۰۲۱-۴۱۵۳۵

آشنایی با قطر

آشنایی با قطر

قطر یکی از کشورهای بسیار زیبای توریستی برای سفر علاقه‌مندان به سفر و گشت و گذار است. قطر در گذشته تحت الحمایه بریتانیا بوده و جز کشورهای فقیر دنیا محسوب می‌شد، اما به مرور زمان با بالا بردن تولیدات داخلی به یکی از ثروتمندترین کشورهای روی زمین تبدیل شده است. قطر از جمله کشورهای خاورمیانه است معمولا به عنوان میانجیگر در مناقشات میان کشورهای همسایه شناخته می‌شود. پایتخت قطر دوحه بوده و امروزه تورهای گردشگری متعددی به مقصد آن از طریق آژانس‌های مسافرتی برگزار می‌شود. اما آنچه این کشور را امروزه بر سر زبان‌ها انداخته، برگزاری جام جهانی قطر ۲۰۲۲ است. فرصتی که نه تنها باردیگر اقتصاد این کشور را شکوفا می‌کند، بلکه این کوچکترین کشور جهان را به همه‌ی دنیا معرفی می‌کند. حالا چنانچه ایده سفر با تور قطر جام جهانی برای شما نیز جذاب است و می‌خواهید چند روزی در بهترین هتل‌های قطر استراحت کنید، در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با نکات اولیه و مهم که بهتر است قبل از اولین سفر خود به این مقصد گردشگری بدانید آشنا کنیم.

 

اطلاعات اولیه قبل از سفر به قطر

کشور قطر با نام رسمی ایالت قطر در دنیا شناخته شده و پایتخت آن دوحه نام دارد. برای اینکه مسافران سفری راحت به این سرزمین را تجربه کنند بهتر است با یکسری اطلاعات کلی در مورد آن آشنا باشند:

جمعیت قطر

جمعیت قطر تا سال ۲۰۱۸ حدود ۲.۴ میلیون نفر تخمین زده شده است. این کشور دارای شکاف جنسیتی بزرگ است. به این صورت که حدود ۱.۴ میلیون نفر از آن را مردان تشکیل داده و مابقی زن هستند. نکته جالب اینکه حدود بیش از ۸۵ درصد از جمعیت این کشور را افراد غیر قطری تشکیل می‌دهند. بزرگترین گروه‌های قومی در میان مهاجران عرب (۴۰%)، هندی (۱۸%)، پاکستانی (۱۸%) و ایرانی (۱۰%) هستند. همچنین در سفر به قطر شاهد تعداد زیادی کارگر فیلیپینی، نپالی و سریلانکایی خواهید بود.

حکومت قطر

حکومت قطر یک سلطنت مطلقه است که در راس آن خاندان آل ثانی قرار دارد. امیر فعلی تمیم بن حمد آل ثانی است که در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۳ قدرت را به دست گرفت. شکل گرفتن هر گونه حزب سیاسی در قطر ممنوع بوده و هیچ مجلس مستقلی در آن وجود ندارد. تمامی قوانین قطر در نهایت توسط امیر قطر تایید یا رد می‌شوند.

زبان قطر

زبان رسمی قطر عربی بوده و گویش محلی آن به عربی قطری معروف است. انگلیسی یک زبان مهم تجاری در قطر است که برای ارتباط بین قطری‌ها و کارگران خارجی یا توریست‌ها استفاده می‌شود. از جمله رایج‌ترین زبان‌های مهم مهاجران در قطر عبارتند از هندی، اردو، تامیل، نپالی، مالایایی و تاگالوگ.

دین قطر

اسلام دین اکثریت قطر است و تقریباً ۶۸ درصد از جمعیت کل این کشور را تشکیل می‌دهد. اکثر شهروندان واقعی قطر را مسلمانان سنی تشکیل می‌دهند. در این میان تقریبا ۱۰ درصد از مسلمانان قطر شیعه هستند. البته به دلیل مهاجرت‌هایی که در قطر انجام شده شاهد ادیان هندو، مسیحی و بودایی نیز در آنجا خواهید بود. هیچ یک از انواع معابد بودایی و یا  هندو در قطر وجود ندارد؛ اما دولت به مسیحیان اجازه می‌دهد تا در کلیساهایی که زمین آن‌ها توسط دولت اهدا شده به عبادت مشغول شوند. البته کلیساها باید بدون شکوه و عظمت و بدون ناقوس، برج یا صلیب در خارج از ساختمان طراحی و ساخته می‌شوند.

