۰۲۱-۴۱۵۳۵

خط هوایی عمان ایر

خط هوایی عمان ایر

در نگاهی به ایرلاین‌های مطرح دنیا، خط هوایی عمان ایر جز گزینه‌هایی است که توجه ما را به خود جلب خواهد کرد. این خط هوایی به شرکت هواپیمایی ملی سلطنت عمان تعلق داشته و در زبان عربی الطیران العمانی نامیده می‌شود. امروزه خط هوایی عمان ایر موفق شده در حوزه جابجایی مسافران داخلی و خارجی فعالیت داشته و در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی را از خود نشان دهد. متصل شدن بسیاری از مقاصد گردشگری دنیا توسط این شرکت هواپیمایی به یکدیگر اصلی‌ترین دلیل محبوبیت آن در بین مسافران تور خارجی شده است. چنانچه شما نیز به دنبال سفر با این خط هوایی هستید، با دنبال کردن ما در این مقاله می‌توانید با جزئیات آن آشنا شده و خود را برای یک مسافرت راحت و به یادماندنی آماده کنید.

 

معرفی خط هوایی عمان ایر

عمان ایر (Oman Air) شرکت هواپیمایی ملی سلطنت عمان است که مرکز اصلی آن در فرودگاه بین المللی مسقط قرار دارد. این ایرلاین خدمات مسافری داخلی و بین المللی را انجام داده و همچنین امکاناتی نظیر تاکسی هوایی و پروازهای چارتر منطقه‌ای را نیز برای مسافران فراهم می‌کند. سال تاسیس این شرکت هوایی پرطرفدار به ۱۹۹۳ برمی‌گردد. البته که در این سال‌ها با پیشرفت قابل توجهی روبرو بوده و به عنوان یک شرکت هواپیمایی بین المللی مهم شناخته می‌شود که شهرهای سراسر جهان را به یکدیگر متصل می‌کند. در رتبه‌بندی ایمنی خطوط هوایی در دوران COVID-19 این ایرلاین موفق به دریافت مقام پنج ستاره شد و همچنان در اجرای قوانین سفر بعد از کرونا هم در این جایگاه می‌درخشد. از دیگر افتخارات آن می‌توان به کسب درجه ۵ ستاره از لحاظ خدمات و امکانات رفاهی پروازی در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به صورت متوالی از انجمن مسافری خطوط هوایی (APEX) اشاره کرد.

این ایرلاین نقش حیاتی در تبدیل مسقط به یک مرکز ترافیکی مهم در خاورمیانه ایفا کرده و به قطب مهم در زمینه فعالیت‌های تجاری، صنعتی و گردشگری منطقه تبدیل شده است. این ایرلاین سعی دارد که همیشه سرمایه‌گذاری‌های خود را بر پایه فناوری‌های روز دنیا انجام داده و بهترین خدمات را به مسافران خود ارائه دهد.

 • وب سایت: omanair.com
 • دفتر مرکزی: فرودگاه بین المللی مسقط، عمان
 • رسانه‌های اجتماعی: توییتر، فیس بوک، یوتیوب، اینتستاگرام، لینکدین

 

تاریخچه خط هوایی عمان ایر

ریشه‌های خط هوایی عمان ایر به سال ۱۹۷۰ برمی‌گردند. به این صوت که در آن سال‌ها خدمات بین‌المللی عمان (OIS) تاسیس شد. این شرکت در فرودگاه بیت الفلج فعالیت می‌کرد و ارائه دهنده خدمات حمل و نقل هوایی غیرنظامی بود. در سال ۱۹۷۲ OIS به ترمینال جدید در فرودگاه بین المللی سیب منتقل شد. این شرکت قبل از تأسیس بخش مهندسی هواپیماهای سبک Gulf Air را در سال ۱۹۷۷ تصاحب کرد. توسعه سریع صنعت هوانوردی غیرنظامی عمان OIS را به ایجاد چندین تأسیسات از جمله کارگاه‌ها و کترینگ در پرواز سوق داد. پیشرفت‌های روزافزون OAS در سال ۱۹۸۱ آن را به شرکت خدمات هواپیمایی عمان تبدیل کرد. به طوری که روز به روز به ناوگان‌هایی خریداری شد و در نهایت در سال ۱۹۹۳ عمان ایر تاسیس گردید.

عمان ایر همواره سعی داشته تا به روزترین خدمات را به مسافران خود ارائه دهد. به عنوان مثال در مارس ۲۰۱۰، عمان ایر به اولین شرکت هواپیمایی در جهان تبدیل شد که هم خدمات تلفن همراه و هم اینترنت وای فای را در مسیرهای منتخب ارائه کرد. در سال‌های اخیر نیز زمزمه‌هایی از ورود عمان ایر به اتحاد  Oneworld تا پایان سال ۲۰۲۴ شنیده می‌شود.

