فروشگاه‌های زنجیره‌ای کارفور‎

دانستنی های سفر و تور 04 دی ، 1401 5 دقیقه

خرید کردن یکی از تفریحات بسیار پرطرفدار گردشگران در طول سفر است. به طوری که اغلب توریست‌ها دوست دارند اکثر زمان خود را مراکز خرید و بازارهای مقصد گردشگری سپری کنند. از طرفی پیدا کردن فروشگاه‌های معتبر و با کیفیت به دلیل نا آشنا بودن به محیط در سفر کار چندان آسانی نیست. از همین رو اغلب افراد ترجیح می‌دهند از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مشهور و شناخته شده خرید کنند. یکی از محبوب‌ترین این گزینه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای کارفور است. اگر بارها نام فروشگاه‌های کارفور را شنیده‌ و آشنایی با آن ندارید مقاله بسیار مناسبی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. تا پایان این مطالب همراه ما باشید تا شما را با این فروشگاه مطرح و شناخته شده بین‌المللی بیشتر آشنا کنیم.

 

معرفی فروشگاه‌های زنجیره‌ای کارفور

کارفور (Carrefour) یک شرکت خرده‌فروشی و عمده‌فروشی چندملیتی فرانسوی است که دفتر مرکزی آن در ماسی، فرانسه قرار دارد. کارفور هشتمین خرده‌فروش بزرگ جهان از نظر درآمد، زنجیره‌ای از هایپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها و فروشگاه‌های رفاه به حساب می‌آید. به طوری که آمارها نشان می‌دهند که تا سال ۲۰۲۱ کارفور ۱۳۸۹۴ فروشگاه در بیش از ۳۰ کشور جهان را دارا است. تاریخ تاسیس اولین فروشگاه با عنوان کارفور به سال ۱۹۵۸ برمی‌گردد. امروزه می‌توان در بسیاری از کشورها از قاره‌های اروپا، خاورمیانه، آفریقای شمالی، آفریقای شرقی، آسیای جنوبی، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی شاهد شعبه‌هایی از این برند بود.

آدرس وب سایت: www.carrefour.com

 

تاریخچه فروشگاه‌های زنجیره‌ای کارفور

اولین فروشگاه کارفور در سال ۱۹۶۰ در حومه شهر انسی، نزدیک یک چهارراه افتتاح شد. از این رو نام کارفور به فرانسوی به معنی چهارراه بر روی آن گذاشته شد. البته صاحبان این فروشگاه در سال ۱۹۵۸ استارت کار خود را در محل دیگری زده بودند که در آن زمان هنوز خبری از نام کارفور نبود. کارفور اولین مورد در اروپا بود که یک هایپرمارکت، یک سوپرمارکت بزرگ و یک فروشگاه بزرگ را زیر یک سقف افتتاح کرد.

این گروه همیشه سعی داشت تا با نوآوری‌های خود مشتریان بیشتری را جذب خود کند. به طوری که در سال ۱۹۷۶ یک سری مواد غذایی از جمله روغن، بیسکویت (کراکر و کلوچه)، شیر و ماکارونی را در بسته‌های سفید بدون مارک با قیمت‌های بسیار پایین به بازار عرضه کرد. تبلیغات گسترده در کنار ارائه خدمات جذاب برای مشتریان این برند را به یکی از مطرح‌ترین گزینه‌ها در بازار فرانسه تبدیل کرد. در نتیجه صاحبان آن تصمیم گرفتند تا سرمایه‌گذاری‌هایی به منظور پیشرفت بیشتر در اروپا نیز داشته باشند. در حال حاضر دفتر مرکزی گروه کارفور در ماسی، منطقه‌ای از شهر پاریس، قرار داشته و بیش از ۲۳۰ هایپر مارکت، ۱۰۲۰ سوپر مارکت کارفور و بیش از ۲۰۰۰ سوپر مارکت کوچکتر و فروشگاه های رفاهی را در فرانسه دارد.

 

فروشگاه‌های زنجیره‌ای کارفور در آسیا

همان طور که گفته شد کارفور به عنوان یکی از شناخته‌ شده‌ترین و البته محبوب‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا دارای شعبه‌های مختلفی در سرتاسر دنیا است. قاره آسیا یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های Carrefour بوده و از طرف گردشگرانی که عاشق خرید در سفر هستند با استقبال زیادی روبرو است. چرا که مثلا بهترین مقاصد جنوب شرق آسیا که از مهم ترین مسیرهای گردشگری آسیا هستند، جز گزینه‌های محبوب و البته زیبای مسافرتی هستند. از جمله فروشگاه‌های زنجیره‌ای کارفور در این قاره عبارتند از:

 • کارفور در چین

مسافران تور چین به خوبی درک می‌کنند که تعداد شعب کارفرو در این کشور چقدر زیاد و چشمگیر است. بعد از فرانسه، چین به عنوان سرزمین اصلی کارفور شناخته می‌شود، به طوریکه در سال ۲۰۰۷، ۳۶ هایپرمارکت جدید تحت مالکیت کارفور در آسیا افتتاح شد که ۲۲ عدد آن به چین تعلق داشت.

 • کارفور در تایوان

در سال ۱۹۸۹، کارفور اولین خرده‌فروشی بین‌المللی خود را در تایوان افتتاح کرد. در سال ۲۰۲۰، کارفور تایوان اعلام کرد که ۱۹۹ فروشگاه Wellcome و ۲۵ فروشگاه Jasons Market Place را از Dairy Farm International  خریداری خواهد کرد. البته گفته می‌شود ۶۰ درصد این سهام در سال ۲۰۲۲ به شرکت دیگری واگذار شد.

