۰۲۱-۴۱۵۳۵

قوانین پوشش در قطر

قوانین پوشش در قطر

اگرچه قطر به اندازه برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه محافظه کار نیست، اما قطر نیز به عنوان یک کشور اسلامی استانداردهای پوششی خاص خود را دارد. بنابراین از گردشگران تور جام جهانی قطر انتظار می‌رود که آن‌ها را در طول اقامت خود در این کشور رعایت کنند. اگر شما نیز قصد دارید که با تور جام جهانی راهی قطر شوید و یا در هر زمان دیگری علاقمند به سفر با تور قطر هستید، این مقاله شما را برای داشتن یک پوشش مناسب و راحت در قطر راهنمایی خواهد کرد. با ما باشید تا شما را با قوانین پوشش در قطر به طور کامل آشنا کنیم.

 

کلیت حجاب در قطر

استاندارد دقیق پوششی در دوحه، پایتخت قطر و دیگر شهرهای آن به این بستگی دارد که در چه محیطی هستید. به عنوان مثال نحوه پوشش متناسب با اینکه در مکانی خصوصی هستید یا عمومی متفاوت خواهد بود. همچنین با توجه به اینکه در یک استراحتگاه ساحلی خصوصی و یا یکی از بهترین‌ هتل‌های قطر هستید و یا تصمیم برای رفتن به یکی از مراکز خرید قطر و یا بازار شلوغ در شهر را گرفته‌اید پوشش شما فرق خواهد کرد. قوانین پوشش لباس در قطر به انداره دیگر کشورهای اسلامی سختگیرانه نیست. اما این به آن معنا نیست که شما در هر محیطی با هر پوششی می‌توانید حضور پیدا کنید. چرا که قطر یک کشور اسلامی است که فرهنگ لباس پوشیدن تا حد زیادی تحت تاثیر قوانین اسلامی در آن تعریف می‌شود.  پس شما باید در لباس پوشیدن خود به قوانین کشور قطر احترام بگذارید. به عنوان مثال حضور با مایو یا لباس‌های خیلی باز خارج از محدوده ساحلی در قطر پسندیده نیست.

 

پوشش سنتی مردان و زنان در قطر

مانند اکثر نقاط منطقه خلیج فارس، مردم محلی قطر لباس‌های سنتی خود را می‌پوشند. این لباس سنتی برای مردان به شکل یک پیراهن سفید بلند است که تمام بدن را تا مچ پا و بازوها را تا مچ دست می‌پوشاند. همچنین آن‌ها با یک شال سر خود را مثل یک عمامه می‌پوشانند. این لباس محلی برای زنان نیز یک عبای بلند است با این تفاوت که رنگ مشکی دارد. زنان نیز با یک پارچه مشکی موهای سر خود را پوشش می‌دهند. در سفر خود به قطر شاهد زنان محلی قدیمی‌تر و سنتی‌تر خواهید بود که تمام صورت خود را به جز چشم‌ها با نقاب پوشاننده‌اند. البته پوشیدن نقاب امروزه به اندازه گذشته در بین زنان قطری به خصوص طنان ساکن دوحه رایج نیست.

 

قوانین پوشش برای گردشگران در قطر

اکنون که با پوشش محلی بومیان قطر آشنا شدید سوالی که ایجاد می‌شود این است که قوانین پوشش برای توریست‌های تور قطر جام‌ جهانی به چه صورت است؟ آیا گردشگران نیز مجبور به پوشیدن پیراهن‌های بلند و نقاب صورت هستند؟ خوشبختانه پاسخ به این سوال منفی است. به این معنا که گردشگران ملزم به پوشیدن لباس‌های مشابه با افراد محلی نیستند. همچنین هیچ اجباری برای پوشاندن موی سر زنان وجود ندارد. با این حال رعایت برخی نکات مثل عدم پوشیدن پیراهن‌های خیلی کوتاه یا یقه باز در مکان‌های عمومی توصیه نمی‌شود. چرا که دولت قطر از گردشگران تقاضا دارد که در سطح شهر مطابق با قوانین صادره از سوی مقامات دولتی، در خصوص نظم و اخلاق عمومی، رعایت سنت‌های ملی و آداب و رسوم به‌جا رفتار کنند.

