۰۲۱-۴۱۵۳۵

معرفی فرودگاه بین‌المللی دهلی

معرفی فرودگاه بین‌المللی دهلی

تمامی کلان‌ شهرهای دنیا (به خصوص پایتخت کشورها) دارای فرودگاه بین‌المللی هستند که دسترسی گردشگران به آن کشور را آسان می‌کند. از آنجایی که کشور هند یکی از توریستی‌ترین مقاصد گردشگری دنیا است، جای تعجب نخواهد بود اگر دهلی به عنوان پایتخت آن دارای فرودگاه مجهز و همه چیز تمام باشد. بنابراین مسافران تور هند می‌توانند از طریق فرودگاه بین‌المللی دهلی که با نام فرودگاه ایندرا گاندی نیز شناخته می‌شود، سفری راحت و به یاد ماندنی را در این کشور تجربه کنند. توجه داشته باشید که فرودگاه اولین جایی است که در سفر هوایی به هر کشوری با آن روبرو می‌شوید. بنابراین دولت‌ها سعی دارند تا فرودگاه‌های بین‌المللی خود را مطابق با استانداردهای جهانی طراحی کنند. پس چنانچه در برنامه‌ریزی‌های خود قصد سفر به هند را دارید در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با فرودگاه دهلی، مهم ترین فرودگاه این کشور آشنا کنیم.

 

آشنایی با فرودگاه بین‌المللی دهلی

فرودگاه بین‌المللی دهلی با نام ایندیرا گاندی، مهم‌ترین فرودگاه کشور هندوستان است که به گردشگران این کشور خدمت‌رسانی می‌کند. این فرودگاه با کد یاتا DEL و کد ایکائو VIDP شناخته می‌شود. این فرودگاه در مکانی به مساحت ۲۰۶۶ هکتار در پالام، دهلی، ۱۵ کیلومتری جنوب غرب ایستگاه راه آهن دهلی نو واقع شده است. این مکان اولین بار در سال ۱۹۶۲ افتتاح شده و به عنوان شلوغ‌ترین فرودگاه هند از نظر ترافیک مسافری است. البته که در فهرست پر ترددترین فرودگاه‌های جهان نام آن نیامده، اما می‌توان آن را یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان نیز نامید. فرودگاه بین المللی دهلی با ظرفیت ۳۶۱۱۱۸۱ صندلی، دومین فرودگاه شلوغ جهان از نظر ظرفیت صندلی و شلوغ ترین فرودگاه آسیا از نظر ترافیک مسافری معرفی شده است. چرا که در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۳۷.۱۴ میلیون مسافر را جابجا کرد.

 • آدرس: New Delhi, Delhi 110037, India
 • شماره تماس: ۶۰۰۰ ۳۳۷ ۱۲۴ ۹۱+
 • آدرس ایمیل: [email protected]

 

تاریخچه فرودگاه بین‌المللی دهلی

فرودگاه صفدرجونگ در سال ۱۹۳۰ در شهر دهلی، یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی هند ساخته شد و تا سال ۱۹۶۲ فرودگاه اصلی این شهر بود. اما به دلیل افزایش ترافیک مسافربری در صفدرجونگ و همچنین عملیات غیرنظامی در همین سال به فرودگاه پالم که بعداً به IGIA تغییر نام داد منتقل شد. فرودگاه پالم در طول جنگ جهانی دوم ساخته شده بود و پس از خروج بریتانیایی‌ها از هند، به عنوان ایستگاه نیروی هوایی برای نیروی هوایی هند خدمت می‌کرد. ظرفیت فرودگاه پالم حدود ۱۳۰۰ مسافر در ساعت بود. در سال‌های ۱۹۷۹ – ۱۹۸۰ در مجموع ۳ میلیون مسافر داخلی و خارجی از طریق فرودگاه پالم پرواز کردند. با توجه به افزایش ترافیک هوایی در دهه ۷۰ و ۸۰، یک ترمینال اضافی با مساحت تقریباً چهار برابر ترمینال قدیمی پالم ساخته شد. با افتتاح این ترمینال بین المللی جدید، ترمینال ۲، به فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی (IGIA) تغییر نام داد. امروزه فرودگاه داخلی قدیمی (پالام) به عنوان ترمینال ۱ شناخته می‌شود و به ساختمان های جداگانه A1، B2، و C1  تقسیم شده است.

