چک‌ این پرواز چیست؟

دانستنی های سفر و تور 16 شهریور ، 1401 6 دقیقه

یکی از رایج‌ترین اصطلاحاتی که امروزه مسافران سفرهای هوایی با آن روبرو می‌شوند، آنلاین چک این است. اما بسیاری از افراد با این اصطلاح آشنا نبوده و از نحوه کار آن اطلاعی ندارند. پس اگر برنامه‌ریزی برای یک سفر هوایی بی‌عیب و نقص دارید، بهتر است تا قبل از هر چیزی به پاسخ سوال‌هایی در خصوص آنلاین چک این چگونه کار می‌کند؟ و برای پرواز چه فایده‌ای دارد؟ آشنا شویم. به صورت خلاصه‌وار می‌توان گفت که آنلاین چک ‌این فرآیندی است که در آن تأیید می‌کنید که پرواز خود را خواهید داشت و از طریق اینترنت انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایلی که بسیاری از مردم این کار را انجام می‌دهند، این است که اغلب به مسافران کمک می‌کند در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی کنند. اما این تنها مزیت آن نبوده و می‌تواند فواید متعدد بسیاری برای مسافران تور خارجی داشته باشد. در ادامه این مقاله با ما باشید تا شما را با تمامی جزئیاتی که بهتر است در مورد آنلاین چک این بدانید اشنا کنیم.

 

آنلاین چک‌این چیست؟

آنلاین چک‌این یک فرآیند ثبت‌نام برای پروازی است که مسافران بلیط آن را رزرو کرد‌ه‌اند. به این صورت که قبل از هر چیزی برای داشتن یک سفر هوایی باید بلیط خریداری و رزرو کنید. با چک‌این کردن تأیید نهایی را در مورد رزرو بلیط هواپیما و حضور به موقع در آن انجام می‌دهید. حال آنلاین چک‌این به صورت اینترنتی انجام می‌شود و برای انجام آن نیاز به مراجعه حضوری به باجه فرودگاه نخواهید داشت. امروزه آنلاین چک‌این قابلیت انجام از طریق ورود به وب‌سایت شرکت هواپیمایی یا اپلیکیشن تلفن همراه را دارد. به طوری که می‌توان با مراجعه به App Stors  یا Google Play نسخه مناسب برای تلفن همراه خود را  دانلود کرد. شما می‌توانید این کار را از خانه، محل کار یا هر جای دیگری که به اینترنت متصل هستید، انجام دهید. همچنین امروزه می‌توانید به راحتی در محل کار یا منزل خود از طریق سایت‌های رزرو هتل، اقامتگاه مقصد خود را نیز به راحتی انتخاب کنید.

 

نکات کلیدی در مورد اصول آنلاین چک‌این

برای داشتن آنلاین چک‌این بی‌دردسر دانستن یک سری نکات و اصول کلی الزامی است. برای این منظور در ادامه به چند نکته مهم در این خصوص اشاره کرده‌ایم:

 • شما نمی‌توانید هر زمان که بخواهید آنلاین چک‌این خود را انجام داده و اعلام حضور کنید. این موضوع بسته به خط هوایی بلیط شما متغیر خواهد بود اما بهترین ایرلاین‌های دنیا به مسافران خود اجازه می‌دهند که فقط یک یا دو روز قبل از پرواز، چک‌این کنند.
 • توجه داشته باشید که اگر قصد آنلاین چک‌این دارید باید به موقع ثبت نام کنید. در غیر این صورت، شرکت هواپیمایی ممکن است طبق قوانین سوار شدن، مانع از حضورتان در هواپیما شود. در بیشتر موارد آنلاین چک‌این ۲ الی ۶ ساعت قبل از حرکت بسته می‌شود. البته اگر سایت بسته شده و موفق به چک‌این اینترنتی نشدید می‌توانید در فرودگاه آن را انجام دهید.
 • آنلاین چک‌این هم برای پروازهای داخلی و هم برای پروازهای خارجی و در هر کلاس پروازی امکان پذیر است. البته گاهی اوقات آنلاین چک‌این برای برخی از خطوط هوایی (در پروازهای داخلی) در دسترس نیست. اما عمدتاً در پروازهای خارجی می‌توان از این امتیاز بهره‌مند شد.
 • کارت پرواز را فراموش نکنید. زمانی که به فرودگاه می‌رسید، باید کارت پرواز را همراه خود داشته باشید. برخی از خطوط هوایی برای چاپ کارت پرواز از پیشخوان فرودگاه هزینه دریافت خواهند کرد! البته از سال ۲۰۲۱ چاپ کارت پرواز واجب نیست. مگر اینکه غیر از این اطلاع داده شود. شما می‌توانید کارت پرواز را در تلفن همراه خود دانلود کنید اکثر خطوط هوایی قادر هستند کارت پرواز شما را با توجه به اطلاعات رزرو بلیط از روی صفحه نمایش اسکن کنند.