شرایط آب و هوایی و موقعیت مکانی قطر

قطر شبه جزیره‌ای است که از شمال به خلیج فارس در نزدیکی عربستان سعودی می‌رسد. مساحت کل آن ۱۱۵۸۶ کیلومتر مربع بوده و جز کشورهای کوچک دنیا محسوب می‌شود. بیشتر قطر یک دشت شنی و کم ارتفاع بیابانی است. به طوری که در جنوب شرقی، امتدادی از تپه‌های شنی سر به فلک کشیده، ورودی خلیج فارس به نام خورالعدید یا «دریای داخلی» وجود دارد که گردشگران علاقه‌مند می‌توانند از آن‌ها دیدن کنند. به دلیل موقعیت جغرافیایی که قطر دارد زمستان‌های آن معتدل و دلپذیر بوده و تابستان‌های آن بسیار گرم و مرطوب است. با این حال شرایط آب و هوایی در این کشور، شرایط حضور گردشگر در قطر را سخت نکرده و تور قطر همیشه مورد استقبال قرار می‌گیرد و انگیزه برای تماشای جاذبه‌های گردشگری قطر در میان جهان‌گردان وجود دارد.

واحد پول قطر

واحد پول این کشور مدرن، ریال قطر (QAR) بوده و به تاریخ خرداد ۱۴۰۱ ارزشی در حدود ۸۸۰۰ تومان دارد. اقتصاد قطر که زمانی به ماهیگیری و غواصی مروارید وابسته بود، اکنون بر پایه فرآورده‌های نفتی استوار است. در واقع این کشور اکنون ثروتمندترین کشور روی زمین است.

تاریخچه قطر

طبق شواهد تاریخچه قطر به حدود ۷۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. ساکنان اولیه قطر در طول تاریخ برای زندگی خود به محصولات دریا تکیه می‌کردند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به ماهیگیری، صید مروارید و ... اشاره کرد. در دهه ۱۷۰۰، مهاجران عرب در امتداد سواحل قطر ساکن شدند تا غواصی مروارید را آغاز کنند. آنها توسط طایفه بنی خالد اداره می‌شدند که کنترل ساحل را از جنوب عراق کنونی از طریق قطر در دست داشتند. بعد از مدت‌ها بندر زبره به پایتخت منطقه‌ای بنی خالد و همچنین بندر بزرگ ترانزیتی کالا تبدیل شد. این کشور شبه جزیره‌ای در طول تاریخ فراز و نشیب‌های فراوانی را تجربه کرده است. در نهایت نیز در سال ۱۹۹۵، زمانی که امیر حمد بن خلیفه آل ثانی، پدرش را از قدرت کنار زده و شروع به مدرن کردن کشور کرد، قطر دستخوش کودتای بدون خونریزی شد. او در سال ۱۹۹۶ شبکه تلویزیونی الجزیره را تأسیس کرده و اجازه ساخت یک کلیسای کاتولیک رومی را داد. از دیگر کارهای او می‌توان به ارائه حق رای زنان اشاره کرد. روابط سیاسی حاکی از روابط نزدیک قطر با غرب و ایالات متحده است که در پیشرفت و به قدرت رسیدن این کشور بی‌تاثیر نیستند. در نهایت در سال ۲۰۱۳ امیر قطر قدرت خود را به پسرش تمیم بن حمد آل ثانی واگذار کرد. بعد از همه‌ی این اتفاق‌ها رشد و توسعه اقتصادی سرعت بسیاری به خود گرفت، به‌طوری که در تمامی حوزه‌ها نام قطر درخشید و کم‌کم در صد فهرست برترین‌ها جای گرفت. فعالیت خط هوایی قطر ایرویز در این سالها به خوبی نشان داده است که توسعه در این کشور با چه سرعتی رو به جلو است. آنچنان که در سال ۲۰۲۰ یکی از بهترین ایرلاین‌های جهان شناخته شد. اما این تنها گوشه‌ای از روند رشد اقتصادی در این کشور است. قطر در تمام این سال‌ها در کنار دیگر برنامه‌ریزی‌های خود برای توسعه صنعت گردشگری هم به‌طور ویژه برنامه‌ریزی کرد و با افقی که نسبت به برگزاری تور جام‌ جهانی قطر داشت، امکانات توریستی و گردشگری خود را نه تنها اضافه کرد بلکه توانست آنها را در سطح برترین‌های جهان معرفی کند.  نگاهی به فهرست بهترین هتل‌های جهان نشان می‌دهد که هتل دابلیو دوحه یکی از ۱۳ هتل مطرح دنیاست.

