۰۲۱-۴۱۵۳۵

فستیوال‌ها و جشنواره‌های سریلانکا

فستیوال‌ها و جشنواره‌های سریلانکا

سریلانکا جزیره‌ای کوچک اما بسیار زیبا و مملو از مکان‌های فرهنگی و تاریخی متنوعی است. از جمله این مکان‌ها می‌توان به سواحل پر از نخل، مزارع سرسبز چای، پارک‌های ملی تماشایی با گونه‌های مختلف حیات وحش و ... اشاره کرد. اگر چه لیست جاذبه‌های گردشگری سریلانکا بسیار مفصل است و گشت و گذار در آن‌ها بی‌نظیر اما این کشور جزیره‌ای به دلیل وجود قومیت‌های مختلف فرهنگ‌ها و سنت‌های گوناگونی را داراست. لذا گردشگران در طول سفر خود متوجه آداب و رسوم و جشنواره‌های بسیار زیادی خواهند شد. جشنواره‌های سریلانکا با شور و شوق و هیاهو جشن گرفته می‌شوند، فرصتی عالی برای آشنایی با بخشی از فرهنگ و سنت‌های این کشور زیبا هستند. سریلانکا با بیش از ۲۵ تعطیل رسمی یکی از شادترین کشورها برای تفریح و گشت و گذار است.

اگر چه نام ایران در میان معتبرترین پاسپورت‌های جهان در مکان مناسبی قرار ندارد اما سریلانکا از آن دست کشورهایی‌ست که شرایط سفر بسیار آسانی را برای ایرانیان دارد و مسافران به سادگی می‌توانند به این کشور وارد شوند. چنانچه قصد سفر با تور سریلانکا را در سر دارید در این مقاله همراه ما باشید. چرا که اینجا فهرستی از بهترین و باشکوه‌ترین جشنواره‌ها را گردآوری کرده‌ایم.

 

۱. جشنواره دوروتو پراهرا (Duruthu Perahera Festival)

این مراسم که حالت راهپیمایی باشکوهی را دارا است در ماه ژانویه که همزمان با آغاز تقویم بودایی در سریلانکا است، برگزار می‌شود. جشنواره دوروتو پراهرا یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین فستیوال‌های سنتی فرهنگی در سریلانکا است که با اشتیاق فراوان طرفداران و گردشگران در آن شرکت می‌کنند. اگر قصد دارید در بهترین زمان سفر به جنوب شرق آسیا یعنی ماه ژانویه، مسافر جزیره سریلانکا باشید بهتر است شرکت در این مراسم را از دست ندهید. این مراسم به منظور بزرگداشت گوتام بوداها که برای اولین بار ۲۵۰۰ سال پیش از این کشور بازدید کردند، برگزار می‌شود. این مراسم به صورت جشن‌های طولانی ۳ روزه سریلانکا اجرا می‌شوند. علاقه‌مندان می‌توانند در روز پایانی شاهد یک منظره باشکوه با فیل‌های تزئین شده با جواهرات، حرکات آکروبات‌ها، خوانندگان، نوازندگان طبل و مشعل‌دارانی باشند که یک راهپیمایی بزرگ را برپا می‌کنند.

 • زمان: ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ (حدود ۲۷ دی)
 • مکان: معبد کلانیا راجا ماها ویهارایا واقع در شهر پلیاگودا، شهر کلمبو
 • نقاط عطف جشنواره: اجرای آکروبات‌ها، خوانندگان، درامرها و مشعل‌داران

 

۲. جشنواره تایلند پونگال (Thai Pongal Festival)

این جشن که به مدت ۳ روز از روز اول تایلندی (دهمین ماه در تقویم تامیل) شروع می‌شود، یکی از جشن‌های مهم برداشت محصول در سریلانکا است. در این مراسم خانواده‌ها به خدای خورشید ادای احترام می‌کنند تا برداشت پرباری داشته باشند. این جشنواره با کشیدن کولام (رنگولی) با رب برنج در جلوی خانه‌ها و جوشاندن شیر مخلوط با برنج و دمنوش و ادویه آغاز می‌شود. تمام خانواده برای قدردانی از ثریا و همچنین احشام که نقش مهمی در برداشت محصول دارند، در جشن‌ها شرکت می‌کنند. زیبایی معابد سریلانکا هم‌زمان با این فستیوال چندبرابر می‌شود چرا که آنها این مراسم را با نهایت شکوه برپا می‌کنند و توریست‌ها در این میهمانی به اهالی ملحق ‌شوند و خاطره‌ای فراموش نشدنی ثبت می‌کنند.

