۰۲۱-۴۱۵۳۵

دانستنی‌های ایمنی پرواز‎

دانستنی‌های ایمنی پرواز‎

بدون شک سفرهای هوایی راحت‌ترین و از همه مهم‌تر سریع‌ترین گزینه به شمار می‌آیند. از همین رو اغلب مسافران تمایل دارند که سفرهای طولانی خود را از طریق بهترین ایرلاین‌های دنیا انجام دهند. اما در این میان عده‌ای از افراد نیز وجود دارند که به دلیل ترس از پرواز گزینه‌های محدودتری را در بین مقاصد گردشگری انتخاب می‌کنند. چنانچه شما نیز بنابر دلایلی از سفر با هوایپما هراس دارید و یا به دنبال راهکارهایی برای داشتن پروازی با ایمنی بیشتر هستید، مطالب این مقاله می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. چرا که در این نوشته سعی کرده‌ایم تا چند مورد از مهم‌ترین دانستنی‌های ایمنی پرواز را گردآورده و با شما عزیزان در میان بگذاریم.

 

سرگرم نگه‌داشتن خود در حین پرواز

یکی از ساده‌ترین و البته موثرترین راهکارها برای داشتن امنیت در سفر با هواپیما سرگرم کردن خود در حین پرواز است. چرا که از این طریق متوجه گذر زمان نشده و کمتر چاله‌های هوایی و تکان‌های هواپیما را در حین پرواز احساس خواهید کرد. به خصوص اگر در حال برنامه‌ریزی برای یک پرواز طولانی مدت هستید، به همراه داشتن گزینه‌های سرگرم‌کننده از قبیل کتاب‌ها، مجلات، کاغذ، دی‌وی‌دی‌های قابل حمل و بازی‌هایی مانند کارت‌های بازی بسیار مناسب خواهند بود. چرا که نه تنها ترس و استرس شما را کاهش خواهند داد بلکه سفری شاد و به یادماندنی را نیز رقم خواهند زد.

 

حضور به موقع خود در فرودگاه

سفر با هواپیما گزینه‌ای گران در مقایسه با دیگر وسیله‌های ارتباطی است. بنابراین از دست دادن پرواز باعث خواهد شد تا پولتان به هدر رفته و دوباره مجبور به تهیه بلیط شوید. همین موضوع می‌تواند باعث استرس و نگرانی بسیاری از گردشگران قبل از سفر گردد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای داشتن سفری آرام و بی دغدغه، به موقع خود را به فرودگاه برسانید و چک‌این پرواز را انجام دهید. پس قبل از سفر تمام جزئیات پرواز خود را بررسی کنید و به موقع در فرودگاه حاضر شوید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است در صف‌های طولانی برای تحویل گرفتن کارت پرواز یا تنظیم وزن چمدان منتظر مانده و در نهایت تنش و استرس زیادی را متحمل شوید.

 

رزرو پروازهای بدون توقف در صورت امکان

در برخی از مواقع دسترسی به مقاصد گردشگری در تور خارجی می‌تواند به صورت غیر مستقیم انجام شود. به عنوان مثال امکان توقف در فرودگاه کشور دیگر قبل از رسیدن به مقصد اصلی وجود دارد. به این صورت که گردشگران باید در فرودگاه واسطه که معمولا برای گردشگران ایرانی فرودگاه دبی یا فرودگاه استانبول است، توقف داشته باشند. سپس سوار بر خط پروازی دیگر به مقصد اصلی گردند. این کار نه تنها می‌تواند هزینه سفر شما را افزایش دهد بلکه احتمال سردرگم شدن و در نتیجه استرس و تنش بیشتری را نیز در طول سفر خواهد داشت. در کنار تمامی این موارد پروازهای دارای توقف خسته‌کننده بوده و بخش زیادی از انرژی سفر شما را خواهد گرفت.

 

توجه به گفته‌های مهمانداران هواپیما

یکی از مهم‌ترین شروط برای داشتن سفری ایمن با هواپیما، توجه به گفته‌های مهماندار در طول پرواز است. به خصوص اینکه مهمانداران قبل از اینکه هواپیما به پرواز در بیاید، آموزش‌های ویژه و اطلاعات کلی را در مورد ایمنی پرواز با مسافران در میان می‌گذارند. توصیه می‌شود علاوه بر رعایت شرایط سوار شدن به هواپیما با دقت به گفته‌های مهمانداران گوش دهید و در صورت بروز حادثه‌ای غیر منتظره از راهنمایی آن‌ها استفاده کنید. در این صورت احتمال آسیب دیدن شما در حین پرواز و وقوع اتفاق‌های استثنایی بسیار کم خواهد بود.

