۰۲۱-۴۱۵۳۵

راهنمای سفر به جزایر فی فی

راهنمای سفر به جزایر فی فی

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که مسافران در سفر به تایلند جزیره زیبای پوکت را برای اقامت خود انتخاب می‌کنند، دسترسی آسان آن به جزایر معروف فی فی است. به طوری که وقتی صحبت از طبیعت تایلند می‌شود تصاویری از جزایر فی فی که امروزه در صفحات مجازی انتشار شده‌اند به ذهن‌ها می‌رسد. پس اگر شما نیز عاشق بازدید از جزایر فی فی پوکت هستید و قصد سفر به کشور تایلند را دارید، توصیه می‌کنیم مطالب این مقاله را هرگز از دست ندهید. چرا که در این نوشته سعی کرده‌ایم به طور کامل و دقیق نحوه دسترسی به فی فی را برای مسافران پوکت مورد بررسی قرار دهیم.

 

نحوه دسترسی به جزایر فی فی پوکت

اگر با تور تایلند به مقصد پوکت سفر کرده‌اید، مطمئنا یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید بازدید از جزایر فی فی است. چرا که پوکت در نزدیک‌ترین نقطه به این جزایر قرار گرفته و امروزه به لطف استقبال توریست‌ها از این منطقه کشتی‌ها و قایق‌های تندرو متعددی برای دسترسی به آن تعبیه شده‌اند. اما چگونه می‌توان به این قایق‌ها دسترسی پیدا کرد و از آنجا به جزایر فی فی پوکت رفت. در حالت کلی همراه شدن با کشتی، محبوب‌ترین روش برای رسیدن به جزایر فی فی است که برای این منظور باید از پوکت حدود ۲ ساعت مسیر دریایی را طی کنید.

بندر اصلی برای سوار شدن به کشتی‌ها از پوکت، اسکله راسادا (Rassada) در شهر پوکت است که با فرودگاه پوکت حدود یک ساعت با ماشین فاصله دارد. البته این مدت زمان می‌تواند بسته به شرایط آب و هوایی و تلاطم دریا بیشتر یا حتی کمتر نیز شود. پس نیم ساعت اختلاف زمانی را در رسیدن به مقصد در این مسیر را نیز باید در نظر گرفت. کسانی که دوست دارند مستقیما از فرودگاه به سمت جزایر فی فی بروند، می توانند از فرودگاه تاکسی یا اتوبوس محلی کرایه کرده و به سمت اسکله راسادا حرکت کنند. البته توصیه می‌کنیم حتما از قبل برنامه‌های کشتی‌ها و قایق‌ها را بررسی کرده و برنامه سفر خود را مطابق با آن‌ها برنامه ریزی کنید. در زیر به بررسی برنامه سفر با کشتی‌ و قایق در این مسیر می‌پردازیم:

عکس: getyourguide.com

 

دسترسی به جزایر فی فی پوکت با کشتی

پیشنهاد اول ما برای کسانی که دوست دارند از جزیره پوکت به سمت فی فی بروند، سوار شدن به کشتی‌های این مسیر است. کشتی‌هایی که به کوه فی فی می‌روند بسیار راحت هستند و با عرشه بزرگ خود امکان حمام آفتاب و لذت بردن از مسیر را نیز برای گردشگران ممکن می‌سازند. همچنین برخی از آن‌ها مجهز به اتاق‌هایی برای استراحت با سیستم تهویه مطبوع بوده و نوشیدنی‌ها یا تنقلاتی را در اختیار افراد قرار می‌دهند. توجه داشته باشید که کشتی‌ها می‌توانند در فصل‌های اوج گردشگری کمی شلوغ شوند که با پرداخت هزینه بیشتر و تهیه بلیط VIP  سفری راحت و باکیفیتی را تجربه کنید. خبر خوب اینکه معمولاً در سفرهای بعد از ظهر با برش‌های رایگان هندوانه از مسافران پذیرایی می‌شود.