با گذر سال‌ها و رشد قابل توجه مسافران در صنعت گردشگری تور هند منجر به افزایش عمده در ترافیک مسافری شد. بنابراین این فرودگاه شاهد افزایش ظرفیت در طول سال‌ها بوده است. به طوری که در سال ۲۰۰۸ برای کاهش تراکم ترافیک در ترمینال‌های موجود، ترمینال ۳ بسیار بزرگتری ساخته و در سال ۲۰۱۰ افتتاح گردید. این ترمینال ظرفیت کل مسافران فرودگاه را به ۳۴ میلیون افزایش داد. جالب است بدانید که فرودگاه بین‌المللی دهلی اولین فرودگاه هند است که به طور کامل از انرژی آبی و انرژی خورشیدی استفاده می‌کند.

 

امکانات فرودگاه بین‌المللی دهلی

طبیعی است که فرودگاه بین‌المللی دهلی به دلیل اهمیتی که در صنعت گردشگری هند دارد از امکانات کاملی متناسب با استانداردهای جهانی برخوردار باشد. برای آشنایی بیشتر با این فرودگاه در ادامه نگاه مختصری به امکانات این فرودگاه داریم:

 • باندهای فرودگاه دهلی

فرودگاه دهلی دارای سه باند تقریباً موازی است. سومین باند این فرودگاه در سال ۲۰۰۸ افتتاح گردید که گفته می‌شود با طول ۴۴۳۰ متر حدود ۱۰ میلیارد روپیه برای ساخت آن هزینه شده است. هر سه باند این فرودگاه قابلیت استفاده به صورت همزمان برای انواع هواپیماهای مسافربری را دارند که نقش قابل توجهی را در کاهش ترافیک مسافربری ایفا می‌کنند. در حال حاضر باند چهارمی در حال ساخت در فرودگاه بین‌المللی ایندرا گاندی است و انتظار می‌رود که این باند تا اوایل سال ۲۰۲۳ تکمیل گردد.

 • ترمینال‌های فرودگاه دهلی

فرودگاه IGI به عنوان یک مرکز اصلی یا یک مقصد متمرکز برای چندین شرکت هواپیمایی هندی عمل می‌کند. به طوری که تقریباً ۸۰ شرکت هواپیمایی در حال خدمت‌رسانی به مسافران از طریق این فرودگاه هستند. در حال حاضر، سه پایانه مسافربری فعال در این فرودگاه وجود دارند. ترمینال ۱، قدیمی‌ترین ترمینال فرودگاه بوده و پروازهای داخلی از طریق آن انجام می‌شوند. ترمینال ۲، بعدها به منظور کاهش حجم ترافیک پروازهای داخلی تاسیس گردید. ترمینال ۳، سال ۲۰۱۰ افتتاح شد و یکی از بزرگترین پایانه‌های جهان است که قادر به جابجایی ۳۴ میلیون مسافر در سال است.

 • پرواز‌های داخلی و بین المللی فرودگاه دهلی

همان طور که از نام آن پیدا است، ایندرا گاندی یک فرودگاه بین‌المللی است که برای پروازهای خارجی و داخلی استفاده می‌شود و معمولا مسافران تور دهلی،آگرا،جیپور (مثلث طلایی) با این فرودگاه آشنایی زیادی دارند. بنابراین شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی متعددی در آن فعال بوده و سعی در ارائه یک سفر راحت به گردشگران تور خارجی هستند.