 

مقاصد گردشگری خط هوایی عمان ایر

محبوبیت بالای عمان ایر سبب شد تا در طول سال‌ها مقاصد گردشگری مورد هدف آن افزایش یافته و این افزایش نیز محبوبیت بیشتری را برای آن به ارمغان آورده است به طوریکه مشتاقان زیادی در سایت‌های خرید آنلاین بلیط هواپیما به دنبال سفر با ابن خط هوایی هستند. همین گرایش در آمارها هم نشان می‌دهد که از جولای ۲۰۲۰، عمان ایر شبکه‌ای متشکل از ۵۰ مقصد را در ۲۷ کشور از مرکز اصلی خود در مسقط ترتیب داده است. جالب است بدانید که هند با ۱۱ مقصد، کشوری با بیشترین ترافیک جابجایی از طریق خط هوایی عمان ایر است. همچنین عمان ایر قراردادهای اشتراک کد با خطوط هوایی زیر دارد:

 

ناوگان‌های خط هوایی عمان ایر

در بین خدمات و امکانات درجه یکی که توسط خط هوایی عمان ایر ارائه می‌شود، نمی‌توان از ناوگان‌های آخرین مدل و انواع هواپیماهای مسافربری آن چشم‌پوشی کرد. از نوامبر ۲۰۲۲، عمان ایر هواپیماهای زیر را اداره می‌کند:

 • Airbus A330-200

در حال حاضر تعداد این ناوگان ۴ عدد بوده و ظرفیت پذیرش ۲۲۶ مسافر را برای یک جابجایی دارد. این ناوگان تنها به مسافران گروه کلاس پروازی بیزینس و اکونومی خدمات ارائه می‌دهد. به طوری که در هر سفر تعداد مسافران بیزینس ۳۰ و تعداد مسافران اکونومی ۱۹۶ است.

 • Airbus A330-300

ایرباس A330-300 یکی دیگر از ناوگان‌های خط هوایی عمان ایر بوده و در حال حاضر ۶ عدد از آن‌ها در این شرکت هوایی پرواز می‌کنند. این هواپیماها در ظرفیت‌های ۲۳۰ (۶ فرست کلاس، ۲۰ بیزینس، ۲۰۴ اکونومی) و ۲۸۹ نفری (۲۴ بیزینس، ۲۶۵ اکونومی) طراحی شده‌اند.

 • Boeing 737-800

بالاترین تعداد ناوگان‌ها با ۱۵ عدد به بوئینگ 737-800 در عمان ایر تعلق دارد. این بوئینگ دارای ظرفیت‌های ۱۵۶ نفره (۱۲ بیزینس، ۱۴۴ اکونومی) و ۱۶۲ نفره (۱۲ بیزینس، ۱۵۰ اکونومی) است.

 • Boeing 737-900ER

بوئینگ 737-900ER از دیگر ناوگان‌های در حال فعالیت در عمان ایر است که ظرفیت پذیرش ۱۸۳ مسافر را دارد. مسافران این هواپیما شامل ۱۲ کلاس بیزینس و ۱۷۱ کلاس اکونومی است. در حال حاضر ۵ ناوگان‌ از این بوئینگ در حال پرواز در این شرکت هوایی است.

 • Boeing 737 MAX 8

عمان ایر ۱۱ ناوگان از بوئینگ 737 MAX 8 را به خود اختصاص داده و قصد دارد ۹ عدد دیگر بر تعداد آن‌ها اضافه کند. این هواپیما ظرفیت ۱۶۲ مسافر را در کلاس‌های بیزینس و اکونومی به ترتیب ۱۲ و ۱۵۰ نفر دارد.

 • Boeing 787-8

مورد بعدی از ناوگان‌های در حال فعالیت در عمان ایر بوئینگ 787-8 است. این ناوگان پایین‌ترین تعداد را داشته و تنها ۲ عدد از آن در این شرکت هوایی ارائه خدمات می‌دهند. ظرفیت پذیرش این ناوگان شامل ۱۸ مسافر از کلاس بیزینس و ۲۴۹ عدد از کلاس اکونومی است که در جمع ۲۶۷ نفر را در خود جای می‌دهد.

 • Boeing 787-9

آخرین مورد از ناوگان‌های در حال فعالیت در عمان ایر بوئینگ 787-9 است که تعداد آن ۷ عدد بوده و گفته می‌شود ۳ عدد دیگر سفارش داده شده تا به جمع ناوگان‌های آن اضافه گردند. ظرفیت این هواپیما ۲۶۴ (۸ فرست کلاس، ۲۴ بیزینس، ۲۳۲ اکونومی) و ۲۸۸ (۳۰ بیزینس، ۲۵۸ اکونومی) است.

با توجه به تمامی این گفته‌ها هم اکنون خط هوایی عمان ایر متشکل از ۵۰ ناوگان درجه یک دنیا است که در سال‌های آینده ۱۲ عدد دیگر بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد.

 

خدمات خط هوایی عمان ایر

علت محبوبیت بالای خط هوایی عمان ایر ریشه در خدمات بی‌نظیر و کیفیت بالای پروازهای آن دارد. به طوری که هر گردشگر تور خارجی دوست دارد سفرهای متعددی را از طریق این شرکت هوایی تجربه کند. از جمله اصلی‌ترین خدمات این ایرلاین عبارتند از:

 • فرصت پرواز با فرست کلاس برای داشتن سفری لوکس و همه چیز تمان
 • فرصت پرواز با بیزینس کلاس برای داشتن سفری راحت
 • فرصت پرواز با اکونومی کلاس برای داشتن سفری اقتصادی

مسافران می‌توانند پس از خرید بلیط این خط‌هوایی، چک‌این پرواز را هم پیش از ورود به فرودگاه انجام دهند و با آرامش راهی سفر شوند و از پرواز با خط هوایی عمان ایر خود لذت ببرند.

  

منبع ۱

منبع ۲