نکته مهم دیگر اینکه هزینه سوار شدن به کشتی ۱۵ دلار بوده و تقریبا ۲ الی ۳ ساعت زمان می‌برد تا به جزایر فی فی پوکت دسترسی پیدا کنید. امتیازی که این کشتی‌ها دارند ارزان بودن آن‌ها بوده و در عوض باید توجه داشته باشید که در طول روز تنها ۳ کشتی به مقصد فی فی از پوکت حرکت می‌کند. همه کشتی‌ها از پوکت به جزیره فی فی از اسکله راسادا حرکت می‌کنند که باید بین ساعات ۹ صبح تا نهایت ۱:۴۵ ظهر در آن حضور داشته باشید.

 

جذاب‌ترین باغ‌ وحش‌های تایلند برای بازدید گردشگران

عکس: hotels.com

 

دسترسی به جزایر فی فی پوکت با قایق‌های تندرو

از دیگر راه‌های دسترسی به جزایر فی فی از پوکت، سوار شدن به قایق‌های تندرویی است که در این مسیر حرکت می‌کنند. با انتخاب این گزینه در اصل شما یک قایق خصوصی را اجاره کرده و می‌توانید با انعطاف بیشتر در برنامه‌ریزی‌های خود راهی فی فی شوید. معمولا در تمامی روزهای سال می‌توان از قایق‌های تندرو برای رفتن به جزایر فی فی استفاده کرد اما بهتر است از سفر با آن‌ها در فصل باران‌های موسمی (از سپتامبر تا نوامبر) خودداری کنید. بدیهی است که قایق‌های تندرو گران‌تر از کشتی‌ها هستند؛ اما اگر به همراه دوستان و به صورت گروهی سفر می‌کنید ارزش آن را خواهد داشت.

هزینه کرایه قایق تندرو به مقصد جزایر فی فی پوکت، ۲۴ دلار آمریکا بوده و تقریبا به مدت زمانی در حدود ۱.۵ ساعت برای این منظور نیاز خواهید داشت. هر چند گران بودن قایق‌های تندرو در مقایسه با کشتی‌ها امتیاز منفی به حساب می‌آید اما به دلیل سرعت بالا و حرکت تقریبا ۱۰ قایق در روز به مقصد فی فی امتیاز مثبت قابل توجهی برای گردشگران است. همچنین با قایق تندرو می‌توانید اسکله‌های مختلفی را هم در پوکت و هم در فی فی برای سفر خود انتخاب کنید. البته مسیر اغلب قایق‌های تندرو برای رفتن به جزایر فی فی از اسکله راسادا به اسکله تون سای (Ton Sai) بوده که در بین توریست‌ها پرطرفدارترین مسیر هستند و در نتیجه قایق‌های بیشتری نیز دارند. ساعت حرکت اغلب قایق‌ها در این مسیر از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۲ ظهر هستند.

عکس: orientalescape.com

 

برای دسترسی به جزایر فی فی قایق‌های تندرو بهتر است یا کشتی؟

چنانچه تا این بخش از مقاله همراه ما بوده باشید متوجه شده‌اید که در کل دو روش برای دسترسی به جزایر فی فی پوکت خواهید داشت. اما کدام یکی از این دو روش‌ها بهتر هستند؟ قبل از هر چیزی باید بگوییم که هر روش استفاده از قایق‌های تندرو و همچنین کشتی‌ها می‌توانند بسته به علاقه و شرایط گردشگران مناسب باشند. بنابراین برای انتخاب بهترین گزینه توصیه می‌کنیم نگاهی به مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها بیاندازیم:

 

بهترین زمان سفر به تایلند

عکس: simbaseatrips.com

 

 مزایا و معایب استفاده از کشتی

 • تعداد کشتی‌هایی که در بین دو مسیر پوکت و فی فی حرکت می‌کنند در طول روز کمتر هستند.
 • کشتی‌ها برای سفرهای انفرادی مناسب‌تر بوده و قیمت پایین‌تری دارند.
 • کشتی‌ها برای سفر در هر فصلی از سال مناسب بوده و کمتر تحت تاثیر تکانه‌های دریا قرار می‌گیرند.
 • مدت زمانی که با کشتی طی می‌کنید در مقایسه با قایق‌های تندرو بیشتر خواهد بود.
 • به دلیل برنامه‌ریزی مشخصی که کشتی‌ها دارند، امکان سفر یک روزه به فی فی از پوکت تقریبا وجود دارد. به این صورت که آخرین قایق بازگشت به پوکت از جزیره فی فی ساعت ۳ بعد از ظهر است. بنابراین یک سفر رفت و برگشت یک روزه بین پوکت و جزیره فی فی غیرعملی است.