 • زمان: ۱۴ تا ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ (حدود ۲۴ تا ۲۷ دی)
 • مکان: در سراسر کشور
 • نقطه عطف جشنواره: تهیه رنگولی و تماشای خانه‌های تزئین شده

 

۳. جشنواره روز استقلال (Independence Day Festival)

روز استقلال هر کشوری برای شهروندانش مهم است. بنابراین این مراسم یکی از مهم‌ترین جشن‌های سریلانکا است. در ۴ فوریه ۱۹۴۸، سریلانکا استقلال خود را از حکومت استعماری به دست آورد. از آن پس همه ساله برای بزرگداشت این روز فرخنده، در سراسر کشور مراسم و رژه باشکوهی برپا می‌گردد. می‌توانید در رژه‌های نظامی، مراسم برافراشتن پرچم، نمایش‌های آتش‌بازی، نمایش‌های شلیک توپ و نمایش‌های فرهنگی این روز مهم در سریلانکا شرکت کنید. ناگفته نماند که این مراسم یکی از محبوب‌ترین جشن‌های مذهبی در سریلانکا نیز محسوب می‌شود.

 • زمان: ۴ فوریه ۲۰۲۲ (حدود ۱۵ بهمن)
 • مکان: در سراسر کشور
 • نقطه عطف جشنواره: رژه نظامی، مراسم برافراشتن پرچم

۴. جشنواره نوام پراهرا (Navam Perahera Festival)

نوام پراهرا جشنواره اصلی سریلانکا است که ترکیبی از رنگ‌ها، رژه‌ها و سنت‌ها است. در سال ۱۹۷۹، نوام پراهرا برای اولین بار در معبد گانگارامایا (Gangaramaya) در کلمبو که یکی از شهرهای توریستی سریلانکا است جشن گرفته شد. همه ساله این جشنواره با نهایت شکوه برگزار می‌شود و شامل برنامه‌ رقصنده‌های آتش، ترقه‌ها، نمایش حاملان پرچم و صدها فیل است. همچنین می‌توانید در بهترین معابد سریلانکا شاهد رقص‌های سنتی شگفت انگیز و دیدنی باشید. اگر از طرفداران موسیقی هستید می‌توانید از اجرای درامرها و نوازندگان فلوت در این مراسم نهایت لذت را ببرید.

 • زمان: ۱۶ فوریه ۲۰۲۲ (حدود ۲۷ بهمن)
 • مکان: شهر کلمبو
 • نقطه عطف جشنواره: اجرای درامرها و نوازندگان فلوت

 

۵. جشنواره ماهاشیوراتری (Mahashivratri Festival)

فدائیان لرد شیوا در ماه مارس در سراسر کشور سریلانکا جشن باشکوهی را برگزار می‌کنند. نمازگزاران روز خود را با یک حمام تطهیر آغاز می‌کنند. از دیگر عادت‌های جالب بردن گلدان‌هایی به معبد برای غسل دادن شیوا لینگا است. سپس روز خود را با روزه گرفتن و مراقبه در معابد مختلف می‌گذرانند. انواع معابد بودایی که به‌طور گسترده در این سرزمین دیده می‌شوند این جشن را باشکوه‌تر برگزار می‌کنند، مانند: سری کایلشوارار که با اجرای رقص و موسیقی مراسم باشکوه و دیدنی را برگزار می‌کنند.

