۰۲۱-۴۱۵۳۵

بازی‌های ایران در جام جهانی قطر

بازی‌های ایران در جام جهانی قطر

جام جهانی فوتبال یکی از مهم‌ترین رویدادهای ورزشی در سرتاسر دنیا است که به فاصله هر چهار سال یک بار برگزار می‌گردد. این مسابقات به قدری اهمیت دارد که حتی اگر علاقه‌ای به فوتبال هم نداشته باشید در طول این مسابقات هیجان تماشای برخی از بازی‌ها را خواهید داشت. در این دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال که در پاییز ۲۰۲۲ و به میزبانی قطر انجام خواهد شد، شاهد بازی تیم ملی ایران نیز خواهیم بود. اگر شما نیز از طرفدارهای واقعی تیم ملی فوتبال ایران و مسافر تور جام جهانی قطر هستید، در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با اطلاعات بازی ایران در قطر با تمامی جزئیات مورد نیاز آشنا کنیم.

 

معرفی گروه بازی‌های ایران در جام جهانی قطر

تیم‌های منتخب برای شرکت در مسابقات جام جهانی قطر در گروه‌های چهار نفره تقسیم‌بندی شده‌اند. ترتیب بازی‌ها به این صورت است که به قید قرعه اعضای هر گروه مشخص شده و به صورت رفت و برگشتی مسابقه خواهند داد. در نهایت برنده هر گروه با توجه به امتیازهای کسب شده با برنده گروه‌های دیگر وارد مسابقه خواهد شد. به این صورت که سه امتیاز برای یک برد، یک امتیاز برای تساوی، صفر امتیاز برای هر یک باخت تعلق می‌گیرد. تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در گروه B، جای گرفته است. گروه B جام جهانی شامل تیم‌های ملی انگلستان، ایران، آمریکا و ولز است. اطلاعات مهم مربوط به هر یک از این تیم‌ها در زیر آورده شده است:

تیم ملی انگلستان در جام جهانی قطر

انگلیس پس از رسیدن به نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ و سپس فینال یورو ۲۰۲۱ یکی از قدرتمندترین تیم‌های فوتبال در جام جهانی قطر است. این تیم با حضور بازیکنان جوان و قدرتمند یکی از اصلی‌ترین رقیب‌های ایران در طول مسابقات خواهد بود. با توجه به رتبه‌بندی‌های انجام شده بر اساس نتایج مسابقات تیم انگلیس رتبه ۵ فیفا و رتبه سوم را در یوفا دارد. همچنین در سال ۱۹۶۶ موفق به دریافت کاپ جام جهانی گردیده است. این تیم که در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نیز حضور داشت با قدرت هر چه تمام به دیدار تیم ملی ایران خواهد آمد. از جمله معروف‌ترین بازیکنان این تیم عبارتند از: هری کین (تاتنهام / انگلیس)، دکلان رایس (وست هم / انگلیس)، رحیم استرلینگ (منچستر سیتی / انگلیس)

تیم ملی ایالات متحده آمریکا در جام جهانی قطر

ایالات متحده از دیگر تیم‌های قدرتمندی است که موفق شده به مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر راه یابد. این یازدهمین باری خواهد بود که تیم ملی فوتبال ایالات متحده موفق به شرکت در مسابقات جام جهانی شده است. با توجه به رده‌بندی‌های انجام شده تیم آمریکا رتبه ۱۵ را در فیفا دارد و تا به حال هیچ موفقیتی را در مسابقات جام جهانی از خود نشان نداده است. از جمله بازیکنان ستاره: این تیم می‌توان کریستین پولیسیچ (چلسی / انگلیس)، گیو رینا (بوروسیا دورتموند / آلمان) و وستون مک کنی (یوونتوس / ایتالیا) را نام برد.

تیم ملی ولز در جام جهانی قطر

تیم ملی ولز یکی دیگر از رقیب‌های ایران در اولین دوره از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در گروه B خواهد بود. هر چند که ولز رقیب سرسختی برای ایران به شمار نمی‌رود اما بازیکنان ایرانی برای رسیدن به موفقیت باید نهایت سعی خود را برای شکست این تیم بکنند. آخرین حضور ولز در پلی آف جام جهانی در اروپا در سال ۱۹۵۸ بوده است. ولز در آن حضور موفق شد تا خود را به بازی‌های یک چهارم نهایی برساند. تیم ملی ولز در حال حاضر در رتبه‌بندی ۱۸ فیفا و رتبه ۱۲ یوفا قرار دارد. از جمله بازیکنانی که تخمین زده می‌شود نقش قابل توجهی در بازی‌های ولز خواهند داشت عبارتند از: گرت بیل (غیر پیوسته)، دنیل جیمز (لیدز یونایتد / انگلیس) و کیفر مور (بورنموث / انگلیس).

