کویرگردی در قطر

راهنمای سفر 23 مرداد ، 1401 5 دقیقه

اگر قصد تماشای بازی‌های ایران در جام جهانی قطر را از نزدیک دارید، از هم‌اکنون می‌توانید برای سفر با تور جام جهانی قطر برنامه‌ریزی کنید و اتفاقا در لیست برنامه‌های گردشگری خود حتما کویرگردی را هم در اولویت بگذارید! چرا که کویر بخش اصلی طبیعت قطر را تشکیل داده و از جاذبه‌ها و تفریحات خاص خود برخوردار است. بدون اغراق می‌توان گفت که کویرهایی به زیبایی قطر را در هیچ جای دیگری پیدا نخواهید کرد. اگر ایده کویرگردی در قطر برای شما نیز جذاب است در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با بایدها و نکات مهمی که بهتر است در این خصوص بدانید آشنا کنیم.

 

تفریحات و جذابیت‌های کویرگردی در قطر

کویرگردی در قطر تحت عنوان تورهای سافاری کویر انجام می‌شود و جز تفریحات خاص قطر است. این تفریح شامل رانندگی با جیپ در میان تپه‌های شنی متحرک صحرای قطر بوده و اوج هیجان را برای علاقه‌مندان رقم می‌زند. از جمله معروف‌ترین کویرهای قطر برای لذت بردن از تفریحات و طبیعت زیبای آن «خور العدید» معروف به دریای داخلی (Inland Sea) است. در این منطقه محوطه‌ای برای کمپینگ ایجاد شده و بازدیدکنندگان می‌توانند از تفریحاتی نظیر باربیکیو و شتر سواری نهایت لذت را ببرند.

 

بهترین مکان برای کویرگردی در قطر

اغلب تورهای کویرگردی در قطر به مقصد Inland Sea برگزار می‌شود. این کویر زیبا در فاصله ۲ ساعت رانندگی از جنوب قطر، به سمت مرز عربستان سعودی قرار دارد. در مسیر دسترسی به این کویر زیبا از آبادی‌های بادیه‌نشین، گله‌های شتر، چند اردوگاه و دریایی از شن‌های طلایی عبور خواهید کرد. این مکان توسط یونسکو به عنوان یک میراث جهانی شناخته شده و به همین به توریست‌های تور جام جهانی قطر ۲۰۲۲ توصیه می‌شود بازدید از آن را در لیست جاذبه‌های گردشگری قطر قرار دهند. آنچه این مکان را از دیگر مناطق کویری متمایز کرده پیوستن کویر به دریا در یک قاب است. به طوری که شاید مانند آن را در جای دیگر هرگز پیدا نکنید.

در کنار تپه‌های شنی روان و طلایی رنگ که با آب آبی رنگ دریا تلفیق شده‌اند، حیات وحش کویر خور العدید از جذابیت ویژه و دوچندانی برخوردار است. به طوری که این مکان محل زندگی حیواناتی از قبیل لاک پشت‌ها، اویکس‌ها، روباه‌های صحرا، فلامینگوها و ... است. بهترین زمان برای سافاری در کویر خور العدید و تماشای تمامی زیبایی‌های آن در اوایل صبح است. البته در شب نیز ماسه‌های نرم پوشیده شده با صدف‌های دریایی سفید زیر نور ماه جلوه بسیار خاص و دیدنی پیدا می‌کنند.

 

بهترین زمان برای کویرگردی در قطر

در حالت کلی بهترین زمان برای سفر با تور قطر و بازدید از جاذبه‌های گردشگری متنوع آن از نظر دما و شرایط آب و هوایی بین ماه‌های اکتبر و اواخر آوریل (پاییز و اوایل بهار) است، به همین دلیل هم، برنامه جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در پاییز برگزار می‌شود، چون در این ماه‌ها دمای هوا به نسبت دیگر روزهای سال ملایم‌تر بوده و رطوبت آن کم است. بنابراین کویرگردی، کمپینگ و برخورداری از تفریحات سافاری در کویر نیز در این ماه‌ها توصیه می‌شود. چرا که گرمای هوا به نسبت دیگر روزهای سال بسیار شدید نبوده و علاقه‌مندان می‌توانند بدون اذیت شدن از شرایط آب و هوایی به تفریح مشغول شوند.  

 

پوشش مناسب برای کویرگردی در قطر

برای اینکه بتوانید در کویر به راحتی تفریح کرده و از شرایط آب و هوایی و جوی اذیت نشوید و البته قوانین قطر را هم زیرپا نگذاشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم، پوشش مناسبی را با توجه به حجاب در قطر انتخاب کنید. البته لباس مناسب برای فعالیت در کویر بستگی به تغییرات فصلی و زمان تور سافاری دارد. در زیر با توجه به زمان برگزاری تور کویرگردی راهنمایی‌هایی از لحاظ نوع پوشش را معرفی کرده‌ایم:

 • کویرگردی صبحگاهی در قطر

سافاری صبحگاهی کویر معمولا از صبح زود شروع شده و تا ظهر ادامه می‌یابد. بنابراین توصیه می‌شود لباس‌هایی بپوشید که در هر دو زمان از لحاظ دمایی احساس راحتی کنید. لباس‌های گشاد مانند شلوار و تی شرت از جنس الیاف طبیعی مانند کتان و پنبه که به جذب عرق کمک می‌کنند بهترین انتخاب برای شما در این شرایط خواهند بود. برای زمانی که کویر کمی سرد می‌شود، می‌توانید ژاکت سبک به همراه داشته باشید. کفش‌های مناسب سفر مثل صندل و دمپایی گزینه‌های مناسبی برای در امان ماندن از گرمای کویر و همچنین وارد شدن شن‌ها به درون کفش خواهند بود. اگر به نور خورشید حساس هستید کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه برای محافظت از صورت خود به همراه داشته باشید. به عنوان یک نکته کلیدی کویرگردی صبحگاهی در قطر بهترین گزینه برای تماشای گونه‌های متنوع حیوانات و حیات وحش آن است.