 • زمان: ۱ مارس ۲۰۲۲ (حدود ۱۰ اسفند)
 • مکان: در سراسر کشور
 • نقطه عطف جشنواره: اجرای رقص و موسیقی در معابد

 

۶. جشنواره سال نو سینهالی و تامیل (Sinhala & Tamil New Year Festival)

معمولاً در حدود اواسط آوریل هر سال، کل کشور سریلانکا در یک فضای شاد به مناسبت سال نو قمری مراسم زیبا و دیدنی را برگزار می‌کند. در میان تمام فستیوال‌ها در سریلانکا، سال نو سینهالی و تامیل به‌ویژه با شکوه و نمایش بزرگ جشن گرفته می‌شود تا پایان فصل برداشت و بهار را نشان دهد. در طول این مراسم مردم مشغول نظافت و تزئین خانه‌های خود، تهیه شیرینی‌های سنتی، صرف غذا در کنار خانواده و پوشیدن لباس‌های جدید خود می‌شوند. این جشن همچنین شامل مسح کردن کودکان با روغن‌های گیاهی، ترکاندن ترقه‌ها و اجرای نمایش‌ها و بازی‌های سرگرم‌کننده است. پس هنگامی که عازم تور سریلانکا هستید همراه وسایل ضروری برای سفر ساحلی ، لباسی مناسب برای شرکت در این فستیوال‌ را هم در نظر داشته باشید، چرا که با پوشش ساحلی و یا لباس شنا شرکت در این مراسم شایسته نیست.مردمان محلی زیباترین و جدیدترین لباس خود را در این مراسم می‌پوشند.

 • زمان: ۱۳ تا ۱۴ آوریل ۲۰۲۲ (حدود ۲۴ تا ۲۵ فروردین)
 • مکان: در سراسر کشور
 • نقطه عطف جشنواره: بازی‌های رقابتی، ترکاندن ترقه

 

۷. جشنواره وسک پویا (Vesak Poya Festival)

جشنواره وسک پویا که به منظور بزرگداشت سه موضوع مهم در دین بودا - تولد، روشنگری و نیروانا – برگزار می‌شود یکی از بهترین فستیوال‌های سریلانکا است. در این مراسم جشن‌ها از اول هفته شروع شده و تا یک هفته ادامه می‌یابد. در این مراسم تمامی خانه‌ها، خیابان‌ها و مغازه‌ها را با نور فانوس‌های رنگارنگ تزیین می‌کنند که نور بودا را به تصویر می‌کشد. شهرهایی مانند کلمبو و کندی با پاندال‌های روشن محو درخشش می‌شوند که تابلوهای مفصلی از داستان‌های جاتاکا را به نمایش می‌گذارند. زیبایی و نور درخشان شهرها تقریبا تمام انواع مکان‌های اقامتی را مملو از مسافر می‌کند. البته نگران نباشید در سریلانکا که همیشه پذیرای میلیون‌ها توریست از سراسر جهان است سعی شده همیشه بهترین انواع خدمات هتل و امکانات گردشگری برای مسافران ارایه شود.

 • زمان: متغیر
 • مکان: در سراسر کشور (در کلمبو مراسم با شکوه بیشتری برگزار می‌شود)
 • نقطه عطف جشنواره: تزیین شهر با فانوس‌های رنگارنگ و لامپ‌های سفالی کوچک

 

۸. جشنواره پوسون (Poson Festival)

این جشن که به نام پوسون پایا نیز شناخته می‌شود، دومین جشن مهم در میان جشن‌های بودایی است که در سریلانکا برگزار می‌شود. از آنجایی که جشن ظهور بودیسم در این جزیره متعلق به قرن سوم است، جشنواره پوسون نیز از اهمیت تاریخی زیادی برخوردار است. این جشن شامل تزیین شهر با فانوس‌ها، پاندال‌ها و غرفه‌های صدقه و برگزاری آموزه‌های بودایی است. باشکوه‌ترین مکان برای برگزاری این جشن‌ در اطراف صخره میهینتال، واقع در شهر میهینتال جایی که شاگرد بودا، ماهیندا، برای اولین بار آموزه‌های بودایی را به پادشاه دوانامپیاتیسا موعظه کرد است.

