فرودگاه‌های سریلانکا

راهنمای سفر 25 اسفند ، 1402 5 دقیقه

اصلی‌ترین و پرطرفدارترین راه ارتباطی با مقاصد گردشگری دنیا فرودگاه‌ها هستند. چرا که سفرهای هوایی مدت زمان سفر را کوتاه کرده و از رفاه بیشتری برای گردشگران برخوردار هستند. به خصوص اگر قصد سفر به مقاصد دوری را داشته باشید سفر با هواپیما اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. از آنجایی که این روزها سفر با تور سریلانکا از محبوبیت بالایی برخوردار شده، در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا به معرفی مهم‌ترین فرودگاه‌های سریلانکا بپردازیم. چنانچه شما نیز علاقه زیادی برای سفر به سریلانکا دارید حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

فرودگاه بین المللی بندرانایکه کلمبو، سریلانکا (Bandaranaike International Airport Colombo, Sri Lanka)

کد فرودگاه: CMB

شهرهای توریستی سریلانکا و محبوب گردشگران در این کشور بسیار زیاد است، اما خب ورود همه‌ی آنها تقریبا از فرودگاه بین المللی بندرانایکه در پایتخت سریلانکا، کلمبو، آغاز می‌شود. اینجا اولین فرودگاهی است که خطوط هوایی بین‌المللی و داخلی در آن پرواز می‌کنند و میزبان انواع هواپیماهای مسافربری است. به همین دلیل اغلب مسافران تور سریلانکا از این فرودگاه استفاده می‌کنند. چرا که امکان دسترسی مستقیم به شهر کلمبو، پایتخت سریلانکا، را برای گردشگران ممکن می‌سازد. در حال حاضر فرودگاه بین المللی بندرانایکه دارای سه ترمینال و یک ترمینال باری است. ترمینال یک آن قدیمی‌ترین ترمینال با ۱۲ دروازه بوده که دروازه‌های ورود و خروج به صورت افقی تقسیم می‌شوند و پروازهای بین المللی بزرگ از این ترمینال استفاده می‌کنند.

از دیگر ویژگی‌های فرودگاه بین المللی بندرانایکه قرار گرفتن دو سالن در آن است. همچنین دارای سالن استراحت، شعب برخی از بهترین رستوران‌های زنجیره‌ای جهان، کافه تریا، سالن سیگار، چای‌فروشی و چندین فروشگاه معاف از مالیات به همراه اتاق‌های مخصوص برای دوش  است. ترمینال شماره ۲ این فرودگاه در سال ۲۰۱۹ افتتاح شده و در مجموع از ۸ دروازه تشکیل شده است. ترمینال ۳ نیز عمدتاً برای پروازهای داخلی خدمت رسانی می‌کند. پروازهای فعلی داخل فرودگاه بین المللی بندرانایکه عبارتند از: ایرعربیا، ایرچین، آئروفلوت، ایندیگو، ایرایندیا، ادلوایس ایر و ... .

این فرودگاه خدمات خود را اولین بار به عنوان یک فرودگاه نیروی هوایی سلطنتی در سال ۱۹۴۴ در طول دوره جنگ جهانی دوم آغاز کرد. در سال ۱۹۵۷، نخست وزیر وقت تمام فرودگاه‌های نظامی بریتانیا اشغال کرده و آن را به نیروی هوایی سلطنتی سیلان تحویل داد. در آن دوره نام فرودگاه به کاتونایاکه تغییر یافت. به طوری که حتی امروزه نیز برخی از مردم محلی آن را با نام کاتونایاکه می‌شناسند.

 

فرودگاه راتمالانا کلمبو، سریلانکا (Ratmalana Airport Colombo, Sri Lanka)

کد فرودگاه: RML

فرودگاه راتمالانا در ۱۵ کیلومتری جنوب پایتخت سریلانکا، کلمبو، واقع شده است. بنابراین مسافرانی که از این فرودگاه در سفر به کلمبو استفاده می‌کنند، در عرض تنها ۱۰ دقیقه به مرکز شهر دسترسی خواهند داشت. . گفته می‌شود که فرودگاه راتمالانا تنها فرودگاه بین‌المللی سریلانکا بوده و  که در حال حاضر میزبان اصلی پروازهای داخلی و سازمان‌های مختلف آموزش هوانوردی نیز است. دو ترمینال در فرودگاه راتمالانا در حال فعالیت هستند. ترمینال یک با پروازهای داخلی و شرکت‌های بین المللی سروکار دارد. در حالی که ترمینال دو به پروازهای منطقه‌ای تعلق گرفته است. امکانات ارائه شده در فرودگاه راتمالانا شامل خدمات سفرهای داخلی و خارجی، سالنVIP و حمل و نقل زمینی طبق استانداردهای ایکائو است. از جمله مهم‌ترین خطوط هوایی سریلانکا که در این فرودگاه فعالیت دارند می‌توان به Air Senok، FitsAir، Helitours  و Millennium اشاره کرد.