 • کویرگردی عصرانه در قطر

از آنجایی که سافاری‌های عصرانه در صحرا در اواخر بعد از ظهر شروع می‌شوند و تا شب ادامه دارند، باید یک تی شرت با شلوار جین گشاد (کوتاه یا بلند) بپوشید. از آنجایی که شب‌ها در کویر سردتر است، یک ژاکت یا پلیور همراه خود داشته باشید. می‌توانید کفش بپوشید اما مطمئن شوید که شن و ماسه به داخل آن ورود نخواهد کرد.

 • کویرگردی شبانه در قطر

اکثر تورهای کویر شبانه در قطر مجهز به چادرهای خصوصی، کیسه خواب و بالش هستند. با این حال، بهتر است برای حداکثر راحتی، آمادگی بیشتری داشته باشید. کویر در شب به اندازه زمستان سرد و خنک است. بنابراین توصیه می‌شود حتما یک جفت جوراب زمستانی، شال، ژاکت و کلاه بپوشید. همچنین یک ست لباس خواب زمستانی برای پوشیدن هنگام خواب تهیه کنید. کویرگردی شبانه بهترین گزینه برای کسانی است که در سفر با تور قطر جام جهانی، دوست دارند کمی از هیاهو دور شوند و به تماشای ستاره‌ها در آسمان صاف نشسته و دور آتش از آرامش کویر نهایت لذت را ببرند.

 

هزینه کویرگردی در قطر

اگر به دنبال هزینه کویرگردی در قطر هستید، باید بگوییم که قیمت تورهای سافاری قطر با توجه به امکانات و خدماتی که به گردشگران ارائه می‌دهند متغیر خواهند بود. همچنین زمان برگزاری تورها نیز در قیمت نهایی تاثیر گذار هستند. گاهی ممکن است این خدمات از طریق بهترین هتل‌های قطر در زمان جام جهانی ارایه شود و گاهی هم از طریق آژانس‌ها. در ادامه قیمت حدودی تورهای کویرگردی در قطر را آورده‌ایم:

 • هزینه تور عصر کویرگردی (ساعت ۲:۳۰ ظهر الی ۶:۳۰ عصر) از حدود ۱۶۰ الی ۶۰۰ ریال قطر متغیر است.
 • هزینه تور صبح کویرگردی (ساعت ۹ صبح الی ۱ ظهر) از حدود ۱۶۰ الی ۶۰۰ ریال قطر متغیر است.
 • هزینه تور نیم روزه کویرگردی (ساعت ۲:۳۰ ظهر الی ۹:۳۰ شب) از حدود ۳۰۰ الی ۹۰۰ ریال قطر است.
 • هزینه تور شبانه کویرگردی (ساعت ۲:۳۰ ظهر الی ۸ صبح روز بعد) از حدود ۳۷۵ الی ۱۲۰۰ ریال قطر است.

توجه داشته باشید که این قیمت‌ها تقریبی بوده و با توجه به آژانس برگزار کننده تور و شرایط مختلف متفاوت خواهند بود.

 

نکات کلیدی کویرگردی در قطر

اگر برای بار اول قصد رفتن به کویر را دارید دانستن برخی نکات خالی از لطف نخواهد بود. برای این منظور در زیر یک سری نکات مفیدی را برای شما عزیزان جمع آوری کرده‌ایم تا برای داشتن یک کویرگردی ایده‌ال آماده‌تر باشید:

 • همان طور که گفته شد معروف‌ترین کویر قطر برای سافاری، خور العدید یا همان Sealine است. این منطقه در یکی از شهرهای قطر است و تقریبا ۱ ساعت با دوحه فاصله دارد. پس برای مسیر رفت و برگشت خود باید ۲ ساعت در نظر بگیرید.
 • تورهای صبح زود کویرگردی برای مشاهده حیات وحش بهترین گزینه هستند. پس اگر قصد بازدید از حیات وحش را دارید توصیه می‌کنیم با تورهای صبح همراه شوید.
 • آفتاب کویر بسیار سوزناک و داغ است. بنابراین ضد آفتاب و دیگر محصولات از این دسته را هرگز فراموش نکنید.
 • یک جفت عینک آفتابی پلاریزه برای چشمان شما راحت خواهد بود زیرا تابش خورشید صحرا از روی ماسه می تواند برای چشم ها بسیار شدید باشد. اطمینان حاصل کنید که یک بند گردن وصل شده است تا مطمئن شوید که آن را اشتباه قرار نمی دهید.
 • از آنجایی که پاییز یکی از بهترین زمان‌ها برای کویرگردی در قطر است، مسافران تور جام جهانی ۲۰۲۲ می‌توانند از این تفریح هیجان‌انگیز قطر نهایت بهره و لذت را ببرند.
 • مطابق قوانین سفر بعد از کرونا، در این تفریح‌ها هم محدودیت‌هایی اعمال می‌شود. تعداد افرادی که در سافاری تور کویر به وسایل نقلیه (جیپ) سوار می‌شوند، به ۳ نفر کاهش یافته است. البته اگر همه افراد در یک خانواده باشند اجازه سوار شدن تعداد بیشتر ار نیز خواهند داد.

 

منبع 

مشاوره رایگان