 • کارفور در دبی

مجید الفتیم در سال ۱۹۹۵ با افتتاح اولین هایپرمارکت منطقه در سیتی سنتر دیره، کارفور را به خاورمیانه معرفی کرد و توانست به عنوان یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگران تور دبی هم معرفی کند ناگفته نماند که این هایپرمارکت در ابتدا با نام دیگری فعالیت می‌کرد تا اینکه چهار سال بعد به کارفور تبدیل شد. 

 

فروشگاه‌های زنجیره‌ای کارفور در اروپا

اصلیتا فروشگاه زنجیره‌ای کارفور به قاره اروپا تعلق دارد. این شرکت علاوه بر فرانسه در دیگر کشورهای اروپا نیز شعبه‌هایی افتتاح کرده که در زیر به چند مورد از محبوب‌ترین آن‌ها در بین گردشگران می‌پردازیم:

 • کارفور در بلژیک

Carrefour بین‌المللی شدن خود را در بلژیک از سال ۱۹۶۹ با تشکیل یک اتحاد استراتژیک با گروه GB آغاز کرد. بین سال‌های ۱۹۷۰ و ۲۰۰۰ چندین فرمت با چندین مارک و نام مورد استفاده توسط Carrefour GB امتحان شد. اما نهایتا در سال ۲۰۰۰، گروه کارفور، GB را تصاحب کرد و کارفور بلژیک رسما متولد شد.

 • کارفور در ایتالیا

حضور Carrefour در ایتالیا عمدتاً به دلیل ادغام آن با Promodès انجام شد که هایپرمارکت‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های رفاه را اداره می‌کرد. کارفور پنجمین خرده‌فروشی بزرگ در ایتالیا محسوب می‌شود.

 • کارفور در لهستان

کارفور اولین هایپرمارکت خود را در سال ۱۹۹۷ در لهستان افتتاح کرد. در حال حاضر این گروه حدود ۹۰ هایپر مارکت و همچنین فروشگاه‌های Carrefour Market و Carrefour Express را در این کشور دارد.

 • کارفور در اسپانیا

اسپانیا سومین بازار بین المللی مهم برای کارفور پس از فرانسه و برزیل است. چرا که کارفور دارای ۲۰۵ هایپر مارکت، ۱۱۲ بازار کارفور و بیش از ۸۲۰ کارفور اکسپرس در اسپانیا است. همچنین ۱۱۴۳ پمپ بنزین، ۴۲۶ آژانس مسافرتی و سایر خرده فروشان کوچکتر را در این کشور شامل می‌شود. این شرکت در اسپانیا با نام Centros Comerciales Carrefour SA  فعالیت می‌کند. از سال ۲۰۱۹، کارفور اسپانیا پانزدهمین شرکت مهم اسپانیایی از نظر درآمد شناخته شد. دیگر رقبای آن در اسپانیا عبارتند از: مرکادونا، اروسکی، آلکامپو و بونپرئو.

 • کارفور در ارمنستان

Carrefour اولین هایپرمارکت خود را در ارمنستان، ایروان مال، در سال ۲۰۱۵ افتتاح کرد. گردشگران تور ارمنستان در این مجموعه ۱۰۰۰۰ متر مربعی می‌توانند خرید مناسبی داشته باشند. گفته می‌شود که تعداد فروشگاه‌های کارفور در سال ۲۰۲۲ به هفت عدد رسیده که همگی در منطقه ایروان واقع شده‌اند. 

 • کارفور در گرجستان

کارفور دارای سه هایپر مارکت و ۵۳ بازار کارفور در گرجستان است. این فروشگاه زنجیره‌ای اولین هایپرمارکت خود را در سال ۲۰۱۲ در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان، افتتاح کرد. بعد از آن با استقبال مردم و توریست‌های تور گرجستان از این برند تعداد شعبات آن افزایش یافت. به طوری که در سال ۲۰۱۶ شش شعبه از کارفور در گرجستان وجود داشت.

 

نکات جالب در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای کارفور

البته که همه چیز در مورد فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ و شناخته شده‌ای مثل کارفور محدود به این موارد نیست. هر چند که سعی کردیم به چند مورد از مهم‌ترین شعبه‌ها و اطلاعات کلی در مورد کارفور بپردازیم اما از گفتن برخی نکات نیز در خصوص آن نمی‌توان صرف نظر کرد. از جمله این موارد به قرار زیر هستند:

 • کشور ترکیه از دیگر کشورهایی بوده که در منطقه اوراسیا قرار گرفته و ده‌ها شعبه از فروشگاه‌های کارفور را در خود جای داده است. اگر مسافر تور استانبول باشید نام این فروشگاه را در ترکیه به نام کارفورسا (CarrefourSa) می‌بینید
 • آرژانتین و برزیل از کشورهای آمریکای جنوبی است که شعبه‌هایی از کارفور را در خود جای داده است.
 • مراکش، تونس، کنیا و اوگاندا از جمله کشورهای آفریقا دارای شعبه‌هایی از فروشگاه کارفورسا هستند.
 • تعداد شعبه‌های کارفور در سرتاسر دنیا تا سال ۲۰۲۱، ۱۳هزار و ۸۴۹ نفر بود.
 • کل سهام فروشگاه زنجیره‌ای کارفور تا سال ۲۰۲۱ حدود ۱۱.۸۳ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
 • تعداد کارکنان کارفور در شعبات آن در سرتاسر دنیا تا سال ۲۰۲۱، ۳۱۹هزار و ۵۶۵ نفر بود.

 

منبع ۱

منبع ۲ 

مشاوره رایگان