 

مزایا و معایب استفاده از قایق‌های تندرو

 • تعداد قایق‌های تندرویی که بین اسکله‌های دو مسیر پوکت و فی فی حرکت می‌کنند بیشتر هستند.
 • کرایه قایق‌های تندرو بیشتر بوده و در عوض به طور کاملا در اختیار شما برای سفر، تفریح و حتی شنا در صورت تمایل قرار خواهند گرفت.
 • سفر با قایق های تندرو در فصل باران‌های موسمی پیشنهاد نمی‌شود.
 • قایق‌های تندرو سرعت بیشتری داشته و در کمتر از دو ساعت شما را به اسکله مورد نظر در جزایر فی فی خواهند رساند.
 • قایق‌های تندرو برنامه منعطف‌تری داشته و بیشتر برای کسانی که دوست دارند سفر یک روزه به جزایر فی فی پوکت داشته باشند، توصیه می‌شود.

عکس: ministryofvillas.com

 

نکات مهم در سفر به جزایر فی فی از پوکت

همان طور که گفته شد گردشگران تور تایلند به مقصد پوکت می‌توانند به کمک کشتی‌های مخصوص و یا قایق‌های تندرو خود را به جزایر زیبای فی فی برسانند. هر چند در قسمت فوق نگاه کلی به این موضوع داشتیم اما دانستن برخی نکات جزئی در خصوص این موضوع خالی از لطف نخواهد بود:

 • اسکله راسادا در جنوب پوکت، نزدیک ساحل باتونگ، ساحل کارون، ساحل کاتا، ساحل نای هان و ساحل راوی قرار داشته و اصلی‌ترین اسکله برای داشتن سفری یک روزه به جزایر فی فی پوکت است. البته اسکله‌های دیگری نیز برای این منظور وجود دارند که بسته به محل اقامت خود در پوکت می‌توانید انتخاب کنید. اسکله بنگ رونگ در شمال پوکت، نزدیک ساحل سورین و ساحل بنگ تائو از دیگر مناطق نسبتا خوب برای سفر از پوکت به فی فی است.
 • قایق های تندرو می‌توانند بسیار پر دست انداز باشند؛ به خصوص اگر در فصل باران‌های موسمی (از جولای تا سپتامبر) سفر می‌کنید توجه به این نکته اهمیت زیادی خواهد داشت. اگر به حس سرعت علاقه دارید یا به دنبال سریعترین راه هستید، استفاده از قایق تندرو به جای کشتی‌ها توصیه می‌شود. از طرفی دیگر در مقایسه با قایق‌های تندرو، کشتی‌ها کمی ملایم‌تر هستند و زمان بیشتری برای دیدن منظره دریا را در اختیار شما قرار می‌دهند.
 • جزیره فی فی به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری در تایلند شناخته می‌شود و علاوه بر طبیعت زیبایی که از دریا ارائه می‌دهد امکان لذت بردن از تفریحاتی نظیر غواصی، شنا، کاوش در غارهای اطراف و ... را نیز ممکن می‌سازد. به همین دلیل برای گشت و گذاری کامل در این جزیره توصیه می‌کنیم اقامتی به مدت یک شب را در آن داشته باشید.
 • اگر از دریازدگی رنج می برید، توصیه می‌کنیم حداقل ۳۰ دقیقه قبل از قایق‌سواری دارو مصرف کنید.
 • هنگام ورود به کو فی فی باید هزینه‌ ۲۰ بات بپردازید.

 

مراکز خرید پوکت

عکس: adventurouskate.com

 

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