 • خدمات باربری فرودگاه دهلی

فرودگاه دهلی در کنار ارائه خدمات مسافربری در حوزه ارسال بار نیز فعالیت دارد. مجتمع بار هوایی در فاصله یک کیلومتری از ترمینال ۳ واقع شده و توسط Celebi Delhi Cargo Management India Pvt مدیریت می‌شود. در حال حاضر پروژه عظیمی به منظور ارتقا خدمات باربری این فرودگاه در حال انجام است. بخشی از باند باربری به بهره‌برداری رسید و باند دیگر در حال ساخته شدن است. تخمین زده می‌شود که پس از تکمیل کامل این پروژه امکان جابجایی سالانه ۱.۲۵ تن بار از طریق فرودگاه بین‌المللی دهلی وجود خواهد داشت.

 

خطوط هوایی و مقاصد گردشگری فرودگاه بین‌المللی دهلی

فرودگاه دهلی به عنوان یک فرودگاه بین‌المللی خطوط هوایی متعددی را در خود جای داده و امکان سفر گردشگران به مقاصد مختلف را ممکن می‌‌سازد. از جمله پرترددترین خطوط هوایی در فرودگاه ایندرا گاندی عبارتند از:

از طریق این خطوط هوایی گردشگران می‌توانند تقریبا به اغلب مقاصد گردشگری دنیا از قبیل بحرین، بانکوک در تور تایلند، دبی، فرانکفورت، هنگ کنگ، مسکو، باکو، کوالالامپور در تور مالزی، سنگاپور و مهم‌ترین شهرهای توریستی هند دسترسی آسان و سریعی پیدا کنند.

 

نحوه دسترسی به فرودگاه بین‌المللی دهلی

دهلی به عنوان پایتخت هند و البته یکی از مهم‌ترین شهرهای دنیا دارای راه‌های حمل و نقل متعددی است. به طوری که گردشگران می‌توانند از هر کدام از این راه‌های ارتباطی مسیر فرودگاه بین‌المللی دهلی را در پیش بگیرند. در زیر به معرفی هر کدام از این مسیرهای ارتباطی و نحوه دسترسی به فرودگاه ایندرا گاندی پرداخته‌ایم:

 • اتوبوس شهری در دهلی

چندین مسیر اتوبوس از فرودگاه دهلی نو به نقاط مختلف شهر وجود دارد. بنابراین توریست‌ها می‌توانند از طریق ایستگاه‌های اتوبوس به نقاط مختلف شهر با کمترین هزینه دسترسی پیدا کنند که فرودگاه دهلی یکی از آن‌ها است.

 • مترو در دهلی

مسافران تور هند این امکان را خواهند داشت تا از فرودگاه دهلی برای دسترسی به هتل یا برعکس استفاده کنند. مسیر فرودگاه ایندرا گاندی از مرکز شهر دهلی چیزی در حدود ۲۰ دقیقه است. مترو گزینه‌ای عالی برای در امان ماندن از ترافیک و خیابان‌های شلوغ دهلی بوده و در عین حال گزینه‌ای مقرون به صرفه است. توجه داشته باشید که دهلی شهری بسیار بزرگ با جمعیت بالا است. بنابراین اگر قصد استفاده از مترو را دارید بهتر است چند ساعت قبل مسیر فرودگاه را از این طریق در پیش بگیرید.

 • اجاره ماشین در دهلی

اجاره ماشین در خارج از ایران گزینه خوبی برای جابجایی در دهلی است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به بخش اجاره خودرو فرودگاه مراجعه کنید. اجاره ماشین گران‌ترین و لوکس‌ترین روش‌های حمل و نقل در دهلی است، اما اگر شما گواهینامه رانندگی بین‌اللملی داشته باشید، تجربه به یاد ماندنی در سفر دارید! 

 • تاکسی در دهلی

همانند هر نقطه دیگر دنیا تاکسی راحت‌ترین و سریع‌ترین روش برای دسترسی به فرودگاه دهلی است. البته خیابان‌های دهلی اغلب اوقات شلوغ بوده و اگر تاکسی را برای دسترسی به آن انتخاب کردید حتما ترافیک جاده‌‌ای را نیز در نظر بگیرید.

 

منبع ۱ 

منبع ۲