راتمالانا در سال ۱۹۳۴ به عنوان مکان مناسب برای ساخت یک فرودگاه برای ارائه خدمات مسافربری به پایتخت انتخاب شد. و گردشگران بعد از ورود از این فرودگاه، دسترسی ساده‌تری به جاذبه‌های گردشگری کلمبو دارند در سال ۱۹۶۷ پروازهای بین المللی در این فرودگاه راه‌اندازی شده و امروزه به عنوان یکی از برترین فرودگاه‌های سریلانکا در زمینه حمل و نقل مسافر تور سریلانکا فعالیت دارد. البته از جذابیت‌های ویژه این فرودگاه، ارایه خدمات پروازی به جت‌های اختصاصی، تجاری و همچینین  پروازهای چارتر نیز می‌توان اشاره کرد.

 

فرودگاه بین المللی راجاپاکسا ماتالا، سریلانکا (Mattala Rajapaksa International Airport, Sri Lanka)

کد فرودگاه: HRI

فرودگاه بین المللی راجاپاکسا ماتالا یک دیگر از فرودگاه‌های بین‌المللی در سریلانکا بوده که در استان جنوبی کشور، ماتالا، خدمات رسانی می‌کند. این فرودگاه در ۱۸ کیلومتری هامبانتوتا در شهر ماتالا قرار گرفته و دارای یک ترمینال است که می‌تواند تقریباً ۱ میلیون مسافر در سال را در خود جای دهد. هامبانتوتا در فاصله تقریبا ۲۵۸ کیلومتری کلمبو قرار گرفته و برای طی کردن این مسیر نیاز به پیمودن مسیری در حدود ۳ الی ۴ ساعت زمان خواهید داشت. این اولین فرودگاهی است که با ویژگی‌های گرین فیلد شناخته شده و دومین فرودگاه بین المللی کاربردی بعد از فرودگاه بندرانایکه سریلانکا است.

سال تاسیس فرودگاه بین المللی راجاپاکسا ماتالا به ۲۰۱۳ برمی‌گردد که توسط رئیس جمهور وقت، ماهیندا راجاپاکسا، که خود سازنده این فرودگاه بود، افتتاح شد. علت اصلی افتتاح این فرودگاه رفع مشکل ازدحام در فرودگاه بندرانایکه و تغذیه بلوک گردشگری در داخل کشور بود. در سال‌های ابتدایی این فرودگاه مرکز بسیاری از پروازهای بین‌المللی از جمله خطوط هوایی سریلانکا بود. اما به مرور زمان تقاضا برای سفرها کاهش یافته و منجر به لغو بسیاری از خطوط هوایی شد. از سال ۲۰۱۸، هیچ پرواز برنامه‌ریزی شده‌ای در این فرودگاه انجام نشده و بیشتر برای ارائه خدمات پارکینگ طولانی مدت هواپیما، راه اندازی مدارس پرواز، خدمات تعمیر و نگهداری هواپیما و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فرودگاه آنورادهاپورا، سریلانکا (Anuradhapura Airport, Sri Lanka)

 کد فرودگاه: ACJ

مورد بعدی از مهم‌ترین فرودگاه‌های سریلانکا، فرودگاه آنورادهاپورا نام دارد.این یکی از فرودگاه‌های محلی اصلی بوده و در شهر آنورادهاپورا، یک شهر بزرگ واقع در استان شمالی، واقع شده است. این شهر مرکز استان شمالی بوده و به خاطر معابد باستانی خود شهرت دارد.برای همین معمولا به مسافرانی که به روش‌های مختلفی برای سفر بین شهری در سریلانکا برنامه‌ریزی می‌کنند، جابه‌جایی از طریق این فرودگاه را هم پیشنهاد می‌کنند. همچنین این فرودگاه به عنوان یک پایگاه نظامی بهره‌برداری شده و اغلب به عنوان پایگاه نیروی هوایی سریلانکا Anuradhapura شناخته می شود. خطوط هوایی فعلی که در این فرودگاه فعال هستند عبارتند از: Air Senok، FitsAir، Helitours وMillennium Airlines. چنانچه به دنبال بازدید از جاذبه‌های گردشگری و به خصوص معابد و یا حضور در جشنواره‌ها و فستیوال‌های سریلانکا هستید، استفاده از فرودگاه آنورادهاپورا می‌تواند برای سفرهای داخلی در این کشور مناسب باشد.