 • زمان: ۱۴ ژوئن ۲۰۲۲ (حدود ۲۴ خرداد)
 • مکان: شهرهای میهینتال و آنورادهاپورا
 • نقطه عطف جشنواره: تزیین شهر با فانوس‌ها و برگزاری مراسم آموزه‌های دینی بودا

 

۹. جشنواره کندی اسالا پویا پراهرا (Kandy Esala Poya Perahera Festival)

یکی دیگر از جشن‌های سریلانکا، جشنواره کندی اسالا پویا پراهرا است که به احترام دندان مقدس بودا که در معبد معروف کندی نگهداری می‌شود، برگزار می‌گردد. این جشن‌ باشکوه شامل یک راهپیمایی تماشایی از رقصندگان سنتی، طبل‌زنان و فیل‌هایی است که هر روز به مدت یک هفته در خیابان‌های شهر لباس‌های زیبا به تن می‌کنند. توصیه می‌کنیم اگر تاریخ سفر شما با تور سریلانکا همزمان با برگزاری این مراسم بود، حتما در شور و شادی شب آخر آن حضور داشته باشید.

 • زمان: ۲ تا ۱۲ اوت ۲۰۲۲ (حدود ۱۱ تا ۲۱ مرداد)
 • مکان: شهر کندی
 • نقطه عطف جشنواره: رقصندگان سنتی، نمایش طبل‌زنی و فیل‌ها

 

۱۰. جشنواره ول (Vel Festival)

در میان مهم‌ترین جشنواره‌های مذهبی و فرهنگی هندوها در سریلانکا، فستیوال ول به یاد پیروزی اسکاندا خدای جنگ بر نیروهای شیطانی برگزار شده و از اهمیت بالایی برخوردار است.در شهرهای گردشگری سریلانکا در طول این مراسم جلیقه‌ای مقدس در یک ارابه طلایی خیره‌کننده عظیم قرار می‌گیرد که توسط شرکت‌کنندگان و افراد مذهبی سفیدپوش کشیده می‌شود. این افراد معمولا در طول مراسم صورت‌های خود را به خاکستر مقدس آغشته می‌کنند. ارابه با همراهی رقصندگان، نوازندگان و فیل‌ها، در سراسر شهر با صدای آوازها، طبل‌ها و زنگ‌ها در خیابان‌ها حرکت می‌کند.

 • زمان: معمولا در یکی از روزهای ماه‌های جولای یا آگوست (تیر یا مرداد)
 • مکان: شهر کلمبو
 • نقطه عطف جشنواره: صدای آواز، طبل، زنگ و رژه باشکوه

 

۱۱. جشنواره کاتاراگاما اسالا (Kataragama Esala Festival)

یکی دیگر از مهم‌ترین فستیوال‌های هندو در سریلانکا، کاتاراگاما اسالا نام دارد. در طول این مراسم شاهد هزاران شرکت‌کننده از سراسر جزیره خواهید بود که به شهر مقدس کاتاراگاما در جنوب سریلانکا می‌روند. همچنین مردمانی را از دین‌های مختلف خواهید دید که با انجام آداب و رسومی مانند سوراخ کردن پوست، خودزنی و ... به دنبال هدایت الهی و توبه از خدا هستند. این جشنواره نیز همانند اغلب مراسم مذهبی در سریلانکا با دسته‌هایی متشکل از رقصندگان، نوازندگان، نمایش فیل‌ها، آتش‌خواران و آکروبات‌ها با شور و هیجان بالایی برگزار می‌گردد.

 • زمان: ۲۱ جولای ۲۰۲۲ (حدود ۳۰ تیر)
 • مکان: شهر کاتاراگاما در جنوب سریلانکا
 • نقطه عطف جشنواره: اجرای آتش خواران و آکروبات‌ها

 

۱۲. جشنواره نالور (Nallur Festival)

این فستیوال ۲۵ روزه که به افتخار لرد موروگان برگزار می‌شود، از دیگر جشنواره‌های باشکوه سریلانکا است که دارای شکوه بسیار زیادی بوده و قطعا ارزش دیدن و شرکت را دارد. در روز برگزاری این جشن خدای پر زرق و برق را بر روی تختی نقره‌ای و باشکوه نشانده و توسط ارابه در اطراف شهر حمل می‌کنند. 