تیم ملی ایران در جام جهانی قطر

ایران برای سومین بار متوالی در فینال جام جهانی به عنوان تیم ملی رده‌بندی یک منطقه آسیا حضور خواهد داشت. تیم ملی ایران موفق شده بود تا در ۱۰ بازی مرحله نهایی مقدماتی، ۱۵ گل به ثمر برساند. با توجه به رده‌بندی فیفا ایران در رتبه ۲۱ قرار دارد. مربی تیم ملی ایران در مسابقات مقدماتی دراگان اسکوچیچ بود که از سال ۲۰۲۰ مربی‌گری این تیم را بر عهده گرفته است. سردار آزمون (بایرلورکوزن / آلمان)، علیرضا جهانبخش (فاینورد / هلند) و مهدی طارمی (پورتو / پرتغال) از ستارگان پررنگ در این مسابقات نفس‌گیر خواهند بود.

برنامه بازی‌های ایران در جام جهانی قطر

ایران به عنوان یکی از تیم‌های گروه B در مسابقات جام جهانی قطر ۲۰۲۲ شرکت می‌کند. با توجه به نتایج به دست آمده از سه بازی ایران با دیگر تیم‌ها امکان صعود به دوره بعد از مسابقات فراهم خواهد شد. برنامه این بازی‌ها به صورت زیر است:

  • انگلیس - ایران به تاریخ ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان)، ساعت ۱۳:۰۰ در ورزشگاه بین‌المللی خلیفه
  • ولز – ایران به تاریخ ۲۵ نوامبر (۴ آذر)، ساعت ۱۰:۰۰ در ورزشگاه احمد بن علی
  • ایران - آمریکا به تاریخ ۲۹ نوامبر (۸ آذر)، ساعت ۱۹:۰۰ در ورزشگاه الثمام

استادیوم‌های بازی‌های ایران در جام جهانی قطر

کسانی که قصد سفر با تور قطر جام جهانی برای حضور در مسابقات و تشویق تیم ملی ایران را دارند، بهتر است تا از به غیر از آشنایی با جاذبه‌های گردشگری قطر، از قبل با استادیوم‌های فوتبال قطر که بازی‌ها در آن‌ها برگزار خواهد شد، آشنا شوند. برای این منظور در ادامه به معرفی و بررسی تک تک این استادیوم‌ها پرداخته‌ایم:

استادیوم بین المللی خلیفه قطر(Khalifa International Stadium)

ورزشگاه بین‌المللی خلیفه قدیمی‌ترین ورزشگاه قطر است که برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ در الریان، یکی از شهرهای قطر افتتاح شد. این ورزشگاه آخرین بار در بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ بازسازی شد. استادیوم خلیفه علاوه بر فوتبال امکان برگزاری دیگر رشته‌های ورزشی از قبیل دو میدانی را نیز دارد. بعد از مشخص شدن کشور قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ یک سری تغییرات عمده و اساسی به منظور ارتقا کیفیت این استادیوم انجام شد. یکی از مهم‌ترین این موارد تجهیز کردن آن به فناوری‌های خنک کننده پیشرفته است تا کیفیت بازی‌ها در گرمای قطر تحت تاثیر قرار نگیرد و همچنین مطابق قوانین قطر، توریست‌ها هم بتوانند بدون نگرانی نسبت به گرمای شدید، حجاب در قطر را رعایت کنند. همچنین سیستم روشنایی آن نیز تغییر یافته و صندلی‌های بیشتری برای تماشای بازی‌ها به آن اضافه شدند. این استادیوم با امکانات مطابق با استانداردهای جهانی از ۸ بازی در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ میزبانی خواهد کرد که بازی ایران – انگلیس یکی از این موارد است. استادیوم بین‌المللی خلیفه ظرفیت پذیرش حدود ۴۵۴۱۶ تماشاگر را دارد.