 

فرودگاه سیگیریا دامبولا، سریلانکا (Sigiriya Airport Dambulla, Sri Lanka)

کد فرودگاه: GIU

فرودگاه سیگیریا به عنوان یک پایگاه هوایی توسط نیروی هوایی سلطنتی در طول بحران جنگ جهانی در سریلانکا راه اندازی شد. در حال حاضر، فرودگاه سیگیریا هم به عنوان پایگاه نیروی هوایی و هم به عنوان یک فرودگاه داخلی متعلق به دولت عمل می‌کند. تاریخچه تاسیس این فرودگاه به دوران جنگ جهانی باز می‌گردد که متعاقبا پس از جنگ جهانی بسته شد. با این حال، با دعوت مارشال هوایی دونالد پررا، فرمانده نیروی هوایی، پایگاه هوایی دوباره در سال ۱۹۸۵ بازگشایی گردید. پروازهای عملیاتی فعلی از فرودگاه شامل ایر سنوک، فیتس ایر، خطوط هوایی میلینیوم، هلیتورز و سینامون ایر (ایرلاینز سریلانکا) است. این پایگاه کوچک در سریلانکا کاملاً مشهور بوده و اگر کسی معبد غار دامبولا (Dambulla Cave Temple) را در لیست گردشگری خود داشته باشد، بهترین گزینه برای سفر خواهد بود. . این فرودگاه در محدوده کندی قرار گرفته و گزینه ارتباطی بسیار مناسبی برای تماشای جاذبه‌های گردشگری کندی برای مسافران تور سریلانکا است.

 

فرودگاه کوگالا گاله، سریلانکا (Koggala airport Galle, Sri Lanka)

 کد فرودگاه: KCT

مورد بعدی از فرودگاه‌های سریلانکا که می‌توان در این لیست گنجاند، فرودگاه کوگالا نام دارد که این نیز یک پایگاه نیروی هوایی زیر نظر نیروی هوایی سلطنتی بود. فرودگاه کوگالا تقریباً در ۱۵ کیلومتری شهر گاله در سریلانکا واقع شده است. 

گاله یکی از شهرهای بزرگ در سریلانکا است که در ۱۱۹ کیلومتری کلمبو قرار دارد. از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری گاله عبارتند از:

  • قلعه هلندی گاله (Galle Dutch Fort)
  • فانوس دریایی گاله (Galle Lighthouse)
  • کلیسای بازسازی شده هلندی (Dutch Reformed Church)

اکنون این فرودگاه برای پروازهای داخلی و نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرودگاه کوگالا دارای تاریخچه پرفراز و نشیبی بوده که از دوران جنگ جهانی دوم به یادگار مانده است. البته قبل از جنگ جهانی، این فرودگاه برای هواپیماهای دریایی در نزدیکی دریاچه کوگالا مورد استفاده قرار می‌گرفت. گفته می‌شود که امروزه دولت برنامه‌های بیشتری برای ارتقاء فرودگاه کوگالا به فرودگاه بین المللی داشته و در حال برنامه‌ریزی برای پروژه‌های اساسی و برخی تغییرات در آن است.

 

کلام آخر

سریلانکا به عنوان یکی از توریستی‌ترین مقاصد دنیا از ۹ استان تشکیل شده و به همین دلیل فرودگاه‌های داخلی و بین‌المللی متعددی را در خود جای داده است. بنابراین تمامی گردشگران می‌توانند از هر نقطه دنیا دسترسی آسانی به آن داشته و به راحتی به سفر در این سرزمین زیبا برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری سریلانکا بپردازند. تا این بخش از مقاله سعی کردیم تا به معرفی مهم‌ترین فرودگاه‌های سریلانکا بپردازیم. علاوه بر موارد فوق برخی از فرودگاه‌های داخلی دیگر در سریلانکا عبارتند از: Ampara، Batticaloa، فرودگاه خلیج چین (Trincomalee)  واقع در استان شرقی، فرودگاه Jaffna، Iranamadu، Hingurakgoda، Palavi  و Vavuniya  در استان شمالی.

 

منبع

 

مشاوره رایگان