البته ناگفته نماند که در برخی از جاذبه‌های گردشگری قطر از قبیل مسجدها قوانین سخت گیرانه‌تری نسبت به مکان‌های دیگر دارند و ورود بدون پوشش کامل را به شدت ممنوع می‌کنند. توجه داشته باشید که اگر در طول سفر خود با تور جام جهانی ۲۰۲۲ از طرف ماموران دولتی در خصوص پوشش شما تذکراتی داده شد، بحث نکنید. تنها کاری که باید انجام دهید عذرخواهی و ادامه به سفر است. این را در نظر داشته باشید؛ قوانین مربوط به نحوه پوشش در ماه رمضان در این کشور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در ادامه به بررسی دقیق‌تر نحوه پوشش زنان و مردان گردشگر در قطر می‌پردازیم.

 

قوانین پوشش در قطر برای زنان

هر چند که گفته شد قوانین پوششی در قطر برای گردشگران خیلی سخت گرفته نمی‌شود، اما بهتر است برخی از نکات توسط زنان توریست با حساسیت بیشتری دنبال شوند:

 • حتما در مکان‌های عمومی شانه و زانوهای خود را بپوشانید.
 • مهم نیست که دامن یا شلوار بر تن دارید. در هر صورت باید نواحی تعیین شده در قانون اساسی کشور (شانه‌ها و زانو به پایین) پوشانده شوند. شما می‌توانید از جوراب شلواری زیر دامن‌های خیلی کوتاه خود استفاده کنید.
 • یک تی شرت یا بلوز معمولی به شرطی که یقه بسیار بازی نداشته باشد قابل قبول خواهد بود. اما مطلقا به سمت گزینه‌هایی مثل تاپ و شلوارک نروید.
 • از پوشیدن لباس‌های چسبناک و تنگ خودداری کنید. هر چند این نحوه پوشش از لحاظ شرایط دمایی و گرمای هوا نیز انتخاب بهترین خواهد بود.
 • نیازی به پوشاندن موی سر توسط روسری، کلاه و یا هر چیز دیگری را نخواهید داشت.
 • از لحاظ شرایط آب و هوایی توصیه می‌شود لباس‌هایی از جنس ابریشم، نخ و کتان را انتخاب کنید. همچنین بهتر است حتی در تابستان یک لباس سبک و گرم به همراه داشته باشید. زیرا مکان‌های سرپوشیده مثل مراکز خرید قطر و یا مشهورترین رستوران‌های زنجیره‌ای بین‌المللی برای گردشگران بسیار خنک به نظر می‌رسد.

 

قوانین پوشش در قطر برای مردان

علاوه بر زنان، دولت قطر یک سری قوانین پوششی هم برای مردان در نظر گرفته است. با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی قطر و همچنین برنامه جام جهانی قطر رعایت نکات زیر مناسب توریست‌های جام‌ جهانی ۲۰۲۲ خواهد بود:

 • پوشیدن شلوار‌های نخی و نازک یا حتی شلوارک‌هایی که حداقل تا روی زانو را پوشانده باشد، مناسب شما خواهد بود. هیچ قانون خاصی برای ممنوعیت پوشیدن شلوارک در قطر برای هر دو جنس (زنان و مردان) وجود ندارد. با این حال، خواسته می‌شود که به قوانین احترام بگذارید و حداقل تا زانوهای خود را بپوشانید.
 • پوشیدن صندل برای مردان بسیار رایج است. به طوری که در گرمای قطر گزینه بهتری به جای کتانی و کفش‌های چرم است.
 • توصیه می‌شود مردان از پوشیدن تاپ‌های بدون آستین خودداری کنند و از تی شرت‌هایی که بر روی آن‌ها طرح‌های توهین آمیز چاپ شده باشد خودداری کنند.
 • مردان هرگز نباید در مکان‌های عمومی قطر برهنه باشند. این نوع پوشش فقط در کلاب‌های ساحلی یا محیط استخر قابل قبول است و در دیگر انواع مکان‌های تفریحی پذیرفته نیست
 • توجه کنید که هرگز نباید هیچ چیزی با آرم کشورهای همسایه بپوشید. حتی اگر از لحاظ سیاسی اختلافی بین دو کشور وجود نداشته باشد بهتر است از انجام چنین کاری اجتناب کنید.

 

قوانین پوشش در قطر برای کودکان

بعد از اینکه با نحوه پوشش زنان و مردان در قطر آشنا شدید نوبت به کودکان می‌رسد. در حالت کلی هیچ محدودیتی در مورد لباس پوشیدن کودکان قبل از سن بلوغ در قطر وجود ندارد. شما باید متناسب با آب و هوا و فعالیت‌هایی که قصد انجام آن‌ها را دارید لباس مناسب به کودکان خود بپوشانید و حتما برای جلوگیری از سوختگی پوست فرزندانتان پیش‌بینی‌هایی در نظر بگیرید. مثلا اگر به سمت صحرا می‌روید توصیه می‌شود علاوه بر کرم‌های ضدآفتاب، کفش‌ مناسب سفر برای رفتن به صحرا هم همراه داشته باشید. هر چند که بچه‌های بومیان قطر لباس‌های محافظه کارانه‌تری بر تن می‌کنند اما رعایت چنین موضوعی از طرف گردشگران ضروری نخواهد.