 

مزایای آنلاین چک‌این

قطعا توصیه به اقدام برای آنلاین چک‌این بیخود نبوده و با مزایای قابل توجهی برای مسافران پروازهای هوایی همراه خواهد بود. اما واقعا مزایای آنلاین چک این چیست؟ و چرا شرکت‌های هوایی اصرار بر انجام آن دارند؟ در زیر به چند مزیت اصلی این امر پرداخته‌ایم:

 • امکان انتخاب صندلی

در چک‌این فرودگاهی اغلب انتخاب صندلی به صورت تصادفی بوده و شما نمی‌توانید صندلی دلخواه خود را انتخاب کنید. اما در آنلاین چک‌این شرایط سوار شدن به هواپیما متفاوت است و این فرصت فراهم شده تا مسافران بسته به سلیقه خود ردیف و صندلی خود را در حین پرواز انتخاب کنند. به همین دلیل این مهم است که اگر یک پرواز شبانه داشته و قصد دارید در هواپیما بخوابید و دچار جت لگ نشوید، زودتر اعلام حضور کنید. مزیت نهایی ورود زودهنگام داشتن صندلی‌های بیشتر برای انتخاب است.

 • صرفه جویی در زمان

یکی از مهمترین مزایای آنلاین چک‌این صرفه جویی در زمان است. چرا که اغلب اوقات، صف‌های طولانی در گیشه‌های ورود برای دریافت کارت پرواز در فرودگاه وجود دارد. در حالی که آنلاین چک‌این به شما این امکان را می‌دهد که دیگر نیاز به انتظار کشیدن در صف‌های طولانی را نداشته باشید. البته اگر قصد سفر با چمدان مسافرتی دارید که باید به قسمت باربری تحویل داده شود، موضوع کاملا متفاوت خواهد بود؛ اما اگر چمدانی برای تحویل ندارید و به صورت آنلاین چک‌این شده‌اید، مستقیماً به قسمت بررسی امنیتی بروید.

 • صرفه جویی در پول

آنلاین چک‌این به صورت کاملا رایگان انجام می‌شود. در حالی که چک‌این فرودگاه برخی از خطوط هوایی اینطور نیست. به عنوان مثال، رایان ایر برای چک این هر مسافر ۵۵ یورو هزینه درخواست می‌کند. همچنین، می‌توانید چمدان‌های اضافی را به رزرو خود در هنگام چک‌این آنلاین اضافه کنید. این ارزان‌تر از هزینه‌ای خواهد بود که در میز پذیرش فرودگاه باید پرداخت کنید.

 • ایمنی بالاتر

آخرین مورد از مزایای آنلاین چک‌این که بسیار مهم است، امن‌تر بودن آن است. چرا که با این کار از حداقل یک روز قبل برای چک‌این خود اقدام کرده و احتمال از دست دادن پرواز را به صفر می‌رسانید. از طرفی دیگر در قوانین سفر بعد از کرونا هر چه تماس بین افراد کمتر باشد، بهتر است. بنابراین با این کار هیچ تماس انسانی در کار نبوده و دیگر نیازی به قرار گرفتن در صف‌های طولانی و شلوغ نخواهد بود.