جاذبه‌های فرهنگی قطر

قطر علیرغم اینکه تنها به مدت ۴۰ سال به عنوان یک کشور مستقل شناخته می‌شود، تاریخچه‌ای طولانی و جالب دارد. تاریخ و فرهنگ پر فراز و نشیب این سرزمین سبب شده تا نقاط دیدنی متنوعی به مرور زمان در آن شکل بگیرند. بنابراین گردشگران هنگام سفر به این شبه جزیره خلیج فارس فرصت بازدید از جاذبه‌های متنوع و مختلف بسیاری را خواهند داشت. اگر گردشگران ایرانی، قوانین اجاره ماشین در خارج از ایران را بدانند، می‌توانند با خودرویی در اختیار در جاذبه‌های هرفنگی قطر به راحتی گشت و گذار کنند.

موزه هنرهای اسلامی قطر (Museum of Islamic Arts)

موزه هنرهای اسلامی قطر که معمولا به عنوان چشمگیرترین و مهم‌ترین جاذبه فرهنگی قطر در نظر گرفته می‌شود، هر هفته پذیرای هزاران بازدید کننده و مسافر تور قطر از سرتاسر جهان است. مجموعه‌های داخل موزه از هنرمندان محلی سرچشمه می‌گیرند و به آثار هنری هنرمندان اسلامی از سراسر جهان اسلام اشاره دارند. دو طبقه بالای این مجموعه برای نمایشگاه‌های دائمی در نظر گرفته شده است. در حالی که طبقه همکف جایی است که بسیاری از نمایشگاه‌های موقت برگزار می‌شود. این موزه یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا شب باز است. در روزهای جمعه و شنبه موزه هنرهای اسلامی از ظهر به روی بازدیدکنندگان باز می‌شود.

آدرس: الکورنیش، بندر دوحه، دوحه، قطر

موزه الخور قطر (Al Khor Museum)

موزه الخور قطر یک مکان توریستی افسانه‌ای در شهر الخور-قطر است که درست در شمال دوحه قرار دارد. هدف اصلی این مجموعه آموزش بازدیدکنندگان و مردم محلی در مورد زندگی سنتی قطری‌ها است. مجموعه‌های باستان‌شناسی زیادی در موزه الخور وجود دارند که از اطراف آن می‌توانید پیدا کرده و بازدید کنید. بیشتر آثار این مکان از دوران عصر سنگ و برنز به جا مانده‌اند. موزه الخور که نمایانگر یک شهر دریایی تاریخی است، آثار مهم دریایی را نیز در دو طبقه خود به نمایش گذاشته است.

آدرس: کورنیش، الخور، قطر

موزه سلاح قطر(Weaponry Museum)

بدون شک علاقه‌مندان به تاریخ و علاقه‌مندان به موزه عاشق موزه سلاح در شهر دوحه، پایتخت قطر، خواهند شد. موزه سلاح یک مرکز فرهنگی باشکوه است که طیف خیره‌کننده‌ای از انواع سلاح‌های مورد استفاده در قطر از قرن شانزدهم را به نمایش می‌گذارد. همچنین مجموعه‌های متعددی از شمشیرهای تشریفاتی متعلق به قرن هجدهم نیز در آن وجود دارند. از جمله برجسته‌ترین سلاح‌هایی که در موزه سلاح دوحه فرصت بازدید آن‌ها را خواهید داشت می‌توان خنجر گرانبهای متعلق به شیخ علی بن عبدالله آل ثانی و شمشیر منحنی سنتی، معروف به خنجر، که زمانی توسط لورنس معروف عربستان استفاده می‌شد، را نام برد. این موزه قطعا یکی از کمیاب‌ترین مجموعه‌های موزه‌ای در جهان است. اگر علاقه بازدید از موزه سلاح را دارید توجه داشته باشید که، این کار فقط با تعیین وقت قبلی انجام می‌شود.

