۰۲۱-۴۱۵۳۵

ستاره میشلن چیست؟

ستاره میشلن چیست؟

یکی از مهم‌ترین امتیازها در دنیای رستوران‌ها، داشتن ستاره میشلن است. به این معنا که اگر رستورانی دارای ستاره میشلن باشد اعتبار و طرفداران بیشتری را در بین مشتریان خواهد داشت. اما سوالی که ایجاد می‌شود این است که چگونه رستوران‌ها ستاره میشلن می‌گیرند؟ و یا سیستم رتبه‌بندی ستاره میشلن به چه صورت است؟ از همه مهم‌تر ستاره میشلن چیست و به چه دلیلی تا این حد مهم تلقی می‌شود. در این مقاله آمده‌ایم تا به تمامی این سوالات شما پاسخ داده و هر آنچه که علاقه‌مندان به این موضوع برای سفر با تور خارجی باید بدانند را عنوان کنیم. پس برای آشنایی بیشتر با ستاره میشلن ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

 

تاریخچه به وجود آمدن ستاره میشلن

یکی از جالب‌ترین موارد در مورد ستاره میشلن این است که اختراع آن با اختراع خودرو همزمان است. اولین پایه‌ و اساس ستاره میشلن در سال ۱۹۰۰ توسط بنیانگذاران آن به نام‌های میشلن تایر، صنعتگر فرانسوی آندره میشلن، همراه با برادرش ادوارد میشلن بنا شد. هدف آن‌ها از این کار افزایش تقاضا برای خودروها و در نتیجه تایرهایی که تولید می‌کردند، بود. برای این منظور یک راهنمای ۳۵۰۰۰ نسخه‌ای را آماده کرده و انتشار دادند. در این نسخه دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه تعمیر و تعویض لاستیک‌ها وجود داشت. همچنین فهرستی از رستوران‌ها، هتل‌ها، مکانیک‌ها و پمپ بنزین‌ها در مسیرهای پرتردد فرانسه را شامل می‌شد.

در آن زمان تنها چند صد خودرو در کل فرانسه وجود داشت. این راهنما به صورت رایگان به این امید که تقاضا برای خرید خودروها بیشتر شود ارائه گردید. راهنمای میشلن در اولین دهه وجود خود به سرعت گسترش یافت و در سراسر اروپا و همچنین شمال آفریقا در دسترس همگان قرار گرفت. اگرچه راهنماها حاوی اطلاعات ارزشمندی در مورد رستوران‌ها بودند، اما هدف نهایی برادران میشلن کسب سود برای تجارت تایرشان بود.

میشلن نیز همانند هر کار نوپا دیگری فراز و نشیب‌های سخت خود را در طول سال‌ها داشته است. به طوری که با شروع جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ به طور موقت تولید نسخه‌های راهنما متوقف شد. اما در سال ۱۹۲۰ دوباره به مسیر خود بازگشت. پس از آن بود که برادران میشلن تصمیم گرفتند کیفیت راهنماها را افزایش دهند، تبلیغات را حذف و بابت ارائه آن‌ها شروع به دریافت پول کنند. اولین رتبه بندی ستاره‌های میشلن در سال ۱۹۲۶ داده شد. به این صورت که رستوران‌های فرانسه در صورتی که یک محل خوب و باکیفیت برای غذاخوردن بودند، یک ستاره دریافت می‌کردند. در سال ۱۹۳۱، سیستم رتبه بندی آن گسترش یافت و به رتبه سه ستاره میشلن تبدیل شد که امروزه همچنان ادامه دارد.

امروزه اگر رستورانی موفق به دریافت یک ستاره میشلن شود به این معنا است که یک سر و گردن از رقیبان خود بالاتر است. در صورتی که چندین ستاره میشلن به یک رستوران اعطا شود، افتخاری بزرگ و دستاوردی نادر خواهد بود.

 

رتبه بندی ستاره میشلن

رتبه‌بندی ستاره میشلن به مرور زمان اهمیت بیشتری پیدا کرده و امروزه به یک ملاک مهم در رتبه‌بندی رستوران‌ها در بسیاری از کشورها تبدیل شده است. در حال حاضر ستاره میشلن ۲۳ کشور را پوشش می‌دهد و ۱۴ نسخه آن در ۹۰ کشور در سراسر جهان به فروش می‌رسد. شما اگر این‌بار با تور تایلند سفر کردید، در بانکوک می‌توانید به یکی از ۸ رستورانی که ستاره میشلن را دریافت کرده‌اند، سری بزنید. امروزه رتبه‌بندی میشلن به صورت یک ستاره، دو ستاره و سه ستاره انجام می‌شود. مفهوم هر کدام از ستاره‌های میشلن به صورت زیر می‌باشند:

