۰۲۱-۴۱۵۳۵

راهنمای دریافت خدمات خاص پروازی

راهنمای دریافت خدمات خاص پروازی

سفر با هواپیما در مقایسه با دیگر راه‌های حمل و نقل کمی متفاوت است. به این معنا که مسافران نیاز به انجام یک سری اقدامات خاص قبل از سفر با هواپیما را دارند. از طرفی دیگر یکی از علت‌هایی که مسافران تمایل به سفر با هواپیما پیدا می‌کنند رفاه بیشتر و ارائه یکسری خدمات خاص در طول پرواز با بهترین ایرلاین‌های دنیا است. از جمله این خدمات خاص می‌توان به درخواست ویلچر برای معلولان یا افراد سالمند، حمل و نقل حیوانات و ... اشاره کرد. چنانچه شما نیز قصد سفر با هواپیما را به منظور بهره برند از خدمات خاص آن را دارید، مقاله بسیار مناسبی را برای مطالعه انتخاب کرده اید. چرا که در این مقاله راهنمای کوتاهی از دریافت خدمات خاص پروازی را ارائه خواهیم داد.

 

انواع خدمات خاص پروازی

برخلاف سفرهایی که به صورت زمینی با اتوبوس، قطار و حتی کشتی صورت می‌گیرد، در سفرهای هوایی رفاه مسافران بیشتر مورد توجه واقع می‌شوند. چرا که هدف اصلی مسافران از انتخاب سفرهای هوایی رفاه بیشتر در طول مسیر است. برای این منظور شرکت‌های هوایی برخی خدمات خاص پروازی را برای مسافران با شرایط استتثنایی در نظر می‌گیرند. از جمله مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

  • درخواست ویلچر در طول پرواز

یکی از رایج‌ترین درخواست‌هایی که توسط مسافران در خطوط هوایی می‌شود، در راستای تهیه ویلچر است. هنگامی که یک مسافر دارای معلولیت برای جابجایی در فرودگاه از یک شرکت هواپیمایی درخواست کمک می کند، شرکت مربوطه موظف است فورا کمک درخواستی را ارائه دهد. ارائه ویلچر می‌تواند محدوده به فرودگاه بوده و یا تا پایان سفر همراه مسافر باشد. همچنین مسافرانی که به تنهایی سفر می‌کنند، این امکان را دارند که از مسئولی برای همراهی آن‌ها از درب ورودی فرودگاه تا دریافت کارت پرواز، تحویل بار و لحظه نشتن بر روی صندلی هواپیما کمک بگیرند.

  • درخواست همراه برای مسافران معلول

در برخی موارد مسافران دارای معلولیت خاصی بوده و همین موضوع امکان انجام کارهای شخصی از قبیل حمل بار، دریافت کارت پرواز، عبور از قسمت‌های بازرسی و ... را برای آن‌ها دشوار می‌کند. در چنین شرایطی مسافران می‌توانند درخواست همراه برای کمک در امور مربوط به پرواز را داشته باشند. توجه داشته باشید که هیچ شرکت هواپیمایی اجازه ندارد مسافر معلولی که درخواست کمک کرده را بیش از ۳۰ دقیقه بدون مراقبت در فرودگاه رها کند. این الزام حتی اگر شخص دیگری مسافر را همراهی کند اعمال می‌شود؛ مگر اینکه مسافر به صراحت اعلام کند که دیگر نیازی به مراقب ندارد.

  • درخواست کمک به مسافران ناشنوا و نابینا

در صورتی که مسافری قدرت شنوایی و یا بینایی ندارد، در حین رزرو بلیط می‌تواند این موضوع را با کارشناسان مربوطه در میان بگذارد تا در فرودگاه شخصی در انجام امور مربوطه او را راهنمایی کند. علاوه بر دریافت کمک شخصی می‌توان از ویلچر، کمک بازو و همچنین کارت‌های ایمنی بریل در پرواز را در چنین شرایطی دریافت کرد. همچنین توصیه می‌شود این دسته از افراد اگر هم که به کمک احتیاج ندارند، موضوع را با مسئولین در میان بگذارند تا گزارش‌های ایمنی در حین پرواز و هرگونه به‌روزرسانی مهم را در طول سفر در اختیار آن‌ها قرار دهند.

  • درخواست ارائه صندلی مخصوص

گاهی اوقات مسافران با توجه به شرایط خاص خود به فضای بیشتری در حین پرواز احتیاج پیدا می‌کنند. در چنین شرایطی توصیه می‌شود صندلی‌هایی از کلاس پروازی مثل بیزینس یا فرست کلاس را را اکونومی ترجیح دهید. البته توجه داشته باشید که چنین درخواست‌هایی نیاز به پرداخت هزینه بیشتر دارند. علاوه بر آن می‌توانید دو صندلی را در کنار هم رزرو کنید.