آدرس: اللقطة، دوحه، قطر

دهکده هریتیج دوحه قطر (Doha Heritage Village)

دهکده هریتیج دوحه که در پایتخت قطر قرار دارد، مکانی جذاب برای یک گشت و گذار خانوادگی است. پارک میراث دوحه که در پارک الروملیا (Al Rumeilia) قرار دارد، مانند یک سفر در زمان است. در این بازدید می‌توانید با تمامی جزئیات تاریخ قطر قبل از تبدیل شدن آن به ثروتمندترین کشور دنیا آشنا شوید. برای سیر و سیاحت در این جاذبه‌ی تاریخی کفش مناسب سفر به‌پا کنید، چون پیاده‌روی طولانی در انتظار شماست. البته بهتر است بدانید؛ از دیگر جذابیت‌هایی که در دهکده هریتیج دوحه پیش‌بینی شده، می‌توان به فرصت تماشای کارناوال‌ها، رویدادها و جشنواره‌هایی که در این منطقه برگزار می‌شوند، هم اشاره کرد.

آدرس: الکورنیش، دوحه، قطر

قلعه الزباره قطر (Al Zubara Fort)

قلعه الزوباره در شهرک زوباره واقع شده است که در ۶۵ مایلی پایتخت قطر قرار دارد. این قلعه ابتدا در دهه ۱۹۳۰ توسط رهبر وقت به نام شیخ عبدالله بن قاسم آل ثانی ساخته شد. این عمارت در طول سال‌ها به عنوان قلعه سربازان، ایستگاه پلیس، گارد ساحلی و اخیرا به عنوان یک موزه مورد استفاده قرار گرفته است. این قلعه همه روزه به جز صبح‌های جمعه به روی عموم باز است.

آدرس: زوبارا، آش شمال، قطر

دوحه کورنیش (Doha Corniche)

کورنیش اغلب به عنوان دیدنی‌ترین نقطه دوحه از نظر بصری معرفی می‌شود. دوحه کورنیش در امتداد اسکله واقع شده و یکی از زیباترین جلوه‌های خاورمیانه است. ناگفته نماند که بسیاری از جشنواره‌ها و رویدادهای شهر در امتداد این تفرجگاه ساحلی متمرکز می‌شوند. توصیه می‌شود که گردشگران تور جام جهانی قطر ۲۰۲۲ بعد از آنکه برای جلوگیری از سوختگی پوست در ساحل تمهیداتی در نظر گرفتند، برنامه بازدید خود را صبح ها به خصوص در روزهای جمعه بگذارند، زیرا در این زمان به نظر این گردشگاه‌ کمتر با ازدحام جمعیت مواجه می‌شود .

آدرس: الکورنیش، دوحه، قطر

منطقه جنگل (Jungle Zone)

یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها در قطر برای خانواده‌های دارای بچه، منطقه جنگل دوحه است. این منطقه در مرکز خرید معروف حیات پلازا (Hyatt Plaza) واقع شده است. این بدان معنا است که مادران و پدران می‌توانند کودکان خود را در این شهربازی رها کرده و از چند ساعت خرید در آنجا لذت ببرند. درست که نام قطر در فهرست مقاصد مناسب سفر با کودکان به چشم نمی‌خورد، اما تفریح‌های خانوادگی همانند این مجموعه که مجهز به مناطق غذاخوری، سواری‌های هیجان انگیز و بازی‌های تفریحی شگفت‌انگیز باشد در آستانه برگزاری تور جام جهانی قطر فعال شده‌اند. چرا که در برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر تلاش شده علاوه بر توزیع امکانات گردشگری برای کودکان در شهرهای قطر  انواع مکان‌های تفریحی بزرگسالان هم افتتاح شود. البته بهتر است بدانید؛ اگر برای بازدید از همچین مکان‌هایی برنامه‌ریزی می‌کنید آخر هفته‌ها بلیط‌ گران‌تری از کل هفته‌ می‌خرید. 

آدرس: خیابان الواب، دوحه، قطر

کاتارای قطر (Katara)

کاتارا یک روستای فرهنگی است که بین منطقه مروارید و خلیج غربی دوحه قرار گرفته است. چیزی که این مکان را بسیار محبوب می‌کند، طیف وسیعی از فرهنگ بین‌المللی به نمایش درآمده در آن است. مسافران تور جام جهانی قطر می‌توانند در این مکان ساحلی زیبا در کاتارا، انواع مکان‌های اقامتی همراه با تعداد زیادی رستوران، موزه، گالری شگفت‌انگیز و بسیاری موارد جذاب دیگر به چشم می‌خورد. همچنین این دهکده میزبان فستیوال‌ها و رویدادهای فرهنگی باشکوهی در طول سال است. کاتارا اولین بار در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده و هر سال به جمعیت توریستی که بازدید از آن می‌آیند افزوده می‌شود.

آدرس: قطر، دوحه، خیابان استقلال

منبع ۱
منبع ۲