعداد ۷۵۹ فروند آن‌ به صورت فعال کار می‌کنند.

 

دانستنی‌های ایمنی پرواز‎

عکس: nytimes.com

 

 

خطوط هوایی چین جنوبی (China Southern Airlines)

به عنوان یکی از خطوط هوایی بین‌المللی شناخته شده نمی‌توان از آوردن نام China Southern Airlines در لیست بزرگترین و البته یکی از بهترین شرکت های هواپیمایی دنیا صرف نظر کرد. همچنین این شرکت هوایی از نظر اندازه ناوگان، مسافران جابجا شده و درآمد بزرگترین شرکت هواپیمایی در چین است. امروزه این شرکت هواپیمایی به ۱۲۶ مقصد، ۱۵۱ مقصد داخلی و ۶۵ مقصد بین المللی، در چهار قاره دنیا پرواز داشته و تنها پایگاه آن در فرودگاه بین المللی Guangzhou Baiyun قرار دارد. از لحاظ ناوگانی نیز بر اساس داده‌های بازیابی شده در سال ۲۰۲۳، China Southern  دارای ۶۵۱ هواپیما بوده که از ناوگان‌های بوئینگ و ایرباس با میانگین سنی ۹ سال تشکیل شده و این عدد آن را به یکی از خطوط هوایی جوان دنیا تبدیل کرده است.

عکس: scmp.com

 

 

خطوط هوایی چین شرقی (China Eastern Airlines)

ششمین ایرلاین بزرگ جهان که دومین ایرلاین بزرگ چین به حساب می‌آید، China Eastern  نام داشته و امروزه موفق شده به عنوان یکی از بهترین ایرلاین های دنیا مورد توجه مسافران قرار بگیرد. این شرکت هواپیمایی رسما در سال ۱۹۸۸ تاسیس شده و در حال حاضر با ناوگانی متشکل از ۶۱۴ هواپیما به ۱۹۱ مقصد، ۱۵۷ مقصد داخلی و ۳۴ مقصد بین المللی، در ۲۹ کشور و چهار قاره خدمات پروازی ارائه می‌دهد. همچنین ناوگان این خطوط هوایی نسبتاً جدید بوده و میانگین سنی آن در حدود ۸.۵ سال دارد. نکته مهم دیگر اینکه خط هوایی چین شرقی جدیدترین عضو اتحاد Sky Team است.

 

راه‌های درمان جت‌ لگ یا پرواز زدگی!

عکس: upgradedpoints.com

 

 

ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines)

نمی‌توان در مورد بهترین شرکت های هواپیمایی دنیا صحبت کرد اما نامی از ترکیش ایرلاینز را به میان نیاورد. Turkish Airlines هواپیمایی ملی ترکیه و یکی از قدیمی‌ترین خطوط هوایی جهان است که در سال ۲۰۲۳ این شرکت هواپیمایی نودمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت. این هواپیمایی توسط وزارت دفاع ملی کشور ترکیه تأسیس شد و در ابتدا دارای ناوگانی متشکل از پنج هواپیما بود. در دوران قبل از جنگ جهانی دوم، دولت ترکیه مدام هواپیماهایی را به آن اضافه کرد تا ظرفیت صندلی ناوگان را از ۲۸ صندلی در سال ۱۹۳۳ به ۱۸۵ صندلی در سال ۱۹۴۴ افزایش داد. بعد از جنگ جهانی دوم بود که این ایرلاین به طور رسمی شکل گرفت.

ترکیش ایرلاینز نه تنها در مقاصد داخلی فعالیت داشته بلکه پروازهای کیفیت بالایی را به مقاصد مختلف بین‌المللی نیز ارائه می‌دهد. به طوری که در حال حاضر بیش از هر شرکت هواپیمایی دیگری در سراسر جهان به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و توانسته مورد توجه همگان قرار بگیرد. طبق آخرین آمارها ترکیش ایرلاینز به ۱۲۹ کشور، ۳۳۷ شهر و ۳۴۲ مقصد در دنیا سفر می‌کند. این ایرلاین در فرودگاه استانبول، که فرودگاه بین المللی اصلی کشور به حساب می‌آید، مستقر است. در خصوص ناوگان‌های فعال در این شرکت هواپیمایی می‌توان به هواپیماهای نسبتا جوان آن اشاره کرد که از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ تشکیل شده و میانگین سنی در حدود ۸ سال دارند.

عکس: worldairlinenews.com

 

منبع

 

 

مشاوره رایگان