  • درخواست خدمات جابجایی حیوانات در طول سفر

بسیاری از کسانی که قصد سفر با هوایپما را دارند، تمایل به حمل حیوانات خانگی خود داشته و همین موضوع باعث شده تا گزینه‌ای با این عنوان به لیست خدمات پروازی خاص اضافه گردد. البته قبل از هر چیزی باید بگوییم که قوانین حمل حیوانات در هر کشوری و هر خط هوایی متفاوت بوده و مسافران باید از قبل پروتکل‌ها و شرایط لازم را مطالعه کنند. حیوانات می‌توانند به صورت همراه در طول پرواز کنار صاحبانشان باشند و یا به قسمت باربری تحویل داده شوند. در گزینه همراه باید قبل از سفر بلیطی با کد (AVIH) برای حیوانات تهیه گردد. در گزینه دوم حیوانات چند روز قبل به قسمت کارگو یا همان باربری تحویل داده می‌شوند تا به مقصد مورد نظر ارسال گردند. توجه داشته باشید که پذیرش حیوانات در فرودگاه زمان‌بر بوده و از همین رو توصیه می‌شود این مسافران چند ساعت زودتر در فرودگاه حاضر شوند.

  • درخواست راهنمایی‌های لازم برای سفر کودکان به تنهایی

گاهی اوقات والدین مجبور می‌شوند تا کودکان کم سن و سال خود را به تنهایی سوار بر هواپیما کنند. در چنین شرایطی کمک گرفتن از افراد مورد اعتماد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شما می‌توانید در چنین شرایطی درخواست یک همراه را حین سفر با کودک خود بدهید. همچنین مهم‌ترین نکته در سفر کودکان (بازه سنی ۵ الی ۱۲ سال) به تنهایی رزرو بلیط مخصوص برای این منظور است. در لیست خدمات خاص پروازی گزینه‌ای به نام Unaccompanied Minor یا به صورت خلاصه شده UM وجود دارد. به این صورت که والدین می‌توانند حداکثر تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز بلیط با صندلی مخصوصی را برای کودکان خود تهیه کنند. معمولا این درخواست برای پروازهای شبانه ممکن نبوده و محدود به پروازهای روزانه است که در صورت تاخیر و یا هر اتفاق دیگری امکان پیگیری‌های لازم وجود داشته باشد.

 

نحوه دریافت خدمات خاص پروازی

چنانچه تا این بخش از مقاله همراه ما بوده باشید با اصلی‌ترین خدمات خاص پروازی که برای برخی افراد ارائه می‌شوند، آشنا شده‌اید. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان از این قبیل خدمات در طول پرواز بهره برد؟ به منظور دریافت خدماتی از قبیل ویلچر، کمک به نابینایان، حمل و نقل حیوانات و هر مورد دیگری از این قبیل بهتر است از قبل هماهنگی‌های لازم با فرودگاه و مسئولین انجام شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما در حین رزرو بلیط درخواست مورد نظر خود را ثبت کنید.

چنانچه قصد خرید بلیط هواپیما به صورت اینترنتی از سایت‌های خرید بلیط هواپیما‎ را دارید، باید وارد قسمت درخواست کمک ویژه شوید. در این قسمت درخواست مورد نیاز خود را انتخاب کرده و در ادامه آن به سوالات مربوطه پاسخ دهید. به عنوان مثال اگر درخواست خدمات ویلچر را دارید احتمالا با سوالی مثل آیا با ویلچر شخصی خود سفر می‌کنید یا درخواست ویلچر از فرودگاه را دارید؟ روبرو خواهید شد. از طرفی دیگر اگر خرید بلیط خود را به صورت حضوری یا تلفنی انجام می‌دهید باید تمامی جزئیات درخواست خود را با مسئول مربوطه در میان بگذارید. در نهایت نیز بهتر است در روز سفر به یکی از افراد مربوطه در فرودگاه در مورد درخواستی که داشته‌اید، اطلاع دهید.

در نهایت توجه داشته باشید که اگر فکر می‌کنید حقوق شما در خصوص دریافت خدمات خاص پروازی نقض شده، حتما این موضوع را با یک مسئول حل و فصل شکایات (CRO) در میان بگذارید. مسئولان شرکت هواپیمایی موظفند در طول زمان فعالیت خود، بدون هیچ هزینه‌ای، خواسته شما را انجام دهند.

 

منبع ۱

منبع ۲