استادیوم احمد بن علی قطر (Ahmad Ibn Ali Stadium)

از خیلی سال‌ها پیش استادیوم احمد بن علی در محل کنونی یعنی شهر الریان، وجود داشت. اما در سال ۲۰۱۵ این مکان به طوری کلی تخریب شد و از نو استادیوم دیگری با همین نام با توجه به استانداردهای روز دنیا ساخته شد. اتمام پروژه تخریب و ساخت دوباره این استادیوم مدرن حدود ۴ سال به طول انجامید. گفته می‌شود در این پروژه عظیم از بیش از ۱۰۰ هزار متر مکعب بتن و ۶۷۰۰ تن فولاد استفاده شده است. این استادیوم میزبان بازی تیم‌های ملی ایران – ولز در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خواهد بود. همچنین گفته می‌شود آخرین مرحله از مسابقات، مرحله یک شانزدهم نهایی، در استادیوم احمد بن علی برگزار خواهد گردید. استادیوم احمد بن علی با ظرفیت ۴۰۷۴۰ نفر تماشاگر از ۷ بازی در طول مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ میزبانی خواهد کرد. پس اگر عازم تور جام جهانی هستید، از هم‌اکنون یکی از بهترین هتل‌های قطر را رزرو کنید تا با اقامتی خوب و مناسب لذت تماشای این بازی‌ها را ببرید.

استادیوم الثمامه قطر (Al Thumama Stadium)

طراحی استادیوم الثمامه در زمینی به مساحت ۵۱۵۴ هکتار و در حدود ۱۲ کیلومتری جنوب دوحه قرار دارد. این استادیوم با طراحی زیبا به شکل دایره ظاهری بسیار چشم‌نواز و زیبا دارد. ساخت استادیوم الثمامه در سال ۲۰۱۷ آغاز شد. این ورزشگاه توسط یک پارک عمومی ۵۰ هزار متر مربعی از فهرست پارک‌های قطر احاطه شده است. آنچه این پروژه عظیم را چشم‌نوازتر کرده استفاده از تلفیق سبک معماری عرب و مدرن در کنار یکدیگر است. همچنین علاوه بر مسابقات فوتبال به منظور برگزاری دیگر مسابقات از قبیل دو و میدانی، سوارکاری و دوچرخه سواری نیز می‌توان از آن بهره برد. علاوه بر تمامی این موارد امکاناتی از قبیل بسکتبال، هندبال، تنیس، شنا و سایر ورزش‌ها را نیز فراهم کرده است. با توجه به نزدیک بودن این استادیوم به دوحه، گردشگران تور جام جهانی قطر، می‌توانند در یکی از بهترین هتل‌های قطر در زمان جام جهانی، اقامت داشته باشند و با ترانسفر هتل، به راحتی به ورزشگاه بروند و بازی‌ها را تماشا کنند.

مطابق برنامه جام جهانی، توریست‌های تور جام جهانی ۲۰۲۲، در طول مسابقات بازی تیم‌هایی از گروه‌های A، گروه B، گروه E و گروه F را دراستادیوم الثمامه می‌بینند. به طوری که حدود ۸ تا از بازی‌ها در آن برگزار می‌گردند. از جمله بازی‌های مهم می‌توان به مسابقات یک چهارم نهایی اشاره کرد. در بین مسابقات مربوط به ایران، بازی آمریکا – ایران در استادیوم الثمامه خواهد بود. این استادیوم ظرفیت پذیرش ۴۰ هزار نفره تماشاگر را دارد.

همانطور که برنامه‌ی بازی‌های ایران در جام جهانی نشان می‌دهد، اکثر رقابلت‌ها در شهر استادیم‌های شهر الریان برگزار می‌شود. اما معمولا گردشگران تور قطر، با توجه به وسعت کوچک کشور و همچنین فاصله کم شهرها با هم به‌خوبی می‌توانند از تمامی امکانات چشم‌گیر دوحه هم استفاده کنند. بنابراین برای سفر با تور جام جهانی قطر، اصلا نگران گشت و گذار نباشید و خیالتان راحت که آشنایی با قطر هم به شما کمک می‌کند که با گذشته‌ی این کشور ثروتمند رو در رو شوید و از جاذبه‌های فرهنگی آن دیدن کنید و هم با رفتن به مراکز خرید قطر از بهترین برندهای دنیا خرید کنید. 

 

منبع ۱

منبع ۲