 

پرهیز از نوشیدن و خوردن بیش از حد حین پرواز

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که خطرات پرواز صرفا محدود به آسیب‌های هواپیما می‌شود. در حالی که چنین نبوده و موارد متعدد دیگری نیز می‌توانند ایمنی پرواز شما را به خطر بیاندازند. یکی از مهم‌ترین این موارد احساس مریضی و حس ناخوش‌آیند در حین سفر با هواپیما است که برای بسیاری از مسافران اتفاق می‌افتد. چرا که فشار کابین هواپیما در ارتفاعات بالا است. بنابراین، بسیاری از مسافران دچار حالت تهوع و سرگیجه در طول سفر می‌شوند. برای جلوگیری از چنین حالتی توصیه می‌شود در خوردن و نوشیدن زیاد حین پرواز زیاده‌روی نکنید. در غیر این صورت باید خود را آماده احساس بد ناشی از تغییرات ارتفاع و فشار هوا کنید که کیفیت سفر شما را در جهت منفی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

رزرو هواپیماهای بزرگتر در صورت امکان

بسیاری از افراد از حوادث غیر محتمل نظیر خراب شدن موتور هوایپما و مواردی از این قبیل در حین پرواز با انواع هواپیماهای مسافربری هراس دارند. چنانچه شما نیز جز این دسته از افراد هستید برای داشتن ایمنی پرواز بالا، بهتر است سراغ رزرو صندلی در هواپیما‌های بزرگتر در سایت‌های خرید بلیط هواپیما بروید؛ چرا که هواپیماهای بزرگتر در حوادث فرصت بقای بالاتری برای مسافران دارند. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای این منظور انتخاب شرکت‌های هوایی معتبر و شناخته شده است. هواپیمایی لوفت‌هانزا، عمان ایر، ترکیش ایرلاین و امارات ایرلاین از جمله برترین خطوط هوایی هستند که امروزه در حوزه گردشگری و مسافربری فعالیت می‌کنند.

 

داشتن خواب کافی در سفرهای هوایی طولانی

برخی از افراد سعی می‌کنند تا در برابر خواب حین پرواز مقابله کنند تا از عوارض جت لگ در امان بمانند. چنانچه شما نیز جز این دسته از افراد هستید باید بگوییم که این کار نه تنها کمکی به جلوگیری از پرواز زدگی نمی‌کند بلکه باعث می‌شود تا کل انرژی خود را از دست داده و خسته به مقصد برسید. در نتیجه برای گشت و گذار و بازدید از جاذبه‌های گردشگری مقصدی که به آن سفر می‌کنید، انرژی کافی نخواهید داشت.

 

درخواست کمک از مهمانداران در صورت نیاز

بسیاری از افراد برای درخواست کمک از مهمانداران معذب می‌شوند. در حالی که وظیفه آن‌ها خدمت رسانی به مسافران با هر کلاس پروازی در حین پرواز است. پس برای داشتن ایمنی پرواز هرگز از کمک مهمانداران در هیچ زمینه‌ای غافل نشوید. فرضا قصد نوشیدنی داغ دارید؛ حتما برای سرو آن از مهمانداران کمک بگیرید. چرا که خدمه پرواز قبل از انتساب به یک هواپیمای واقعی، آموزش راه رفتن در راهرو هوایپمای در حال پرواز را می‌بینند. بنابراین آن‌ها تسلط بیشتری در این قبیل از کارها را در مقایسه با شما خواهند داشت. پس اگر دوست ندارید نوشیدنی‌های گرم را بر روی خود بریزید و یا از هر گونه حادثه‌ای از این قبیل در امان بمانید حتما از مهماندار درخواست کمک کنید.

 

حفظ آرامش در کل پرواز

احتمال وارد شدن تکانه به هواپیما در طول سفر امری کاملا طبیعی است. این اتفاق می‌تواند در اثر وزش باد، چاله‌های فضایی و هر علت دیگری رخ دهد. در چنین شرایطی بسیاری از افراد دچار ترس و استرس می‌شوند. چنانچه شما نیز در طول پرواز دچار این قبیل از اتفاق‌ها شدید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به حرف مهمانداران گوش کنید و دستورالعمل های ارائه شده توسط آنها را بدون هیچ سوال دیگری دنبال کنید و از همه مهم تر حفظ خونسردی و آرامش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

انتخاب لباس راحت در طول پرواز

پوشیدن لباس‌های گشاد، سبک و راحت از لباس‌های مناسب برای سفر با هواپیما هستند که می‌تواند تا حد زیادی کیفیت سفر شما را تحت تاثیر قرار دهد. چرا که با پوشیدن لباس‌های تنگ و نامناسب احساس راحتی نکرده و سفر هوایی تجربه خوش‌آیندی برای شما نخواهد داشت. به خصوص اگر قصد همراه شدن با تور خارجی را دارید به دلیل طولانی بودن سفر این موضوع اهمیت بسیار بالایی پیدا خواهد کرد. در صورت امکان می‌توانید یک بالش مسافرتی و یک پتو سبک نیز در سفرهای دراز مدت در هوایپما به همراه داشته باشید.

 

چناچه تا این بخش از مقاله همراه ما بوده باشید با مهم‌ترین دانستنی‌های ایمنی پرواز آشنا شده‌اید. پس بدون کوچکترین نگرانی و با توجه به موارد فوق می‌توانید سفری آرام و خاطره‌انگیز برای خود و خانواده رقم بزنید.

 

منبع