 • یک ستاره: رستوران بسیار خوب و باکیفیت
 • دو ستاره: آشپزی عالی در محیطی فوق‌العاده
 • سه ستاره: غذاهای استثنایی در رستورانی با محیط و کارکنان همه چیز تمام

نکته مهمی که وجود دارد تک ستاره بودن یک رستورانی به معنای کم کیفیت بودن آن نیست. بلکه یک ویژگی و امتیاز خیلی بزرگ برای آن محسوب می‌شود. در زیر لیستی از ۵ کشور برتر با بیشترین رستوران‌های ستاره میشلن را طبق آمارهای سال ۲۰۲۰ آورده‌ایم:

 1. فرانسه با ۶۲۸ رستوران
 2. ژاپن با ۵۷۷ رستوران
 3. ایتالیا با ۳۷۴ رستوران
 4. آلمان با ۳۰۷ رستوران
 5. ایالات متحده با ۱۶۹ رستوران

از جمله پرطرفدارترین مقصدهای گردشگری تور خارجی برای ایرانیان که فرصت رفتن به رستوران دارای ستاره میشلن را برای آنها فراهم می‌کنند، تور استانبول و رفتن به رستوران نیکول و تور دبی و خوردن غذا در رستوران‌های نیکو رومیتو، وود فایر 11 و المنتها است.

 

چگونه یک رستوران ستاره میشلن می‌گیرد؟

قطعا دریافت ستاره میشلن توسط یک رستورانی کار ساده و آسانی نخواهد بود. برای این منظور باید یک سری مراحل و بازرسی‌ها انجام شوند تا در نهایت اگر معیارهای رستوران با معیارهای ستاره میشلن همخوانی داشت، ستاره به آن اعطا گردد. برای این منظور ابتدا، تیم راهنمای میشلن تعدادی رستوران را در مکان‌های خاص انتخاب می‌کند تا توسط یک بازبین ناشناس بازرسی شود. پس از بازدید بازرس از رستوران منتخب، گزارشی جامع درباره آشپزی وکیفیت غذاها تهیه می‌شود. سپس گروه بازرسان میشلن برای تجزیه و تحلیل گزارش‌ها و بحث در مورد آن دور هم جمع می‌شوند.

با توجه به گفته‌های بازرسین و تجزیه و تحلیل کارشناسان تصمیم گرفته می‌شود که آیا رستوران لایق دریافت ستاره میشلن است یا نه؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت بود در مورد تعداد ستاره‌ها (دو ستاره یا سه ستاره) بحث می‌شود. گفته می‌شود که در این بررسی‌ها مواردی مانند محیط، دکور و کیفیت خدمات اهمیتی ندارند. اما اغلب افراد بر این باور هستند که چنین پارامترهایی می‌توانند در ناخود آگاه منتقدان تاثیر بگذارد. معیارهای کلی در رتبه‌بندی رستوران از نظر بازرسین میشلن عبارتند از:

 • کیفیت مواد اولیه و غذا
 • تسلط آشپز بر طعم و فنون پخت و پز
 • مهارت‌ها و مدارک آشپزی سر آشپز
 • قیمت غذاها در مقایسه با کیفیت
 • بررسی نظرات چندین بازرس

 

ارزش و اهمیت ستاره‌ میشلن برای رستوران‌ها

بدون شک، صاحبان رستوران‌هایی که رتبه ستاره میشلن را دریافت می‌کنند، مملو از غرور می‌شوند. چرا که اعتبار چندین برابری را در بین دیگر رستوران‌ها به دست می آورند که همین موضوع می‌تواند به کسب و کار آن‌ها رونق بسیار زیادی ببخشد.  و معمولاً در معرض دید و کسب و کار افزایش می یابند. با این حال، برخی از رستوران‌دارها نیز هستند که بعد از دریافت ستاره میشلن تقاضای رد آن را داشته‌اند. چرا که بر این باور هستند رتبه‌بندی ستاره‌های میشلن در سراسر جهان سخت‌گیری‌های بسیار زیادی را دنبال می‌کنند. در نتیجه همواره پای بند بودن به آن‌ها کار را بسیار سخت و محدود می‌کند. چنانچه در سفر خود به کشورهای خارجی دنبال رستورانی معتبر و باکیفیت بودید ستاره میشلن تنها معیار قابل اعتماد در این راستا خواهد بود.

 

منبع