۰۲۱-۴۱۵۳۵

پر ترددترین فرودگاه‌های جهان

پر ترددترین فرودگاه‌های جهان

فرودگاه‌ها یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای حمل و نقل و جابجایی مسافران در سرتاسر جهان هستند. بنابراین فرودگاه‌ها می‌توانند مکان‌های شلوغ و هیجان‌انگیزی برای بسیاری از افراد باشند. چرا که میلیون‌ها نفر از آنها برای پرواز به مقاصد مختلف در دنیا و یا سفر با تور خارجی از آنجا استفاده می‌کنند. مهم نیست که قصد سفر با چه هدفی را دارید. در هر صورت  شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها آماده خدمت رسانی به گردشگران هستند.

بنابراین موضوع این مقاله را به بررسی و معرفی پرترددترین فرودگاه‌های جهان اختصاص داده‌ایم. چنانچه آشنایی با این فرودگاه‌ها برای شما جذابیت دارد در ادامه مقاله همراه ما باشید.

 

فرودگاه بین‌المللی لس آنجلس (Los Angeles International Airport (LAX))

فرودگاه بین‌المللی لس آنجلس که در سال ۱۹۲۸ افتتاح شد با مساحتی در حدود ۳۶۵۰ هکتار به عنوان مرکز اصلی پروازها در شهر لس آنجلس، کالیفرنیا به گردشگران خدمت رسانی می‌کند. در این فرودگاه که دارای چهار باند و ۹ ترمینال از جمله ترمینال بین‌المللی تام بردلی است  معمولا میزبان بهترین ایرلاین‌های دنیا است . این فرودگاه، که برای المپیک ۱۹۸۴ لس آنجلس افتتاح شد و به نام شهردار قدیمی لس آنجلس یعنی تام بردلی نامگذاری گردید. این فرودگاه رتبه هفتم را در بین پرترددترین فرودگاه‌های جهان دارد.

 • تعداد مسافران جابجا شده در سال ۲۰۱۵: ۷۴.۹۳۷.۰۰۴
 • فرودگاه بین المللی لس آنجلس آهنگ مخصوص به خود را دارد که در احتمال شنیدن آن را حین جابجایی از طریق این فرودگاه خواهید داشت.
 • فرودگاه بین‌المللی لس آنجلس در بین عموم به اختصار LAX نامیده می‌شود.
 • ترمینال شماره ۱ این فرودگاه به تنهایی به اندازه یک فرودگاه کوچک است.

 

فرودگاه بین‌المللی هیترو در لندن (Heathrow International Airport (LHR))

بزرگترین فرودگاه بریتانیا و اروپا، هیترو لندن می‌باشد که در سال ۱۹۴۶ افتتاح شد و مساحت ۱۲۲۷ هکتار در جنوب غربی پایتخت بریتانیا را پوشش می‌دهد. در حال حاضر این فرودگاه دارای دو باند و پنج پایانه مسافربری است. ترمینال پنجم آن در سال ۲۰۰۸ توسط ملکه بریتانیا افتتاح شد.

 • تعداد مسافران جابجا شده در سال ۲۰۱۵: ۷۴.۹۸۹.۷۹۵
 • فرودگاه بین‌المللی هیترو ۷۶ هزار کارمند دارد که بیشتر از جمعیت گیلدفورد است.
 • این فرودگاه دارای ششمین ترمینال معروف به سوئیت سلطنتی است که برای خانواده‌های سلطنتی، بازدید از سران کشورها و افراد مشهور خاص استفاده می‌شود.

 

فرودگاه بین‌المللی توکیو هاند در ژاپن (Tokyo International Airport Haneda (HND))

فرودگاه هاندا یکی از دو فرودگاه اصلی توکیو می‌باشد که سالانه میلیون‌ها مسافر از طریق آن جابجا می‌شوند. این فرودگاه در سال ۱۹۳۱ افتتاح شد و تا سال ۱۹۷۸ تنها فرودگاه بین‌المللی منطقه بود. این فرودگاه به منظور برگزاری بازی‌های المپیک در توکیو ۲۰۲۰ بخش‌های گسترده‌تری را به خود اضافه کرده و به روز رسانی‌های متعددی را انجام داده است. شاید اگر قصد سفر به یکی از مقاصد مناسب سفر با کودکان را داشته باشید، بتوانید این غول فرودگاهی دنیا را از نزدیک ببینید! 

 • تعداد مسافران جابجا شده در سال ۲۰۱۵: ۷۵.۳۱۶.۷۱۸
 • فرودگاه بین المللی توکیو هاندا در سال ۱۹۴۵ توسط ارتش ایالات متحده تسخیر شد و به پایگاه هوایی ارتش هاندا تبدیل شد و سپس در سال ۱۹۵۸ دوباره به توکیو بازگردانده شد.
 • قبل از هاندا، هواپیماهای ورودی در ساحل خلیج توکیو فرود می‌آمدند.
 • زمانی که فرودگاه ناریتا در سال ۱۹۷۸ افتتاح شد، بیشتر ترافیک بین‌المللی هاندا را از بین برد، اما دوباره با ساخته شدن یک باند جدید در سال ۲۰۱۰، هاندا به رونق سابق خود دست یافت.

 

فرودگاه بین‌المللی شیکاگو اوهار (Chicago O'Hare International Airport (ORD))

فرودگاه بین‌المللی شیکاگو اوهار که مرکز اصلی خطوط هوایی یونایتد و امریکن ایرلاینز است، به طور مستقیم به بیش از ۲۰۰ مقصد در سراسر جهان، از جمله ۱۵۰ مقصد در ایالات متحده با انواع هواپیماهای مسافربری خدمات می‌دهد. البته در سال ۲۰۰۵ این فرودگاه شاهد یک سرمایه‌گذاری شش میلیارد دلاری بود که به منظور ارتقا ۶۰ درصدی ظرفیت فرودگاه و مدرن‌سازی آن انجام شد.