 

قوانین پوشش در قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲

با توجه به برگزاری مسابقات جام جهانی قطر سوال‌های متعددی در مورد نحوه پوشش گردشگران بین‌المللی در قطر ذهن‌ها را درگیر خود کرده است. توصیه ما به شما مسافران تور جام جهانی قطر این است که پوشش خود را با توجه به مطالب مذکور انتخاب کنید. توجه داشته باشید که نحوه پوشش شما نباید طوری باشد که با قوانین و فرهنگ محلی قطر تناقض داشته باشد. اعلامیه های مقامات قطر تایید کرده اند که پوشیدن لباس‌ها با طرح پرچم کشورهای مختلف در جام جهانی قطر مجاز است. اما زنان گردشگر باید سینه‌ها، شانه‌ها و پاهای خود را از زانو به بالا بپوشانند. همچنین مردان باید از پوشیدن شلوارک‌های خیلی کوتاه و پیراهن‌های بدون آستین خودداری کنند. برای مقابله با گرمای هوای قطر، ورزشگاه‌ها دارای سیستم تهویه هستند. البته دمای هوای قطر در ماه‌هایی که جام جهانی ۲۰۲۲ برگزار می‌شود کمتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد تخمین زده می‌شود. بنابراین پوشیدن شلوار و لباس‌های پوشیده باعث آزار و اذیت توریست‌های جام‌ جهانی قطر نخواهد بود.

 

قوانین پوشش در سواحل یا پارک‌های آبی قطر

هر چند که مقامات دولتی قوانین سختگیرانه‌تری را در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی از لحاظ پوششی برای زنان و مردان وضع کرده است؛ اما در سواحل یا پارک‌های آبی قطر می‌توانید پوشش دلخواه خود را داشته باشید. به این معنا که پوشیدن مایو و لباس‌های باز در این مکان‌ها آزاد است. البته توصیه می‌شود اگر در حال شنا در آب نیستید با یک پارچه حریر بدن خود خود را بپوشانید. همچنین فراموش نکنید که به هیچ وجه نباید با لباس دریا و استخر در مکان‌های عمومی ظاهر شوید. پس لباس شنا خود را بعد از رسیدن به ساحل برتن کنید و از پوشیدن آن در طول مسیر دسترسی به مقصد تفریحی ساحلی یا آبی خود بپرهیزید. همچنین بیشتر استخرها یا سواحل قطر دارای علائمی هستند که حداقل استاندارد لباس مورد تایید را نشان می‌دهند. آشنایی با قطر به شما کمک می‌کند تا از این این قوانین و دستورالعمل‌های کارکنان امنیتی بهتر پیروی کنید.

 

نکات کلیدی قوانین پوشش در قطر

چنانچه تا این بخش از مقاله همراه ما بوده باشید با کلیت قوانین پوشش در قطر آشنا شده‌اید. حال با در نظر گرفتن هر آنچه که گفته شد می‌توانید یک لباس مناسب را بسته به محیط تفریحی و توریستی خود در قطر انتخاب کنید. مثلا اگر قصد سافاری در قطر را دارید بهتر است برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از کلاه‌های لبه‌دار، عینک آفتابی و لباس‌های آستین بلند نخی استفاده کنید. یا در مراکز خرید یک کفش راحتی بپوشید تا ساعت‌ها بتوانید به گشت و گذار و خرید بپردازید.

به عنوان نکته آخر نیز بهتر است بدانید که فرودگاه بین المللی حمد در دوحه یک فرودگاه بین المللی بزرگ است که به بهترین ایرلاین‌های جهان خدمات ارایه می‌کند و به همین دلیل، هیچ محدودیت پوششی سخت‌گیرانه‌ای در آنجا وجود ندارد. بنابراین می‌توانید همراه با تور جام جهانی قطر، در فرودگاه لباس مناسب برای سفر با هواپیما و یا هر لباسی که دوست دارید را بدون محدودیت بپوشید و با خیال راحت به محض رسیدن به هتل لباس خود را با توجه به نکات فوق‌الذکر تغییر دهید.

 

منبع