 • زمان: در یکی از روزهای ماه‌های اوت و سپتامبر (مرداد و شهریور)
 • مکان: شهر جفنا
 • نقطه عطف جشنواره: حمل خدای باشکوه بر روی تخت‌های نقره ای در سراسر شهر

 

۱۳. جشنواره دیوالی (Diwali Festival)

یکی دیگر از فستیوال‌های سنتی که به صورت باشکوهی در سریلانکا برگزار می‌شود، دیوالی نام دارد. این فستیوال برجسته هندو، که در سراسر کشور و تمامی شهرهای توریستی سریلانکا جشن گرفته می‌شود، قطعا ارزش دیدن و شرکت کردن را دارد. پوشیدن لباس‌های نو، چراغانی کردن همه جا و پخش شیرینی‌ از جمله کارهایی است که در طول این مراسم انجام می‌شوند.

 • زمان: ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲ (حدود۲ شهریور)
 • مکان: در سراسر کشور
 • نقطه عطف جشنواره: دیدار از اقوام، توزیع شیرینی و چراغانی کردن خیابان‌ها

۱۴. جشنواره ادبی گالی (Galle Literary Festival)

به جرات می‌توان گفت که جشنواره ادبی گالی یکی از بهترین فستیوال‌های سریلانکا است. این جشنواره که یکی از فستیوال‌های سریلانکا است، گردشگران و همچنین مردم محلی زیادی را به خود جذب می‌کند. این یک گزینه بسیار عالی برای همه کسانی است که عاشق خواندن و آثار ادبی هستند تا با نویسندگان بین المللی که به خاطر آثار عالی خود مشهور هستند ارتباط برقرار کنند. این جشنواره برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ برگزار شد و از آن زمان به بعد به یکی از نقاط برجسته شهر گالی در سریلانکا تبدیل گردید.

 • زمان: ۱ فوریه ۲۰۲۲ (حدود ۱۲ بهمن)
 • مکان: شهر گالی
 • نقطه عطف جشنواره: حضور بسیاری از نویسندگان مطرح بین‌المللی

 

۱۵. جشنواره لاو سریلانکا (Love Sri Lanka Festival)

آخرین مورد از جذاب‌ترین فستیوال‌ها و جشنواره‌های سریلانکا که در این مقاله قصد معرفی آن را داریم، جشنواره لاو است. شرکت در این جشنواره با خریدهای متنوع، پخش انواع غذاهای لذیذ، بازی و سرگرمی، موسیقی و رقص و فعالیت‌های فرهنگی گوناگون همراه بوده و به همین دلیل در بین گردشگران محبوبیت پیدا کرده است.شما اگر سریلانکا را به عنوان مقصدی برای سفر با کودکان انتخاب کردید، انتخاب درستی انجام داده‌اید چرا که این جشنواره خانوادگی همیشه میزبان هزاران مسافران از سراسر جهان است که برای شرکت در جشنواره لاو برنامه‌ریزی می‌کنند تا با حضور در آن جلوه‌های متنوع و جذابی از سریلانکا را کشف کنند.

زمان: ۱۴ الی ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ (حدود ۲۵ بهمن تا ۱ اسفند)
مکان: شهر کلمبو، به خصوص پارک ویهاراماهادیوی
نقطه عطف جشنواره: پخش غذا، بازی و سرگرمی، موسیقی و رقص

پیش از همه‌گیری کرونا، برای برگزاری تورهای سریلانکا از ایرلاین‌های مختلفی مانند ایرلاین ایرعربیا استفاده می‌شد، اما هنوز هم وضعیت برگزاری تورهای مقاصد جنوب شرق آسیا رونق گذشته‌ی خود را باز نیافته است و همچنان برای برگزاری مقاصد مختلف از پروازهای محدودی بهره برده می‌شود.

منبع