 

نحوه انجام آنلاین چک‌این

شاید در نگاه اول، انجام آنلاین چک این کاری پیچیده و سخت به نظر برسد. اما باید بگوییم که این کار بسیار آسان بوده و تنها چند دقیقه از زمان شما را خواهد گرفت. انجام مرحله به مرحله آنلاین چک این به صورت زیر است:

 • مرحله اول، مراجعه به سایت شرکت خط هوایی

به سایت شرکت هواپیمایی خود وارد شده و بر روی دکمه "check online" در صفحه اصلی شرکت هواپیمایی کلیک کنید. اگر پیدا نکردید می‌توانید از طریق گوگل اقدام کنید.

 • مرحله دوم، درج اطلاعات

در صفحه باز شده اطلاعات درخواستی را وارد کنید. برای ورود این اطلاعات که عموما شامل نام، نام خانوادگی و شماره رزرو پرواز است، باید حتما پیش از سفر مراحل دریافت گذرنامه را پشت‌سر گذاشته باشید و شماره آن را هم در این قسمت وارد کنید.

 • مرحله سوم، انتخاب صندلی

بعد از وارد کردن دقیق اطلاعات شخصی می توانید صندلی‌های خالی از ظرفیت را مشاهده کرده و یکی از آن‌ها را به دلخواه خود انتخاب کنید. در صورت نیاز، می‌توانید گزینه‌های دریافت چمدان مسافرتی و وعده غذایی اضافی را انتخاب کنید.

 • مرحله چهارم، دریافت کارت پرواز

اگر پرواز کانکتی دارید، می‌توانید برای پرواز بعدی خود نیز چک‌این و اعلام حضور کنید. مگر اینکه هنوز ورود آنلاین آن باز نشده باشد. پس از تکمیل فرآیند ورود، کارت پرواز برای دانلود در دسترس خواهد بود. کارت پرواز را بر روی تلفن همراه خود ذخیره کرده و یا در صورت امکان پرینت بگیرید.

 

آدرس وبسایت آنلاین چک‌این برترین خطوط هوایی دنیا

همان طور که گفته شد قدم اول برای داشتن آنلاین چک‌این مراجعه به وب‌سایت مربوطه است. البته برای این منظور می‌توان از اپلیکیشن‌های طراحی شده قابل نصب بر روی تلفن همراه نیز بهره برد. برای دانلود اپلیکیشن شرکت هواپیمایی خود به اپ استور یا گوگل پلی بروید. سپس کافی است تا نام شرکت هواپیمایی خود را تایپ کنید تا برنامه برای دانلود ظاهر شود. اما اگر قصد ورود از طریق سایت را دارید باید از آدرس مورد نظر مطلع باشید. در زیر آدرس چند مورد از برترین خطوط هوایی فعال اروپا در سال ۲۰۲۱، را گردآوری کرده‌ایم:

گاهی اوقات در انجام آنلاین چک‌این با مشکل مواجه خواهید شد. به این معنا که سایت اعلام خطا کرده و یا پیام ثبت نام آنلاین در دسترس نیست بر روی صفحه شما ظاهر می‌گردد. در چنین شرایطی چند احتمال کلی وجود خواهد داشت. اول اینکه شاید برای ثبت نام خیلی زود اقدام کرده‌اید. چک این آنلاین برای اکثر خطوط هوایی ۴۸ یا ۲۴ ساعت قبل از پرواز باز می‌شود. مورد بعدی اینکه شاید خیلی دیر دست به کار شده‌اید. به این معنا که سایت برای انجام آنلاین چک‌این بسته شده است. در چنین شرایطی اصلا نگران نباشید، چرا که می‌توانید در فرودگاه چک این خود را انجام دهید. مهلت ورود از ۱۸۰ دقیقه تا ۳۰ دقیقه قبل از حرکت است. از دیگر مواردی که در این زمینه می‌توانند وجود داشته باشند این است که شما با خط هوایی سفر می‌کنید که امکان ورود آنلاین وجود ندارد. در غیر این صورت می‌توانید با شرکت هوایی مربوطه تماس گرفته و علت مشکل را جویا شوید.

 

منبع 

مقالات پربازدید