 • تعداد مسافران جابجا شده در سال ۲۰۱۵: ۷۶.۹۴۲.۴۹۳
 • فرودگاه بین المللی شیکاگو اوهار به عنوان یک سایت تولید منطقه‌ای برای شرکت هواپیماسازی داگلاس آغاز شد.
 • این فرودگاه به افتخار فرمانده نیروی دریایی معروف آمریکایی ادوارد هنری «بوچ» اوهار به این نام شناخته می‌شود.
 • در ابتدا این فرودگاه در حال حاضر ۸ باند اصلی دارد. البته تعدا باندها ۹ عدد بودن که یکی از اصلی‌ترین باندها که به سال ۱۹۴۳ تعلق داشت حدود ۷ سال پیش برای همیشه تعطیل اعلام شد.

 

فرودگاه بین المللی دبی (Dubai International Airport (DXB))

امکان ندارد صحبت از پرترددترین فرودگاه‌های جهان شود ولی نامی از فرودگاه بین‌المللی دبی به میان نیاید. چرا که این شهر در صد سال گذشته رشد چشمگیری از تمامی لحاظ‌ها داشته است که صنعت گردشگری نیز بخشی از آن‌ها محسوب می‌شود. به عنوان مثال تعداد مسافران جابجا شده تور دبی در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۶ میلیون نفر بیشتر از تعداد مسافران جابجا شده در سال ۲۰۰۲ بود. این مکان شلوغ‌ترین فرودگاه جهان با تنها دو باند برای مسافران بین‌المللی است.برای همین هم، در همان ابتدای ورود مسافران پیش از آنکه وارد شهر شوند و برای تماشای جاذبه‌های گردشگری دبی برنامه‌ریزی کنند، با فرودگاهی بین‌المللی که عملا یک مرکز حمل و نقل مهم برای خاورمیانه محسوب می‌شود، روبه‌رو می‌شوند.

 • تعداد مسافران جابجا شده در سال ۲۰۱۵: ۷۸.۰۱۴.۸۴۱
 • فرودگاه بین المللی دبی اولین فرودگاه در خاورمیانه بود که به استاندارد کیفیت خدمات فرودگاهی دنیا رسید.
 • از سال ۱۹۹۶ تاکنون فرودگاه دبی ۴۴ جایزه بزرگ بین المللی دریافت کرده است.
 • این فرودگاه اولین و بزرگترین تاسیسات هدفمند ساخته شده در جهان برای ایرباس A380 به نام Concourse A بود.

 

فرودگاه بین المللی پکن (Beijing Capital International Airport (PEK))

فرودگاه بین المللی پکن برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ افتتاح شد و در دهه‌های اخیر با اضافه شدن یک ترمینال جدید و یک باند جدید در آستانه بازی‌های المپیک پکن و میزبانی از مسافران تور چین، رشد قابل توجهی پیدا کرد. اگر تصاویر گردشگران در بازدید از دیوار چین ، تصویری متفاوت از ازدحام جمعیت در ذهن شما ایجاد کرده! باید بدانید که این مکان به عنوان شلوغ‌ترین فرودگاه آسیا شناخته می‌شود. البته اغلب پروازهای این فرودگاه متعلق به شرکت هوایی چین ایر است.

 • تعداد مسافران جابجا شده در سال ۲۰۱۵: ۸۹.۹۳۸.۶۲۸
 • فرودگاه بین‌المللی پکن بهترین و برترین فرودگاه در کل کشور چین است که از نظر خدمات، امکانات و ... در نوع خود بی نظیر است.
 • این تنها فرودگاه در منطقه آسیا و اقیانوسیه است که ۳ ترمینال، ۳ باند و ۲ برج آن به طور همزمان کار می‌کنند.

 

فرودگاه بین‌المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتیک (Hartsfield-Jackson Atlantic International Airport (ATL))

اکنون که با چند مورد از پرترددترین فرودگاه‌های جهان آشنا شدید نوبت به اصلی‌ترین مورد در این مورد می‌رسد. فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتیک با توجه به آمارهای به دست آمده به عنوان پرترددترین فرودگاه دنیا شناخته می‌شود. این فرودگاه که در شهر آمریکایی آتلانتا، جورجیا واقع شده دارای پنج باند پرواز است و سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند. البته که برنامه‌ریزی دقیق در این فرودگاه و تعداد بی‌شمار کارکنان، شرایط سوار شدن به هوایپما را برای مسافران ساده‌تر از تصور کرده است. نام این فرودگاه از دو شهردار سابق آتلانتا یعنی ویلیام بی هارتسفیلد و مینارد جکسون که دولت آن‌ها بر ساخت و ساز نظارت داشت، گرفته شده است. 

 • تعداد مسافران جابجا شده در سال ۲۰۱۵: ۱۰۱.۴۹۱.۱۰۶
 • فرودگاه بین المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتیک از سال ۱۹۹۸ عنوان شلوغ‌ترین فرودگاه مسافربری جهان را داشته است.
 • این فرودگاه دارای بلندترین برج کنترل ترافیک هوایی در آمریکای شمالی و چهارمین برج بلند در جهان با ارتفاع ۱۲۱ متر را دارد.
 • این فرودگاه ۸۰ درصد از جمعیت تجاری ایالات متحده را با پروازهای خود جابجا می‌کند.
 • این فرودگاه بزرگترین کارفرما در ایالت جورجیا و بزرگترین سازه متعلق به شهر آتلانتا است.

 

منبع